Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Cum se pot genera certificate covid false?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreic, on 28 octombrie 2021 - 09:31, said:

Oricine e trecut prin boala

Doar daca a fost inregistrat la DSP.

Sunt multi oameni care au trecut prin boala dar nu-si pot scoate certificatul.

Aparent nu are nicio importanta daca ai sau nu anticorpi, acel test neavand nicio valoare juridica.

Edited by razor01, 28 October 2021 - 10:02.


#38
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
In ziua de astazi se poate falsifica aproape orice.

#39
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Nu inteleg de ce STS nu invalidaza certificatul public legat de cheia privata "pierduta".  Probabil nu au hotarat la nivel european ce fac cu certificatele verzi generate de respectivele key private. Am testat si cu aplicatie android si cu cea web, in amandoua este valid (in cea de pe market se incarca periodic certificatele publice ale tuturor tarilor, dar cea de pe web foloseste certificatele de pe server-sts)

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 10:01, said:

Doar daca a fost inregistrat la DSP.
Asta am spus, daca ai test pozitiv PCR esti oricum bagat in Corona Forms si afla si DSP-ul... daca nu te testezi PCR nu ai....
Ideea care ramane e ca "oricine" isi poate scoate certificat cat timp se incadreaza. Cine nu se incadreaza dar a facut boala inseamna ca nu e interesat de certificat.

Edited by andreic, 28 October 2021 - 10:56.


#41
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmarius2k, on 28 octombrie 2021 - 08:29, said:

Buletin are voie sa iti ceara doar organele abilitate!
Dar cum la noi se face abuz si discriminare pe banda rulanta ca COVID, o sa iti ceara buletinul orice rahat cu ochi, eventual iti face si poza la buletin.
Spor la aratat buletinul la orice persoana care ti-l cere ...

Asta s-o crezi tu... si intr-o cladire de birouri paza are dreptul sa iti ceara buletinul sa te legitimezi....
Legea 333/2003 - Legea privind paza obiectelor, bunurilor, valorilor si protectiei persoanelor.

Asa ca nu arati buletinul nu intri, pa si la revedere.


Noi romanii, ne-am nascut toti suverani, toti avem toate drepturile din lume, dar nu avem nici o obligatie...

Edited by mirel3003, 28 October 2021 - 11:17.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 10:01, said:

Doar daca a fost inregistrat la DSP.

Sunt multi oameni care au trecut prin boala dar nu-si pot scoate certificatul.

Aparent nu are nicio importanta daca ai sau nu anticorpi, acel test neavand nicio valoare juridica.
mi se pare foarte corect ce li se intampla! fiindca nu s-au declarat ca sa nu fie bagati la izolare. au umblat lerla si au infectat o gramada de concetateni. si mentalitatea asta a romanului e cauza a ce se intampla acu.

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Cei care au +6 luni de la boala, tot nu își pot lua certificatul cu QR.

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001

View Postneoliviu, on 28 octombrie 2021 - 10:16, said:

Nu inteleg de ce STS nu invalidaza certificatul public legat de cheia privata "pierduta".  Probabil nu au hotarat la nivel european ce fac cu certificatele verzi generate de respectivele key private. Am testat si cu aplicatie android si cu cea web, in amandoua este valid (in cea de pe market se incarca periodic certificatele publice ale tuturor tarilor, dar cea de pe web foloseste certificatele de pe server-sts)
Pentru ca aplicația validează local certificatul. Nu face o verificare online. Citește codul QR și compara datele din el cu data curenta. Nu încarcă nicio baza europeana, nu compara nimic în ea. Merge și în mod avion. E doar un cititor de QR off-line.

#45
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postmirel3003, on 28 octombrie 2021 - 11:14, said:

Asta s-o crezi tu... si intr-o cladire de birouri paza are dreptul sa iti ceara buletinul sa te legitimezi....
Legea 333/2003 - Legea privind paza obiectelor, bunurilor, valorilor si protectiei persoanelor.

Asa ca nu arati buletinul nu intri, pa si la revedere.


Noi romanii, ne-am nascut toti suverani, toti avem toate drepturile din lume, dar nu avem nici o obligatie...
Ia cinteste tu legea aia si arata-mi si mie unde scrie ca un agent de paza te poate legitima, ca eu nu am gasit.
In schimb am gasit ca doar politia te poate legitima si nici aia cand l-i se scoala lor,
SI da, este normal sa am depturi si sa nu fiu o carpa de sters pe jos, cum vor unii pe aici.

#46
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmarius2k, on 28 octombrie 2021 - 12:14, said:

Ia cinteste tu legea aia si arata-mi si mie unde scrie ca un agent de paza te poate legitima, ca eu nu am gasit.
In schimb am gasit ca doar politia te poate legitima si nici aia cand l-i se scoala lor,
SI da, este normal sa am depturi si sa nu fiu o carpa de sters pe jos, cum vor unii pe aici.

Desteptule, cauta legea 333/2003 si o sa vezi in normele de aplicare 301/2012 in Anexa 2D cum arata un "Registru de evidenta a acesului persoanelor"
Ca sa nu mai cauti tu vezi mai jos:

Asa ca daca nu dai buletinul nu ai dreptul sa intri... ce nu vrei sa intelegi. Si agentii de paza au dreptul de a te legitima. Nu vrei sa te legitimezi, nu intri.

Attached Files


Edited by mirel3003, 28 October 2021 - 13:10.


#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
Asta cu legitimatul e o chestie imperativa si intr-adevar numai politia are dreptul sa o faca. Dar asa cum zice mirel mai sus agentii de paza au tot dreptul sa-ti conditioneze intrarea de prezentarea actului de identitate.

Si revenind la problema certificatelor false, nu-i prima data cand se falsifica ceva. Daca te prind cu buletin fals ce patesti si de ce nu se apuca lumea sa umble cu buletine false? La fel si la green pass, se poate face de catre sts o aplicatie de uz intern pt politie cu acces la baza de date a vaccinatilor, facut cateva razii, prins vreo doi isteti din astia, facut dosare penale, data stirea la televiziuni si alti amatori de asa ceva se vor gandi de doua ori inainte sa se apuce sa umble cu chestii din astea.

Edited by Fane, 28 October 2021 - 14:56.


#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmarius2k, on 28 octombrie 2021 - 12:14, said:

SI da, este normal sa am depturi si sa nu fiu o carpa de sters pe jos, cum vor unii pe aici.
Da' cum, ai tu dreptul sa intri oriunde, oricum, pe orice proprietate ti se nazare tie, nu?

#49
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFane, on 28 octombrie 2021 - 11:25, said:

fiindca nu s-au declarat ca sa nu fie bagati la izolare

Sau poate n-au stiut ca au. Cunosc destule persoane.

Era obligatia statului sa faca testari in masa, lucru care nu s-a intamplat.

Edited by razor01, 28 October 2021 - 16:04.


#50
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmirel3003, on 28 octombrie 2021 - 11:14, said:

Asta s-o crezi tu... si intr-o cladire de birouri paza are dreptul sa iti ceara buletinul sa te legitimezi....
Legea 333/2003 - Legea privind paza obiectelor, bunurilor, valorilor si protectiei persoanelor.
Nu-i chiar asa.
Am fost la SAB si la intrare mi-or cerut certificatul verde si am vrut sa le dau si buletinul.
Mi-or zis ca n-au voie sa-mi vada buletinul.
I-am intrebat de unde stiu ei ca certificatul verde e al meu, si nu al lu' vecinu' ?
Mi-or zis ca inauntru sunt si ceva jandarmi si aia verifica.
Nu m-o verificat nima'.

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 16:03, said:

Sau poate n-au stiut ca au. Cunosc destule persoane.

Era obligatia statului sa faca testari in masa, lucru care nu s-a intamplat.
sa moara ei ca n-au stiut?

ce datorii mai are statul pt ei?

#52
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdanvlas, on 28 octombrie 2021 - 06:12, said:

E foarte posibil ca cineva chiar sa fi introdus datele alea in sistem si certificatul sa fie perfect valid, fara ca persoana asociata lui sa existe.
se pare că asta e metoda cea mai folosită.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi că a introdus careva in sistem pe Adolf Hitler născut pe 1 ianuarie 1900? Sau pe Mikey Mouse sau Spongebob?
Nu.
Au făcut generatoare de QR valide.

#54
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postrazor01, on 28 octombrie 2021 - 16:03, said:

Era obligatia statului sa faca testari in masa, lucru care nu s-a intamplat.
Obligația statului este să asigure sănătatea publică.
Ceea ce se face prin vaccinare.

Dacă tu ești de altă părere, ești pe cont propriu, scoți bani din buzunar pentru testare, etc.

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2021 - 07:48, said:

Crezi că a introdus careva in sistem pe Adolf Hitler născut pe 1 ianuarie 1900? Sau pe Mikey Mouse sau Spongebob?
au introdus datele unor persoane care s-u vaccinat și cărora nu le-au dat certificatele de vaccinare.
Tocmai ce am auzit un reportaj pe tema asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate