Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nelămurire folie silicon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 maccip, on 25 octombrie 2021 - 08:13, said:

Si daca se zgaraie ce?
Arata mai urat un telefon zgaraiat decat unul cu husa si sticla? Ma indoesc. La majoritatea telefoanelor protejate pe care le-am vazut, le intra negru pe sub sticla aia ca pe sub unghie. Sunt ca femeile vopsite, arata bine doar 5 zile, dupa care, privite de la balcon zici ca au in cap un cuib de randunele.
Macar asa, ai sansa sa arate bine, daca tot iti doresti asta, macar o perioada pana-l zgarai. Daca-l imbraci, va arata de la bun inceput ca unul naspa. Zgaraiat arata ca un telefon folosit, ceeea ce e foarte ok, ca de aia il ai sa-l folosesti nu sa-l tii in punga. Patina timpului are si ea frumusetea ei. Nici maciuca nu mai arata ca noua, dar e de bine, asta arata ca esti vrednic. Ah, nici eu nu suport prezervativul, de fapt nici nu stiu cum se pune, imi prind urechile si ma las pagubas, daca ar fi nevoie. Dar sa stii ca nu e nevoie, maciuca arata ok, nu-i zgaraiata prea tare, nu s-a spart, e inca IP67, nu intra apa in ea, nu s-a rupt, se poate scufunda pana la 1m, am testat-o si la 3m. Si-s trecut de jumatea vietii, pare ca mai are inca vlaga.

Despre saracie..
Eu imi iau telefoane de pe olx nene. Acum am pus ochii pe asta
https://www.olx.ro/d...html#96f8a6e6cd
La fel si nevasta.

Pai ala e un tanc de telefon, este special facut sa tina la cazaturi, la zgarieturi si praf. Normal ca e mai gros si are carcasa de testoasa si ecran de 3 ori mai gros.
Ce husa sau folie sa ii mai pui daca a fost deja gandit de producator sa tina la buseli si zgarieturi ?

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 BucsaMobilul, on 24 octombrie 2021 - 22:01, said:

Salut, mi s-o montat o folie de silicon pe telefon acum 2 zile și am următoarea nelămurire: ecranul se vede ca și cum aș fi umblat cu mâinile uleioase pe el, o fi ceva trecător? Sau s-o greșit aplicarea?
Se vede uleios si dupa ce stergi folia pe deasupra cu solutie/ servetele de ecran ??
Atentie nu servetele simple ci din alea speciale pt ecrane... personal am luat servetele pt sters ochelarii, ieftine si sterg bine si ecranele Posted Image

daca tot se vede murdar nu a fost sters bine cand a pus folia.

Edited by sirgoofy, 25 October 2021 - 10:58.


#21
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 sirgoofy, on 25 octombrie 2021 - 10:55, said:


Se vede uleios si dupa ce stergi folia pe deasupra cu solutie/ servetele de ecran ??
Atentie nu servetele simple ci din alea speciale pt ecrane...

daca tot se vede murdar nu a fost sters bine cand a pus folia.

Îl șterg doar cu spirt.. nu se simte uleios,doar se vede la culorile deschise.

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Inseamna ca e sub folie ceva.
Cu spirt nu ar trebui sa ramana nimic. Incearca si cu solutie de geamuri, dar, nu cred ca va fi nicio diferenta.

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

 Magicwisewolf, on 25 octombrie 2021 - 10:42, said:

Pai ala e un tanc de telefon, este special facut sa tina la cazaturi, la zgarieturi si praf. Normal ca e mai gros si are carcasa de testoasa si ecran de 3 ori mai gros.
Ce husa sau folie sa ii mai pui daca a fost deja gandit de producator sa tina la buseli si zgarieturi ?
Xcover? No way tank. Nici nu arata, nici nu este. E vorba de dizain, facut cu gandul la cazaturile cele mai frecvente, nu cu gandul la frumusete.
Mai exact, are un taciscreen de plastic subtirel totusi si independent de ecranul in sine, care e asezat un pic mai in spate si are o rama, alta decat aia a telefonului. Ecranul e fixat mecanic cu adeziv moale(de contact) in spatele acestuia, nu pe rama, rama ecranului nu face contact cu nimic de metal sa preia don soc.
Nu are sticla si nu are metal exterior ci plastic, montat deasupra unui frame de metal, nu incastrat Si e lipit elastic pe frame de metal, dar incastrat in coperta de plastic. Plasticul e bun ca absoarbe socurile, frame-ul de metal interior e rezistent la forte de incovoiere, dar nu la socuri.
Desigur, acuma nu-l laud ca a crapat si asta, dar dupa multe cazaturi.

Eu am vazut chestia asta la laptopuri, plasticul e mult mai rezistent ca metalul(magneziu/aluminiu). Laptopurile vechi aveau mult plastic.
Metalul ori se indoaie, ori e elastic si nu absoarbe socul, ori crapa El nu preia bine socurile., nu are plasticitatea aia necesara. Nici metalul, nici sticla, nu la fel de bine ca plasticul. Insa plasticul trebuie sa fie oleaca mai gros, sau mai bine sa fie depus pe metal, un strat de plastic cu insertii de nisip inauntru. Nisip sau ceva mineral, cum fac la Thinkpaduri mai nou, am vazut ca au un fel de nisip bagat in plasticul cu care e "vopsit" cadrul metalic. Daca-l polisezi, se vede ca un sclipici
Despre zgaraieturi, nici o sticla de cola facuta din PET nu se zgaraie asa usor, pentru ca prefera sa se indoaie decat sa se zgaraie. Nu vorbim despre obiecte foarte ascutite, gen lama de cuter sau pastile de vidia, ci despre obiecte ascutite gen chei, monezi, ce are omul prin buzunar. Plasticul nu se zgaraie la asa ceva.
Daca vorbim despre un metal anodizat sau vopsit, glazurat cu ceva, atunci se zgaraie mai usor, insa arata mai bine, creeaza impresia de solid. Pana il freci cu ceva nisip, care oricum e mai dur decat mama metalului, nu mai zic de vopseaua/glazura de deasupra. In cel mai bun caz ar putea fi titan si oxid de titan(care apropo, are si o culoare frumoasa si usor de obtinut electrochimic in aproape orice culoare), dar nu stiu sa existe telefoane de titan, poate doar ceasuri. Sau or exista si de-astea, dar sigur sunt mai scumpe.

Plasticul e sensibil la pietre mai mari chiar daca nu-s foarte dure sau foarte ascutite, ele produc un soc pe o suprafata mai mare, iar plasticul nu poate prelua socul, aici ar fi mai bun metalul. E sensibil la apasare mai degraba decat la soc. Si apasarea poate produce si daune interne, chiar daca carcasa ramane OK.

Dar designul asta cu sticla pana la margine, sticla fixata micrometric in carcasa metalica, nu-i unul sa reziste. Da, calci cu masina pe el si scapa in timp ce ala de plastic se face piftie, dar la primul soc mai serios, tot ala de plastic rezista mai bine. Doar ca, ce sa vezi, telefoane calcate in picioare sau cu masina nu prea se intampla.
Am un laptop la serviciu de 5kile, facut sa te poti urca si cu roata la masina pe el. Bun el asa, insa nu mi-e clar ce ar putea sa pateasca daca-l scap pe jos si cade pe o treapta de scara intr-un loc unde nu-i intaritura de cauciuc(ca are si de-alea la colturi). E foarte dur metalul respectiv. Am vazut eu cum le testeaza astia impotriva socurilor. Cu maaaare grija, sa nu se sparga, in conditii controlate, nu asa, in conditii de utilizare fireasca, la chestii intamplatoare. Nu degeaba, stiu ei ce stiu! :) Oricum nu am spart niciunul, sunt ultra rezistente, peste nevoile normale. Doar ca au 5 kile, cari la el de-ti rupe umarul. Ma rog, putine rezista, depinde si de noroc, insa macar nu au 5kile.
Asa, si smartfoane din alea rugged sunt o gramada pe piata, dar nu-s chiar asa de rezistente din moment ce se rupe la un surub, unde s-a focusat tot socul mecanic. Un IHunt se strica paradoxal mai repede decat unul din plastic, dar ce conteaza cand arata fioros? (nu mai zic de componente ca difuzorul, microfonul care oricum sunt prost facute la iHunt) Dar rezistenta presupune si plastic in dizain, nu numai metal si sticla. Insa ele nu sunt chiar facute cu gandul la rezistenta ci mai degraba cu crearea perceptie. Sa arate fioros ca si cum ar sparge zidul. Daca-i pui plastic, uzerul va zice ca-i slab si nu mai convinge pe nimeni.

#24
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Schimba folia
Sa protejezi ecranul
Pune d'aia de sticla
Sa tina tot anul

La bani nu te uita
Ca e scula ta
Si husa pe spate
Te feresti de toate

#25
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Deci intre rama si ecran trebuie sa fie o substanta sa preia socurile, mai ales la colturi, cum e lichidul cefalorahidian. Astfel telefonul va fi dragut si rezistent fara husa.

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ce ai facut pana la urma?

Ma bate gandul sa imi pun folie de sticla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate