Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vatamare corporala din culpa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 emeral, on 12 noiembrie 2021 - 11:35, said:

Și eu îți spun că i se va schimba încadrarea imediat în timpul procesului.


Care proces, bă băiatule, din moment ce procurorul nu il va trimite in judecată????

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 filipxxx, on 12 noiembrie 2021 - 12:42, said:

Mult scris, dar un fapt cheie nu am vazut eu sau mi-a scapat. Daca avea alcool la bord conducatorul, ca daca avea se aplica tot ce scrie userul emeral plus partea cu alcoolul. Am un baiat care imi mai lucreaza diverse prin curte, genul de mester bun la toate care acum nu mai pune alcool in gura, deloc, zero. Baut fiind, a facut un accident de a stat victima in spital un an de zile. A patit cam tot ce a spus emeral, si nici in ziua de azi nu si-a luat permisul dupa aproape 10 ani, are de platit o gramada de bani pentru care inca se judeca si nu mai detine nimic pe numele lui ca sa nu fie executat.

Ala a avut o condamnare penala. Initiatorul nu are si foarte probabil nu va avea o condamnare penala, decat daca victima va avea peste 90 zile de ingrijire medicala. Conform informatiilor puse la dispozitie de initiator, pare ca s-ar incadra la sub 90 de zile.

Daca nu este trimis in judecata, isi ia permisul imediat dupa clasare, cu conditia sa fi acumulat minim 90 de zile de suspendare a permisului.

Edited by george_alexandru, 12 November 2021 - 13:27.


#39
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 VOC, on 12 noiembrie 2021 - 13:16, said:

Care proces, bă băiatule, din moment ce procurorul nu il va trimite in judecată????

Citește de 100 de ori pentru ce are dosarul penal.

Și după aia încă de 100 de ori.

Tu pune faianță și lasă SF-urile de aici. Vezi să nu spargi plăcile de faianță că trebuie să le plătești

Edited by emeral, 12 November 2021 - 13:53.


#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Dosarul penal e una, procesul alta. Dacă dosarul se clasează, nu se mai poate vorbi de proces penal (doar civil dacă victima depune plângere pentru despăgubiri). E o adevărată varză ce scrii acolo.

Edited by george_alexandru, 12 November 2021 - 13:57.


#41
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 george_alexandru, on 12 noiembrie 2021 - 13:56, said:

Dosarul penal e una, procesul alta. Dacă dosarul se clasează, nu se mai poate vorbi de proces penal (doar civil dacă victima depune plângere pentru despăgubiri). E o adevărată varză ce scrii acolo.

De unde apăreți ? Câte dosare ai văzut tu ?

Vezi că am în casă și acum hotărâri de astea cu accidente și NU sunt ale mele nici ale lui nevastă-mea.

Edited by emeral, 12 November 2021 - 14:02.


#42
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 george_alexandru, on 12 noiembrie 2021 - 13:56, said:

Dosarul penal e una, procesul alta. Dacă dosarul se clasează, nu se mai poate vorbi de proces penal (doar civil dacă victima depune plângere pentru despăgubiri). E o adevărată varză ce scrii acolo.

El habar nu are de diferenţa dintre urmărire penală şi judecată la instanţă, ce inseamnă să fie dosar in rem şi ce presupune să fie acuzată efectiv o persoană. Eu zic să îl laşi.

#43
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 VOC, on 12 noiembrie 2021 - 14:02, said:

El habar nu are de diferenţa dintre urmărire penală şi judecată la instanţă, ce inseamnă să fie dosar in rem şi ce presupune să fie acuzată efectiv o persoană. Eu zic să îl laşi.

Citește ce am scris deasupra la postarea ta.

Edited by emeral, 12 November 2021 - 14:06.


#44
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 emeral, on 12 noiembrie 2021 - 14:05, said:

Citește ce am scris deasupra la postarea ta.

Asa este, ai dreptate. Pace tie!

#45
Daniel47

Daniel47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2021
N-am consumat alcool am avut 0,00 in aer si la sange la fel. Scrisoarea este ca dosaru se claseaza si ca omul a necesitat 75-80 de zile ingrijiri medicale, eu doar am intrebat. Si are termen 20 de zile sa depuna plangere sau ceva genu. Iar victima spune ca el pe certificatul medico legal are 125, iar in scrisoare scrie 75-80 si ca dosaru se claseaza daca victima nu depune plangere.

Am vazut ca multi sunt rautaciosi si e normal, am facut o greseala si am recunoscut-o, fiecare facem greseli, eu doar am intrebat ce mi se poate intampla si de ce vctima sustine ca are 125 zile ingrijiri medicale cand in scrisoare scrie 75-80 ?

Am 23 de ani si nu am avut alte accidente si sunt speriat, mai ales ca-mi vine pe lume si un copil. Nu doresc sa fac puscarie sa ramana nevasta singura cu copilu meu. L-am cautat pe om, la spital , acasa. N am stat nepasator. Doar ca nu sunt un bigat sa il pot ajuta, v am spus lucrez pe minimul pe economie. Asta e venitu meu.

Edited by Dany_Darke, 12 November 2021 - 16:12.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 Daniel47, on 12 noiembrie 2021 - 14:57, said:

Am vazut ca multi sunt rautaciosi si e normal, am facut o greseala si am recunoscut-o, fiecare facem greseli, eu doar am intrebat ce mi se poate intampla si de ce vctima sustine ca are 125 zile ingrijiri medicale cand in scrisoare scrie 75-80 ?

Probabil vor sa obtina niste bani de la tine.

Pune aici "scrisoarea", dar mascheaza datele cu caracter personal si de identificare a dosarului.

#47
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce să pună, e o ordonanță de clasare a dosarului.
In penal s a terminat, victimele îl pot acționa în civil iar pt asta există asigurarea.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vatamatul iti spune indirect ca vrea niste bani de la tine ....nu numai de la asigurari , aia sunt altceva. Daca ramai cu atitudinea " eu te-am bagat in spital , dar sa te despagubeasca asigurarile , ca de aia sunt asigurat " , vor fi 125 de zile de spitalizare. Daca te duci sa discuti cu el modul in care puteti rezolva aceasta problema ca intre oameni , s-ar putea reduce la 90 de zile . Ce nu intelegi ? Ai gresit , omul a suferit din cauza ta , daca iti imaginezi ca poti aborda o astfel de problema emotionala ca Serban Huidu care a omorat trei oameni si le-a pasat rudele spre asigurari , el spalandu-se pe maini de toate responsabilitatile , esti naiv. Pentru ca ai gresit , trebuie sa platesti . Daca vrei sa platesti mai putin , trebuie sa te intelegi cu el , dar repede , pana nu se stabileste pe hartie numarul de zile de spitalizare . Nu intereseaza pe nimeni ca nu ai bani . Daca nu ai bani esti absolvit de vina ? Ce fain ar fi !

Edited by JurasikMan, 12 November 2021 - 19:53.


#49
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2021 - 19:52, said:

Daca ramai cu atitudinea " eu te-am bagat in spital , dar sa te despagubeasca asigurarile , ca de aia sunt asigurat " , vor fi 125 de zile de spitalizare.

Dacă ne spui si nouă cum este posibil să ajungă d ela 80 de zile la 125 zile, ti-am rămâne indatorati, in special initiatorul.

#50
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2021 - 19:52, said:

Pentru ca ai gresit , trebuie sa platesti .

Tocmai de aceea se încheie asigurările de răspundere civilă (indiferent că vorbim de cele auto, malpraxis, inundarea vecinilor etc.) :ciocan:

#51
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 VOC, on 12 noiembrie 2021 - 20:23, said:

Dacă ne spui si nouă cum este posibil să ajungă d ela 80 de zile la 125 zile, ti-am rămâne indatorati, in special initiatorul.

Știe avocatul victimei foarte bine și se va schimba încadrarea la proces.

#52
Daniel47

Daniel47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2021
Sa inteleg ca avocatu poate sa schimbe zilele adica nu o sa mai fie 75-80 cum e in scrisoare, va ajunge la 125? ca nu prea inteleg..

#53
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Care proces ?

#54
Daniel47

Daniel47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2021
Daca ajunge in proces se poate schimba zilele ? Afica din 75-80 ingrijiri medicale in 125 ingrijiri medicale ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate