Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2058 replies to this topic

#541
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
@CRG o mica tema pentru studiu: ai idee ce face parametrul de mai jos ? Se gaseste in meniul Device Management, clic pe Set Parameterrs, apoi  de pe web din fusionsolar, la S-dongle
Se refera cumva la consumul din retea, cand este pe baterie fara energie din panouri ?

Attached Files


Edited by razvanu, 18 June 2022 - 08:12.


#542
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Cred că are legătură cu nivelul de compensare cu import din rețea,  în scopul protejării bateriei la descărcările instante. E acel consum minuscul din rețea care se adună atunci când ești pe baterie. Cred...

#543
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Am pus la 15W :) Urmaresc sa vad ce face....

#544
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrusuraduionel22, on 17 iunie 2022 - 19:04, said:

mai apar momente pe aplicație când arata ca introduce în rețea deși am setat zero injecție
Toate sistemele mai scapa si in retea chiar si cand sunt setate pe "zero injecție" din cauza ca au o viteza de reactie limitata.
Datele de la SmartMeter la invertor se trimit la intervale de timp de ordinul a 0.75 - 1 secunda, apoi invertorul are nevoie de o fractiune de timp pana isi moduleaza puterea.

#545
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017
Salutare încă o mica problema afara e soare puternic, panourile au tensiunea crescuta de la 150v pe la 180 dar producție canci trage din rețea, sa fie de vina stabilizatorul sau tensiunea prea mica? Ce pot sa fac?

Attached Files



#546
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
https://forum.huawei...d/698459-100027

Cine a montat sistemul ala ?

#547
zahana

zahana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.06.2022
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un link de download pentru FusionSolarDGV100R002C00SPC112_package.zip si SUN2000LV200R001C00SPC123_package.zip.

Multumesc anticipat.

#548
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Alternativ puteți scrie la [email protected] și vi le trimit pe mail cam în 24 de ore.

#549
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017
Salutare , a reusit cineva sa creasca tensiunea pe faza a de la invertor ? Am o diferenta destul de mare intre faza de la eon si faza de la invertor si sunt momente cand e soare afara iar tot consumul din casa e de la panouri dar vine eon cu o tensiune de 190 v iar inverotrul intra in protectie, desi ar putea sa sustina fara probleme consumatori si sa dea o tensiune suficienta ,
Un alt aspect e cel al tensiuni pe faza de la invertor care este mereu sub 220V desi ar trebui sa fie 230 , si mi se mai pare ciudat ca sunt momente cand lipsesc date din grafic dar eici e posibil sa fie de la smart metru care nu transmite datele cum trebuie ca desi nu apare tensiune pe grafic , consumul apare deci e doar o eroare de afisare .
Sunt persoane din Iasi care au experienta si mar putea ajuta contra cost cu nelamuririle pe care le am ?

Attached Files



#550
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Invertorul e "condus" de tensiunea de faza a retelei.
Daca aceasta e scazuta, si invertorul o tine pe la acel nivel.

El face o defazare in avans a frecventei si o crestere usoara a tensiunii pentru a injecta.

Sunati la distribuitor si anuntati tensiunea scazuta si faptul ca invertorul intra in protectie.

Edited by radurus, 24 June 2022 - 08:58.


#551
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017

View Postradurus, on 24 iunie 2022 - 08:54, said:

Invertorul e "condus" de tensiunea de faza a retelei.
Daca aceasta e scazuta, si invertorul o tine pe la acel nivel.

El face o defazare in avans a frecventei si o crestere usoara a tensiunii pentru a injecta.

Sunati la distribuitor si anuntati tensiunea scazuta si faptul ca invertorul intra in protectie.

NU injectez deloc in retea , nu am dosar de prosumator ,

#552
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Nu conteaza ca nu injectati.
Electric invertorul functioneaza asa cum trebuie.

Si pentru ca nu sunteti prosumator, nu puteti faci nici reclamatie pe motiv de tensiune mica.
Ar putea verifica instalatia interioara si va descopera invertorul ongrid conectat la retea fara documentatie.

Solutia ar fi sa setati in invertor parametrul pentru limita de jos a tensiunii (cu cativa volti mai jos decat e actual) astfel incat opririle de avarie sa fie mai putine.
Ulterior mai puteti scadea usor daca e nevoie.

Edited by radurus, 24 June 2022 - 09:31.


#553
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Exact. Reduceți LVRT gradual cu 1-2 volți si vedeți dacă se rezolvă. Implicit e pe la 194-195.

#554
zahana

zahana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.06.2022
Are cineva optimizatoare de la huawei montate la panouri?

#555
sergiuvpfc

sergiuvpfc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.04.2022
Pentru instalarea a doua sisteme la aceeasi locatie, cu invertoare Huawei, sisteme tratate ca doua generatoare fotovoltaice independente, ar trebui facut ceva special sau pur si simplu se pot monta in paralel, evident fara a depasi puterea din ATR/CTR?

#556
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Pe faze diferite,  da. Avem un coleg cu 3 invertoare,  fiecare cu faza lui. Pentru montaj pe aceeași fază,  cum am eu, trebuie setat unul master și altul slave. Totodată fiecare primește string-uri diferite. Dongle-ul se montează pe master, comunicarea slave-ului cu serverul huawei făcându-se printr-un cablu rj45 legat între cele 2 invertoare.

#557
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 20.06.2006

View Postsparkyson, on 14 iunie 2022 - 18:03, said:

La mine, in zona e-Distributie Muntenia, contorul face compensare interna: daca eu consum 3 kW de pe o faza si injectez 3 kW pe alta, nu inregistreaza nimic, nici consum, nici productie.
Poti verifica simplu urmarind contorul in timp ce faci un test asemanator.

din asta ai? https://www.e-distri...inteligent.html or face toate? Posted Image

/edit am contorul la 450m de casa, greu cu testu :))

Edited by at_b, 29 June 2022 - 16:38.


#558
sergiuvpfc

sergiuvpfc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.04.2022

View PostCRG, on 29 iunie 2022 - 11:10, said:

Pe faze diferite,  da. Avem un coleg cu 3 invertoare,  fiecare cu faza lui. Pentru montaj pe aceeași fază,  cum am eu, trebuie setat unul master și altul slave. Totodată fiecare primește string-uri diferite. Dongle-ul se montează pe master, comunicarea slave-ului cu serverul huawei făcându-se printr-un cablu rj45 legat între cele 2 invertoare.
Montaj pe aceeasi faza. Citisem ca merg si separat montate. Pai in cazul in care ai un sistem cu invertor Fronius si un altul cu Huawei ce se poate face? Nu poti instala doua sisteme independente?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate