Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vatamare corporala din culpa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaniel47, on 12 noiembrie 2021 - 14:57, said:

N-am consumat alcool am avut 0,00 in aer si la sange la fel. Scrisoarea este ca dosaru se claseaza si ca omul a necesitat 75-80 de zile ingrijiri medicale, eu doar am intrebat. Si are termen 20 de zile sa depuna plangere sau ceva genu. Iar victima spune ca el pe certificatul medico legal are 125, iar in scrisoare scrie 75-80 si ca dosaru se claseaza daca victima nu depune plangere.

Am vazut ca multi sunt rautaciosi si e normal, am facut o greseala si am recunoscut-o, fiecare facem greseli, eu doar am intrebat ce mi se poate intampla si de ce vctima sustine ca are 125 zile ingrijiri medicale cand in scrisoare scrie 75-80 ?

Am 23 de ani si nu am avut alte accidente si sunt speriat, mai ales ca-mi vine pe lume si un copil. Nu doresc sa fac puscarie sa ramana nevasta singura cu copilu meu. L-am cautat pe om, la spital , acasa. N am stat nepasator. Doar ca nu sunt un bigat sa il pot ajuta, v am spus lucrez pe minimul pe economie. Asta e venitu meu.

Cred ca cea mai buna solutie este sa vorbesti cu el.
Daca are pretentii fugite la cer, mergi in curte si gata.

Din ce spui nu ai sanse pentru puscarie

#56
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostTsunnnami, on 12 noiembrie 2021 - 23:11, said:

Din ce spui nu ai sanse pentru puscarie

Nu primește cu executare. Va avea și termene să ajungă la o înțelegere.

Dacă nu se va înțelege cu ăla va primi cu suspendare și va păți tot ce am scris eu mai înainte.

Un avocat nu poate să îl ajute cu nimic dacă nu are bani.

Și acum nu are ce să discute cu el avocatul victimei că nu are nici un ban.

Edited by emeral, 12 November 2021 - 23:21.


#57
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View PostDaniel47, on 12 noiembrie 2021 - 22:22, said:

Daca ajunge in proces se poate schimba zilele ? Afica din 75-80 ingrijiri medicale in 125 ingrijiri medicale ?

Hai ca iti mai explic odată: ca să ajungi la proces (adică judecată) trebuie să se schimbe zilele de îngrijiri medicale (adică peste 90). Rămâi la 90, nu se ajunge la judecată.

#58
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

View PostDaniel47, on 12 noiembrie 2021 - 02:34, said:

Salut, am avut un accident cu victima, victima a stat in spital 1 saptamana si sa ajuns ca are fractura de bazin, asta s-a intamplat cu accidentu pe data de 29.06.21 , dupa atata timp mi a venit un plic de la procuror, ca victima are 75-90 zile de ingrijiri medicale, iar vatamatu sustine ca pe certificatu lui este 125 zile de ingrijiri medicale, eu nu mai inteleg nimic. Cica " avocatu va rezolva zilele de ingrijiri medicale". Deci care este faza ? Se poate chestia asta sa fii gresit procuroru zilele ? Avicatu dansului poate face acest lucru ? Ce pot pati la zilele de 75-80 ingrijiri medicale sau daca reuseste sa puna zilele 125 medicale ? Va rog sa-mi raspundeti. Sau v-a ramane decizia luata de procuror ? Din cate am inteles daca are 125 zile pot raspunde penal, n am avut alte dosare si nici alte accidente. Ce pot pati ? Ma ingrijoreaza chestia cu cele 125 de zile ingrijiri medicale pe certificatul medico-legal care victima imi spune, dar procuroru mi a trimis si scrie ca are 75-90 zile de ingrijiri medicale.. Sper ca intelegeti ce am scris, sunt speriat si nu vreau sa fac puscarie, imi vine si un copil pe lume, am RCA valabil de la city insurance si astia au dat faliment si acum e fondu de garantare care despagubeste, il va despagubi ? Eu n am bani , muncesc pe minimul pe economie. Astept raspuns, va multumesc!

Am un prieten ce a traversat ceva similar. Te pregatesti de proces. La el a fost cu victima, un picior rupt. Victima nu purta centura. Nu mai stiu cate zile de ingrijiri a avut... I-a venit sentinta: Era primul accident, nu avea cazier, nu baut, nu vb la tel! Daune: 1 miliard, permis anulat fara drept de a da iar timp de un an! Evident a facut apel...Dar iti zic sa stii pur informativ la ce sa te astepti. In cazul pr meu, ce a cerut partea vatamata fix atat i-a dat judecatorul! Personal mi se pare exagerat, tind sa cred ca la urmatoarele cai de atac, verdictul sa fie unul mai omenesc!

Edited by silcar, 13 November 2021 - 23:13.


#59
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Suma a fost plătită de asigurătorul poliței RCA, deci nu văd vreun stres din acest punct de vedere. În cazul lui ar trebui să acopere fondul de garantare.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostJurasikMan, on 12 noiembrie 2021 - 19:52, said:

...
daca vrei sa cazi la pace cu vatamatul or sa ajunga 155zile.

#61
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 13 noiembrie 2021 - 23:17, said:

Suma a fost plătită de asigurătorul poliței RCA, deci nu văd vreun stres din acest punct de vedere. În cazul lui ar trebui să acopere fondul de garantare.

Da. Asiguratorul va plăti 1 miliard.

Edited by emeral, 13 November 2021 - 23:45.


#62
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Alta imbecilitate. E socant cu cata lejeritate le produci. Asiguratorul RCA acopera toate despagubirile rezultate din accident (cat timp a existat o polita si a fost valida la momentul accidentului). Nu se mentioneaza in postarea colegului ca el a platit la fel cum nu se mentioneaza ca a luat un an cu suspendare. Cred ca putem vorbi de analfabetism functional in cazul tau.

Edited by george_alexandru, 13 November 2021 - 23:38.


#63
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Ai dreptate. Va plăti asiguratorul suma de 1 miliard și el nu va păți altceva.

Edited by emeral, 13 November 2021 - 23:44.


#64
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
.

Edited by george_alexandru, 13 November 2021 - 23:44.


#65
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postemeral, on 12 noiembrie 2021 - 07:26, said:

Asta e grija ta ? Stai liniștit că vei intra și în executare silită după proces. O să aibă cine să îți ceară banii pe care va trebui să îi plătești după proces.

Dragule - vei avea o hârtie pe care va scrie - o condamnare cu suspendare și o sumă mare de plată.

Și ți se va anula și permisul tot din cauza la hârtia aia.

Stai linistit ca nu o sa plateasca mare lucru, probabil cateva mii de lei, restul plateste firma de asigurari, de asta exista asigurare.
Autorul va raspunde doar pe partea penala daca se ajunge in instanta.
Jurisprudenta arata ca 99.99% din cei cu spete similare primesc cu suspendare, deci nu va face nici puscarie.

Daca esti/ ai fost avocat esti praf...

Edited by ccristyan, 14 November 2021 - 00:14.


#66
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
initiator :
1. nasol ca iti vine copil pe lume si tu esti pe minimul pe economie. superPosted Image
2. pregateste-te ca o sa mai stai 90 de zile cu permisul suspendat dupa ce se inchide definitiv dosarul. dosarul se inchide definitiv dupa ce vatamatul ataca solutia de clasare la procurorul ierarhic superior( adica in alea 20 de zile ). ala evident ca ii da viteza la vatamat. dupa aceea vatamatul merge la judecator si cere continuarea cercetarilor. acolo si judecatorul ii da viteza la vatamat. nu poti raspunde penal pentru vatamare corporala din culpa daca victima nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale. poti daca are mai putine dar daca i-a fost pusa in pericol viata. pentru sold rupt nu se pune in pericol viata. lasa-l tu pe avocatul vatamatului ca ala are avioane in cap.
3. NU DA NICIUN BAN LA VATAMAT!!!!!! daca ai asigurare valabila, dupa ce vatamatul si-o va lua peste bot in cazurile descrise la punctul 2, o sa deschida proces civil si acolo vei fi chemat. NU te prezinti, dar le trimiti adresa la dosar ca ai asigurare si e problema asiguratorului.
asta e ce urmeaza sa se intample.

@emeral, daca mai vad un post dupa asta in care exprimi pareri juridice tu fiind evident incompetent ( pe aceasta arie ma refer ), te tin in report pana te plictisesti.

Edited by zile_san, 14 November 2021 - 11:25.


#67
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postzile_san, on 14 noiembrie 2021 - 11:25, said:

@emeral, daca mai vad un post dupa asta in care exprimi pareri juridice tu fiind evident incompetent ( pe aceasta arie ma refer ), te tin in report pana te plictisesti.

Domnul așa zis avocat ai uitat să mai scrii ceva.

Vrei să îți citesc eu acum de pe o hotărâre ?

Am mai multe.

Sigur ești avocat penalist ?

Edited by emeral, 14 November 2021 - 11:29.


#68
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postzile_san, on 14 noiembrie 2021 - 11:25, said:

initiator :
1. nasol ca iti vine copil pe lume si tu esti pe minimul pe economie. superPosted Image
2. pregateste-te ca o sa mai stai 90 de zile cu permisul suspendat dupa ce se inchide definitiv dosarul. dosarul se inchide definitiv dupa ce vatamatul ataca solutia de clasare la procurorul ierarhic superior( adica in alea 20 de zile ).

S-a schimbat ceva între timp? Acum câțiva ani in cele 90 de zile erau luate în considerare și zilele din timpul cercetării dacă dreptul de a conduce era suspendat.

Edited by george_alexandru, 14 November 2021 - 11:32.


#69
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postzile_san, on 14 noiembrie 2021 - 11:25, said:

@emeral, daca mai vad un post dupa asta in care exprimi pareri juridice tu fiind evident incompetent ( pe aceasta arie ma refer ), te tin in report pana te plictisesti.

Vezi într-o hotărâre din asta că scrie un singur rând. Citește rândul din hotărârile pe care le ai tu și pune rândul ăla aici.

Edited by emeral, 14 November 2021 - 11:48.


#70
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postgeorge_alexandru, on 14 noiembrie 2021 - 11:31, said:

S-a schimbat ceva între timp? Acum câțiva ani in cele 90 de zile erau luate în considerare și zilele din timpul cercetării dacă dreptul de a conduce era suspendat.

Pe timpul cercetarilor permisul este retinut si se ofera dovada cu drept de circulatie, dovada pe care trebuie sa o prelungesti lunar.  
Daca dosarul penal se claseaza, agentul ce s-a ocupat de caz intocmeste proces verbal si sanctioneaza contraventional partile implicate (si vinovate) in accident.

emeral, cum ti-au spus multi mai sus, spui doar prostii
daca dosarul ajunge in instanta sansele ca autorul sa primeasca cu executare sunt 0 si o sa iti enumar de ce:
- autorul nu a consumat droguri/alcool cand s-a intamplat accidentul
- victima nu si-a pierdut viata
- viata victimei nu a fost pusa in pericol
- autorul este tanar, are un loc de munca
- autorul nu este recidivist
- autorul urmeaza sa devina parinte (este unul din principalele motive)
- autorul are o familie de intretinut (este unul din principalele motive)

si mai sunt multe, pe baza acestor detalii niciun judecator nu va da o sentinta cu executare, este posibil ca 0.01% sa existe un judecator ca tine si sa il condamne pe fond, dar se schimba in apel.

#71
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postccristyan, on 14 noiembrie 2021 - 11:51, said:

si mai sunt multe, pe baza acestor detalii niciun judecator nu va da o sentinta cu executare, este posibil ca 0.01% sa existe un judecator ca tine si sa il condamne pe fond, dar se schimba in apel.

Nu am scris nicăieri că el va primi cu executare.

Nici pentru omor din culpă și 2 morți nu se dă cu executare și nu trebuie să fie Huidu ăla.

Edited by emeral, 14 November 2021 - 12:01.


#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postccristyan, on 14 noiembrie 2021 - 11:51, said:


Pe timpul cercetarilor permisul este retinut si se ofera dovada cu drept de circulatie, dovada pe care trebuie sa o prelungesti lunar.  
Daca dosarul penal se claseaza, agentul ce s-a ocupat de caz intocmeste proces verbal si sanctioneaza contraventional partile implicate (si vinovate) in accident.


Pai aia zic, ca daca nu o prelungesti (sau nu accepta procurorul prelungirea), ar trebui ca zilele alea sa intre in cele 90.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate