Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Conservare casa nelocuita iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu cred ca pentru conservarea unei case nelocuite o perioada mai lunga, nu sunt necesare doar solutiile tehnice.
Uitam de semenii nostri cu intentii necurate. Au un simt foarte dezvoltat in a depista casele nelocuite si de a le vizita.

#20
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostTonic Water, on 09 octombrie 2021 - 12:45, said:

Cum fac eu cu casa de la tara pe care o vizitez o data pe an, max. 3 zile.
Mai bine o vinzi

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Solutia low-cost: platesti pe cineva din sat sa faca focul o data la cateva zile. Cu un brat de lemne si 100 de lei, scapi de grija :P Dar treuie sa fie cineva de incredere (si, ca sa fii mai sigur, sa n-ai valori prin casa).

#22
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postpufonel, on 09 octombrie 2021 - 23:34, said:

Solutia low-cost: platesti pe cineva din sat sa faca focul o data la cateva zile. Cu un brat de lemne si 100 de lei, scapi de grija Posted Image Dar treuie sa fie cineva de incredere (si, ca sa fii mai sigur, sa n-ai valori prin casa).
Foc la soba de lemne face umezeala in casa, mai bine nu. Daca nu ai pe cineva absolut de incredere mai bine nu bagi pe nimeni in curte. La mine am avut mai multe persoane de ''incredere'', rude de-ale sotiei. Unu mi-a cerut bani ca a cules prunele din curte din care si-a facut tuica. Altul  luat butelia, sa nu se rugineasca, a uitat sa o mai aduca. Un al treilea a bagat o persoana straina sa stea in casa (el e pocait ), '' cred ca obisnuia sa si-o puna cu ea pe la mine in casa. Posted Image

View PostVictor5, on 09 octombrie 2021 - 13:34, said:

Mai bine o vinzi
da de ce sa o vand, cere de pomana? cat este o casa la tara in zona de  deal subcarpatica in zona Paclelor Mari judetul Buzau? cam cat salariul meu pe luna. hai doua salarii. Asa am un refugiu cand  o sa ies la pensie.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Persoana respectiva poate sa si aeriseasca  din cand in cand. Dar ma rog, daca n-ai incredere sa lasi pe nimeni, uita de postul meu.

Totusi, cum zicea cineva mai sus, e bine sa se stie ca mai umbla cineva in casa respectiva. Sa nu te trezesti ca ti-o sparge careva. Zic si eu.

#24
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am auzit de varianta cu dezumidificator, dar e suficient sa tina temperatura in casa fara sa scada sub 0 grade?

Eu am AC cu incalzire pe WIfi jos in living si cum casa e P+M pot lasa usa deschisa si sa bata in toata casa. Casa e foarte rece jos, am izolatie de 10 cm dar mare lucru nu tine, este pe un varf de deal , foarte frig, fara vecini aproape. E renovata anul trecut, foarte ok, mi-e frica si pentur tevi desi sunt bagate in perete. Anii trecuti nu au crapat dar mai mergeam mai des sa fac focul, acum nu am facut de vreo luna. Merg acolo de 1-2 ori max saptamana sa vad ce mai e dar atat.

Sa dau drumul la AC pe incalzire cate 30 min-1 h pe zi ? Are furtun afara si normal face fata pana la -17, -20 grade cf sepcificatiilor.

Ideea e sa il setez pt ca pe Wifi ramane cum l-am pus pe router nu il pot seta la distanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate