Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Biblia și reîncarnarea

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Posthorny_hornet, on 06 noiembrie 2021 - 09:37, said:

da pen ce intrebi?

#20
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postnico99900, on 06 noiembrie 2021 - 11:42, said:

Nici macar Istoria nu zice nimic de Isus.

Zice si istoria. Istoria zice ca Isus era un predicator inconjurat de discipoli ca alti cateva sute de predicatori din timpurile alea. Acesti predicatori se mai si intreceau intre ei, unii chiar murind incercand sa-si demonstreze puterile. Cand Isus a murit avea vreo mie de discipoli dar fara Constantin cel Mare n-am fi avut astazi crestinism, Biblie, sarbatori religioase.

#21
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostObivankenobi, on 06 noiembrie 2021 - 18:59, said:

Pai, conform Bibliei, Cain, ca pedeapsa, e nemuritor
Dacă pe tine nu te omoară un alt om crezi că nu vei mai muri de bătranete?
Doamne ajută! :priest:
Dar... eu nu prea cred.

Edited by penticostalul, 06 November 2021 - 21:21.


#22
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ciudat ca in cazul unora biblia specifica cu lux de amanunte cat au trait si la ce varsta au murit...

#23
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostFluk3, on 06 noiembrie 2021 - 22:11, said:

Ciudat ca in cazul unora biblia specifica cu lux de amanunte cat au trait si la ce varsta au murit...
Cel putin in cazul primilor oameni. Nu si in cazul lui Cain!

#24
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Biblia e scrisa pt a transmite prin simboluri niste adevaruri mult mai profunde decat istoria evreilor de ex... Daca le intelegem la propriu atunci deviem foarte mult de la ceea ce au vrut autorii sa transmita. Dar pt unii intelegerea ei ca o poveste e confortabila si atat.

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 06 noiembrie 2021 - 22:11, said:

In cazul unora biblia specifica cu lux de amanunte cat au trait si la ce varsta au murit...
Da.
Însă Biblia în cazul altora nu precizează vârsta la care au murit.
Nu cred că cea mai inteligentă abordare ar fi să credem că ăia nu au mai murit niciodată.

Concluzia domnului Obivankenobi, conform căreia Cain era nemuritor, este falsă.

#26
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Penticostalu tu esti unul studiat in ale bibliei... de ce nu ne explici ce a vrut sa zica Isus in cazul orbului... ? Ioan 9:1-2
Nu am auzit nici o explicatie multumitoare pt pasajul asta...

#27
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Fariseii credeau în pre- și postexistența oamenilor ca suflete, precum și în pedepse și rãsplãți dintr-o fazã de existențã în alta. Unii dintre ei credeau probabil și într-o formã de reîncarnare.

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlogic1, on 08 noiembrie 2021 - 00:03, said:

Fariseii credeau în pre- și postexistența oamenilor ca suflete
Unii dintre ei credeau probabil și într-o formă de reîncarnare.
De unde ai informația că fariseii credeau in preexistența sufletului și în vreo formă de reîncarnare?

#29
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Am citat pe aici cum îi descrie Iosephus, el însuși un fariseu. Aceeași credințã o avea și Philo. Dacã e util o sã pun citatele.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posthorny_hornet, on 06 noiembrie 2021 - 09:37, said:

Unii oameni zic că reîncarnarea apare în biblie, aduc ca argumente următoarele citate:

Ucenicii I-au pus întrebarea următoare: „Oare de ce zic cărturarii că întâi trebuie să vină Ilie?”
Drept răspuns, Isus le-a zis: „Este adevărat că trebuie să vină întâi Ilie şi să aşeze din nou toate lucrurile.
Dar vă spun că Ilie a şi venit, şi ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el ce au vrut. Tot aşa are să sufere şi Fiul omului din partea lor.”
Ucenicii au înţeles atunci că le vorbise despre Ioan Botezătorul.

Matei 17:10

Când trecea, Isus a văzut un orb din naştere.
Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?”
Isus a răspuns: „N-a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui, ci s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.

Ioan 9:1

Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip şi a întrebat pe ucenicii Săi: „Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?”
Ei au răspuns: „Unii zic că eşti Ioan Botezătorul; alţii, Ilie; alţii, Ieremia sau unul din proroci.”

Matei 16:13

Argumentele pentru reîncarnarea biblică sunt destul de subțiri, dar pare să apară în mod implicit, ca în ultimile două citate. Dacă un om e orb din naștere, cum ar fi putut să păcătuiască înainte să se nască? De ce ar zice oamenii că Isus e un om mort demult, gen Ilie, Ieremia sau unul din proroci? Reîncarnarea pare să apară ca idee implicită. Ce părere aveți?

Sunt destul de multe versete si intamplari din Scriptura care duc cu gandul la reincarnare si pot enumera cateva dintre ele, cum ar fi faptul ca Iov isi primeste indoit inapoi tot ce i-a furat diavolul, adica inclusiv pe cei zece copii, dintre care sapte feciori si trei fecioare. Despre regina din Saba se spune ca se va scula iarasi, despre oamenii din Sodoma si Gomora se spune ca se vor scula iarasi. Plus faptul ca toti avem acest trup de pamant si stim ca regula privitoare la pamant era ca nu se putea vinde, se putea doar inchiria si totdeauna proprietarul se intorcea, in cele din urma, la pamantul sau. Cu exceptia, totusi, a terenurilor din interiorul cetatilor si a celor vandute Templului, ce nu se mai puteau intoarce la proprietar.
Deci, daca ne luam doar dupa regula aceasta, a vanzarii terenurilor, se pare ca unii se reincarneaza, altii nu se pot reincarna. Adica reincarnarea este posibila, dar nu este o regula obligatorie.
Pe de alta parte, se spune ca ”rascumpararea sufletului este asa de scumpa, ca nu se va face niciodata”. Adica, cel care isi pierde sufletul, nu se poate reincarna ca om. Dar banuiesc ca poate reveni pe pamant in calitate de carcasa de om, fara suflet, sau ca animal.
Este de remarcat si faptul ca, din cate se pare, opozitia bisericii lumesti fata de fenomenul reincarnarii dureaza de pe vremea imparatului roman Justinian si a imparatesei Teodoara, imparat care a interzis propagarea acestei  idei, dand porunca sa se stearga, din Evanghelii, orice aluzie la reincarnare.

https://www.dir.org....a-reincarnarii/

In ceea ce ma priveste, inca mai studiez fenomenul. Cred ca reincarnarea exista, dar nu stiu inca in ce conditii si cum difera de la om la om.

View PostFluk3, on 07 noiembrie 2021 - 20:35, said:

Penticostalu tu esti unul studiat in ale bibliei... de ce nu ne explici ce a vrut sa zica Isus in cazul orbului... ? Ioan 9:1-2
Nu am auzit nici o explicatie multumitoare pt pasajul asta...

Lui Iov ii spune Dumnezeu, dupa ce il intreaba ”unde erai cand am pus temeliile pamantului”, ”stii, pentru ca erai”. Adica ori ca duh, ori ca suflet, se pare ca Iov a existat inainte de a se naste. In plus, acel ”jertfa n-ai voit, dar trup mi-ai intocmit”, arata ca noi insine existam dinainte de a ne primi trupul, in momentul conceperii si apoi al nasterii.
Despre Adam si Eva, eu insumi am inteles, din Scriptura, ca si-au primit trupul de carne doar dupa ce au pacatuit, pana atunci fiind suflete sau poate chiar un singur suflet.
Asa si orbul, posibil sa fi fost un suflet cazut si sa se fi nascut orb pentru pacatele facute inainte de nastere. Iisus nu neaga aceasta posibilitate, dar spune ca nu era cazul acum.

Edited by Dorel666, 08 December 2021 - 13:46.


#31
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostObivankenobi, on 07 noiembrie 2021 - 11:27, said:

Cel putin in cazul primilor oameni. Nu si in cazul lui Cain!
Eee... nu! Toti cei care pacatuiesc mor. Nu exista exceptii.

Quote

Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)

Quote

Iata ca toate sufletele sunt ale Mele. Dupa cum sufletul fiului este al Meu, tot asa si sufletul tatalui este al Meu. Sufletul care pacatuieste, acela va muri. (Ezec.18:4)

Edited by dapix, 07 January 2022 - 23:30.


#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Desi afirmatia ca Iov si-a primit indoit inapoi tot ce a pierdut duce cu gandul la ideea ca si-a primit inapoi inclusiv copiii care, astfel, s-au reincarnat, despre el insusi Iov spune ca va muri si acolo va ramane, sperand insa ca va fi candva mantuit. Adica inviat, nu reincarnat.

Edited by Dorel666, 15 January 2022 - 18:18.


#33
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
În orice caz, „reîncarnarea” este doar un mod de a vorbi legat și inseparabil de cel al Eului postulat; este vorba despre un proces, nu același „individ” care se reîncarnează; și, de fapt, în acest sens „reîncarnarea” sau „devenirea” din care se dorește eliberarea este cea care continuă tot timpul, din moment în moment; devenirea într-o viață viitoare este doar o continuare a acestei deveniri prezente; nimeni care încă este cineva nu poate fi scăpat de ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate