Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ne calificam de pe locul 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Samy55555, on 11 noiembrie 2021 - 23:42, said:

ne calificam de pe locul 3?

Initial citisem "ne calificam de pe locul 37"
Cred ca e un loc de seama.
E mai bun decat 38 si, eventual daca facem egal cu locul 50 e un succes!

#20
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Sir Ilie Dumitrescu cred ca se cinstise inainte de meci.
Nu varsta e problema, ci lipsa de valoare.
Nu ma asteptam la asemenea blocaj mental intr-un meci decisiv cu un adversar care nici macar nu mai avea motivatie clara.
Na-ti-o tie, da-mi-o mie, hai s-o aruncam in careu ca poate se loveste de cineva. Sau poate ii iese ceva lui Hagi sau Stanciu.
As fi mizat pe o victorie si baraje, dar la baraje credeam ca se vad limitele. Iata ca s-au vazut mai devreme.
Nu imi pare bine de infrangerea echipei nationale, dar pot dormi noaptea.

#21
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ne calificam ca fiind cea mai slaba nationala a Romaniei din toate timpurile. Niciodata n-am dat mai multe rateuri adunate intr-o perioada de timp data ca acum cu echipe de mana a 3-a, cu nationala asta creata din papitoi.
Sa nu reusesti sa bati Islanda si sa stai la mana ei pentru un posibil ajutor, mi se pare ca si cum ai cersi pomana la coltul strazii.

Edited by ursamajor, 12 November 2021 - 10:09.


#22
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Btw :  Nu ca ar fi singurul, dar Alibec mi se pare mediocru in ultimul timp. Cel mai slab de la CFR in meciul cu AZ, jenant aseara.Mai bine il punea pe Vlad in atac pentru ca tot am avut 3 portari in lot :) Efectiv nu avem atac deloc.

#23
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Asa-i. Atac varza, nu ai cu cine. Alibec, Puscas, Markovic, Keseru, nimic. Poate trebuia Keseru convocat, cine stie, dar asa e cand nu castigi, "cel mai bun jucator e ala care n-a jucat" Posted Image
A incercat si cu Ivan atacant central, tot nimic.
Nu imi place la nebunie Radoi, dar nici nu are cu cine.

Cand mai am chef, urmaresc Replay.
Emisiunea dupa infrangerea cu Franta din 1995 in preliminariile CE (infrangere care nici nu a contat prea mult in economia calificarii). Reportaj la coltul microbistilor din Cismigiu unde se discutau meciurile.
Un suporter in varsta tuna si fulgera, ca sunt foarte slabi, ca asa am ajuns, ca jucam cu gloabele de Hagi si Raducioiu care-s rezerve, nu se gasesc jucatori in campionat?
Bine, ei nu jucasera in meciul acela, dar omul era revoltat.
Generatia aceea nu a castigat, e drept, niciun trofeu. Dar stiai ca macar vezi un meci in care se bat.

Edited by ambr0zie, 12 November 2021 - 10:33.


#24
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Singurul vinovat este Rădoi. Omul ăsta nu are nici bacul luat, de unde să știe tactică? Jucători avem cât să batem o Islandă, dar antrenor nu.

#25
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Transfermarkt:
Germania 660M
Romania 87M
Macedonia 49M
Armenia 41M
Islanda 22M
Liechtenstein 1M

Romania a avut norocul sa cada intr-o grupa foarte usoara; in mod normal trebuia sa terminam pe 2 fluierand si apoi sa fim zdrobiti la baraj (acolo trebuie sa treci nu de 1, ci de 2 echipe; ai de exmplu: Serbia 340M, Suedia 200M, Croatia 312M, Polonia 290M etc..).
Dar, Romania, nu a reusit sa bata nici echipele mai slabe ca ea; vinovati sunt ca de obicei, ghinionul, arbitrii si antrenorul.
Cum sa faci egal in meciul decisiv, acasa, cu o echipa de 4 ori mai slaba ca tine si fara nicio miza?
Spre comparatie, Romania, acum o luna, a batut acasa Armeni cu 1-0, chinuit, cu tremurat pe final; si in Armenia a pierdut cu 3-2  (bine, daca stai sa cauti, gasesti ca a luat un roman rosu aiurea si de la 2-1 pt noi s-a terminat 3-2). Dar, Macedonia, ieri, in meci importanta pentru ei a batut cu 5-0 la armeni acasa. Din pacate pentru noi, Macedonia merita sa termine pe locul 2.
Totusi, ne mai agatam asa de o speranta, ca sa nu acceptam realitatea.... Macedonia mai are acasa cu Islanda; putin probabil, dar, exista o sansa sa faca egal si Romania sa bata cu 1-0 chinuit Liechensteinul.

Sa ne concentram pe europenele din 2024. Acolo se califica doar 24 de echipe, nu 13 ca la mondiale; dar, suntem asa de jos la fotbal, incat si e acolo e foarte greu. Poate or mai progresa jucatorii romani, sa joace si ei meci de meci pe la echipele lor si sa avem noroc de inca o grupa usoara. Si federatia sa nimereasca un antrenor mai priceput/norocos.

#26
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,338
  • Înscris: 31.08.2006

 romanasu, on 12 noiembrie 2021 - 11:08, said:

Sa ne concentram pe europenele din 2024. Acolo se califica doar 24 de echipe, nu 13 ca la mondiale; dar, suntem asa de jos la fotbal, incat si e acolo e foarte greu. .

La ce scor a obtinul pana si Luxemburg aseara, in deplasare, e drept, impotriva unei echipe de doi lei, cam ca a noastra, n-ar trebui sa ne face iluzii nici pentru urmatoarele campanii de calificare.

Edited by fansat, 12 November 2021 - 11:38.


#27
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Luxembourgul e de 2 ori mai valoroasa decat Azerbadjanul, e normal ca a batut (25M vs 12M in transfermarkt; binenteles ca asta nu inseamna mare lucru, dar, e un instrument de clasificare al jucatorilor).
In primul 11, Luxemurgul are 3 portghezi, 2 din Insulele Capului Verde, 1 francez, 1 american, 1 sarb; si doar 3 luxemburghezi. In felul asta.. orice tara bogata poate sa isi faca o nationala mult mai competitiva. Si la elvetieni, e ceva similar, e plin de fosti iugoslavi si albanezi.

#28
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

 sandel1, on 12 noiembrie 2021 - 10:36, said:

Singurul vinovat este Rădoi. Omul ăsta nu are nici bacul luat, de unde să știe tactică? Jucători avem cât să batem o Islandă, dar antrenor nu.

Reductionist.

Nu avem jucatori valorosi pentru o nationala care sa se califice la Mondiale. Suntem in primele 13 nationale ale Europei? Nu suntem. Deci necalificarea e normala, chiar asteptata. Il dai afara pe Radoi si-l aduci pe Petrescu sau Olaroiu - exact acelasi rezultat obtii. Nu stiu de unde ambitia asta de a ne califica la un turneu final. Ar trebui sa ne concentram pe Campionatul European (unde e clar mai usor) si sa speram ca la un moment dat vom aduna jucatori buni cat pentru un prim 11.

Din 2000 (cand a inceput campania de calificare la mondialele din Japonia/Coreea) nu am mai avut o echipa asa de slaba. Si nu se datoreaza FRF-ului, antrenorilor sau nu stiu ce fenomen cu putinta de a fi controlat - pur si simplu ne lipsesc jucatorii buni. Si nu poti sa-i creezi in cuptor - ca daca era posibil, China avea acum 1 milion de fotbalisti de valoare.

#29
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Este vina si a jucatorilor/ impresarilor. Toti care pleaca afara pleaca doar ca nume. Nu joaca. Si normal ca zero performante

#30
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Locul 2 ne-a fost oferit cadou prin rezultatele indirecte, mai ales de catre Macedonia, dar jucatorii romani, politicosi, au refuzat.
Valoarea asta a loturilor e subiectiva si uneori dictata de alte interese.
Eu nu cred ca Man sau Morutan, ca sa dau ultimele exemple de transferuri, valoreaza banii dati pe ei. Poate viitorul ma va contrazice.
Din cei ce au jucat aseara, consider ca doar doi jucatori sunt, cat de cat, de valoare. Hagi (care oricum oscileaza) si Stanciu (care are 28 de ani si jumatate si nu va mai prinde o echipa de prim rang). Poate si Nita, dar el e in varsta.

In rest, jucatori slabi, iar ce e trist e ca nu vad ce alti jucatori putea incerca Radoi. Asta e valoarea unui campionat mai slab de la an la an (si nu de azi, de ieri), din care n-au cum sa iasa valori. De asta cand se transfera unul afara, e mai mult meritul impresarilor.
Ca unii viseaza Liga Campionilor si jucatori de zeci de milioane de euro... e altceva.
N-as fi zis ca nu prindem locul 2. In baraje ma asteptam la fund in poarta si o infrangere la 1-2 goluri, apoi "ne-am luptat, dar...". Pana la urma, tot aia-i. Nu aveam ce cauta la Mondial.
Cea mai mare performanta, dupa mine, in aceasta campanie, au fost meciurile cu Germania, unde, desi dominata, Romania a aratat ca poate juca organizat si fara frica. Dar asta inseamna putin.

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Mirel a si zis ca pleaca oricum si daca ajungem la baraj... Acolo nu avem sanse nici cat porcul de craciun!

 ambr0zie, on 12 noiembrie 2021 - 12:30, said:

Cea mai mare performanta, dupa mine, in aceasta campanie, au fost meciurile cu Germania, unde, desi dominata, Romania a aratat ca poate juca organizat si fara frica. Dar asta inseamna putin.
Daca stai cu fundu in poarta pe 2 linii nu inseamna ca joci organizat si fara frica... ala e antijoc!
Speri sa scapi odata pe contraatac si sa dai un gol... apoi iar sa faci antijoc. Asta e stilul nationalei noastre in meciurile cu miza. Asta nu e fotbal e bambiliciul pe care-l vedem si la CFR in liga a 3a a cupelor europene ... Asta e si stilul marilor nostri antrenori si stilul campionatului nostru. Normal ca nu ai cum sa joci altfel nici in meciurile internationale decat daca dai de unii mai amarati ca tine...

Edited by GlCA_Contras, 12 November 2021 - 15:33.


#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 GlCA_Contras, on 11 noiembrie 2021 - 23:54, said:

Nu ne calificam nici de pe 2. La baraj ajung echipe mult mai tari decat Islanda, Macedonia sau Armenia. Am avut o grupa usoara si nu am profitat macar sa ajungem la baraj!

Cand a castigat Romania vreun baraj?

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cand era Gh. Hagi flacau...

#34
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Clar ca e antijoc si cand vad asa ceva aleg sa imi petrec timpul altfel.
Si asa se jucau meciurile cu miza, din pacate, si in vremurile bune.
Dar atunci stiai ca daca avem mingea, mai erau unii care stiau ce sa faca cu ea.

Eu ma refer ca am ajuns sa ne bucuram ca luam 3 goluri in 2 meciuri cu Germania, pentru ca daca nu era fundul ala pus bine in poarta putea iesi rusinos.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 ambr0zie, on 12 noiembrie 2021 - 10:30, said:

Generatia aceea nu a castigat, e drept, niciun trofeu.Dar stiai ca macar vezi un meci in care se bat.

Care ma omule... ok, nu erau titluri, dar ne scoteau in strada de bucurie, mai ceva ca la revolutie... bateam Anglia, bateam Germania, cu tot marktul lor cu tot... bateam Argentina la cupa mondiala....
Si nici atunci nu ajungea...
Vorba lu' Gica, cand ii vedem pe coafatii astia smiorcaiti de azi zau ca ii dau dreptate, sa le facem statuie....
Eu le multumesc pentru iesitul ala in strada din anii aia.... dadeau o speranta, stii.... nu numai de fotbal ci asa in general....

Edited by viotl, 12 November 2021 - 17:06.


#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Normal. Cand juca nationala, eu numaram zilele si orele de dinainte, copil/adolescent fiind.
Si stiai ca se bat cu oricine si te tin cu sufletul la gura la televizor sau pe stadion.
Si asa-i, statui merita, desi cand a zis vorba aceea lumea a crezut ca e nebun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate