Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dureri cap dese. Mai nou imune la medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Cu ochii cum stai ??
Ca si de aici pot aparea dureri de cap ...
In combinatie cu sinuzita sau deviatie de sept mare, iese un talmes-balmes.

Edited by shymano, 17 November 2021 - 15:52.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 florinel, on 17 noiembrie 2021 - 15:51, said:

migrenele carora medicii nu le pot da de cap:
Migrena are protocoale clare de diagnostic si tratament.
Care medic nu-i poate da de cap?

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

 Karhu, on 17 noiembrie 2021 - 15:53, said:

Migrena are protocoale clare de diagnostic si tratament.
Care medic nu-i poate da de cap?

Cei din Romania. In cazul meu - m-au pasat intre oftalmologie si neurologie si interne si orl si....analize...etc. Totul a iesit ok intotdeauna - si m-am ales cu ridicat din umeri "ia si tu algocalmin cand te doare..."

Din fericire dupa 35 de ani s-a redus problema; acum, la 45, foarte rar mai patesc.

Edited by florinel, 17 November 2021 - 15:59.


#22
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Eu as zice ca trebuia sa-ti dea un RMN cu substanta cranian sa vezi poate este ceva acolo... si pe mine ma durea capul si tot de la "sinuzita" pana am facut un RMN cu substanta si a iesit Arnold Chiari 1 ....

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Durerile cronice de cap pot sa apară și din cauza problemelor dentare  - infecții, granuloame. Asa au avut și soțul meu, și o fosta colega de serviciu. După ce s-au operat, durerile au dispărut.

#24
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 florinel, on 17 noiembrie 2021 - 15:51, said:

Pot fi si migrene, pot fi multe cauze.
Varsta conteaza.
De exemplu eu am mostenit problema asta de la maica-mea. Inca din adolescenta am avut dureri de cap periodice, cel putin o data pe saptamana. Medicii n-au gasit nimic. Dupa 35 ani s-au ameliorat si ca intensitate si ca frecventa. Acum apar doar cand si cand. Exact ca la initiator, cand pe stanga, cand pe dreapta, cand la frunte...etc.
Ce am constatat in timp:
- dusurile prelungite , calde, ajuta.
- parasinus 2 cp odata face sa treaca, rapid; nu si daca le iei separat la interval de cateva ore. O singura data/zi. Daca mai e nevoie dupa, nu mai iei paracetamol, ci altceva.
- algocalmin injectabil face minuni in crizele insuportabil(cu foto si fonofobie). Trebe doar sa ti-l administezi fara sa faci carcel(pozitie nasoala sa ajungi singur la buca).
- medicamentele pe baza de ibuprofen nu au efect (sau doar unul foarte slab). Au efect parasinus, ketonal forte, metamizol (algocalmin, piafen, algozone..etc), uneori banala aspirina.
- cafeaua(si fumatul, mai ales), energizante, etc accentueaza problemele. De alcool nici nu mai vorbesc - eu nu pun picatura in gura.
- alimentatia e importanta, cantitati rezonabile(nu pana pocnesti)
- psihic - foarte important - stress-ul e un factor determinant in aparitia durerilor. Trebuie inlaturat cat de mult se poate din viata.
- somn regulat, la ore omenesti - de exemplu 22-22:30  -  06-06:30
- activitate fizica regulata. Munca, sport, plimbari, etc.

Cauze pot fi multe, pe langa migrenele carora medicii nu le pot da de cap:
- tensiune arteriala crescuta (durere pulsatorie care pleaca dinspre ceafa)
- probleme de coloana cervicala (de la stat mult in pozitii defecte; cifoza, hernie cervicala)
- probleme cu bila ( + alimentatie cu prajeli, grasimi..etc)
- glicemia...
- chiar si probleme cu o ureche(sau ambele)
- sinuzita (aici, de regula durerea e difuza, in funte si in zona orbitelor)
Cred ca ai descris cel mai bine cum functioneaza medicamentele la mine. Si cam cu mapar durerile.
Cafea beau doar una pe zi, dar am observat ca atunci cand iau parasinus sa zic, trece 50% si daca iau o gura de cafea, reapare durerea la fel. Practic anuleaza efectul.
Plus de asta am si o cifoza de care vreau sa scap. Activitate am, dar nu fac sport regulat spre rusinea mea.
Cel mai important la mine e somnul si sa nu fiu stresat. De obicei sunt cam anxios si am vazut ca afecteaza foarte mult.

Edited by vladuzz7, 17 November 2021 - 16:14.


#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 vladuzz7, on 17 noiembrie 2021 - 14:46, said:

E foarte posibil si am mai auzit problema asta. Coincidenta face ca sunt destul de cocosat din cauza statului la birou..
Stai pe spate pe o suprafata tare, chiar si 30 de secunde pe zi. Eventual poti pune o sticla de plastic cu apa sub coloana, o muti un pic sus-jos. Cand te intinzi, nu trebuie sa te doara (in principiu spatele); daca doare, ridica-te in sezut si apoi reaseaza-te. Se mai aliniaza vertebrele. Eu cam asa fac, doar ca nu in fiecare zi.

 Anca12, on 17 noiembrie 2021 - 15:34, said:

La Scoala de ofiteri in rezerva, m-a tras curentul in toate noptile de toamna si am facut sinuzita frontala. Am stat la dispensarul scolii si am facut niste sedinte de aerosoli cu antibiotic ionizat. Mi-a trecut definitiv.

O masura preventiva contra declansarii crizelor de sinuzite si a altor necazuri ORL este sa asiguri ca picioarele, talpile in special, sa nu fie reci (la unii, raceala talpilor declanseaza transpiratia, deci temperatura talpilor scade si mai mult - nu mai zic de senzatia neplacuta a umezelii in ciorapi). Bunica avea o caramida compacta, o incalzea pe plita, punea o carpa mai groasa pe caramida si tinea picioarele pana se incalzeau bine.
In cazul tau, poti incerca cu sticle cu apa calda,  Eu am un fel de plita electrica cu termostat, de putere mica, reglata la minim si o utilizez ca suport de picioare cald, cat stau la birou.

In plus, trebuie purtat un fes pe cap, in special noptile, cand metabolismul trece in bazal.
Esti nascuta vara?

Eu m-am nascut iarna, pentru mine caldura mare e o problema. Pe frig doar ma agit mai mult.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 November 2021 - 16:16.


#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 vladuzz7, on 17 noiembrie 2021 - 14:46, said:

E foarte posibil si am mai auzit problema asta. Coincidenta face ca sunt destul de cocosat din cauza statului la birou..
Poa' sa fie si o spondilita sau spondiloza cervicala...

#27
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 shymano, on 17 noiembrie 2021 - 15:51, said:

Cu ochii cum stai ??
Ca si de aici pot aparea dureri de cap ...
In combinatie cu sinuzita sau deviatie de sept mare, iese un talmes-balmes.
Exact asta ma pregateam sa intreb .

#28
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 shymano, on 17 noiembrie 2021 - 15:51, said:

Cu ochii cum stai ??
Ca si de aici pot aparea dureri de cap ...
In combinatie cu sinuzita sau deviatie de sept mare, iese un talmes-balmes.
vad foarte bine, poate uneori obosesc de la laptop

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Fa un control la oftalmolog. Fiica-mea incepuse sa se planga de dureri de cap si dupa consultatie i s-au prescris  ochelari fiindca  avea miopie si astigmatism. Dar ea nu-si dadea seama ca nu vede bine.

#30
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
E de ştiut, chiar dacă probabil nu-i cazul aici. Unele şampoane produc cefalalgii. Din păcate, omul nu corelează durerea cu produsul, de cele mai multe ori.

Sunt de evitat cele care conţin alcool izopropilic, formaldehidă, MEA/DEA/TEA monoetanol/dietanol/trietanolamină, propilenglicol, polietilenglicol, SLS (SDS) lauril sulfat de sodiu (dodecil sulfat de sodiu) şi SLES (laureth), câteva găsindu-se şi-n pasta de dinţi pe lista ingredientelor diverşilor producători.

Sănătate! Doamne ajută!

Edited by clasica, 18 November 2021 - 02:25.


#31
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 clasica, on 18 noiembrie 2021 - 02:11, said:

E de ştiut, chiar dacă probabil nu-i cazul aici. Unele şampoane produc cefalalgii. Din păcate, omul nu corelează durerea cu produsul, de cele mai multe ori.

Sunt de evitat cele care conţin alcool izopropilic, formaldehidă, MEA/DEA/TEA monoetanol/dietanol/trietanolamină, propilenglicol, polietilenglicol, SLS (SDS) lauril sulfat de sodiu (dodecil sulfat de sodiu) şi SLES (laureth), câteva găsindu-se şi-n pasta de dinţi pe lista ingredientelor diverşilor producători.

Sănătate! Doamne ajută!
Hmm nu m-am gandit niciodata ca samponu lpoate face rau. Eu folosesc head&shoulders cu lamaie

#32
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Am cateodata dureri de cap, si "teoria" mea este ca e din cauza apei de la robinet dimineata. Nu am avut dureri pana cand m-am mutat in apartamentul asta acum 6 ani. Daca ma scol pe la 6 si beau un pahar de apa imediat, apa de la robinet e putin calduta si miroase ciudat. O las sa curga cateva minute pana ii dispare gustul si mirosul si e rece ca gheata, dar cel mai sigur beau apa dupa ora 7 si nu am dureri de cap in ziua aia.

Cum a zis si cineva mai sus, unele produse contin substante ce pot provoca dureri de cap, si o alta teorie pe care o am e ca nu ma clatesc destul cu apa dupa ce ma spal pe dinti, si poate inghit ceva pasta.

#33
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Lawnmower, on 18 noiembrie 2021 - 14:45, said:

Am cateodata dureri de cap, si "teoria" mea este ca e din cauza apei de la robinet dimineata. Nu am avut dureri pana cand m-am mutat in apartamentul asta acum 6 ani. Daca ma scol pe la 6 si beau un pahar de apa imediat, apa de la robinet e putin calduta si miroase ciudat. O las sa curga cateva minute pana ii dispare gustul si mirosul si e rece ca gheata, dar cel mai sigur beau apa dupa ora 7 si nu am dureri de cap in ziua aia.

Cum a zis si cineva mai sus, unele produse contin substante ce pot provoca dureri de cap, si o alta teorie pe care o am e ca nu ma clatesc destul cu apa dupa ce ma spal pe dinti, si poate inghit ceva pasta.
eu unul beau doar apa imbuteliata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate