Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Dureri cap dese. Mai nou imune la medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare
Am de ceva ani dureri de cap destul de dese.
Am fost la ORL deoarece aveam nasul infundat dimineata mai ales. Deviatie de sept stiam ca am, dar nu foart e grava.
Domnul doctor mi a recomandat un CT la sinusuri. Mi-a facut si o endoscopie nazala si mi a spus ca am coroanele marite si de aia am nasul infundat dimineata.
Dupa ce am facut CT am aflat ca am si o mica sinuzita etmoidala mai atipica deoarece un singur saculet e plin si doar in partea stanga, unde intr-adevar ma doare cel mai des. Singurul lucru ar fi operatia de corectie a coroanelor si a sinuzitei din ce mi a recomandat  domnul doctor. Mi a spus ca am si o rinita vasomotorie.
Acum eu nu stiu daca doar de aici am durerile de cap. Pentru ca uneori incepe intr o dimineata cu partea stanga a capului, eventual tot capul, apoi se muta durerea in dreapta..uneori dupa 3-4 medicamente( cel mai eficient parasinus) se opreste, dar revine a doua zi. Uneori e durerea surda dupa ce iau un algocalmin, parasinus si antinevralgic la interval de cateva ore si tot nu trece de tot.
Nu stiu ce sa mai incerc sincer, iar nurofenul nu prea imi face bine. Ma gandesc poate durerile de cap sa nu aiba legatura cu ORL ul si sa fie de natura neurologica?
Cum am observat eu ca apar:
Dimineata din somn sau imediat dupa 80% cazuri.
Prea putina odihna sau daca stau foarte concentrat si stresat pe un lucru
Dupa ce obosesc daca fac efort seara sau dimineata apar cu tot tacamul de nas infundat etc

Ca tratamente domnul doctor mi-a recomandat nasonex si rinopanteina sa le iau mereu. 5 zile de olynth, dar nu mai mult.

Attached Files



#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fa un experiment cateva zile. Ia o lampa banala , cu un bec cu incandescenta de 100 Watti ( din ala vechi si neeconoimic ) si stai seara inainte de culcare , cateva minute cat poti de aproape cu fruntea  de bec. Tine-o asa 3-4 zile inainte sa dormi si vezi daca se schimba ceva. Ideal ar fi ca lampa sa aiba un abajur cu deschidere in partea de sus , ca sa focalizeze caldura intr-o directie . Rau nu poate sa iti faca si macar te lamuresti daca durerile vin de la sinusita . Macar te vei trezi fara muci in nas sau cu mult mai putini decat de obicei .

Edited by JurasikMan, 17 November 2021 - 14:30.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca o perioada fara alimente inflamatorii, de genul lapte dulce etc
Testeaza si medicatia antialergica, un antihistaminic, ia cate unul pe zi 2-3 zile si vezi daca are efect.

#4
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostJurasikMan, on 17 noiembrie 2021 - 14:29, said:

Fa un experiment cateva zile. Ia o lampa banala , cu un bec cu incandescenta de 100 Watti ( din ala vechi si neeconoimic ) si stai seara inainte de culcare , cateva minute cat poti de aproape cu fruntea  de bec. Tine-o asa 3-4 zile inainte sa dormi si vezi daca se schimba ceva. Ideal ar fi ca lampa sa aiba un abajur cu deschidere in partea de sus , ca sa focalizeze caldura intr-o directie . Rau nu poate sa iti faca si macar te lamuresti daca durerile vin de la sinusita . Macar te vei trezi fara muci in nas sau cu mult mai putini decat de obicei .
Merita incercat..ce e drept sunt mereu mucios

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Strict operatia de sinuzita care consta in jupuirea membranei sinusurilor e o chestie pe care nu o recomand si am auzit destule persoane care regreta operatia, iarna respira prin fular, masca etc nu mai suporta aerul rece.

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Medicamentele pentru dureri de cap dau uneori dureri de cap... E un efect paradoxal. De-aia poate algocalminul si antinevralgicul nu sunt bune daca le iei tot timpul. Paracetamolul are alte probleme (poate intoxica ficatul).

#7
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Eu am avut din cauza coloanei, dureri urate de cap. Medicii nu prea si-au dat seama, mi-a trecut cu exercitii pentur indreptarea coloanei.

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostvRusu, on 17 noiembrie 2021 - 14:45, said:

Eu am avut din cauza coloanei, dureri urate de cap. Medicii nu prea si-au dat seama, mi-a trecut cu exercitii pentur indreptarea coloanei.
E foarte posibil si am mai auzit problema asta. Coincidenta face ca sunt destul de cocosat din cauza statului la birou..

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvladuzz7, on 17 noiembrie 2021 - 14:19, said:

Ma gandesc poate durerile de cap sa nu aiba legatura cu ORL ul si sa fie de natura neurologica?
Posibil sa fie acolo si o componenta neurologica, seamana cu o hemicranie cronica paroximala, as recomanda examen neurologic.

#10
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostDihorul Razboinic, on 17 noiembrie 2021 - 14:38, said:

Medicamentele pentru dureri de cap dau uneori dureri de cap... E un efect paradoxal. De-aia poate algocalminul si antinevralgicul nu sunt bune daca le iei tot timpul. Paracetamolul are alte probleme (poate intoxica ficatul).
Parasinusul are un efect somnolent foarte puternic la mine, dar e si cel mai eficient dintre ele. Ma gandesc ca nu sunt bune, dar uneori iti vine sa te dai cu capu lde pereti cand vezi ca nu trece nici dupa 2 zile

View Postoverseas, on 17 noiembrie 2021 - 14:37, said:

Strict operatia de sinuzita care consta in jupuirea membranei sinusurilor e o chestie pe care nu o recomand si am auzit destule persoane care regreta operatia, iarna respira prin fular, masca etc nu mai suporta aerul rece.
Nici pe mine nu ma incanta, imi e frica de chestii din astea

View PostKarhu, on 17 noiembrie 2021 - 14:47, said:


Posibil sa fie acolo si o componenta neurologica, seamana cu o hemicranie cronica paroximala, as recomanda examen neurologic.
Hmm, multumesc pentru idee

Edited by vladuzz7, 17 November 2021 - 14:51.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Incearca si sa umezesti aerul cand te pui la somn.

#12
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Durerile de cap mai mult timp sunt înaintea unui AVC.

Am pe cineva în familie care a făcut AVC anul ăsta și avea dureri de cap înainte care nu treceau cu medicamente.

Nu avea dureri de cap de ani de zile ca tine dar nu treceau deloc cu toate medicamentele pe care le lua.

Edited by emeral, 17 November 2021 - 15:12.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
incepe o gimnastica clasica, gen kineto, gen suedeza, gen gimnastica de inviorare de se facea la scoala
aerisire, alimentatie sanatoasa, hidratare, somn la ore corecte si mai vezi cum stai dupa

#14
vladvlad1980

vladvlad1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.05.2009
Aveam si eu dureri de cap  inexplicabile la trezire,  pe care am reusit sa le estompez prin  pastrearea unei temperaturi ambientale intre 21 si 23 grade cu o  umiditate intre 55 si 60%  precum si cu utilizatea unei mese de inversie inainte de culcare.

#15
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
La Scoala de ofiteri in rezerva, m-a tras curentul in toate noptile de toamna si am facut sinuzita frontala. Am stat la dispensarul scolii si am facut niste sedinte de aerosoli cu antibiotic ionizat. Mi-a trecut definitiv.

O masura preventiva contra declansarii crizelor de sinuzite si a altor necazuri ORL este sa asiguri ca picioarele, talpile in special, sa nu fie reci (la unii, raceala talpilor declanseaza transpiratia, deci temperatura talpilor scade si mai mult - nu mai zic de senzatia neplacuta a umezelii in ciorapi). Bunica avea o caramida compacta, o incalzea pe plita, punea o carpa mai groasa pe caramida si tinea picioarele pana se incalzeau bine.
In cazul tau, poti incerca cu sticle cu apa calda,  Eu am un fel de plita electrica cu termostat, de putere mica, reglata la minim si o utilizez ca suport de picioare cald, cat stau la birou.

In plus, trebuie purtat un fes pe cap, in special noptile, cand metabolismul trece in bazal.

#16
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postemeral, on 17 noiembrie 2021 - 15:10, said:

Durerile de cap mai mult timp sunt înaintea unui AVC.

Am pe cineva în familie care a făcut AVC anul ăsta și avea dureri de cap înainte care nu treceau cu medicamente.

Nu avea dureri de cap de ani de zile ca tine dar nu treceau deloc cu toate medicamentele pe care le lua.
Am 24 de ani..desi nu e exclus
Durerile le am de mult timp

View Postvladvlad1980, on 17 noiembrie 2021 - 15:33, said:

Aveam si eu dureri de cap  inexplicabile la trezire,  pe care am reusit sa le estompez prin  pastrearea unei temperaturi ambientale intre 21 si 23 grade cu o  umiditate intre 55 si 60%  precum si cu utilizatea unei mese de inversie inainte de culcare.
Hmm temperatura o tin in jur de 21 iarna noaptea. Cat despre umiditate nu prea stiu, ar trebui sa o masor

#17
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
confirm faza cu talpile, dar recomand niste branturi de calitate, gasesti si termoizolatoare, si folosit incaltaminte care respira si nu pastreaza  umezeala inauntru, gen papuci aia crocs de plastic cu captuseala, worst combo.

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,109
  • Înscris: 29.06.2005
Pot fi si migrene, pot fi multe cauze.
Varsta conteaza.
De exemplu eu am mostenit problema asta de la maica-mea. Inca din adolescenta am avut dureri de cap periodice, cel putin o data pe saptamana. Medicii n-au gasit nimic. Dupa 35 ani s-au ameliorat si ca intensitate si ca frecventa. Acum apar doar cand si cand. Exact ca la initiator, cand pe stanga, cand pe dreapta, cand la frunte...etc.
Ce am constatat in timp:
- dusurile prelungite , calde, ajuta.
- parasinus 2 cp odata face sa treaca, rapid; nu si daca le iei separat la interval de cateva ore. O singura data/zi. Daca mai e nevoie dupa, nu mai iei paracetamol, ci altceva.
- algocalmin injectabil face minuni in crizele insuportabil(cu foto si fonofobie). Trebe doar sa ti-l administezi fara sa faci carcel(pozitie nasoala sa ajungi singur la buca).
- medicamentele pe baza de ibuprofen nu au efect (sau doar unul foarte slab). Au efect parasinus, ketonal forte, metamizol (algocalmin, piafen, algozone..etc), uneori banala aspirina.
- cafeaua(si fumatul, mai ales), energizante, etc accentueaza problemele. De alcool nici nu mai vorbesc - eu nu pun picatura in gura.
- alimentatia e importanta, cantitati rezonabile(nu pana pocnesti)
- psihic - foarte important - stress-ul e un factor determinant in aparitia durerilor. Trebuie inlaturat cat de mult se poate din viata.
- somn regulat, la ore omenesti - de exemplu 22-22:30  -  06-06:30
- activitate fizica regulata. Munca, sport, plimbari, etc.

Cauze pot fi multe, pe langa migrenele carora medicii nu le pot da de cap:
- tensiune arteriala crescuta (durere pulsatorie care pleaca dinspre ceafa)
- probleme de coloana cervicala (de la stat mult in pozitii defecte; cifoza, hernie cervicala)
- probleme cu bila ( + alimentatie cu prajeli, grasimi..etc)
- glicemia...
- chiar si probleme cu o ureche(sau ambele)
- sinuzita (aici, de regula durerea e difuza, in funte si in zona orbitelor)

Edited by florinel, 17 November 2021 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate