Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1615 replies to this topic

#37
mapet107

mapet107

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2021
Mulțumesc frumos pentru ajutor.

#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere.

#39
jessie96

jessie96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2016
Buna ziua!
Sunt noua prin forum, tot citesc in speranța de a trage niște concluzii, în alegerea unei configurații optime de uși,  la un preț corect.
Am primit niște oferte pe profil Veka, Salamander si Kommerling, as merge pe unul din primele doua , cred.

Vreau , inițial,  uși pt exterior la o bucătărie vara  și baie , cu orientare SUDICA. Ce ar fi mai important sa aleg ca și caracteristici?
Tripan? Warm edge? AD/MD ? Nr de camere necesar al profilului? Sudura armaturii sau e ok și prinsa în șuruburi, cum am auzit? Ce tipuri de sticla ? Toti spun ca au Saint Gobain, dar cine știe dacă e asa?!
Va mulțumesc frumos pt răspunsuri!

#40
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
daca imi lasi in mesaj privat numarul de telefon, te sun si iti explic punct cu punct.

#41
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Stiti cumva daca exista termopane tratate agresiv contra UV, dar care lasa sa treaca infrarosiile complet? Am vazut ca sunt folii de genul, care au doar protectie UV, dar lasa caldura sa treaca, sunt curios daca exista insa geam facut asa din fabrica, sa nu mai port grija foliei, daca se jerpeleste sau ceva...

#42
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Buna ziua,
Va cer un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: geamul de mai jos are feronerie maco, dimensiunile aprox de 150 X 75 si este prevazut doar cu inchideri laterale(3 stanga si 1 dreapta) nu are si sus/jos.
In partea de jos nu se inchide perfect in zona marcata cu rosu, cand bate vantul tare se simte cum intra.
Se poate schimba feroneria astfel incat sa aiba inchidere si jos/sus?
Cate inchideri trebuie sa aiba in mod normal un geam pe fiecare parte pt o buna izolare?
Cam care ar fi in mare costul aproximativ pentru 1 geam? Am 6 buc in aceasta situatie.
Multumesc.



Attached File  gt.PNG   531.98K   64 downloads

#43
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021
Salut conu71,

M-am tot uitat despre cum se moneteaza "corect" termopanele si am devenit extrem de confuz. Care din variantele astea e cea mai buna? Vreau sa le montez la un balcon.

1. Montare cu spuma poliuretanica + folie izolatoare
2. Montare cu banda precomprimata
3. Prinderea cu suruburi de la interior sau de la marginea pvc-ului

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View Postthe_same, on 29 octombrie 2021 - 15:58, said:

Buna ziua,
Va cer un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: geamul de mai jos are feronerie maco, dimensiunile aprox de 150 X 75 si este prevazut doar cu inchideri laterale(3 stanga si 1 dreapta) nu are si sus/jos.
In partea de jos nu se inchide perfect in zona marcata cu rosu, cand bate vantul tare se simte cum intra.
Se poate schimba feroneria astfel incat sa aiba inchidere si jos/sus?
Cate inchideri trebuie sa aiba in mod normal un geam pe fiecare parte pt o buna izolare?
Cam care ar fi in mare costul aproximativ pentru 1 geam? Am 6 buc in aceasta situatie.
Multumesc.



Attachment gt.PNG


https://forum.softpe...e/page__st__486

cauta pe google reparatii termopane+ orasul de unde esti. vei afla foarte curand un pret. de putut se poate(aproape) orice. succes...

View PostRosnec, on 31 octombrie 2021 - 18:02, said:

Salut conu71,

M-am tot uitat despre cum se moneteaza "corect" termopanele si am devenit extrem de confuz. Care din variantele astea e cea mai buna? Vreau sa le montez la un balcon.

1. Montare cu spuma poliuretanica + folie izolatoare
2. Montare cu banda precomprimata
3. Prinderea cu suruburi de la interior sau de la marginea pvc-ului

aici este o discutie destul de lunga de purtat:))) lasa mi in pm un nr de telefon si te sun cum il am. succes

#45
jessie96

jessie96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2016
O mana întinsă la nevoie , de la Conu71 !

Am cerut niște sfaturi și am primit o sumedenie de explicații clare și la subiect de la Conu, căruia vreau sa ii mulțumesc pt timpul pierdut și cu mine.
I am lasat nr de tel în mesaj privat  și m-a sunat în scurt timp.

Mai rar asa oameni, jos pălăria! Mulțumesc!

#46
dannyfocus

dannyfocus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.10.2015
Tin sa-i mutumesc si pe aceasta cale @conu71 pentru informatiile pretioase pe care mi le-a oferit. In mai putin de 20 de min. de conversatie telefonica mi-a raspuns la toate intrebarile legate de acest domeniu. Recomand tuturor celor care vor sa isi moneteze ferestre sau usi termopan, sa discute mai intai cu el.

#47
Lucas83

Lucas83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2021
Buna seara!

Va rog mult sa ma ajutati sa ma decid in alegerea unei oferte de geamuri+usi pentru o casa. Ce-mi doresc este sa aleg solutia cea mai eficienta dar sa nu platesc in plus, degeaba.
Variantele care le-am primit sunt urmatoarele:
1. Salamander, bluEvolution 92 cu sticla de 52, 4S, bagheta calda, Coeficient de transfer termic total: 0,74W/m2K - 9500 Euro
2. Kommerling 88MD cu sticla de 52, 4S, bagheta calda, Coeficient de transfer termic total: 0,70W/m2K - 10800 Euro
3. Veka 82MD cu sticla de 48, bagheta calda, Coeficient de transfer termic total: 0,87W/m2K - 11100 Euro.

Intrebarile mele catre voi sunt:
merita diferenta de 1300 euro, pentru castigul de 0,04W/m2K /total lucrare intre Kommerling si Salamander? Sau profilele Kommerling sunt "net superioare" celor Salamander, asa cum imi spunea reprezentantul care mi-a facut oferta pe Kommerling?
Sunt chiar asa bune profilele Veka incat sa merite diferenta de 1600 euro, fata de Salamander, chiar daca la coeficientul energetic sunt mai slabe?

Sper din suflet sa-mi fie mai usor sa aleg o varianta dupa raspunsurile voastre, pentru care va multumesc anticipat!

O seara frumoasa tuturor!

#48
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
fara sa postezi ofertele este foarte greu sa imi dau cu parerea. cateodata, coeficientii din oferta nu te pot lamuri foarte bine. reprezentantii in 90% din cazuri bat campii ca sa isi vanda marfa.

#49
Lucas83

Lucas83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2021

View Postconu71, on 03 noiembrie 2021 - 03:44, said:

fara sa postezi ofertele este foarte greu sa imi dau cu parerea. cateodata, coeficientii din oferta nu te pot lamuri foarte bine. reprezentantii in 90% din cazuri bat campii ca sa isi vanda marfa.

Buna dimineata!

Atasez si cele 3 oferte. Daca mai doriti si alte detalii va rog sa-mi spuneti.

Multumesc mult!

Attached Files



#50
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca era si mai simplu sa imi lasi un nr de telefon in pm. o sa incerc sa fiu cat mai succint: kommerling pare ok ofertata dar pretul este baban rau. cere fix cu mobil si pot castiga aproximativ 600 euro. se va da cota de nivel cu laserul asa ca nu este nevoie sa puna un compensator maron si 2 albe. sticla pare ok dar daca ai bani cere si bagheta calda.

si oferta 2 pare corecta(pret wow) cu aceeasi specificatie: compensatoare albe si nu maron pentru ca se ingroapa in sapa. nu prea comparam mere cu mere intre cele doua oferte. cere zavor cu bila la usile care sunt ofertate ca ferestre.


oferta 3: cere varianta rotunjita, are un mic plus si costa la fel. nu mai intru in detalii, am explicat de cel putin 5 ori. la poz 20 nu are nevoie de 441, oferta destul de normala din punct de vedere calitate/pret dar mai poti sa scazi aproximativ 4-500 de euro daca imi lasi un nr de telefon in pm.

pentru restul colegilor de pe forum care doresc sfaturi cu privire la ofertele postate: va rog sa imi lasati un numar de telefon in privat. imi ia foarte mult sa scriu si se pierd multe chestii pe drum. ce am scris mai sus sunt chestii generale, cine vrea in detaliu trebuie musai nr de telefon, am multe intrebari de pus pe care numai beneficiarul stie sa mi raspunda ca sa pot da un raspuns corect si cat mai la obiect.

#51
cip307

cip307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.12.2011
Buna,
Dupa discutia din iulie in care solicitam pareri despre tamplaria de Al, lemn sau Al si lemn, revin cu tabloul de tamplarie pentru sfaturi si eventual oferte in zona Alba Iulia.
Chiar daca in tablou apare PVC as prefera un alt material.
Poate cineva are sfaturi si pentru mine, multumesc.

Attached Files


Edited by cip307, 03 November 2021 - 17:18.


#52
Lucas83

Lucas83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2021

View Postconu71, on 03 noiembrie 2021 - 15:03, said:

cred ca era si mai simplu sa imi lasi un nr de telefon in pm. o sa incerc sa fiu cat mai succint: kommerling pare ok ofertata dar pretul este baban rau. cere fix cu mobil si pot castiga aproximativ 600 euro. se va da cota de nivel cu laserul asa ca nu este nevoie sa puna un compensator maron si 2 albe. sticla pare ok dar daca ai bani cere si bagheta calda.

si oferta 2 pare corecta(pret wow) cu aceeasi specificatie: compensatoare albe si nu maron pentru ca se ingroapa in sapa. nu prea comparam mere cu mere intre cele doua oferte. cere zavor cu bila la usile care sunt ofertate ca ferestre.


oferta 3: cere varianta rotunjita, are un mic plus si costa la fel. nu mai intru in detalii, am explicat de cel putin 5 ori. la poz 20 nu are nevoie de 441, oferta destul de normala din punct de vedere calitate/pret dar mai poti sa scazi aproximativ 4-500 de euro daca imi lasi un nr de telefon in pm.

pentru restul colegilor de pe forum care doresc sfaturi cu privire la ofertele postate: va rog sa imi lasati un numar de telefon in privat. imi ia foarte mult sa scriu si se pierd multe chestii pe drum. ce am scris mai sus sunt chestii generale, cine vrea in detaliu trebuie musai nr de telefon, am multe intrebari de pus pe care numai beneficiarul stie sa mi raspunda ca sa pot da un raspuns corect si cat mai la obiect.

Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru amabilitate!

Am incercat sa va trimit un PM dar din pacate se pare ca inca nu am acces la acest serviciu.

Va las si eu adresa de email cu multumirile de rigoare pentru disponibilitate: mih.... @ gmail. com

O seara frumoasa!

Edited by conu71, 04 November 2021 - 08:26.
editare mail


#53
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
iti trimit acum mail. ti am editat mailul...

Edited by conu71, 04 November 2021 - 08:27.


#54
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Buna seara,

Dintre cele trei configuratii atasate in imagini, care ar fi mai recomandata?

Am extras din oferte doua cazuri care ar fi mai 'dificile': un geam pe colt (L=140+210 H=130) si o usa de terasa (L=270, H=230).

Prima configuratie este cu profil Deceuninck Elegant - Geam CE Glass 48mm - feronerie Maco Multimatic
Cea de-a doua are profil Veka Streamline 76 - Geam 44mm 'Ungaria' (nu stiu inca producatorul) - feronerie Sigenia Titan - armare 1.75mm
Ultima: profil Rehau Synego 82 - geamul si feroneria sunt similare cu precedenta - armare 2mm

Toate ofertele au warm edge,  geam cu trei foi cu argon intre ele, solbanc.
La usi am observat ca toti folosesc cercevea mai 'lata' decat la cele de ferestre.

Ultimele 2 oferte sunt de la acelasi producator, dar sunt diferente de transfer de termic la profil de 0,1 W/m2K la pachet (desi geamul e acelasi, stiam ca profilul in sine nu are un aport atat de mare).

Va multumesc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate