Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cablu spanzurat prin copaci si prin casa scarii blocului.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Succesiunea evenimentelor din acest an:

- februarie - incep lucrarile de termoizolare a blocului.
- martie - de pe terasa blocului de peste drum, trecand prin copaci, este adus un cablu care intra prin fatada blocului in care locuiesc (la nivelul intrarii in casa scarii) si care isi continua traseul pe toata linia holului parter pana intra in cele din urma in subsol pe langa usa de acces. Nu stiu daca aceasta manevra a fost legata (provocata ca fiind necesara) de lucrarile de termoizolare, sau pur si simplu asta a fost solutia unei instalari de servicii.
- august - sunt finalizate lucrarile de termoizolare si sunt demontate schelele.
- septembrie - incep prin a ma interesa al cui este acest cablu si aflu de la concurenta (au avut si ei un cablu pe cealalta fata a blocului si l-au rezolvat in 2 zile) ca nu este al lor ci este un cablu UPC, adica Vodafone.
- septembrie - dupa prima convorbire la departamentul tehnic, sunt asigurat ca va veni cineva sa constate. Acest lucru se intampla, vine un tehnician amabil, ii arat, imi spune ca este un calbu care alimenteaza tot blocul (adica abonatii din bloc), discutam, este absolut de acord ca trebuie mutat, dar va dura 2 - 5 zile. Nicio problema, am asteptat atat, nu mai conteaza o saptamna.
- septembrie - nu se produce nicio minune - cablul este la locul lui - intre timp, pana inclusiv astazi am inca 3 discutii verbale + o reclamatie online (la ambele se deschide un fel de tichet) in care sesizez si rog sa se mute acest cablul.
- octombrie - astazi, cablul este inca acolo.

Intrebarea mea este urmatoarea, daca nici in urmatoarele maxim 10 zile nu se intampla nimic.
Unde, in afara de Vodafone, pot face o reclamatie in legatura cu aceasta situatie care nu isi gaseste rezolvarea?

#2
Kip9

Kip9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.04.2021
La administratorul blocului.

Edited by Dany_Darke, 12 October 2021 - 19:26.
uiti cu cine vb de ai nevoie sa citezi mereu?


#3
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
La primarie, acolo e cel mai rapid, deschide o sesizare si ai sa vezi ca se rezolva (ma rog, acum depinde si de primaria orasului in care locuiesti, la mine cel putin avem aplicatie unde se deschid sesizarile si se cam rezolva reclamatiile)

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ce fel de cablu? Electric? Cablu TV? Telefonie? Fibra optica? Oricare ar fi apartine de o retea cu un anumit proprietar. Daca la sesizari decente nu reactioneaza ,atunci -taiat -si sa vezi reactie!

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
n-am inteles ce te-a nemultumit.
ai o problema de esetitica, nu iti merg unele servicii, te-a platit concurenta sa faci imagine proasta UPC?!
de fapt n-am inteles nimic.
cablul era si inainte de renovare?
sau renovarea l-a adus in starea asta ?

citez din Bercea Mondialul, cand l-au saltat mascatii "Asta e manevra de la fratii mei!"

 addumi, on 12 octombrie 2021 - 18:56, said:

Nu stiu daca aceasta manevra a fost legata (provocata ca fiind necesara) de lucrarile de termoizolare, sau pur si simplu asta a fost solutia unei instalari de servicii.

Edited by strongsss, 12 October 2021 - 19:26.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 addumi, on 12 octombrie 2021 - 18:56, said:

imi spune ca este un calbu care alimenteaza tot blocul (adica abonatii din bloc),
Te-a pacalit. Nu alimenteaza nimic.

Dar cablul ala nu e pozat pe perete? Cum e spanzurat? De la 4 pana in beci?
Continuu? Fara nimic?

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Trebuie sa fii tare suparat ca sa postezi enormitati cum am vazut mai sus.
Am facut report, print screen, sa am la indemana pentru viitor.

Poze, in casa scarii si in exterior (atat cat se vede la ora asta).

Attached Files



#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da, o mizerie cu valoare estetică negativă care aduce a lumea a treia. N-am rezolvare dar vreau să-ți spun că sunt în asentimentul tău, arată ca dracu și poate fi chiar un risc.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Am auzit de un caz similar :P
Au gasit un cablu exact ca ala din poze taiat in vreo trei locuri.
Au venit si l-au schimbat, pozat frumos, elegant.
N-au gasit faptasul dar, e drept, nu reclamase nimeni inainte. :)

 Friskey, on 12 octombrie 2021 - 20:23, said:

Pare ca tu esti reclamagiu din fire.
Ok, e inestetic. E clar ca l-au scos doreii care au renovat si l-au lasa asa. Intrebarea e cu ce te incurca pe tine atat de tare?
Te incurca. am stat la parter si stiu.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Cine mai are chef de offtopic va lua si pauza pentru studierea regulamentului.
Se discuta subiectul, nu persoana. Omul a pus o intrebare. Daca nu stiti sa raspundeti nu e nevoie sa postati offtopic.

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la mine la bloc e o firma de cartier ce ofera net. astia au switch-ul central pe acoperis si de acolo coboara cu o gramada de cabluri pe afara. o parte din clienti i-au conectat prin interior (printre care si pe mine ca le-am cerut sa modifice conexiunea de la 100 mbps la 1gbps si mi-au tras alt cablu).
acum vreo saptamana "cineva" a taiat toate cablurile de pe bloc. dupa multe reclamatii ca nu le merge netul, cei de la firma au venit si au cablat clientii prin interiorul blocului. asa ca solutia cu taiatul a functionat.
dupa cum spunea cineva: e mai simplu sa iti ceri scuze decat sa ceri voie !!!

Edited by rex, 12 October 2021 - 23:14.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
fă o ședință de scară
află cine are nevoie de acel cablu
faceți și o cerere comună de repoziționare
dați ultimatum: o dată la care cablul va fi îndepărtat de pe o proprietate privată

fixați-vă-n minte: proprietate privată!!!

#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Bun.
Constat ca unii nu sunt vorbiti de mult si isi pun in scris gandurile. Sa raspunda la subiect, adica la intrebarea pusa de mine, nici vorba. Cu foarte mici exceptii, ce-i drept.
Unul imi asociaza cuvintele cu te miri ce aberatii, altul ma indeamna sa il tai (cablu), un altul imi spune ca mai bine ma agitam pentru faptul ca masina alba este parcata pe aleea de intrare in scara. Nici vorba, masina era parcata pe loc ADP.

Intreb doar, voi astia cu idei crete, sunteti bine?

Inca 3 poze cu matul insirat prin pomi.

In final am sa astep, asa cum ziceam, inca vreo saptamana si apoi fac o reclamatie scrisa la primarie.
Ma gandeam ca exista vreo "ceva specializat" care monitorizeaza activitatea providerilor in sensul legat de amplasarea infrastructurii prin care furnizeaza serviciile.

Si cu asta punct. Am alocat prea mult timp nevorbitilor.

Attached Files



#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In lumea a 3-a nu ii pasa nimanui, retelele se extind prin copaci zilnic.

Anvelopare finalizata recent, fibra RDS cred (ca VDF e mai încolo, iar TLK e subteran):

Attached File  IMG_20211001_153953.jpg   212.41K   95 downloadsAttached File  IMG_20211001_153902.jpg   685.88K   88 downloads

In India mai vezi asa, sunt intinse pe unde au vazut cu ochii.

La tine e chiar elegant, ar spune primaria :)

Edited by MembruAnonim, 13 October 2021 - 11:23.


#15
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Fa reclamatii pana faci bataturi la degete.

Solutia cea mai buna e sa.l tai.

#16
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
@w21 acolo le-au dat jos aia care au facut fatada, le-au dat jos si acolo au ramas...

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Aoleu, nici eu nu l-as fi pus atat de prost!
Reclamatii la primarie, la administratorul blocului si, in ultima instanta, foarfeca.

#18
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Ce mov, ce verde... te dor ochii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate