Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1981 replies to this topic

#559
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Poti.
Insa ce faci cu smartmeterele? (daca te intereseaza sa pui asa ceva pentru a sti cat a mers in casa din productia totala sau ca sa faci limitare de putere pe injectie din feedback de la smartmeter)
Fiecare contorizeaza si ce injecteaza celalalt.
Daca vrei sa pui smart meter doar pe ramurica lui, nu mai conteaza ca oricum el stie cat produce, n-are nevoie de smartmeter.

Daca ai 2 sisteme separate (si de la producatori diferiti) nu poti cumula datele intr-un singur dispozitiv/loc.

Varianta ar fi,
un sistem il bagi prin smartmeterul lui
si celalalt il conectezi intre smartmeter si BMPM fara smartmeter fara sa stii sau sa te inteteseze unde merge energia lui.

Edited by radurus, 30 June 2022 - 16:27.


#560
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005

 sergiuvpfc, on 30 iunie 2022 - 16:01, said:

Montaj pe aceeasi faza. Citisem ca merg si separat montate. Pai in cazul in care ai un sistem cu invertor Fronius si un altul cu Huawei ce se poate face? Nu poti instala doua sisteme independente?
Pe faze diferite da. Dar nu vad sensul sa lucrezi cu marci diferite. Totodata nu optimizezi autoconsumul / autosuficienta, consumatorii fiind imprastiati pe mai multe faze. In cazul micilor producatori parerea mea e ca :

1. Fie muti toti consumatorii pe aceeasi faza, acolo unde ai productia, cu conditia sa nu ai un super consum acolo (plite, jacuzzi, pompa de caldura etc). Daca vrei sa cresti productia, mai montezi un invertor in cascada. Merg frumos impreuna. Ieri am avut intervale cand am injectat >5kwh in retea cu 2 invertoare a cate 3kwp fiecare;
2. Fie invertor trifazic si consumatorii imprastiati, dar neaparat cu baterie, care sa preia productia de pe toate fazele si sa alimenteze consumatorii indiferent de faza pe care se afla. Altfel nu reusesti sa optimizezi autoconsumul.





Mesaj primit ieri de la Huawei (not so good news):


Notice on Changes in the Northbound API Traffic Limiting Policy

The number of northbound users and the number of plants and devices managed by each northbound user are increasing. To better meet user requirements, the northbound API traffic limiting policy is adjusted as follows:
Traffic Limiting Policy
The new traffic limiting policy is based on the number of resources owned by northbound users. A user with more plants and devices is allowed to send more API requests in a period of time. For details, see "Interface Invoking Suggestions" or "Access Restrictions" of each interface in the iMaster NetEco V600R022C00 Northbound Interface Reference-V6 (SmartPVMS).
Impact Scope
Existing users: For northbound users created on June 30, 2022 or earlier, the original traffic limiting policy applies, and the allowed invoking frequency cannot be increased.
New users: For northbound users created after June 30, 2022, the new traffic limiting policy applies. If a user exceeds the allowed frequency of API calls defined in the traffic limiting policy, API invoking may fail.
Interface Document:
https://support.huaw.../EDOC1100241338

Attached Files



#561
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
For northbound users - utilizatorii dinspre nord

Avem treaba cu ei ?

#562
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Cred ca se refera la emisfera nordica (nu zona de nord a Statelor Unite), deci cred ca ne afecteaza, de vreme ce am primit si mesajul. Tendinta este clara, nu le mai fac fata serverele, mai ales in perioada asta cu varfuri de productie in emisfera nordica. Cel putin interfata web ma deconecteaza in permanenta, probabil pentru a face loc si celorlalti solicitanti.

#563
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Northbound nu are legatura cu geografia. In IT, se refera la un sistemul de dinaintea celui la care se face referire. Din ce inteleg eu, restrictia se va aplica la instalatori, diferit in functie de numarul de instalari active in portofoliul lor.

Eu imi iau statisticile local din invertor, fara sa ies prin internet, asa ca nu are importanta :D

#564
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Mda, am si eu ceva local cu rpi4 + homeassistant. Vroiam sa pun si NET.Eco, este tot solutia lor,  dar prea complicat cu el.

#565
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Sa dati un refresh la pagina de web fusion solar - are un now look Posted Image

Attached Files



#566
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu nu reusesc sa ii fac update....imi expira sesiunea...Posted Image

#567
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 KTF, on 13 iunie 2022 - 15:06, said:

E gresit calculul tau. Trebuie sa faci comparatia cu un sistem on-grid care da surplusul in retea. Din bateria de 10kwh vei putea folosi probabil un 8kwh vreo 8 luni pe an, in cazul cel mai bun. In restul lunilor nu vei avea suficient curent sa acoperi consumatorii si sa incarci bateria.

Cat curent consumi de la ora 6 seara pana la ora 8 dimineata ? Ce panouri si invertor vrei sa iti pui ? Abia apoi poti sa faci niste calcule.

@gear : cred ca si calculul tau e gresit, ca e posibil sa platim in plus si TVA la energia activa si acolo in functie de ce furnizor ai, pot creste destul de mult costurile.

Eu am momentan undeva pe la 45% self sufficiency anul asta, panouri si invertor de 6kw, fara baterii.

Din 10kw de baterie se pot folosi 10 daca vrei, desi nu este recomandat.

Eu sper ca pana in 2030 macar sa nu umble astia la contractul meu si sa ma puna sa platesc TVA, sau alte taxe.
In BE de ex, la sfarsitul anului este o taxa pe infectare care se plateste..... multi oameni nu isi pun panouri multe tocmai in ideea ca aceasta taxa creste proportional...
Sper ca in RO, sa intarzie mult acest gen de taxe..... desi nu stiu.

PS,Acum 20 ani si in BE oameni primeau ajutor de stat pt instalate de PV...

#568
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu poti folosi 10kwh din baterie de 10kwh.
La cate baterii am citit fisa tehnica, am tras concluzia ca producatorii specifica capacitatea BRUTA.(pe de o parte da bine la marketing, pe de alta daca citesti detaliile afli mai multe)

In functie de DOD rezulta capacitatea neta/utila.
Producatorul iti zice 95%DOD maxim.
La 5% SOC de opreste BMSul daca nu se opreste invertorul inainte de asta pe la 10%.

Edited by radurus, 03 July 2022 - 18:01.


#569
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 radurus, on 03 iulie 2022 - 18:00, said:

Nu poti folosi 10kwh din baterie de 10kwh.
La cate baterii am citit fisa tehnica, am tras concluzia ca producatorii specifica capacitatea BRUTA.(pe de o parte da bine la marketing, pe de alta daca citesti detaliile afli mai multe)

In functie de DOD rezulta capacitatea neta/utila.
Producatorul iti zice 95%DOD maxim.
La 5% SOC de opreste BMSul daca nu se opreste invertorul inainte de asta pe la 10%.


Mda...
Tu citesti prospecte eu am baterii....

Edited by BodCasa, 07 July 2022 - 19:49.


#570
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 11.01.2009
Ce baterii ai? Ce scrie pe prospectul lor?
Intreb si eu pentru ceilalti care au baterii de pe aici.

#571
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Merg și în plaja 0-100%, te lasă setările. Dar cine are suflet să o facă... eu le folosesc astfel:

-primăvara și toamna 15-95%
- vara 15-90%
- iarna 20-95%.

În realitate vara funcționează la mine intre 50-90% , iar iarna între 20-80%.

Și mai fac o șmecherie: vara limitez puterea de încărcare pe la 1.4kwh, ca să evit încălzirea lor

Edited by CRG, 07 July 2022 - 21:40.


#572
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Și dovezile..

Attached Files



#573
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006

 BodCasa, on 07 iulie 2022 - 19:48, said:


Mda...
Tu citesti prospecte eu am baterii....
Tu ai impresia ca pe aici vorbesc ce care nu au baterii.

Este strict alegerea ta cum exploatezi echipamentele pe care le ai.
Daca o faci in afara sau in limitele specificate de producator, iarasi e alegerea ta.
Nu astepta insa garantii si rezultatele prognozate de producator.

Nu citi prospectul si manualul de utilizare la motorul pe care il ai.
Baga in el tot ce arde si vedem cat tine.
Ai prins ideea...

Cei care au construit ceva nu au pus degeaba efort in a scrie specificatiile si conditiile de exploatare.

Ia si "citeste" niste rezultate pe teste de exploatare a bateriilior cu litiu diferite chimii.
Avem un coleg pe arie care a facut (oficial - la job) ) asa ceva si a binevoit sa ne arate testele lui.

Edited by radurus, 08 July 2022 - 06:54.


#574
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006

 CRG, on 07 iulie 2022 - 21:38, said:

Merg și în plaja 0-100%, te lasă setările. Dar cine are suflet să o facă... eu le folosesc astfel:

-primăvara și toamna 15-95%
- vara 15-90%
- iarna 20-95%.

În realitate vara funcționează la mine intre 50-90% , iar iarna între 20-80%.

Și mai fac o șmecherie: vara limitez puterea de încărcare pe la 1.4kwh, ca să evit încălzirea lor

Mai mai...si eu care am la incarcare 5000 w Posted Image) le-am coborat la 3000 :D

Tot asa le tin si eu: 15-95, dar nu se descarca mai jos de 50% daca seara e plina si a fost soare toata ziua, altfel ajunge pe la un 25%

Attached Files


Edited by razvanu, 08 July 2022 - 09:17.


#575
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 CRG, on 08 iulie 2022 - 05:23, said:

Și dovezile..

Merci

 razvanu, on 08 iulie 2022 - 09:04, said:

Mai mai...si eu care am la incarcare 5000 w Posted Image) le-am coborat la 3000 Posted Image

Tot asa le tin si eu: 15-95, dar nu se descarca mai jos de 50% daca seara e plina si a fost soare toata ziua, altfel ajunge pe la un 25%


Eu le am cu setările din fabrica...
Nu am umblat încă la ele....
Doar ca la un moment dat am văzut ca ajunsese la 3%, si încărcatul îmi ajunge destul de repede la 100%, după cum zice smart meter-ul.

 sparkyson, on 07 iulie 2022 - 20:14, said:

Ce baterii ai? Ce scrie pe prospectul lor?
Intreb si eu pentru ceilalti care au baterii de pe aici.


Sunt 2 baterii Huawei Luna de 5kw fiecare....
Se vad in poza postata nu de mult.

#576
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
Doar ca la un moment dat am văzut ca ajunsese la 3%, si încărcatul îmi ajunge destul de repede la 100%, după cum zice smart meter-ul


Investigheaza mai mult zona asta, nu dai destule date dar nu pare in regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate