Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nelămurire folie silicon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Salut, mi s-o montat o folie de silicon pe telefon acum 2 zile și am următoarea nelămurire: ecranul se vede ca și cum aș fi umblat cu mâinile uleioase pe el, o fi ceva trecător? Sau s-o greșit aplicarea?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Probabil n-a sters bine ecranul inainte sa aplice folia.

Dar stai, siliconul nu se aplica pe spatele telefonului? :w00t: Pe ecran se pune o folie de plastic transparent si conductor, ca sa poti folosi functia touch.

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Tot folie de silicon am si eu, dar nu am observat nimic uleios, cum zici tu.

pufonel, asa am crezut si eu, dar chiar e din silicon. Avantajul e ca nu se crapa daca iti cade pe podea. Dezavantajul e ca se crapa ecranul daca se loveste de ceva dur. Si e mai ieftina decat cea de sticla.

#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Hm.. l-o șters destul de insistent dar...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu  nu inteleg la ce folosesc aceste folii, sau huse de telefon.
E ca si cum ti-ai pune telecomanda de la TV in punga, sau care e schepsisul ?
Nu e la misto, chiar as vrea sa pricep motivatia.

#6
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Da, e ca si cum bagi telecomanda in punga dar o scoti cand apesi pe butoane si pe urma o bagi in punga si tot asa.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 pasilla, on 24 octombrie 2021 - 23:10, said:

Eu  nu inteleg la ce folosesc aceste folii, sau huse de telefon.
E ca si cum ti-ai pune telecomanda de la TV in punga, sau care e schepsisul ?
Nu e la misto, chiar as vrea sa pricep motivatia.
Astia se chinuie(nustiu de ce) sa faca telefoane cat mai subtiri si fine, pentru ca apoi sa-i pui drojdia aia pe el.
Nu mai bine iei de la bun inceput unul grosolan?
Eu am xcover 4 de 3 ani, e cam grosolan dupa standarde. Pacat ca tocmai i-am spart ecranul , mi-a cazut de zeci de ori, dar ultima cazatura i-a fost fatala, a cazut cu marginea pe muchia de la o treapta de scara. Acum o saptamana. Merge, dar trebuie sa-l schimb.

Cea mai tare a fost nevasta-mea. Si-a luat un Sony Xperia nushdecare(OLX), alunecacios ca un peste, eu nici nu-l pot tine in mana.
In prima zi dupa ce l-a luat (s-a uitat ea sa nu aiba zgaraieturi), intra pe net sa-i caute husa. Eu i-am zis sa-l lase asa, ca arata urat tare cu husa. Ea chitita pe husa.
Insa nu a mai fost nevoie deoarece l-a scapat pe beton in parc si zob s-a facut ecranul in partea de sus cu camera.  Din prima sau a doua zi dupa ce l-a luat. :)
De atunci il poarta spart, nu i-a mai luat nici husa ca nu mai avea rost, dar nici nu l-a mai scapat asa de rau. Si au trecut vreo 2 ani de-atunci. S-a chinuit la revolut ca trebuia camera frontala, care era sparta si se vedea aiurea prin el. In rest a mers cu el spart, merge si acum.

Acum avem amandoi telefoanele sparte, trebuie sa ne luam. Poate un black fraidei, sau poate tot de pe olx ca si cele de dinainte. Dar nu ma complic cu de-astea slim, iau ceva mai grosolan ca nu-i problema. Husa nu o sufar, oricum un telefon smecher cu husa arata mai rau decat unul mai grosolan fara husa si folie.

Eu cred ca daca era nevoie, il facea din start producatorul cu husa. Desigur, nu te pune nimeni sa iei de-alea pe care se vede si cea mai mica amprenta, iei telefonul potrivit ca e plina piata cu de toate.

#8
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
meh, nici asta nu e de inteles. de ce xperia daca poti sta cu ecran si camera sparta? practic un nokia cu butoane era mai de folos. adica de ce dau oamenii o avere pe telefon cand e clar ca nu le trebuie si nici bani de ele nu au.

vrei ultimul telefon? ai nevoie de el? pai tine-l fara huse etc si bucura-te cand iti cade, motiv sa iei urmatorul model. ..

Edited by 207cc, 25 October 2021 - 02:01.


#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Am avut telefoane pe care le-am folosit fara folie pe ecran sau fara husa, apoi am realizat ca sunt prea sarac ca sa schimb des telefoanele. Oricata grija as avea, tot se intampla sa imi scape telefonul din mana la un moment dat. Si daca nu-mi scapa, se zgarie ecranul de-a lungul timpului.

Telefonul pe care il am acum avea folie de sticla. Stand pe scaun, ma jucam cu el si mi-a scapat pe podea (cu covor). S-a spart folia intr-un colt. Asa ca i-am pus folie de silicon. Are mai bine de un an si e timpul sa o schimb. Cred ca ii voi pune de sticla, ca s-a mai ieftinit si arata mai bine. Iar husa i-am pus una incolor, sa nu ii stirbeasca din frumusete, dar sa-l apere in acelasi timp.

La polul opus, stiu pe cineva care nu suporta folia sau husa (probabil nici prezervativul) si n-a avut probleme cu telefoanele sa le scape sau sa le zgarie. Na, eu am degete de unt, groase si slinoase.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Si daca se zgaraie ce?
Arata mai urat un telefon zgaraiat decat unul cu husa si sticla? Ma indoesc. La majoritatea telefoanelor protejate pe care le-am vazut, le intra negru pe sub sticla aia ca pe sub unghie. Sunt ca femeile vopsite, arata bine doar 5 zile, dupa care, privite de la balcon zici ca au in cap un cuib de randunele.
Macar asa, ai sansa sa arate bine, daca tot iti doresti asta, macar o perioada pana-l zgarai. Daca-l imbraci, va arata de la bun inceput ca unul naspa. Zgaraiat arata ca un telefon folosit, ceeea ce e foarte ok, ca de aia il ai sa-l folosesti nu sa-l tii in punga. Patina timpului are si ea frumusetea ei. Nici maciuca nu mai arata ca noua, dar e de bine, asta arata ca esti vrednic. Ah, nici eu nu suport prezervativul, de fapt nici nu stiu cum se pune, imi prind urechile si ma las pagubas, daca ar fi nevoie. Dar sa stii ca nu e nevoie, maciuca arata ok, nu-i zgaraiata prea tare, nu s-a spart, e inca IP67, nu intra apa in ea, nu s-a rupt, se poate scufunda pana la 1m, am testat-o si la 3m. Si-s trecut de jumatea vietii, pare ca mai are inca vlaga.

Despre saracie..
Eu imi iau telefoane de pe olx nene. Acum am pus ochii pe asta
https://www.olx.ro/d...html#96f8a6e6cd
La fel si nevasta.
Desi, cred ca exista variante si mai ieftine, noi, insa acele variante arata mai fragil, nu cred ca-mi doresc asa ceva.

Desi inca nu sunt convins, cochetez cu ideea sa trec pe Apple din anumite motive dar trebuie sa studiez problema ca ma costa o palarie de bani. Nu telefonul, da-l naibii ca pe ala il gasesc tot pe olx la preturi cam la fel cu Samsungul, versiuni mai vechi, devident ca nu fac altceva pe el decat faceam si acum 3 ani.
Dar restul, ca daca treci pe Apple, trebuie sa treci inclusiv cu fierul de calcat.
As intreba pe forum, dar mi-e ca intru intr-un razboi stupid Android vs Apple si numa de-asta n-am chef acum. Politica google ma face sa ma gandesc, insa nu vreau sa sar din lac in put, adica de la google la apple, care au si astia politica lor exclusivista si stupida.
Dar ideeea e ca gasesti inclusiv Apple la preturi foarte bune, nu-i mare scofala. Eu cred ca chestia asta cu protejarea telefonului e o chestie romaneasca, altfel nu-mi explic de ce producatorul nu face asta inca de la design. Apple nu-i chiar subtire, de exemplu.
Dar sa-ti iei telefon subtire de 3mm dupa care sa pui o carcasa de protectie de 1cm mi se pare o prostie. Ca sa ce? In acel moment telefonul tau nu mai are 3mm ci 1cm, pentru ca il folosesti identic ca pe un telefon de 1cm. Si mi-e ca rezistenta lui e echivalenta cu a unui telefon de 5mm. Si ar fi putut fi de 5mm cu rezistenta de 5mm.

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Telefonul meu cred ca are cam 0,9mm grosime, are bateria mare, sa duca Posted Image
Moto g100 e modelul si mi-au dat si o husa transparenta, sa se vada culoarea de pe spate.

Edited by BucsaMobilul, 25 October 2021 - 08:17.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 pasilla, on 24 octombrie 2021 - 23:10, said:

Eu  nu inteleg la ce folosesc aceste folii, sau huse de telefon.
E ca si cum ti-ai pune telecomanda de la TV in punga, sau care e schepsisul ?
Nu e la misto, chiar as vrea sa pricep motivatia.
Pentru ca o telecomanda de TV poate nu costa chiar 1000 euro :-) De ce iti faci asigurare la casa/masina si la televizor nu? Pentru ca, in general, un televizor costa mult mai putin decat o casa ;-)

 maccip, on 25 octombrie 2021 - 08:13, said:

Dar sa-ti iei telefon subtire de 3mm dupa care sa pui o carcasa de protectie de 1cm mi se pare o prostie. Ca sa ce?
Unde ai vazut tu telefon de 3mm? Oricum husa nu adauga de 3 ori grosimea telefonului.
...iar ca idee: ma gandesc ca "maciuca" nu o scoti afara din pantaloni si o bagi la loc de zeci/sute de ori pe zi. Nu o arunci pe toate mesele, prin masina, nu se freaca de chei tot timpul? Daca da - atunci poate ar trebui sa regandesti putin procesul :-)

Edited by Xman_ghio, 25 October 2021 - 08:31.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Am incercat sa evidentiez un aspect. Eu cred ca se pot desprinde cu usurinta elementele stilistice de ideea ce dorea a fi exprimata.
Nu conteaza daca am vazut sau nu telefon de 3mm. 3mm e doar o cifra, putea fi 3metri, sau un an lumina, ideea in sine nu se sprijina pe aceasta cifra, e folosita doar ca si suport, puteam pune X, Y, Z, dar din ratiuni stilistice am caricaturizat forma pentru a nu se confunda cu ideea.
Am exagerat din motiv sa nu se confunde cu o eventuala cifra reala, sa creada lumea ca m-am apucat de masurat telefoane si maciuci. Noway!

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Se spune despre cei cu telefoane mari ca au alte lucruri mici. Inaltimea, de exemplu.

Revenind la subiect, BucsaMobilul, mai bine te duci in alta parte si-ti pui folie de sticla. Sa aiba lipici pe intreaga suprafata, chiar daca e mai scumpa.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am cel mai mic telefon si caut cel mai mic telefon, asta nu inseamna ca-i si subtire. Nu din cauza grosimii nu incape in buzunar. Deci vorba aia din popor, chiar de-ar fi adevarata, tot nu poate spune ce-ai vrea tu sa spuna.
:)
Man, hai sa invatam acest copil sa faca ce trebuie, sa nu repete greselile generatiei noastre.
:)

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 pasilla, on 24 octombrie 2021 - 23:10, said:

Eu  nu inteleg la ce folosesc aceste folii, sau huse de telefon.
E ca si cum ti-ai pune telecomanda de la TV in punga, sau care e schepsisul ?
Nu e la misto, chiar as vrea sa pricep motivatia.
Folia pe ecran nici eu n-o inteleg dar husa spate , cel putin in cazul meu e vitala pt ca ofera grip ; fara ea telefonul meu ar fi crapat demult.

 Puferiu_, on 25 octombrie 2021 - 08:55, said:

Se spune despre cei cu telefoane mari ca au alte lucruri mici. Inaltimea, de exemplu.


E din cauza presbiopiei , n-are legatura cu inaltimea .

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Exemplu practic: folia de pe ecran protejeaza in cazul in care iti arunci telefonul prin masina, in cotiera, alaturi de chei si monezi. Se poate zgaria fin. Si asta ma deranjeaza atat pe mine cat si mai tarziu daca il pun la vanzare. Husa se gaseste destul de subtire si ok; plus ca ai un grip mai bun.

Eu ma refeream la ideea ta ca la un telefon de 3mm pui o husa de 1cm. La unele huse grosimea in plus va fi insesizabila, dar va proteja semnificativ!

La revanzare: am avut iphone Xs tinut 3 ani doar cu husa si folie de sticla (ca idee a fost aceeasi folie, putin zgariata si am schimbat doar vreo 3 huse). Telefonul arata impecabil - zici ca era nou. La revanzare a fost o diferenta de aprox. 30% din pret fata de unul la fel de vechi, dar zgariat. Mi se pare un "gheseft" bun ;-)

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Pe langa faptul ca la revanzare poti scoate bani mai multi pe unul impecabil sau in stare f buna, datotrate husei si foliei, mai este si aspectul practic.
Folia de sticla chiar protejeaza telefonul de zgarieturi pe ecran si pana la un punct chiar de craparea ecranului la scaparea telefonului pe jos.
Am schimbat cateva folii, o parte din cauza copilului, o alta parte din cauza mea. Daca nu avea folie de sticla, ecranul era franjuri de mult, credeti-ma.
Si husa e utila, protejeaza telefonul la cazaturi si zgarieturi. La cazaturi se poate ciobi, la zgarieturi ramane urat fara husa : dungi si puncte pe spate si pe laterale. Nu mai zic ca unele telefoane sunt alunecoase prin design si husa ajuta sa ai o prindere mai buna.
Acum, fiecare face cum vrea si il poarta cum vrea. Dar, parerea mea este ca daca nu vrei sa schimbi telefonul prea des si, mai ales daca ai dat pe el o suma care nu este de neglijat + intentia de a-l tine minim 2-3 ani, ar trebui sa aiba husa si folie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate