Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1622 replies to this topic

#55
Lucas83

Lucas83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2021
Multumesc mult Conu71 pentru explicatii si suport, dar mai ales pentru bunavointa ta. Explicatiile si sugestiile tale m-au ajutat foarte mult si m-au lamurit in privinta a ce am nevoie si ce sa le cer celor de la Salamander pentru a optimiza cat mai bine oferta. Astfel "inarmat" cu cele 2 pagini A4 cu idei si sugestii de la tine am cerut refacerea ofertei(am respectat sugestiile tale in proportie de 90%Posted Image ) si SURPRIZA: am redus oferta cu 1300 euroPosted Image , si asta fara a face rabat la calitate Posted Image Diferentele cele mai mari s-au simtit la profilul colorat doar pe exterior si in interior alb(~650 euro) si la faptul ca am schimbat geamurile din 2 deschideri in 1 parte fixa + 1 deschidere(~400 euro). Recunosc cu mana pe inima ca cele 3 persoane de la care am luat ofertele nu mi-au explicat impreuna nici 15% din cate mi-ai explicat tu si pentru asta te stimez, mai ales ca tu nu ai avut nici un interes pentru a face asta si ti-ai rupt 1 ora si 10 min din timpul tau pentru a ma ajuta. RESPECT!Posted Image  Daca eram mai inspirat si te contactam mai repede probabil salvam si aprox. 20 h din viata(cam atat mi-a luat pana am luat cele 3 oferte + orele de citit pe forumuri), fara sa pun la socoteala nesiguranta daca aleg oferta cea mai buna pt mine.
Sa ne traiesti!!!! si sper sa ai rabdarea si energia necesara sa ajuti pe cat mai multi, asa cum m-ai ajutat pe mine.

Celor care au dubii in privinta ofertelor sau pur si simplu nu stiu ce sa aleaga, recomand cu incredere, sa apeleze la Conu71 si nu o sa fie dezamagiti. E mina de aur!Posted Image

O seara faina!

#56
ccristi7777

ccristi7777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2018
Salut,
As avea si eu nevoie de putin ajutor. Am niste termopane Salamander si nu izoleaza bine, iarna se simte cum trage pe la imbinari, ca sa nu mai zic de usa de la intrare care vara e curbata putin din cauza caldurii si trebuie trantita sa se inchida.
Asta e, asa am cumparat casa. As vrea sa pun ceva garnitura extra la inchidere la usile de la terase ca sa nu mai traga atata, si am vazut ca sunt o multime de profiluri. P, E, D. Burete, cauciuc. Ce se recomanda pentru geamuri termopan ?
Multumesc.

#57
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postccristi7777, on 05 noiembrie 2021 - 09:37, said:

Salut,
....... Ce se recomanda pentru geamuri termopan ?
Multumesc.


se recomanda sa cauti pe google reparatii ferestre termopan + orasul de unde esti. vei rezolva problema in maxim 2 zile. poate nu ai nevoie sa schimbi garnitura si scapi cu o "calare" sau cu un reglaj cu un imbus de 4.

#58
dannyfocus

dannyfocus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.10.2015
Doresc  niște păreri avizate despre această ofertă. Precizez faptul că nu am optat pentru sticlă 4s deoarece doresc să profit la maxim de radiația solară pe timp de iarnă, în condițiile în care va exista sistem de umbrire pe timp de vară.

Attached Files



#59
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
daca mi ai last nr de telefon in privat te sun maine si iti explic. in mare este corecta.

#60
aiax

aiax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.09.2005
Buna ziua
Nu ma pricep/nu cunosc. As dori o parere despre cele 2 oferte. Sunt corecte? Merita sa aleg tripan pentru aproximativ 140 Euro ? Sa cer alte oferte/variante?
Si intrebare: daca folosesc geam 4S se modifica semnificativ lumina (geamurile, sunt practic un perete)? Vreau lumina cat mai multa in casa.
Multumesc

Attached Files



#61
Ileanaa

Ileanaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2021
Buna seara,

Am inceput constructia unei case si am solicitat cateva oferte pentru ferestre si usi. M ati putea ajuta va rog cu o parere despre ofertele primite in dorinta de a face cea mai potrivita alegere? Nu am putut atasa acestei postari ofertele.

Multumesc!

#62
cosmin92

cosmin92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2007
Salutare,

Dorind sa schimb termopanele montate la reabilitarea termica a blocului am intrat aici sa ma documentez dupa ce am cerut oferte de la mai multe firme de termopane care imi recomandau fiecare alt tip de profil PVC ca fiind cel mai bun. Recomandarea comuna care se regasea in ofertele fiecarei firme fiind Salamander Bluevolution 92, asadar putin nedumerit fiind de multitudinea optiunilor am zis sa cer si sfatul lui Conu71 lasandu-i numarul de telefon in privat si sperand sa ma sune. Am fost sunat a doua zi si am primit gratuit sfaturi pretioase care m-au ajutat sa iau cea mai buna decizie pentru nevoile mele, mai mult decat atat am reusit sa reduc semnificativ pretul ofertei renuntand la cateva geamuri mobile ce nu isi aveau rostul.

Am ales Salamander Bluevolution 92 rotunjit cu tripan de 52mm 4S-clar-lowE si cu bagheta calda intra foile de sticla si voi reveni cu feedback dupa montarea acestora.

Recomand tuturor care nu stiu ce sa aleaga sau sunt indecisi sa apeleze cu incredere la Conu71 si vor primi cu siguranta sfaturi pe care nu multi sunt in stare sa le dea.

Multumesc!

#63
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021

View Postconu71, on 01 noiembrie 2021 - 11:25, said:

aici este o discutie destul de lunga de purtat:))) lasa mi in pm un nr de telefon si te sun cum il am. succes

Poti sa mi-l trimiti tu te rog? Forumul nu ma lasa inca sa trimit pm-uri.

#64
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Mulțumesc Conu71 pentru timpul acordat. Omul mi-a explicat telefonic, cum sa configurez tâmplăria pentru casa pe care o renovez. Respectele mele!

#65
alex2008alex

alex2008alex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2021
Buna ziua, doresc sa cer oferte pentru a inlocui doua ferestre si nu stiu ce caracteristici sa cer. Am mai facut o postare in alt topic dar nu am primit un raspuns, daca sunt necesare mai mult informatii pe langa cele de mai jos va rog sa imi spuneti.
Doresc sa inlocuiesc doua ferestre și as dori cateva recomandări pentru ce tip de profil și sticla ar trebui sa cer oferte.
Ambele ferestre pe care vreau sa le inlocuiesc au dimensiunea de 240cm (L) cu 150cm(h). Ferestrele se afla intr-un apartament la bloc, la etajul 10 (ultimul), iar pereții au grosimea de 40cm - fără izolație termica exterioara momentan, ferestrele sunt orientate spre vest - vara bate soarele in a doua parte a zilei si se face cald.
Rog sugestii despre cate camere ar trebui sa aiba profilul ales si ce tip de sticla.
Sunt din Sibiu daca imi puteti recomanda o firma.
Telefonul meu este 07751755..
Multumesc!

Edited by conu71, 15 November 2021 - 12:22.
editare nr telefon


#66
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View PostRosnec, on 15 noiembrie 2021 - 05:49, said:

Poti sa mi-l trimiti tu te rog? Forumul nu ma lasa inca sa trimit pm-uri.


daca nu te lasa sa trimiti, nu te lasa nici sa primesti din pacate.

#67
alex2008alex

alex2008alex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2021
Multumesc lui conu71 pentru ajutor. Dupa ce am postat aici, m-a contactat la telefon si mi-a dat informatii precise despre ce tip de ferestre am nevoie, mi-a raspuns la toate intrebarile. Recomand sa lasati un numar de telefon, astfel conu71 va poate cere detalile necesare pentru a va da raspunsul adecvat.

#68
Ileanaa

Ileanaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2021
Buna ziua,

Conu17 m-ai putea ajuta te rog cu o parere despre oferta primita? Nu o pot atasa aici dar iti las un numar de telefon si daca ma poti contacta, ti-o voi trimite pe whatsapp sa arunci o privire peste ea.
Numarul meu este: 07636176.., cu rugamintea sa il stergi mai tarziu.
Multumesc!

Edited by conu71, 15 November 2021 - 18:47.
nr telefon


#69
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View PostIleanaa, on 15 noiembrie 2021 - 13:30, said:

Buna ziua,

Conu17 m-ai putea ajuta te rog cu o parere despre oferta primita? Nu o pot atasa aici dar iti las un numar de telefon si daca ma poti contacta, ti-o voi trimite pe whatsapp sa arunci o privire peste ea.
Numarul meu este: 07636176.., cu rugamintea sa il stergi mai tarziu.
Multumesc!


tocmai ce am vorbit cu mama dvs.

#70
Ileanaa

Ileanaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2021

View Postconu71, on 15 noiembrie 2021 - 18:49, said:




tocmai ce am vorbit cu mama dvs.

Conu71 ai fost de mare ajutor. Îți multumesc pentru timpul acordat.

#71
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
Buna seara, am nevoie de un sfat de la voi, vreau sa schimb sticla la un balcon , profil destul de vechi ( Gealan 60mm grosime ) , din cate am inteles pot pune sticla de maxim 24mm grosime. As avea 3 geamuri ( 1070mm x 530mm ) , este etaj 3 iar vara ma cam lupt cu soarele ziua, deci clar as alege varianta sticlei 4s . Pot sa merg cu sticla 4s la exterior si low-e la interior in configuratia de 24mm ? Auzisem pe cineva ca nu este in regula sa pui la termopan low-e + 4s si ca trebuie sa mergi obligatoriu doar cu una din ele + float. Multumesc.

#72
actum

actum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.03.2003
Multumesc conu71 pentru raspuns si pentru rabdare, m-a prins in timp ce eram cu pisica la doctor si ne-am invartit putin intre apeluri pana am reusit sa discutam.

Am apelat si eu la conu71, i-am lasat un mesaj pe forum cu numarul si dumnealui m-a sunat si am discutat ofertele pe toate partile timp de aproximativ o ora jumatate.
Sfaturile primite au fost echilibrate, omul incearca sa inteleaga cat mai bine ce si cum a fost gandita oferta. Argumentele toate au fost pertinente. Per total super folositoare discutia si m-a ajutat sa scad costul tamplariei cu cateva sute chiar mii de euro.

Daca ar fi sa punctez ceva de imbunatatit ar fi argumentele la comparatia intre profile, iti trebuie ceva mai multa intelegere sa internalizezi discursul dar per total are sens. Pe gustul meu ar fi mers niste argumente mult mai tehnice si ancorate in ce se vede in exploatare si eventual o statistica de "service" legata de cum e comporta in timp fiecare.

Ce mi-a placut e ca am trecut impreuna prin toate intrebarile pe care le aveam si chiar m-a tot intrebat daca mai am nelamuriri si intrebari. Eram dispus sa il si platesc pentru ora din viata lui dedicata mie dar a refuzat. Mare om, multumesc din nou conule si mult succes in ce faci!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate