Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Interzicerea instalării centralelor termice de apartament în blocurile care se construiesc acum

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#217
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De curiozitate intreb, de ce sunt rusii dusmanii nostri, seriosi sau nu?

#218
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,588
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanvlas, on 25 noiembrie 2021 - 18:40, said:

De curiozitate intreb, de ce sunt rusii dusmanii nostri, seriosi sau nu?

Pe bune? Ei sunt singurii potentiali dusmani.
Adica sper ca la ei s-a gandit lumea cand au instalat rachetele de la Deveselu, baza de la Kogalniceanu, NATO, satelitii aia si altele pe care nici nu le stim, si nu pentru ca ne temem de bulgari.
Rusii cel putin, recunosc ca impotriva lor sunt toate cele de mai sus, ca protesteaza de fiecare data cand apare o noua baza sau masinarie.

Ne inarmam, dar pe de alta parte ne bazam din ce in ce mai mult pe gazul lor, pe care pot sa il opreasca si maine, daca au chef. Cum e asta?

Edited by cumparator, 25 November 2021 - 19:30.


#219
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"Potentiali" nu inseamna automat "dovediti".
Cu exceptia bolsevicilor, celelalte regimuri au fost cam indiferente fata de Romania.
Rusii de acum nu sunt bolsevici, sunt "businessmeni". Nu vor opri nimic, ca nu sunt prosti sa-si omoare gaina cu oua de aur.
Am un exemplu de oras/companie din Romania tepuita de prietenii americani si salvata de dusmanii rusi. Si care e bine-mersi chiar si acum.
(Nu sunt rusofil, dar nici mare fan al SUA nu pot spune ca sunt)

#220
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Fără supărare, dar ați deviat rău de la subiectul topicului.

#221
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcumparator, on 25 noiembrie 2021 - 15:44, said:



Chiar ma depaseste total. De ce fac nemtii asta? Cum e posibil sa vrei sa devii si mai dependent de rusi, cam singurii nostri dusmani seriosi?

Au si ei nostalgicii lor, ca si la noi, doar au fost ocupati cateva zeci de ani. Plus ca nu a fost chiar asa saracie lucie ca la noi, si, daca a fost greu, nu aveau ce comenta stiind ca de la ei a plecat razboiul.
Mai e si faptul ca fiind o tara putermica si departe de frontiera cu Rusia un eventual conflict e aproape garantat sa ii ocoleasca din cauza de prea multe pierderi colaterale.

#222
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View Postsebulbus, on 25 noiembrie 2021 - 11:56, said:



Cernavoda incalzeste Dunarea cu 1-2 grade in zona aia. Nu raceste catre atmosfera.

Imi aduc  aminte bine ca acum vreo 15 ani am avut o perioada de seceta si din cauza debitului redus al Dunarii reactorul de la Cernavoda a fost deconectat de la SEN ? (  atunci Romania avea un singur reactor functional ) . Repetarea situatiei ar fi horror in conditiile actuale ( cu capacitati scoase din functiune )

Deci mai avem nevoie de carbune pana cand vom pune in functiune noi reactoare ( Cernavoda 3,4 si eventual acele SMR-uri ) , investitii in foto/eolian dar la pachet cu Tarnita.

Am mai spus : sa speram ca iarna va fi usoara si nu vom avea situatii neprevazute la Cernavoda

Edited by marius21, 26 November 2021 - 07:00.


#223
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu ma mai incalzesc din cand in cand cu lemne.

#224
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Am auzit de la administrator că va fi cu vreo 100 de lei mai mult la întreținere pe luna viitoare când se va plăti și căldura pe octombrie.

Deci cam 20 de euro căldura la 2 camere pe octombrie.

Estimez maxim 50 de euro căldura în iarna asta la 2 camere în ianuarie și februarie care sunt lunile cele mai friguroase.

Adică fix dublu cât a fost anul trecut.

Edited by emeral, 26 November 2021 - 07:41.


#225
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
https://m.hotnews.ro/stire/25206653

#226
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postmihaigerard, on 25 noiembrie 2021 - 12:18, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ipOeH7GW0M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Luați cu lămâie, despre energia verde.


Unii snowflakes si hipsteri se simti ofensati de-a dreptul de acest videoclip !

" Bai, nu mai veni aici cu vibe negativ !
Hai, block ! "

Suna familiar ?!

Omenirea chiar merita sa se duca pe pwla !
La modul cel mai serios, cu astfel de specimene.

Edited by M4V3RiCk_, 06 December 2021 - 01:18.


#227
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.hotnews....emului.htm?sbox

#228
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postchilly willy, on 13 decembrie 2021 - 17:02, said:


Nu e o noutate. In Bucuresti iarna ies aburi din toate gurile de canal, bonus mirosurile aferente. Producerea agentului termic pierdut nu polueaza ( putin). In loc sa repare problemele reale, ei se leaga de centralele de apartament, care nu merg continuu, si sunt verificate ISCIR la fiecare 2 ani. Daca nu functioneaza in parametrii nu primesti avizul.

#229
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ce draq sa repare ca alea nu au mai fost reparate de jde ani. Zic ca le trebuie 1.4 mld E sa repare tevile alea si chiar daca ar avea banii aia eu nu sunt sigur ca le-ar putea repara. Oricum odata reparate trebuie intretinute ceea ce inseamna alte jde milioane anual. Nu stiu cat tin tevile alea dar daca ar tine 20 de ani dupa o reparatie capitala (yeah right) ar insemna ca anual ar trebui schimbate 5% din tevi. Daca presupunem ca  actual tevile care trebuie reparate sunt % cam cat sunt pierderile adica vreo 36% inseamna ca sunt  de 3x mai multe tevi si ca ar avea nevoie de vreo 200-220 milioane E anual ca sa le intretina. Tinand cont ca acete calcule probabil ca nu includ furturile, parandarat si alte asemenea chestii probabil ca ar necesita pe la 400-500 milE anual ca sa aiba un sistem fara pierderi si reparat la zi.

#230
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Sa inceapa odata. Sa vedem si noi. Sa faca un site cu situatia reala, cu magistralele cu probleme, cu ce vor repara si ce au reparat sa vedem si noi. E o gaura fara fund pentru banul public. Daca nu s-ar acoperi pierderile de la termoficare in Bucuresti in fiecare an, am putea face 100 KM autostrada.

Dar 100%, ei habar nu au pe unde sunt magistralele. Nu stiu daca va amintiti cand au facut pasajul din Piata Sudului, erau sa cada pe metrou .. uitasera ca trecea magistrala pe sub pasaj.

Tevile astea de apa calda, nici nu cred ca mai au planurile. Le identifica dupa aburul scos :(

#231
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu au cum sa inceapa ca nu sunt bani si in plus nicusor dan acum e cam singur ca cei din pnl acum sunt in noul usl si vor face cum vrea psd ca sa demonstreze ca nu e capabil si ca trebuie adusa firea inapoi. Poate usr sa-l sustina dar nu sunt sigur.

Edited by chilly willy, 13 December 2021 - 19:22.


#232
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Pai nu iarna trebuiau sa repare, ci incepand cu aprilie .. acum e tarziu. SIngurul motiv sa faca reparatii iarna e ca sunt vizibile pierderile si stiu unde sa sape.

Mi s-a facut o sila de toti politicienii, toti o apa si un pamant. Urmatoarele alegeri vor fi primele la care nu stiu cu cine sa votez. Dupa mizeriile facute de liberali, nu mia am incredere in ei, USR-ul e un fel de adunatura de oameni saturati de sistem, dar care nu prea stiu ce sa faca si rigizi in convingeri, iar de PSD nu vreau sa mai comentez, ultimii premieri dati de PSD ne-au facut de ras, iar ministrii nu stiau ( sau se faceau ca nu inteleg) cum se calculeaza niste procente.

In articolul mentionat se vede clar ca pierderile cresc ( aproape se dubleaza )de la un an la altul

"Situația pierderilor din rețeaua de termoficare era următoarea în septembrie 2020, potrivit ELCEN:
  • 2016: 800.000 l/h
  • 2019: 1.200.000 l/h
  • 2020: 2.200.000 l/h "
Asa ca nu mai e vreme de discutii, trebuie rupta pisica. Ori reparam ori inchidem.

Edited by unknown_35, 13 December 2021 - 21:18.


#233
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pierderile alea inglobeaza si gazul ars pentru incalzirea celor 60.000 tone de apa deversata intr-o zi (1.800.000 tone apa fiarta pe luna). Si salariile celor care au incalzit apa aia. Si salariile celor care au varsat-o.

#234
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postunknown_35, on 13 decembrie 2021 - 21:17, said:

Asa ca nu mai e vreme de discutii, trebuie rupta pisica. Ori reparam ori inchidem.

RADET are un proprietar - primaria.

Voi nu aveti nimic si nu aveti cum sa inchideti voi RADET.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate