Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme acomodare dioptrii noi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e ok.

Ochelarii bine facuti nu au nevoie de "acomodare".

"Acomodarea" asta este un termen scornit de atelierele de optica pentru a ascunde greselile in confectionare.
Da, creierul se acomodeaza in final si cu imaginea distorsionata, insa nu inseamna ca asa trebuie.

La tine este o problema. Fie o greseala in reteta, fie o greseala in executie. Oricare ar fi - mergi inapoi si cere remedierea pe garantie.

Is ochelarist de 30 de ani, am facut destule perechi de ochelari pana acum si nu am acceptat niciodata povestea asta cu "acomodarea"; de fiecare data s-a remediat la garantie - uimitor, dupa refacere, nu mai aveam nevoie de acomodare.

Poate sa mai fie o problema, intalnita recent de mine - daca lentilele sunt din plastic/policarbonat.
Am facut acu` vreo luna ochelari noi, am optat pentru plastic. Au venit i-am purtat 2 zile. Vedeam clar strict cand ma uitam inainte, si neclar catre marginile lentilelor. Am mers la garantie, am explicat, au spus "da, e din cauza lentilelor din plastic, vi-i refacem cu lentile din sticla". I-au refacut - problema rezolvata.

#20
LoryPopa

LoryPopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2021
Florinel, ai dreptate, pe jumatate.
"Acomodarea" exista cand se modifica dioptriile, mai mult la cei cu cilindru, si mai ales cand a trecut o perioada semnificativa de timp de la ultimul consult. Da, creierul per se, cand vede mai clar (chiar si la cei cu sfera doar), tot necesita un timp de acomodare (nesemnificativ insa,cateva ore), apai la cilindru.

Pt initiator: eu personal nu ti as fi schimbat axul cilindrului, cred ca asta te-a dat peste cap tare, si a determinat aberatiile alea optice.
Zici ca porti ochelari de 7 ani, nu? Is foarte multe de duscutat sincer, chestii deja medicale, si nu-mi permit sa aduc critici gratuite altor medici, tu stii cum ai citit la panou.

Dupa ce ai citit, te-a pus sa te plimbi prin cabinet cateva minute, cu noile lentile? Te simteai ok?


Daca tu consideri ca NU te poti acomoda, ca te deranjeaza cand urci/cobori scari, condus, eu insist ca la 7 zile mergi la reevaluare. Sa te revada medicul, nu ai treaba cu cine vinde la optica, si ii spui FIX ce te supara.:)
Va fi bine.

#21
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View PostLoryPopa, on 14 noiembrie 2021 - 10:29, said:

Florinel, ai dreptate, pe jumatate.
"Acomodarea" exista cand se modifica dioptriile, mai mult la cei cu cilindru, si mai ales cand a trecut o perioada semnificativa de timp de la ultimul consult. Da, creierul per se, cand vede mai clar (chiar si la cei cu sfera doar), tot necesita un timp de acomodare (nesemnificativ insa,cateva ore), apai la cilindru.

Pt initiator: eu personal nu ti as fi schimbat axul cilindrului, cred ca asta te-a dat peste cap tare, si a determinat aberatiile alea optice.
Zici ca porti ochelari de 7 ani, nu? Is foarte multe de duscutat sincer, chestii deja medicale, si nu-mi permit sa aduc critici gratuite altor medici, tu stii cum ai citit la panou.

Dupa ce ai citit, te-a pus sa te plimbi prin cabinet cateva minute, cu noile lentile? Te simteai ok?


Daca tu consideri ca NU te poti acomoda, ca te deranjeaza cand urci/cobori scari, condus, eu insist ca la 7 zile mergi la reevaluare. Sa te revada medicul, nu ai treaba cu cine vinde la optica, si ii spui FIX ce te supara.:)
Va fi bine.

Ochelari am zis ca port de la 7 ani, acum am 20, deci port de 13 ani. Nu am mai intalnit pana acum chestia asta, ii port de 3 zile aproape non-stop si tot am un disconfort. Nu, nu m-a pus sa ma plimb prin camera cu ochelarii aia, doar mi-a pus lentilele si mi-a zis “e mai bine” “acum vezi mai bine” chestii se astea, a durat totul maxim 10-15 minute cred

#22
RobertFlorinel

RobertFlorinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.09.2017

View Postflorinel, on 14 noiembrie 2021 - 08:03, said:

Nu e ok.

Ochelarii bine facuti nu au nevoie de "acomodare".

"Acomodarea" asta este un termen scornit de atelierele de optica pentru a ascunde greselile in confectionare.
Da, creierul se acomodeaza in final si cu imaginea distorsionata, insa nu inseamna ca asa trebuie.

La tine este o problema. Fie o greseala in reteta, fie o greseala in executie. Oricare ar fi - mergi inapoi si cere remedierea pe garantie.

Is ochelarist de 30 de ani, am facut destule perechi de ochelari pana acum si nu am acceptat niciodata povestea asta cu "acomodarea"; de fiecare data s-a remediat la garantie - uimitor, dupa refacere, nu mai aveam nevoie de acomodare.

Poate sa mai fie o problema, intalnita recent de mine - daca lentilele sunt din plastic/policarbonat.
Am facut acu` vreo luna ochelari noi, am optat pentru plastic. Au venit i-am purtat 2 zile. Vedeam clar strict cand ma uitam inainte, si neclar catre marginile lentilelor. Am mers la garantie, am explicat, au spus "da, e din cauza lentilelor din plastic, vi-i refacem cu lentile din sticla". I-au refacut - problema rezolvata.

Ii port de 3 zile, e mai ok acum, dar totusi cand ma uit in extremitatile lentilelor vad deformat

#23
eucontramea

eucontramea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.02.2008
Care a fost deznodământul cazului tău?  Ai schimbat rețeta sau te-ai acomodat complet în timp cu noile dioptrii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate