Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cablu spanzurat prin copaci si prin casa scarii blocului.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina cand se anvelopeaza blocurile, nu se dau jos fibrele RDS, se monteaza la loc, cu suportul peste polistiren.

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la mine la tara erau multe cable intinse pe casa, pe langa casa, pe deasupra care ajungeau la vecinul: cable coaxiale si cable utp.
coaxialele au fost de la reteaua de cablu preluata de digi care a trecut clientii pe fibra dar a lasat cablele vechi pe pozittie, iar cablele utp erau fie de la telekom fie de la reteaua de cablu preluata de digi ca aia ofereau si net.
intr-o zi m-am saturat de cable si m-am apucat sa fac curatenie: am tras de cablele care se miscau, iar cele care nu se miscau am mers pe ele pana la vecini, am identificat unde erau legate, le-am desprins si le-am tras pana in strada. apoi ca sa nu stea gramada in strada le-am taiat de la o inaltime de 2-2.5 metri cat am ajuns cu mana intinsa in sus. in total am strans vreo 5-6 km de cabluri.
asa ca in 1-2 ore cu o scara si cu un pic de curaj am rezolvat problema. cu cainii vecinilor nu au fost probleme ca ma cunosc, le mai dau mancare cand vecinii pleaca de acasa si ii lasa nemancati.

ptr cine comenteaza, toate cablurile erau taiate la vecini ptr ca atunci cand a venit digi sa ii lege la fibra a taiat cablu de la intrarea in casa sau de langa casa, dar nu a tras si cablul pana la stalp. asa ca au ramas un paienjenis de cabluri ce treceau toate pe deasupra curtii mele.

repet si acum: e mai simplu sa ceri scuze decat sa ceri voie !!!

Edited by rex, 20 October 2021 - 21:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate