Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#91
Iosif43

Iosif43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2022
Buna seara! Vin si eu cu o intrebare in calitate de nepriceput. Vreau sa pun geamuri la o constructie noua(iar la preturile de energie/curent, as vrea sa fie cat mai eficiente, nu as vrea sa imi vand cate un rinichi pe iarna pentru a achita facturi). Am primit oferte de salamander blueevo 92 cu geam de 52 mm, dar si o oferta cu trocal de 88.preturile sunt asemanatoare. Care optiune ar fi mai buna? Multumesc anticipat!

#92
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Ambele produse sunt varf de gama ale celor doi producatori de profile, ambele pot face exact, dar exact acelasi lucru.  Dar acestea sunt doar profile, produsul cumparat de tine inseamna mai mult decat profil. Pentru a obtine un produs bun, eficient si functional trebuie sa fii atent mai ales la alte specificatii decat denumirea profilului. Ca si in orice alt domeniu si aici lucrurile despre care nu stii nimic conteaza mai mult, asa este normal sa fie.

Ai sticla, aceasta ocupa de cele mai multe ori in jur de 80% din suprafata, deci importanta mare. Ai configurare, executie, echipare cu feronerie, servicii si dupa aia te uiti daca stii ceva despre profil sau nu. Profilul in sine este o conducta de plastic si atat.

#93
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.
4SEvo vs Sun
Care este mai buna.
Multumesc.

#94
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Planistar sun.

#95
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Si daca merg pe sun la exterior..care geam mat se oberva cel mai putin in comparație cu cele cu float?
Satinat, sablat, nisipiu?

#96
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Nu inteleg prea bine intrebarea. Dar prin sun se vad mai bine sticlele mate, oricare dintre ele, cred ca sablat se observa mai putin.

#97
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Cam asta doresc sa se vada cel mai putin ca in mijloc exista o sticla satinata/ sablata.
Intrebarea era ce fel de sticla sa folosesc(sablat, satinat, screen, nisipiu) pentru a nu se observa prea tare diferența de la un geam normal la unul sablat/ satinat.


#98
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostIosif43, on 27 octombrie 2022 - 21:01, said:

Buna seara! Vin si eu cu o intrebare in calitate de nepriceput. Vreau sa pun geamuri la o constructie noua(iar la preturile de energie/curent, as vrea sa fie cat mai eficiente, nu as vrea sa imi vand cate un rinichi pe iarna pentru a achita facturi). Am primit oferte de salamander blueevo 92 cu geam de 52 mm, dar si o oferta cu trocal de 88.preturile sunt asemanatoare. Care optiune ar fi mai buna? Multumesc anticipat!

Salut !
Avand in vedere faptul ca preturile sunt asemanatoare , poti compara atat grosimea lor cat si pachetul de sticla. In acest caz ambele profile sunt clasa A , asa ca iti ramane varianta cea mai importanta in a alege cu cine sa mergi mai departe. Trebuie sa te interesezi cum sunt concepute ferestrele ( produsul finit ) , ce fel de feronerie se foloseste si nu in ultimu rand , poate chiar cel mai important aspect este firma, seriozitatea si experienta + executarea montajului. Cum zicea si Dorel mai sus , foarte important sticla ! La asemenea pachete de sticle + pentru reducerea coeficientului termic se recomanda bagheta warm edge.
Referitor la afirmatia - Profilul in sine este o conducta de plastic si atat.. Nu , fiecare "conducta" este diferita, sunt cateva profile atata de slabe si subtiri,care daca te straduiesti le rupi cu mana.
Sper sa iti fie de folos, iar pentru detalii mai amanuntite ar fii okey daca ai pune ofertele .

#99
RaduG85

RaduG85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.11.2022
Buna seara

Am și eu o problema în alegerea geamurilor și ușilor ptr o casa...Am de ales între :
1.Veka Softline 82 feronerie Winkhaus, sticla 48mm,TPS-ne+Ar+One4+F4+Planitherm4S
2.Rehau Geneo 86 feronerie geamuri SiegeniaFavorit Titan, sticla 52mm 4S+Float+LowE(Ag+We) Iar la usa de intrare și culisanta terasa feroneria este Roto Nx
Vreau sa aleg varianta cea mai buna în cea ce privește eficienta energetica și fiabilitatea în timp...

#100
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostRaduG85, on 14 decembrie 2022 - 22:47, said:

Buna seara

Am și eu o problema în alegerea geamurilor și ușilor ptr o casa...Am de ales între :
1.Veka Softline 82 feronerie Winkhaus, sticla 48mm,TPS-ne+Ar+One4+F4+Planitherm4S
2.Rehau Geneo 86 feronerie geamuri SiegeniaFavorit Titan, sticla 52mm 4S+Float+LowE(Ag+We) Iar la usa de intrare și culisanta terasa feroneria este Roto Nx
Vreau sa aleg varianta cea mai buna în cea ce privește eficienta energetica și fiabilitatea în timp...
strict părerea mea  geneo dar cu armatura in toate profilele și schimbata feroneria,altfel veka,dar tine minte că nu-i doar teava de plastic la o timplarie

#101
RaduG85

RaduG85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.11.2022

View PostTimplarualin, on 15 decembrie 2022 - 08:35, said:

strict părerea mea  geneo dar cu armatura in toate profilele și schimbata feroneria,altfel veka,dar tine minte că nu-i doar teava de plastic la o timplarie
Am înțeles și după părerea ta ce feronerie sa aleg în combinație cu tâmplăria de la Rehau??

#102
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostRaduG85, on 15 decembrie 2022 - 22:24, said:


Am înțeles și după părerea ta ce feronerie sa aleg în combinație cu tâmplăria de la Rehau??
depinde de ce are producătorul respectiv,dar siegenia ( pe partea de feronerie pentru ferestre) are unele "inovatii" care nu sunt chiar grozave,pe ansamblu e o feronerie acceptabilă dar eu personal as prefera maco ,agb,roto nx( nu nt),pe partea pt uși siegenia au cele mai bune broaște multipunct ( kfv, fhur) care Sint superioare fata de roto,maco.Toate astea le spun din experiența mea,am lucrat cu toate și stiu

#103
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Buna ziua,

Cred ca stiti despre ce e vorba, se dilata si contracta fereastra. Le exterior am pus un profil special de la Ejot si totul este ok. Ce as putea sa fac pe interior, macar si partial?

Attached Files



#104
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Poti aplica aceeasi reteta ca si la exterior.

#105
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Nu mai pot, nu as vrea sa refac tot. Daca o solutie alternativa te rog sa o expui.

#106
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Doar silicon cred ca ar mai fi solutia.

#107
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,398
  • Înscris: 29.07.2013
Un coltar de plastic sau aluminiu, apropiat de nuanta tamplariei, prins pe perete si nefixat de tamplarie.

[ https://cdn.leroymerlin.ro/image/2000/2000/26639/5b76bf443ce0b_20180817032748.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by argonaut, 20 December 2022 - 22:15.


#108
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Voi incerca cu coltare, fac una de proba. Daca dau doar cu un silicon se va dezlipi, nu cred sa fie atat de flexibil. Multumesc amandurora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate