Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme acomodare dioptrii noi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017
Salut, recent mi-au fost schimbate dioptriile, mi-am facut alte lentile pe ochelari, toate bune si frumoase pana cand i-am pus la ochi si am constatat o schimbare imensa. Nu stiu cum sa explic dar cand misc capul parca se distorsioneaza imaginea, cand ma uit in jos(prin partea inferioara a lentilei) vad lucrurile neclar, mult mai mici decat e normal. Am mai citit un post si am inteles ca nu e ok sa simt aceste lucruri. Scuzati exprimarile precare dar nu stiu cum as putea explica mai bine :))

Cateodata vad in ceata si trebuie sa Clipesc ca sa-si revina ‘focalizarea’

Port ochelari de la varsta de 7 ani si acum am 20, in 13 ani nu mi s-a intamplat deloc asta… sa am senzatie de voma cand misc capul stanga dreapta putin mai repede pt ca vad imaginea distorsionata zici ca ma joc nfs😂 efectiv mi-e greu sa stau cu ei la ochi. Oare mi-au gresit cumva lentilele sau e vesnicul “trebuie sa te acomodezi cu ei”

Edited by RobertFlorinel, 11 November 2021 - 14:52.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cat e diferenta fata de vechile lentile?
Sigur ai minus si sigur ai si sfera si cilindru.
Mergi si verifica daca e ok ce e pe reteta cu ce ai pe ochelari.

Daca diferenta fata de vechile lentile e mai mare de 2 dioptrii, e o problema

#3
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View Postdorin_2k, on 11 noiembrie 2021 - 14:55, said:

Cat e diferenta fata de vechile lentile?
Sigur ai minus si sigur ai si sfera si cilindru.
Mergi si verifica daca e ok ce e pe reteta cu ce ai pe ochelari.

Daca diferenta fata de vechile lentile e mai mare de 2 dioptrii, e o problema



Dioptrii vechi:
OD: sf -4.00/ cyl -2.25/ ax 180
OS: sf -2.75


Acum dioptriile noi:
OD: sf -4.75/ cyl -1.75/ ax10
OS: sf -3.00/ cyl -0.75/ ax 20

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ochelari cu lentile progresive?

#5
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View PostBombalurina, on 11 noiembrie 2021 - 15:18, said:

Ochelari cu lentile progresive?

Sincer, chiar nu stiu codu lentilei scrie ca e 1.67 SV 0 ULTRA de la rhein vision

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Cred ca sunt progresive dupa cum povesteste cu uitatul in jos.
Daca se dovedeste ca au fost gresit prelucrate lentilele, sa ne spui si nou unde au fost lucrati... cel putin sa stim sa evitam.

#7
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View Postaddumi, on 11 noiembrie 2021 - 15:26, said:

Cred ca sunt progresive dupa cum povesteste cu uitatul in jos.
Daca se dovedeste ca au fost gresit prelucrate lentilele, sa ne spui si nou unde au fost lucrati... cel putin sa stim sa evitam.

Am facut la hexamed din Braila

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil centrul optic al lentilei nu trece prin centrul optic al cristalinului. Lentila produce deformatii spre extremitati.

#9
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View PostLeo2006, on 11 noiembrie 2021 - 15:34, said:

Probabil centrul optic al lentilei nu trece prin centrul optic al cristalinului. Lentila produce deformatii spre extremitati.

Si asta ce ar insemna..? Alte lentile? Alte rame?

View PostLeo2006, on 11 noiembrie 2021 - 15:34, said:

Probabil centrul optic al lentilei nu trece prin centrul optic al cristalinului. Lentila produce deformatii spre extremitati.

Si asta ce ar insemna..? Alte lentile? Alte rame?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru ca ai experienta cu purtatul ochelarilor, cred ca lentilele/reteta sunt defecte.

Edited by pasilla, 11 November 2021 - 15:38.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Diferența f mare la ax. De la 180 la 10.
Cat timp de la ultima rețetă?
Și la CYL a scăzut la un ochi și a crescut de la zero la celălalt.
Ceva nu e bine.
Dacă s-ar grăbit și în 5 minute a scris rețetă: nu e bine .
Trebuie să încerce mai multe lentile și să rotească axul pe rand
La fiul meu a probat 45 minute diverse lentile cu diverse reglaje.
Pt fiecare ochi măsurat DP, nu doar intre ochi.
Nici eu nu mai văzusem așa ceva. Punctat exact pe lentila centrul ochiului.

#12
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View Postaddumi, on 11 noiembrie 2021 - 15:26, said:

Cred ca sunt progresive dupa cum povesteste cu uitatul in jos.
Daca se dovedeste ca au fost gresit prelucrate lentilele, sa ne spui si nou unde au fost lucrati... cel putin sa stim sa evitam.

Am gasit ce inseamna deci din tip lentila 1.67 SV 0 ULTRA. SV ala inseamna single vision, deci nu sunt progresivi https://eyewearinsig...cription_Lenses

#13
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Am patit si eu candva (aveam 20 de ani, purtand ochelari de la 12-13)... Tot la o schimbare de cilindru. Cand ma uitam in jos vedeam strada curbata 🙈😂😂😂😂 Dar am mers pe mana oftalmoloagei mele si a fost perfect. In 3 luni de la faza asta imi scazusera dioptiile cu aproape 1! Like wtf! Acum am 41 de ani, dioptrie 0 si cilindru 0.50.
Daca ai incredere in medicul tau si opticianul care a facut ochelarii (poti sa ii duci la verificat oriunde, sa fii sigur), oricat de ciudat ai vedea acum realitatea, da-ti voie sa te adaptezi.

#14
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View Postdorin_2k, on 11 noiembrie 2021 - 15:37, said:

Diferența f mare la ax. De la 180 la 10.
Cat timp de la ultima rețetă?
Și la CYL a scăzut la un ochi și a crescut de la zero la celălalt.
Ceva nu e bine.
Dacă s-ar grăbit și în 5 minute a scris rețetă: nu e bine .
Trebuie să încerce mai multe lentile și să rotească axul pe rand
La fiul meu a probat 45 minute diverse lentile cu diverse reglaje.
Pt fiecare ochi măsurat DP, nu doar intre ochi.
Nici eu nu mai văzusem așa ceva. Punctat exact pe lentila centrul ochiului.

De ma ultima consultatie au trecut aproximativ 2 ani, trebuia sa ma duc anual dar a fost si cu covidul, au fost inchise toate, am stat si in carantina… nu am mai avut posibilitatea

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
1.ochealrii noi incepi sa-i porti dimineata, nu in timpul zilei.
2. te duci si-ii verifici daca sunt conform retetei.
3. faci un control sa vezi daca reteta e ok

#16
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View PostRobertFlorinel, on 11 noiembrie 2021 - 15:44, said:



De la ultima consultatie au trecut aproximativ 2 ani, trebuia sa ma duc anual dar a fost si cu covidul, au fost inchise toate, am stat si in carantina… nu am mai avut posibilitatea

View Postarg, on 11 noiembrie 2021 - 15:46, said:

1.ochealrii noi incepi sa-i porti dimineata, nu in timpul zilei.
2. te duci si-ii verifici daca sunt conform retetei.
3. faci un control sa vezi daca reteta e ok

Stiu ca trebuie sa ii pun de dimineata, asta si am facut ca mi au zis de-a lungul timpului medicii, dar nu ii suport

View Postarrriadna, on 11 noiembrie 2021 - 15:42, said:

Am patit si eu candva (aveam 20 de ani, purtand ochelari de la 12-13)... Tot la o schimbare de cilindru. Cand ma uitam in jos vedeam strada curbata 🙈😂😂😂😂 Dar am mers pe mana oftalmoloagei mele si a fost perfect. In 3 luni de la faza asta imi scazusera dioptiile cu aproape 1! Like wtf! Acum am 41 de ani, dioptrie 0 si cilindru 0.50.
Daca ai incredere in medicul tau si opticianul care a facut ochelarii (poti sa ii duci la verificat oriunde, sa fii sigur), oricat de ciudat ai vedea acum realitatea, da-ti voie sa te adaptezi.

Asa patesc si eu:)) ma uit la picioare si zici ca s de minion

#17
LoryPopa

LoryPopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2021
Salut.
Este diferenta la ax, si dioptriile s-au modificat... nu e vb ca e de bine sau rau, important era sa ti se potriveasca.

1. Trebuie purtati ziua, cate o ora, o pauza, iar porti... pana te acomodezi. Daca in 7 zile nu te ai acomodat, te intorci frumusel pt reevaluare, tot acolo.
2. Cand se modifica cilindrul, si axum mai ales, e normal sa apara asa simptome. Trebuia sa iti fi spus. Rabdare.
3. Cand te a consultat (doctor sper, nu optometrist, zic.. ai stat ca lumea 15 20 min? Sau pe fuga in 5 min a fost gata?)
4. Omul are 20 de ani, cum sa poarte ochelari progresivi?! Daca habar nu aveti despre ce vorbiti, gurita mica. Mai tare il induceti in eroare.. Jesus...

Numai bine!

#18
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View PostLoryPopa, on 13 noiembrie 2021 - 22:13, said:

Salut.
Este diferenta la ax, si dioptriile s-au modificat... nu e vb ca e de bine sau rau, important era sa ti se potriveasca.

1. Trebuie purtati ziua, cate o ora, o pauza, iar porti... pana te acomodezi. Daca in 7 zile nu te ai acomodat, te intorci frumusel pt reevaluare, tot acolo.
2. Cand se modifica cilindrul, si axum mai ales, e normal sa apara asa simptome. Trebuia sa iti fi spus. Rabdare.
3. Cand te a consultat (doctor sper, nu optometrist, zic.. ai stat ca lumea 15 20 min? Sau pe fuga in 5 min a fost gata?)
4. Omul are 20 de ani, cum sa poarte ochelari progresivi?! Daca habar nu aveti despre ce vorbiti, gurita mica. Mai tare il induceti in eroare.. Jesus...

Numai bine!

Salut multumesc pt raspuns, nu mai stiu sigur cat am stat la consult dar nu a fost pe fuga, adica schimba lentilele dupa placul meu, imi astepta raspunsul calm fara sa ma grabeasca. Faza e ca nu mi-a spus nimeni ca daca axa se modifica o sa am probleme de acomodare. Pana acum axa nu s-a schimbat si cand luam ochelarii noi, ii puneam la ochi si buum 4k ultra HD din prima, fara alte probleme ca acum. Am incercat sa ii port de dimineata, cum am facut ochi i-am luat frumos si i-am purtat pana seara non-stop, acum m-am obisnuit putin cu ei, tot e un disconfort dar nu atat de mare. Prima data cand i-am pus la ochi a fost DEZASTRU cand miscam capul putin mai repede stanga-dreapta, cum am zis si mai sus zici ca aveam NoS-ul activat pe NFS, imaginea distorsiona:)))))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate