Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vatamare corporala din culpa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
Daniel47

Daniel47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2021
Salut, am avut un accident cu victima, victima a stat in spital 1 saptamana si sa ajuns ca are fractura de bazin, asta s-a intamplat cu accidentu pe data de 29.06.21 , dupa atata timp mi a venit un plic de la procuror, ca victima are 75-90 zile de ingrijiri medicale, iar vatamatu sustine ca pe certificatu lui este 125 zile de ingrijiri medicale, eu nu mai inteleg nimic. Cica " avocatu va rezolva zilele de ingrijiri medicale". Deci care este faza ? Se poate chestia asta sa fii gresit procuroru zilele ? Avicatu dansului poate face acest lucru ? Ce pot pati la zilele de 75-80 ingrijiri medicale sau daca reuseste sa puna zilele 125 medicale ? Va rog sa-mi raspundeti. Sau v-a ramane decizia luata de procuror ? Din cate am inteles daca are 125 zile pot raspunde penal, n am avut alte dosare si nici alte accidente. Ce pot pati ? Ma ingrijoreaza chestia cu cele 125 de zile ingrijiri medicale pe certificatul medico-legal care victima imi spune, dar procuroru mi a trimis si scrie ca are 75-90 zile de ingrijiri medicale.. Sper ca intelegeti ce am scris, sunt speriat si nu vreau sa fac puscarie, imi vine si un copil pe lume, am RCA valabil de la city insurance si astia au dat faliment si acum e fondu de garantare care despagubeste, il va despagubi ? Eu n am bani , muncesc pe minimul pe economie. Astept raspuns, va multumesc!

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

 Daniel47, on 12 noiembrie 2021 - 02:34, said:

dupa atata timp mi a venit un plic de la procuror, ca victima are 75-90 zile de ingrijiri medicale,

Plicul procurorului continea...ce? O invitatie la nuntă? O scrisoare de amor? O ordonanta de clasare?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu putea avea 75-90 zile de ingrijiri medicale. Asta suna ca o estimare si n-are nici o valoare. Imi pare rau pentru tine, dar condusul nu e pentru toti si implica responsabilitati. Stiu ce spun, ca anul trecut am dormit trei zile-n coma si-am trecut prin doua operatii dupa ce m-a izbit un sofer neatent. Am stat 3 saptamani in spital, 2 luni in medical apoi in ala de odihna... Am si eu carnet, conduc cu ochii beliti cat cepele si ma rog sa n-am vreun ghinion sau neatentie...

Edited by __Dan__, 12 November 2021 - 07:12.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
O sap[tamana in spital ( spitalizare)+++++++++zilele de recuperare ( pana la vindecarea completa)====== 125 zile de ingrijiri medicale.
Da, ai comis o infractiune.
Nu conteaza daca ai sau nu bani, vei plati acum sau mai tarziu, toti banii odata, sau in transe. Asigurarea e "valabila" chiar daca city a dat faliment.
Puscarie cu executare e putin probabil sa faci, cel mai probabil sentinta o sa fie cu suspendare.
Binentelesc ca vei ramane pieton.

Edited by tioopedi, 12 November 2021 - 07:07.


#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

 __Dan__, on 12 noiembrie 2021 - 06:57, said:

Asta suna ca o estimare si n-are nici o valoare.

Este exact genul de formulare folosit de legisti.

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
În funcție de cum evoluează vindecarea fracturii, numărul de zile de îngrijiri medicale poate crește. Dacă rămâne la maxim 90 zile vei răspunde doar civil față de victimă și spitalul care l-a tratat. Dacă depășește 90 zile, vei răspunde atât civil cât și penal.
Indiferent de situație, după accident, tot ce poți face este să-ți asumi greșeala și să încerci să ajuți victima.

#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Daniel47, on 12 noiembrie 2021 - 02:34, said:

Ce pot pati ?

Simplu

- condamnare penală cu suspendare

- permis anulat

- cazier pe care vei avea trecută condamnarea

- și termen de încercare vreo 3 ani.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 Daniel47, on 12 noiembrie 2021 - 02:34, said:

Salut, am avut un accident cu victima, victima a stat in spital 1 saptamana si sa ajuns ca are fractura de bazin, asta s-a intamplat cu accidentu pe data de 29.06.21 , dupa atata timp mi a venit un plic de la procuror, ca victima are 75-90 zile de ingrijiri medicale, iar vatamatu sustine ca pe certificatu lui este 125 zile de ingrijiri medicale, eu nu mai inteleg nimic. Cica " avocatu va rezolva zilele de ingrijiri medicale". Deci care este faza ? Se poate chestia asta sa fii gresit procuroru zilele ? Avicatu dansului poate face acest lucru ? Ce pot pati la zilele de 75-80 ingrijiri medicale sau daca reuseste sa puna zilele 125 medicale ?

Te iei dupa ce zice procurorul. Avocatul victimei vrea sa stoarca niste banuti de la tine.

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Daniel47, on 12 noiembrie 2021 - 02:34, said:

Eu n am bani , muncesc pe minimul pe economie. Astept raspuns, va multumesc!

Asta e grija ta ? Stai liniștit că vei intra și în executare silită după proces. O să aibă cine să îți ceară banii pe care va trebui să îi plătești după proces.

Dragule - vei avea o hârtie pe care va scrie - o condamnare cu suspendare și o sumă mare de plată.

Și ți se va anula și permisul tot din cauza la hârtia aia.

Edited by emeral, 12 November 2021 - 07:32.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
Cat ai avut alcoolemia?

#11
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Am avut un fost coleg de servici care a avut ceva asemanator. A primit cu suspendare. Procesul a durat cam un an jumatate. Are de platit 1200 de lei pentru ca a pierdut procesul, dar cam atat.

#12
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Stii sigur că era băut?

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 VOC, on 12 noiembrie 2021 - 08:09, said:

Stii sigur că era băut?
Nu, d-asta am intrebat.
Mi se pare ciudat sa faci puscarie daca a fost un ACCINDENT

#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
NU, dar daca avea zero alcoolemie probabil ca se lauda cu asta.

Edited by tioopedi, 12 November 2021 - 08:11.


#15
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Tsunnnami, on 12 noiembrie 2021 - 08:11, said:

Nu, d-asta am intrebat.
Mi se pare ciudat sa faci puscarie daca a fost un ACCINDENT

Face și după condamnarea cu suspendare - nu dă banii în termenul de încercare și se transformă în executare condamnarea.

Și vezi că dosarul penal e pentru vătămare din culpă. Nu pentru accident.

Accidentul a fost doar împrejurarea cum a ajuns el să facă și vătămarea din culpă.

Edited by emeral, 12 November 2021 - 08:15.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tsunnnami, on 12 noiembrie 2021 - 08:11, said:

Nu, d-asta am intrebat.
Mi se pare ciudat sa faci puscarie daca a fost un ACCINDENT
foarte ..,huidu a omorat vreo 3 si nu a facut .Posted Image

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 emeral, on 12 noiembrie 2021 - 07:26, said:

Asta e grija ta ? Stai liniștit că vei intra și în executare silită după proces. O să aibă cine să îți ceară banii pe care va trebui să îi plătești după proces.

Dragule - vei avea o hârtie pe care va scrie - o condamnare cu suspendare și o sumă mare de plată.

Și ți se va anula și permisul tot din cauza la hârtia aia.

Doamne, cate tampenii in atat de putine cuvinte.

Condamnarea cu suspendare vine doar daca are peste 90 zile de ingrijiri medicale...din ce scrie nu pare a fi cazul, 75-90 zile cat a scris acolo procurorul se lasa cu clasare.
Permisul nu i se va anula, ci i se va restitui dupa clasarea dosarului, dar nu mai putin de 90 de zile de suspendare (exceptie daca va fi incadrat la peste 90 zile ingrijiri medicale, caz in care i se anula, plus interzice dreptul de a circula pe perioada suspendarii pedepsei plus un bonus).
Despagubirile ce trebuie sa le plateasca vor fi acoperite de RCA, in cazul lui de catre Fondul de garantare.

Edited by george_alexandru, 12 November 2021 - 08:28.


#18
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 george_alexandru, on 12 noiembrie 2021 - 08:25, said:

Doamne, cate tampenii in atat de putine cuvinte.

Condamnarea cu suspendare vine doar daca are peste 90 zile de ingrijiri medicale...din ce scrie nu pare a fi cazul, 75-90 zile cat a scris acolo procurorul se lasa cu clasare.
Permisul nu i se va anula, ci i se va restitui dupa clasarea dosarului, dar nu mai putin de 90 de zile de suspendare (exceptie daca va fi incadrat la peste 90 zile, caz in care i se anula, plus interzice dreptul de a circula pe perioada suspendarii pedepsei plus un bonus).
Despagubirile ce trebuie sa le plateasca vor fi acoperite de RCA, in cazul lui de catre Fondul de garantare.

Vezi de domeniul tău dragule.

În timpul procesului se schimbă încadrarea.

Vezi de domeniul tău și lasă ce habar nu ai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate