Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#73
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 22.02.2009
Un montaj RAL  ,banda precomprimata,foliii interior/exterior.Presupun ca exista ceva folii speciale pt probleme fonice.

#74
Alexaes

Alexaes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2022
am dat un search rapid la ce inseamna ce mi-ati scris pana acum si va multumesc frumos. de sticla mai citisem dar partea de montaj nu stiam. am tot rasfoit forumul despre geamuri/ tamplarie silentioase dar sunt asa de multe variante si de asta mi.am facut curaj sa intreb si eu.

#75
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Va salut, am o ușă de balcon care suflă aer pe la mijloc, in parte cu balamalele. Tocul e montat curb și nu face contact bine cu ușa. Se poate regla să facă contact acolo, eu n am văzut niciun șurub? Feronerie clasica de ușă de balcon, nu sunt balamale 3d

#76
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Ori ii mai pui o balama la mijloc, ori un punct de inchidere. In principiu e mai ieftin si mai rapid cu balamaua suplimentara.

Si daca tocul e curbat in planul ferestrei, ai putea sa investighezi de ce. Probabil a fost vreun surub prea strans care a tras tocul spre perete. Poti sa indepti tocul regland calumea suruburile si aplicand distantiere intre toc si perete si refacut izolatia dintre toc si perete.

Dar oricum o balama in mijloc ajuta.

#77
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
E curbat in planul perpendicular pe ușă. Ușă fiind dreapta, rămâne spațiu la mijloc. Are un fel de balama la mijloc, o placa metalică ce calca pe una din garnituri. Sus și jos balamalele seamana cu cele de la ferestre.

#78
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 05.03.2020

View Poststefan0011, on 10 septembrie 2022 - 12:54, said:

E curbat in planul perpendicular pe ușă. Ușă fiind dreapta, rămâne spațiu la mijloc. Are un fel de balama la mijloc, o placa metalică ce calca pe una din garnituri. Sus și jos balamalele seamana cu cele de la ferestre.
pune o balama de mijloc,și se rezolva,ai grija sa fie cu reglaj,ce ai tu acum e o balama ascunsa dar nu își face treaba

#79
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Merci de idee. Balamaua actuala de la mijloc ar trebui scoasa, pt o apropiere mai eficienta? Balamaua de mijloc noua, de care? 3d cred ca s ar vedea urat, fiind doar la mijloc...

#80
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Ce e aia balama 3d?

#81
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#82
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Am termopane Salamander bluevolution 92 cu pachet sticla lowe4 - F4 - lowe6 argon cu warmedge ,coeficient de transfer termic 0,81w/m2k, zid de caramida de 25cm intentionez sa izolez cu polistiren expandat de 15cm, credeti ca ajuta cu ceva la izolare sa nu pierd caldura daca pun si benzi de etansare ferestre la interior cat si la exterior?

#83
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Poststefan0011, on 10 septembrie 2022 - 08:11, said:

Va salut, am o ușă de balcon care suflă aer pe la mijloc, in parte cu balamalele. Tocul e montat curb și nu face contact bine cu ușa. Se poate regla să facă contact acolo, eu n am văzut niciun șurub? Feronerie clasica de ușă de balcon, nu sunt balamale 3d
Ai montant pe ușă (două sticle) sau o singură sticlă? Dacă e o singură sticlă se poate umfla cerceveaua spre perete cu cale, să închidă, sau se dă din reglajul balamaleor cerceveaua mai spre perete.

View Poststefan0011, on 10 septembrie 2022 - 22:49, said:

Nu e ce trebuie, nu e axul pe aceeași direcție cu cele deja montate pe ușă.

#84
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Salut,

Vreau să scot balamalele de la un geam termopan care nu închide bine (garnitura nu calcă așa cum trebuie în partea de jos). Pare să fi fost montat greșit pe fereastră, cu balamaua de jos ieșită un pic in afară.

Problema e că balamalele sunt fixe și trebuie să scot bolțul care ține fereastra, altfel nu pot ajunge la holșuruburi. Cum se scot bolțurile? Există o cheie speciala? Nu au cap imbus. Prin lovire de jos in sus? De sus in jos?

Mulțumesc anticipat!

#85
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Later Edit: am scos bolțul, se scoate prin batere de jos în sus.

#86
AdinaSel

AdinaSel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2022
Salut,

Doresc sa schimb si eu 3 geamuri la apartament, dar dupa lungi cautari, citit, informat, tot nu reusesc sa iau decizia cea mai buna. Apartamentul este situat la bulevard, cu soarele care bate dupa orele 17:00 si se afla in Targoviste, ca zona. Am vrut initial sa merg pe varianta Veka Qfort, adica sa aleg varianta cea mai buna din oras, dar pretul imi pare cam mare. Mai am 2 oferte de la alti 2 furnizori, pe Salamander GreenEvolution 76 MD Premium si Streamline AD, dar in oras cam este problema cu armatura, din ce am inteles. Multi nu o monteaza sau folosesc una de proasta calitate.
Nu reusesc sa incarc ofertele, ca sa fie totul clar.

#87
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cine lucreaza cu salamander, veka , rehau, gealan, kommerling, deceuninck, trocal, aluplast, de obicei nu face rabat total la armatura, nici macar partial, un minim de 1,5mm folosesc cam toti. Chiar si pe profile mai prost vazute in piata, ramplast, teraplast, extruplast, sunyplast, weissprofil etc., unii le armeaza corect, dar acolo se intalnesc rar cei care nu fac rabat la armaturi. Acestea din urma sunt produse low cost si atunci unii merg pe cat mai low cost posibil, dar si printre aceste produse se poate obtine ceva rezonabil.

Intre greenevolution si streamline, streamline este clasa A iar greenevolution clasa B (spre c, parerea mea), greenevolution are trei garnituri iar streamline are doua garnituri. Pentru un apartament de bloc consider ca ambele sunt ok.  

Ar fi utile ofertele, tamplaria inseamna mult mai mult decat profilul, caracteristicile si denumirea acestuia, este simplu apesi pe more reply options, selectezi, apoi atasezi si aia e.

#88
AdinaSel

AdinaSel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2022
Am revenit cu ofertele primite pt Streamline AD 5 camere si GreenEvolution 76 MD, ma gandeam sa cer oferta si pt Salamander Bluevolution 92.
Accept si alte opinii, idei, variante care sa izoleze termic bine.

Attached Files



#89
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
Salutare,

sper ca postez unde trebuie :)

Am primit 2 oferte de pret de la 2 firme diferite, pe SALAMANDER bluEvolution 92 totul costa undeva la 8000e, iar pe greenEvolution 76 MD Premium totul costa 4000e.
Merita be 92 pretul dublu?

ms anticipat.

#90
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Sunt 99% sigur ca diferentele nu sunt doar doua denumiri de profile diferite, de la acelasi producator, cu specificatii usor diferite intre cele doua serii de profil. Pentru diferente atat de mari de pret trebuie sa mai fie si alte lucruri care difera si sunt aproape sigur ca ele exista. Poate oferta cu bluevo 92 este exagerat configurata, poate acea oferta are lucruri de care nu ai nevoie, sau nu vrei sa le platesti, sau nu are rost sa le platesti. Dar, diferentele dintre cele doua oferte nu au cum sa fie atat de mari din cauza profilelor.

Ataseaza ambele oferte sa vedem ce este acolo, daca este doar diferenta de serie a profilului sigur nu merita. Adica, mai cauti si sigur gasesti bluevo 92 la 15-20% mai scump si atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate