Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31448 replies to this topic

#17749
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 pacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 17:29, said:

Ok, ce inseamna crestin adevarat ? Presupun ca ai bunavointa sa explici asta.

Eu spun mereu ca in ceruri e "Tatal Meu si Tatal vostru" . Daca as fi acum in fata lui pai l-as imbratisa cu toata dragostea , si i-as spune ca eu niciodata nu am crezut ca EL e ucigas de copii.
Scuze, ti-am sters din greseala postul asta incercand sa il sterg pe al meu. Ti-am raspuns pe un topic mai potrivit.

#17750
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


 pacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 16:45, said:

. Dar vorba lui isus catre farisei " nici voi nu intrati si nici pe altii nu lasati" .
Ai omis ce era mai important !
- ați pus mâna pe cheia cunoștinței-
Luca 11:52  Vai de voi, învățători ai Legii! Pentru că voi ați pus mâna pe cheia cunoștinței: nici voi n-ați intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-ați împiedicat să intre."



Cam pe același subiect, vreau să vă întreb, argumentînd biblic, care sînt condițiile ptr botez ?
Spre exemplu, eu vreau să mă botez . Ce condiții trebuiesc îndeplinite cumulativ ptr a intra în apa botezului ?
Trebuie să nu beau ?
Să nu fumez ?
Și să am cel puțin 1,90 m. Dacă am doar 1,85, mai stau puțin pe acasă pînă capăt înălțimea necesară, apoi vin să cer botezul !
Corect ? :)

#17751
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mcjohn, on 10 octombrie 2017 - 18:49, said:

Ai omis ce era mai important !
- aţi pus mâna pe cheia cunoştinţei-
Luca 11:52  Vai de voi, învăţători ai Legii! Pentru că voi aţi pus mâna pe cheia cunoştinţei: nici voi n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedicat să intre."



Cam pe acelaşi subiect, vreau să vă întreb, argumentînd biblic, care sînt condiţiile ptr botez ?
Spre exemplu, eu vreau să mă botez . Ce condiţii trebuiesc îndeplinite cumulativ ptr a intra în apa botezului ?
Trebuie să nu beau ?
Să nu fumez ?
Şi să am cel puţin 1,90 m. Dacă am doar 1,85, mai stau puţin pe acasă pînă capăt înălţimea necesară, apoi vin să cer botezul !
Corect ? Posted Image
Deloc prietene, nu am omis ci am lasat inadins sa gaseasca el raspunsul, pentru ca se comporta exact ca acei farisei, sau cel putin pretinde ca are cheile cunostintei .

E aproape imposibil sa fii botezat la cultele astea findca ei cer taxe si donatii sau alte nastrusnicii. Lasa sa treaca un timp definit , daca vede ca nu le dai bani atunci nu te boteaza, adica ei conditioneaza botezul . Nu ii intereseaza daca esti credincios lui isus ci daca esti credincios si te supui doctrinei lor.

#17752
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 pacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 19:08, said:

Deloc prietene, nu am omis ci am lasat inadins sa gaseasca el raspunsul, pentru ca se comporta exact ca acei farisei, sau cel putin pretinde ca are cheile cunostintei .
Ciudat sau nu, acest soi de farisei, înadins omit această parte a textului.
Tot legat de aceea parte, am pus și eu întrebarea despre botez.

Quote

E aproape imposibil sa fii botezat la cultele astea findca ei cer taxe si donatii sau alte nastrusnicii. Lasa sa treaca un timp definit , daca vede ca nu le dai bani atunci nu te boteaza, adica ei conditioneaza botezul . Nu ii intereseaza daca esti credincios lui isus ci daca esti credincios si te supui doctrinei lor.
Vă povesteam în primăvară că am fost (cu cel mic), într-o minitabără la Moieciu.
Attached File  2017_04_29__19_05_03.jpeg   91.97K   14 downloads
Clip Moieciu
Am cunoscut acolo ... persoane străine (au venit din București, Brașov, Brăila)
Am cunoscut (printre altele) o doamnă din București. Adventistă . Înfocată ! Tare în credință !
La vreo 2 luni după, relatînd fapte din scriptură, mi-am dat seama că vorbesc de unul singur. Ea abia atunci reușea să termine de citit evangheliile ! ...
Altă doamnă (am mers împreună pe tren, dus-întors), i-am tot povestit pe drum (ca drumul către Emaus, din scriptură), cîte experiențe am avut cu Domnul ! Se uită la mine cu gura căscată și se tot mira !
Și ea, era hotărîtă să se boteze.
Binenteles că nici aceasta nu a citit biblia niciodată !
Eu tot îi povesteam de una , de alta și îi deschideam și biblia să vadă cu ochii ei că textul acela există acolo !
Mereu se minuna !
(Vai Isuse !)
I-am promis atunci că voi veni și eu la botezul său și mă voi boteza odată cu ea !
Zis și făcut !
A intrat ea în apă  și cu celelalte persoane , sau botezat ... după, spun pastorului (era încă în bazin și întreba "mai dorește cineva să ia botezul ?"  Eu, în fața lui, la 1m , ridic mîna și spun : )
- Eu ! Eu vreau să mă botez ! Cobor ?
- Nu ! Nu ! Tu nu acum !
(Și nu vreau să scriu aici motivul).
Deci ?!?
Attached File  Screenshot_2017-08-19-17-12-39.png   101.02K   16 downloads Attached File  Screenshot_2017-10-10-21-01-18.png   122.1K   15 downloads Attached File  Screenshot_2017-10-10-21-01-40.png   103.34K   14 downloads Attached File  Screenshot_2017-10-10-21-02-15.png   129.9K   13 downloads
O să vi se pară ciudat ori nu, dar Domnul mi-a arătat cu o zi mai înainte că nu voi fi botezat !!!
Attached File  Screenshot_2017-08-04-14-20-34.png   99.65K   13 downloads Attached File  Screenshot_2017-08-04-14-20-45.png   97.18K   13 downloads Attached File  Screenshot_2017-08-04-14-20-53.png   99.24K   12 downloads

Edited by mcjohn, 10 October 2017 - 21:05.


#17753
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Domnul nu ti-a aratat nimic. Astea-s texte bisericesti.

Edited by zexelica, 11 October 2017 - 06:54.


#17754
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Nea Gigi, este o prorociei în Isaia, despre  un soi de oameni ce vor popula acest pământ.
Iar tu, văd că te numeri printre ei !
E treaba ta, ce crezi și ce nu, pînă la urmă.
"Veți auzi cu urechile voastre, și nu veți înțelege; veți privi cu ochii voștri, și nu veți vedea, au ajuns tari de urechi, și-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile și să înțeleagă cu inima !"
Păcat !!!
"Dar ferice de ochii voștri că văd; și de urechile voastre că aud", însă, păcat că nu luați aminte !

Prietene, tu, nici cînd va veni Domnul Isus și va lumina cerul de la un capăt, la celălalt, tu nu-l vei vedea !
Adică de văzut vei vedea, dar vei spune un continuare că așa ceva nu are cum să fie adevărat, deci vei ajunge să ignori în continuare ceea ce ochii tăi văd real !

"O capră cu gît de 2 m, așa ceva nu poate fi adevărat ! Deci, nu există !"
(Spuse ciobanul Ion, privind la o girafă, de la grădina zoologică.)


#17755
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mcjohn, on 23 octombrie 2017 - 10:54, said:

Ok !
Dar ai uitat să pui citatul
Cartea, capitol, verset !
spre exemplu, Duhul porunceste sa te feresti de sange.
Duhul BAZS insa spune ca a-ti mixa sangele cu a altor indivizi e o forma aceptabila de iubire moderna intre indivizi care trebuie traita/promovata.

Acum, daca vrei sa-L urmezi pe Miel oriunde merge El, vei refuza/condamna practica donarii/transfuyziei sanguine.
Daca vrei insa sa fi botezat in Secta BAZS, vei accepta aceasta norma catalogata ca acceptabila de catre aceasta.Si astfel, vei urma Secta oriunde merge ea. Posted Image

uite si citatul:
"Ei nu s-au intinat cu femei[Secte - n.r.], caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)"

Edited by Dude_2nd, 23 October 2017 - 11:17.


#17756
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mcjohn, on 23 octombrie 2017 - 10:54, said:

Ok !
Dar ai uitat să pui citatul
Cartea, capitol, verset !

Moderator ... rog ştergerea acestor 2 mesaje, ca fiind offtopic !
Mulțumesc !
Cam are dreptate, in realitate botezul la culte inseamna ca juri credinta cultului, daca ai plecat de la ei o sa spuna ca nu mai e valabil botezul. Ori prin botez credinciosul isi afirma credinta fata de Tatal ceresc si fata de Hristosul pe care l-a trimis. Sa nu mai spun cazul meu ca am dorit sa ma botez si am fost avertizat ca doar dupa un timp indelungat in care sa demonstrez atasamentul fata de cult si doctrina (zeciuiala) , abia atunci poate fi luata in discutie botezul.
Rusine sa le fie .Posted Image

#17757
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 pacopaco1967, on 23 octombrie 2017 - 11:20, said:

Sa nu mai spun cazul meu ca am dorit sa ma botez si am fost avertizat ca doar dupa un timp indelungat in care sa demonstrez atasamentul fata de cult si doctrina (zeciuiala) , abia atunci poate fi luata in discutie botezul.
Rusine sa le fie .Posted Image
Fi sincer! Amânarea botezului apare doar în cazul când candidatul are oareșce dependențe, situația civilă neclară, etc. Dacă zecimea o dai nenominal, nu știe nimeni cât ai dat, ori dacă ai dat-o ori nu. Deci nu e motiv de amânare...

#17758
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă nu cotizezi, niciun cult nu e interesat să te coopteze.

#17759
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Didymus, on 23 octombrie 2017 - 13:50, said:

Amânarea botezului apare doar în cazul când candidatul are oareșce dependențe, situația civilă neclară, etc.
NU existau in Biserica Primara astfel de impedimente artificial create!Posted Image
Acestea sunt adaosuri lumesti ale Sectelor in goana lor dupa insusirea frauduloasa a autoritatii asupra sufletelor oamenilor.

#17760
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 pacopaco1967, on 09 octombrie 2017 - 11:37, said:

Necuratia spirituala in sensul ca esti captiv in gandire timp de cateva zile la ce s-a intamplat cu cainele de a murit. In tot acest timp ai fost acaparat de la a te manifesta normal in spirit, adica nu erai bucuros, fericit, binevoitor cu oricine, posibil chiar sa fi influentat prin starea ta si pe altii. In asta consta necuratia spirituala.

Nu chiar, eu am omorat cainele.

#17761
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


 Dude_2nd, on 23 octombrie 2017 - 11:18, said:

"Ei nu s-au intinat cu femei[Secte - n.r.], caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)"
"Bați cîmpii" prietene !
"Ei nu s-au intinat cu femei caci sunt verguri "
Aici se vorbește despre un anume regn de oameni care au acceptat ei, de la sine (fără să le fie impus cineva) să rămînă necăsătoriți "for ever" !
"1 Corinteni 7:
7 Eu aș vrea ca toți oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.
8 Celor neînsurați și văduvelor le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine.
9 Dar, dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă. "

Iar ești pe lîngă !!!
Mai încearcă, poate nimerești pe poartă ! Cine știe !!! :)
Dacă vrei .... poți !
Adidas Torsion ! :)

#17762
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mcjohn, on 23 octombrie 2017 - 18:13, said:

"Baţi cîmpii" prietene !
"Ei nu s-au intinat cu femei caci sunt verguri "
Aici se vorbeşte despre un anume regn de oameni care au acceptat ei, de la sine (fără să le fie impus cineva) să rămînă necăsătoriţi "for ever" !
"1 Corinteni 7:
7 Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.
8 Celor neînsuraţi şi văduvelor le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine.
9 Dar, dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă. "
tot ce omiti tu este ca Apocalipsa este o Profetie in care se prezinta viitorul in mod metaforic. Cu alte cuvinte, n-ai sa vezi niciodata pe cer vreun Balaur Rosu, sau o Femeie calarind o Fiara. Sau o Femeie insarcinata avand o cununa de stele pe cap. In aceasta Profetie, femeia = miscare religioasa[fie a lui YHWH - cea curata, fie a Satanei - cea necurata].
continua sa studiezi, insa fara ochelarii adventisti contrafacuti. Mai bine iti cumperi un telescop astronomic, ai avea de castigat mai mult. Posted Image

A urma pe Miel oriunde merge El, este o metafora a supunerii neconditionate fata de Acesta si poruncile Tatalui Sau[caci daca ai sa vezi vreun grup de credinciosi care bat campii urmand vreun miel care behaie, ori pe ce deal merge el, e nasol Posted Image  ].
A nu se intina cu femei este de asemenea o metafora a respingerii oricarei intruziuni a vreunei Secte in viata spirituala a credinciosilor Sai, intruziune prin care locul Mielului este luat de Secta. Cum e si la adventisti de exemplu. Posted Image

ps: Dumnezeu nu face diferenta intre on insurat[caci El a facut femeia pentru om] sau neinsurat. Intre iudeu si grec. Intre femeie si barbat.Intre alb si negru. Diferenta intre oameni o face in ochii Sai raportarea la pazirea poruncilor lui YHWH si a marturiei lui Isus.

Edited by Dude_2nd, 23 October 2017 - 18:36.


#17763
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Didymus, on 23 octombrie 2017 - 13:50, said:

Fi sincer! Amânarea botezului apare doar în cazul când candidatul are oareșce dependențe, situația civilă neclară, etc. Dacă zecimea o dai nenominal, nu știe nimeni cât ai dat, ori dacă ai dat-o ori nu. Deci nu e motiv de amânare...
Sunt sincer. Nu stiu de unde ar fi dedus ei ca am ceva adictii ? Am situatie civila clara si nu am probleme nici cu legea si nici cu oamenii. Adictiile ar fi doar  . . . dulciurile insa sunt foarte stapan pe mine. Poti pune in fata mea cea mai apetisanta prajitura si nu ma voi atinge de ea, nu poftesc in nici un caz. Dar ma gandesc ca nu adictia mea fata de dulciuri  e problema in cazul botezului. Pur si simplu se invoca un termen indecis  doar sa vada daca pot fi loial doctrinei unui cult. Oricum astazi sunt lamurit in ce priveste trinitatea astfel ca nu sunt interesat sa ader la o doctrina ce nu o accept. Mai ales ca la adventisti au fost probleme cand se cerea si credinta in profetesa adventista . Inteleg sa accepti, sa citesti ce a scris dar credinta e in Hristos si in Tatal ceresc. Parca Satan le suceste mintile si pun piedici in calea ratiunii.Posted Image

#17764
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 23 octombrie 2017 - 11:18, said:

spre exemplu, Duhul porunceste sa te feresti de sange.
Cu referire la MANCARE. Altfel Dumnezeu nu le-ar fi dat femeilor ciclul.

Quote

Duhul BAZS insa spune ca a-ti mixa sangele cu a altor indivizi e o forma aceptabila de iubire moderna intre indivizi care trebuie traita/promovata.
Nu scrie nicaieri sa nu faci transfuzie de sange.

#17765
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 24 octombrie 2017 - 15:56, said:

Nu scrie nicaieri sa nu faci transfuzie de sange.
dar scrie sa te feresti de sange.
si NU, NU cu referire la mancare, pentru ca porunca spune franc: "sa va feriti de...sange si de curvie".
si de curvie trebuie sa te feresti tot cu referire la mancare? :P

#17766
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 24 octombrie 2017 - 19:32, said:

dar scrie sa te feresti de sange.
si NU, NU cu referire la mancare, pentru ca porunca spune franc: "sa va feriti de...sange si de curvie".
si de curvie trebuie sa te feresti tot cu referire la mancare? Posted Image
Pai Dumnezeu a creat femeia astfel incat sa NU se poata feri de sange.  Deci Dumnezeu a creat femeia astfel incat sa pacatuiasca, dupa iehovisti......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate