Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Tableta Ipad, deconectata frecvent de la router ul mostenit de la Upc

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Salut

Sunt client vechi Upc, abonament din 2004, fra probleme cu upc ul, super multumit de tot ce a insemnat serviciile aceste firme.

Am ramas cu router ul wi fi de la upc, cel alb , dupa preluarea de catre vodafone. De cand au facut actualizari cei de la Vodafone la retea, prin vara, cand toata lumea se plangea de picari ale retelie cu zilele, am o problema cu tableta Ipad.

Tableta se deconecteaza frecvent de la wi fi, doar tableta. In casa mai sunt  legate la acest route, un iphone , doua telefoane cu android, trei televizoare care merg simultan pe youtube, un NAS, niciunul din aceste device uri nu are caderi, sunt constant legate la router, numai tableta se tot deconecteaza.

Daca ma conectez cu ea la cu totul alta retea wi fi, sta conectata fara probleme , deci de aici trag concluzia ca nu e de la device ci de la router.

De ce face figura asta doar cu tableta?


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
Aceiasi situatie sunt si eu am
o tableta Samsung Galaxy Tab A 10.1 si un Acer b850 nu se deconectau, dar mergeau foarte prost internetu pe amandoua (1~2 mb/s down); solutia a fost sa opresc banda de 5 ghz (din setarile router-lui) si sa merg doar cu 2,4
ps. tot conect box-ul alb am si eu

Edited by STARTREK1, 17 October 2021 - 09:44.


#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
O sa incerc si eu soutia cu opritul benzii de 5 , sa vad daca mai face figura. Totusi, un iphone tot cu ios (bineanteles)…si tot din aceeasi generatie, sta conectat fara probleme.

Edited by cuculea, 17 October 2021 - 10:52.


#4
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
@cuculea... si ce vina are providerul ca nu-ti sta tie cotetul conectat la Internet? Ca nu inteleg?
Tragi niste concluzii totalmente gresite!
Tableta Ipad NU este un "monument" de stabilitate si etalon in IT! Are ca toate tabletele, un prapadit de modul wireless, ce-o fi avut APPLE pe stoc la momentul fabricarii si care acum a inceput sa-si arata slabiciunile vis-a-vis de "stabilitate".Are intr-adevar o incompatibilitate cu acel ConnectBox de la UPC-Vodafone care face "terci-rahat amestecat" benzile de 2,4 si 5Ghz ca le tine mixate si se stie faptul ca Apple in general cam NU gestioneaza corect intotdeauna acest lucru!!!
Da, remediul ar fi oprirea temporara a benzii de 5Ghz si verificarea stabilitatii pe 2,4 Ghz.
Verifica si vezi ce se intampla.
Dar nu are providerul nicio vina, repet!

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Halooo…eu vorbeam de router nu de provider…unde ai vazut tu ca m am legat de provider in sine.? Plus ca era o discutie , am cerut niste opinii…deci, nicidecum nu am criticat providerul. Doar am precizat la ce provider sunt.

Edited by cuculea, 17 October 2021 - 11:14.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
@cuculea: Ai ambele retele salvate (2,4 si 5 Ghz) pe iPad?

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostHider141, on 18 octombrie 2021 - 08:33, said:

@cuculea: Ai ambele retele salvate (2,4 si 5 Ghz) pe iPad?
Da…dar aceleasi retele le am setate si pe iphone, deci tot ios.

O sa incerc sa resetez retelele de 2ghz si 5 ghz si o sa salvez doar una, sa vedem cum se comporta.

#8
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Încearcă cu cea de 5GHz, prima oară.

Edited by rMembruAnonimescu, 18 October 2021 - 18:07.


#9
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Așa pateam și eu cu medemurile vechi de la UPC ca cel din poza. Se deconecta de la wifi anumite smartphone-uri. Am stricat vreo câteva, până la urmă au vrut sa îmi înlocuiască cu Connect Box. Le dasfaceam și rupeam placa din ele că sa nu mai poata fi folosite

Acum am un Connect Box din 2017 și încă merge destul de bine. E urcat în podul casei. Na mai umblat nimeni la el, și e praful gros

Attached Files


Edited by madalinmdl1, 23 October 2021 - 09:51.


#10
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Ubee.uri erau alea busite pe Wi.fi. Aveam si eu.. varza :))

#11
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postmadalinmdl1, on 23 octombrie 2021 - 09:53, said:

Așa pateam și eu cu medemurile vechi de la UPC ca cel din poza. Se deconecta de la wifi anumite smartphone-uri. Am stricat vreo câteva, până la urmă au vrut sa îmi înlocuiască cu Connect Box. Le dasfaceam și rupeam placa din ele că sa nu mai poata fi folosite

Acum am un Connect Box din 2017 și încă merge destul de bine. E urcat în podul casei. Na mai umblat nimeni la el, și e praful gros
Clienti ca în România tot sa ai, în loc sa fi onest cu ceea ce vrei și sa nu le produci pagube financiare probabil și restul operatorilor  ar aduce echipamente mai de calitate.
Dacă tot nu vroiau găseai o clauza în contract dacă erai sub contract și apoi sa te reabonezi peste câteva luni pentru a primi connect box.

View Postcuculea, on 17 octombrie 2021 - 08:00, said:

Salut

Sunt client vechi Upc, abonament din 2004, fra probleme cu upc ul, super multumit de tot ce a insemnat serviciile aceste firme.

Am ramas cu router ul wi fi de la upc, cel alb , dupa preluarea de catre vodafone. De cand au facut actualizari cei de la Vodafone la retea, prin vara, cand toata lumea se plangea de picari ale retelie cu zilele, am o problema cu tableta Ipad.

Tableta se deconecteaza frecvent de la wi fi, doar tableta. In casa mai sunt  legate la acest route, un iphone , doua telefoane cu android, trei televizoare care merg simultan pe youtube, un NAS, niciunul din aceste device uri nu are caderi, sunt constant legate la router, numai tableta se tot deconecteaza.

Daca ma conectez cu ea la cu totul alta retea wi fi, sta conectata fara probleme , deci de aici trag concluzia ca nu e de la device ci de la router.

De ce face figura asta doar cu tableta?
Spunele ce probleme ai returnează echipamentul și vei primi cel negru sau chiar noul technicolor gigabit și o oferta spre un nou abonament.

Edited by eldatar, 26 October 2021 - 11:23.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Am pastrat doar frecventa de 5 pe tableta iar din router am inchis o pe cea de 2,4. Se comporta la fel. Deci trag concluzia ca ceva e de la echipament. Nu mai am nervi sa mai fac tot felul de experimente, nici nervi nici timp.

O sa le dau un telefon la suport tehnic sa le zic ce si cum si o sa cer sa mi se schimbe echipamentul.

#13
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 eldatar, on 26 octombrie 2021 - 11:25, said:


Clienti ca în România tot sa ai, în loc sa fi onest cu ceea ce vrei și sa nu le produci pagube financiare probabil și restul operatorilor  ar aduce echipamente mai de calitate.
Dacă tot nu vroiau găseai o clauza în contract dacă erai sub contract și apoi sa te reabonezi peste câteva luni pentru a primi connect box.


Spunele ce probleme ai returnează echipamentul și vei primi cel negru sau chiar noul technicolor gigabit și o oferta spre un nou abonament.
Aveam posibilitatea să le returnez echipamentul intact, dar de ce sa ajungă la alt abonat și să creeze probleme. Mai bine îl stricam și nu ajungea la alt client sa aibă aceeași probleme

#14
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

 routerboard70, on 17 octombrie 2021 - 10:57, said:

@cuculea... si ce vina are providerul ca nu-ti sta tie cotetul conectat la Internet? Ca nu inteleg?
Tragi niste concluzii totalmente gresite!
Tableta Ipad NU este un "monument" de stabilitate si etalon in IT! Are ca toate tabletele, un prapadit de modul wireless, ce-o fi avut APPLE pe stoc la momentul fabricarii si care acum a inceput sa-si arata slabiciunile vis-a-vis de "stabilitate".Are intr-adevar o incompatibilitate cu acel ConnectBox de la UPC-Vodafone care face "terci-rahat amestecat" benzile de 2,4 si 5Ghz ca le tine mixate si se stie faptul ca Apple in general cam NU gestioneaza corect intotdeauna acest lucru!!!
Da, remediul ar fi oprirea temporara a benzii de 5Ghz si verificarea stabilitatii pe 2,4 Ghz.
Verifica si vezi ce se intampla.
Dar nu are providerul nicio vina, repet!

Cum sa nu aiba nici o vina providerul? al cui este routerul, nu al providerului? Functineaza reteaua fara acel router, sigur ca nu. Deci providerul trebuie sa se asigure ca echipamentele conectate vor functiona in parametrii., nu I’ll intereseaza pe client ce cutie este acolo, el plateste si vrea serviciu in parametrii. Daca serviciul nu este in parametrii agreati, atunci trebuie sa primeasca o reducers, ceva de la provider, sau daca nu se poate, sarezilieze sa se mute la altii care pot oferi serviciul asa cum trebuie.Problema in RO este ca abonatii nu isi stiu drepturilr si providerii ai manipuleaza cum vor ei.

#15
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
@oddy - lasa nervii ca ai scris de pe telefon si ai greseli... dar nu asta este problema!
Initiatorul are posibilitatea terminarii "parastasului" asta cu "nu sta tableta conectata", prin trecerea echipamentului in mod modem (led verde aprins in loc de alb in mod router) si imprumutarea unui router pe care se bazeaza, apoi probe vreo 2 zile.Daca totul este OK, returneaza routerul daca a fost imprumutat si cumpara el un router modern de calitate, lasand Compal-ul in mod modem in continuare.Asa am eu, nici nu ma intereseaza ce Internet ar da UPC-Vodafone-ul pe Compal, eu din secunda 2 de cand l-am primit, l-am trecut in mod modem, am atasat la el pe LAN1, routerul meu MikroTik si am stabilitate de stanca! Nicio secunda de probleme, compatibilitate 100% cu orice neam de echipament client,indiferent cat de nou sau vechi ar fi. In plus, n-am nici dublu NAT fiindca modul modem face din Compal un simplu mediaconvertor (inpropriu spus).
Vedeti ce simplu e?

#16
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Chiar mă întrebam când pomenești de fetișul cu MicroTic ! :lol: :lol: :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate