Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#55
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

argonaut said:

1633866818[/url]' post='28318505']
Alegerea corecta si practic si estetic este cu ruloul suprapus pe tamplarie, incastrat la partea de sus a ferestrei.

[ https://slavtermglass.ro/wp-content/uploads/2013/11/rulouri-suprapuse-slavterm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, ar putea fi alegerea corecta, cu plusuri si minusuri. Dar, o poza cu asa ceva real poti sa postezi? Adica cu un montaj similar, pe zidarie similara, cu izolatie similara, dar real. Adica in realitate,in casa beneficiarului, dupa montaj.

Intamplarea face ca sunt din acelasi oras in care activeaza firma de pe a carui site ai luat poza, crede-ma, nici ei nu au vazut asa ceva in realitate si cine vede bine observa ca poza postata de tine nu este reala, nu are nici o legatura cu realitatea, asa ceva in Romania nu cred ca exista. Si daca exista nu inseamna doar niste rulouri suprapuse cumparate cu in jur de 100 euro/mp.

Evident, revin cu aceeasi intrebare, unde ai vazut, la cine, cand ai vazut termopanisti, care sa se chinuie sa scoata polistirenul din cutia rulourilor suprapuse? Atentie, vorbim despre termopanisti, nu despre producatori de rulouri, firma de pe a carui site ai luat poza nu produce rulouri. Cine nu ma crede poate verifica.

View Postargonaut, on 10 octombrie 2021 - 16:03, said:

Discutam aici despre lucruri de calitate nu de improvizatii sau analize de pret in care scoti polistirenul din caseta ca tot nu se vede ca-i acolo sau nu ;)

Eu nu cred ca exista vreun termopanist care sa faca asa ceva, da, sunt unii dementi, dar asta ar insemna sa le curga scuipat din gura, sa fie vizibil afectati de afectiuni psihice, deci un om normal la cap nu ar cumpara de laei.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 October 2021 - 21:02.


#56
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021

View Postargonaut, on 10 octombrie 2021 - 16:03, said:

La partea de sus exista un profil de compensare cu o armatura solida care asigura prinderea si rigidizarea tamplariei conform standardelor pana la limitele de executie ale rulourilor, ca nici astea nu pot avea peste dimensiunile indicate de distribuitor.

Imi poti da mai multe informatii despre asta? Din poze nu-mi dau seama unde e acea armatura.

As vrea sa pun la un balcon (3600x1500) si nu-mi dau seama cat de sigure ar fi rulourile suprapuse in cazul asta. De exemplu, daca un geam ajunge sa fie trantit de un vant mai puternic sau e un cutremur (worst case scenario).

De asemenea, la rulourile suprapuse se poate accesa caseta de la rulou din interior? In caz ca e nevoie de o reparatie.

#57
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
In Romania nu exista nimic (eu cred ca nicaieri nu exista nimic), exista rulouri suprapuse, rulouri aplicate si atat. Maxim la rulourile suprapuse sunt niste platbande care fixeaza ruloul in partea superioara, prinderea dintre rulou si fereastra nu este insa extraordinara, deci fixarea tamplariei in partea superioara este o frectie.
Incearca sa faci diferenta intre poze cu lucruri reale si cele facute sa para bine, te-ar putea ajuta.
Da, rulourile suprapuse pot fi reparate din interior, exista acces.

#58
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021
Faptul ca pot fi reparate e un avantaj, dar daca prinderea nu e ok atunci mai bine nu risc.
Mersi de raspuns.

Edited by Dany_Darke, 21 October 2021 - 11:53.


#59
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Va salut!
Recent mi sau montat la apartament ferestre noi. Am ales pana la urma Salamander Bluevolution 82, pachet de 3 sticle (4S, float, Low-E), feronerie Maco Ahs + glaf pvc, stresina AL...
Vroiam sa stiu daca tamplaria Salamander este pe piata de la noi in mai multe calitati, ca sa nu spun "originala si ...replace".

Consider ca pretul a fost unul bun pentru sufragerie, dormitor, baie si inchis balcon am platit 6000 lei dar as vrea sa stiu daca este si posibilitea sa fi primit tamplarie de calitate mai slaba, desi poarta emblema Salamander

Merci

#60
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postgavroche83, on 24 noiembrie 2021 - 23:20, said:

Va salut!
Recent mi sau montat la apartament ferestre noi. Am ales pana la urma Salamander Bluevolution 82, pachet de 3 sticle (4S, float, Low-E), feronerie Maco Ahs + glaf pvc, stresina AL...
Vroiam sa stiu daca tamplaria Salamander este pe piata de la noi in mai multe calitati, ca sa nu spun "originala si ...replace".

Consider ca pretul a fost unul bun pentru sufragerie, dormitor, baie si inchis balcon am platit 6000 lei dar as vrea sa stiu daca este si posibilitea sa fi primit tamplarie de calitate mai slaba, desi poarta emblema Salamander

Merci
sint mai mulți factori care influențează prețul unei timplariei,nu înseamnă doar brandul profilului,cu același profil,aceleași dimensiuni pot rezulta preturi diferite în funcție de armatura pusă( de 2, de 1,5  ) configurația feroneriei( unii producători nu respectă sau nu vor sa o respecte),sticla folosita, bagheta termica ( dacă e pusă),plase de insecte,minerele folosite etc,o timplarie înseamnă o sumă a tuturor nu doar profil"cu nume"

#61
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postgavroche83, on 24 noiembrie 2021 - 23:20, said:


sa stiu daca este si posibilitea sa fi primit tamplarie de calitate mai slaba, desi poarta emblema Salamander


Da, exista posibilitatea sa fi primit tamplarie de calitate slaba, asta pentru ca tamplaria ta nu poarta “emblema Salamander”, daca vroiai un produs finit care intradevar sa poarte emblema Salamander atunci ar fi trebuit sa iti cumperi o pereche de pantofi salamander.

Asta pentru ca salamander nu face tamplarie, adica produs finit pe care il cumpara beneficiarii. Tamplaria ta poarta emblema celui caruia i-ai dat banii si doar a lui.

Altfel seria 82 de la salamander ( adica țava dă plastic ), nu este un produs rau, se poate obtine un produs finit bun, dar asta depinde de foarte multi factori. Incepand de la consiliere si terminand cu garantia.

Totusi, este greu de crezut ca ai un produs de proasta calitate, atat timp cat ofertantul a folosit un profil bun si o feronerie foarte buna, că produsul putea fi mai bun, da cu siguranta se putea, dar asta nu inseamna neaparat ca ai primit un produs de proasta calitate.

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,327
  • Înscris: 01.12.2001
Doresc si eu cateva pareri. Eu deja am parerea mea.
Azi a venit o firma si mi-a montat o fereastra la o baie.
Nu am fost de fata, am venit cand totul era gata.
Glaful de aluminiu exterior. Ce parere aveti de montajul lui?
Cu 3 autoforante, PE profilul ferestrei, fara silicon, la lungime mai scurt, gol sub el (ca zdranganeste).

Am intrebat: de ce nu s-a montat SUB profil, de ce a acoperit gaurile lacrimarului, de ce lipseste lacrimarul, de ce nu are terminatii la capete.

Niciun raspuns.
Attached File  WhatsApp Image 2021-11-25 at 17.20.04.jpeg   120.61K   97 downloads

Am sunat si am zis ca daca macar o firma zice ca e bine, din 5 la care voi suna si voi intreba, il las asa.
Deja am sunat la o prima firma.
A zis ca se monteaza SUB profilul ferestrei, pe un profil suplimentar.

Crede cineva ca e bine?

#63
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Asa arata un produs ieftin si de calitate slaba. Putea sa arate mai bine? Da, dar nu cu mult, oricum mai sunt si alte lucruri pe care tu nu le vezi, noi unele le vedem, altele le banuim. Profilul suplimentar se scade din geam si uneori parca e mai bine ca geamul sa fie mai mare.

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,327
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDorel-Jefuitorul, on 25 noiembrie 2021 - 19:01, said:

Profilul suplimentar se scade din geam si uneori parca e mai bine ca geamul sa fie mai mare.
Golul de geam a fost facut acum la 60x90.
Initial era 30x30. Si grosimea peretelui e de 65 cm!!!

Desigur. Nu folii si banda izolatoare, nus daca s-au pus suruburi. Ma uit maine atent.

View PostDorel-Jefuitorul, on 25 noiembrie 2021 - 19:01, said:

Putea sa arate mai bine? Da, dar nu cu mult,
Eu spun ca se putea mai bine.

#65
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
De unde nu-i nici Dumnezeu nu cere🤕,observ că nici nu Sint curățate de bavuri, probabil ( mai mult ca sigur că nu-i nici armatura),se putea mult mai bine,se putea pune inclusiv terminalele la pervaz

#66
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,327
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTimplarualin, on 25 noiembrie 2021 - 19:53, said:

probabil ( mai mult ca sigur că nu-i nici armatura)
Chiar e posibil asa ceva? Maine merg cu magnetul de neodim la control. Pt 2 usi de baie si un geam de baie 60x90 am plait 2.700 lei. Sticla Crizet la toate.
Facute in 2 zile de la masuratoare si montaj.

#67
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2021 - 19:08, said:

Eu spun ca se putea mai bine.

Eu spun acelasi lucru, atat ca nu cu mult (a vorbit colegul despre “elefantul din camera”), cand ai un geam fara debavurare, ce pretentii sa ai?

#68
kendra

kendra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.04.2006

View Postborhot, on 10 octombrie 2021 - 16:26, said:

Detinatori de rulouri. Toate bune si frumoase, mai putin faptul ca, odata trase, nu prea iti mai intra aerul de afara.
Pe la unele case vechi din centrul Bucurestiului am vazut ceva de genul asta si mi se par a fi o varianta mult mai buna fata de ce rulouri se gasesc acum pe piata.

si mie mi se pare ideal acel model, am mai vazut si eu prin Bucuresti, la cladiri vechi. Ma gandesc cumva c-ar merge si pe profilul de aluminiu la fel, cu balamale similare si un sistem de extindere la nevoie; dar probabil ar fi o improvizatie.

#69
Alexaes

Alexaes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2022
Buna ziua. Ma puteti ajuta, chiar si contra cost, in alegerea unui geam care sa antifoneze sunetele exterioare cat mai bine? Va multumesc anticipat!

#70
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAlexaes, on 02 septembrie 2022 - 10:03, said:

Buna ziua. Ma puteti ajuta, chiar si contra cost, in alegerea unui geam care sa antifoneze sunetele exterioare cat mai bine? Va multumesc anticipat!

Sticla cu Stadip Silence  dar aici intra mai multe de la tamplarie pana la montaj, degeaba pui sticla cu Stadip Silence daca montajul e unul standard si vine un meserias taie spuma scoatele penele de lemn si astupa gaurile cu tot felul de materiale.

#71
Alexaes

Alexaes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2022
Ok cu sticla. Ma intereseaza complet ce trebuie sa cer, inclusiv la montaj. Sunt disperata de zgomotele exterioare. Avem rehau euro 70 mnontat de vreo 14 ani, acum 2 ani am chemat un baiat, a calat geamul si a schimbat garnitura si e la fel cu zgomotele. Singurul motiv pentru care nu l-am schimbat deja este ca nu stiu ce sa cer si imi este frica sa nu dau o "caruta de bani" si raman in continuare cu zgomotul si alti nervi in plus.

#72
level_up

level_up

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2022
dar rulourile aplicate nu au caseta tencuita cu izolatie pe exterior?
deci sa inteleg ca rulourile suprapuse sunt mai sensibile? sau exista vreo solutie sa fie caseta izolata mai bine pe exterior?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate