Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 

Romanian Trance

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttudoranadi, on Sep 6 2007, 18:37, said:

scuze MC Bohemian , linkul ala l-am sters

uite aici linkul bun...

http://www.speedysha.../806719309.html

mp3-ul are mici "stop"-uri ici colo..sunt puse pentru un fel de "protectie", sper sa nu va suparati :)

Enjoy

imi dai voie sa comentez un pic,nu?oricum e doar parerea mea:
-stopurile sunt prea...protectoare-deranjeaza....dar trecem peste asta-no problem ,iti inteleg ingrijorarea;Ce mi-a atras atentia ca trebuie corectat este in primul si-n primul rand master-ul la piesa-nu e facut bine...e pe "loud" in loc sa fie pe "clear"-in felul acesta se creaza o concurenta intre sunete-care sa iasa mai in fata-si astfel se pierde calitatea.
*despre voce-suna binisor dar iarasi nu e clar,stiu engleza foarte bine dar ma cam lasa cu semnul intrebarii despre ce se canta-as incerca mai putine efecte pe voce(delay,reverb)si as aprofunda claritatea-chiar daca e trance si se poarta delay-urile etc...trebuie sa se si inteleaga versurile daca sunt versuri...
*Ce imi place-facand abstractie de micile neajunsuri specificate un pic mai sus-este energia melodiei-fapt din care rezulta ca idea este foarte buna chiar,dar merita mai multa atentie din partea ta ca producator(atentie la detalii).
Sper ca micile mele sfaturi iti sunt de ajutor.
Mult succes! ;)

#74
tudoranadi

tudoranadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.01.2007
oki am inteles :) , stiu ca e cam loud
am sa incerc sa-i fac o masterizare mai buna

in privinta vocalurilor, versurile si vocea sunt facute de o tipa din new york, asa ca cred k e deajuns ca e pur americana :)

in rest sper ca va place... ^_^

am sa postez aici o noua melodie la care lucrez.....

http://www.speedysha.../290742838.html

imi place:) deis mai trebuie lucrat la egalizare, etc, si nici nu e termminata...dar va puteti da cu parerea pt k are cam 5 min  :P


keep going with the music  B)

#75
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006
tudorandi:m-am exprimat eu gresit...nu ca nu inteleg engleza vocalistei,ci nu se intelege pentru ca e prea incarcata cu efecte si nu este scoasa in fata.
In legatura cu a 2-a piesa-idei ai-sunt foarte bune dupa parerea mea-...dar lipseste totusi ceva...nu as putea sa-ti spun exact la ce ma refer-doar iti recomand un pic de inventivitate,inovatie-ceva sa fie numai al tau;)

#76
tudoranadi

tudoranadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.01.2007
toate piesele care l-ai ascultat sunt facute de mine... adik e "ceva numai al meu" iar in leg cu vocea...dak vroiam sa fie vocea mai clara atunci faceam o melodie pop...in vocal trance nu trebuie ca vocea sa fie explicita in totalitate...

#77
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
rectific... "in vocal trance nu trebuie NEAPARAT ca vocalul sa fie clar" ....

bohemian e super reusita ultima ta mel .... desi in unele parti nu este chiar genul meu, eu prefer in general un stil mai agresiv .... pe la minutu 3:40 asha incolo am ramas placut impresionat, originalitate... asta e foarte important, esti foarte original, nu te pot compara cu nimeni pentru ca, simplu, esti foarte original, bravo ... jos palaria :D tine-o tot asha si o sa ajungi acolo sus ...

#78
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006
tudoranadi-daca sunt versuri(strofe,refren)-ar cam trebui sa se inteleaga pentru ca altfel-poti prea bine sa inlocuiesti vocalul cu  o linie melodica si ai rezolvat problema.ce vreau eu sa zic de fapt-nu da bine pe o melodie(orice fel ) o voce incarcata de delay-uri,reverb excesiv etc etc.consider ca atunci cand vocea e clara si efectele sunt folosite cu cap(nu abuziv) si melodia iese bine bine. gandeste-te in felul urmator-din postura ascultatorului-daca ii place melodia si doreste si el sa fredoneze refrenul la randul sau-ce fredoneaza daca  nu se intelege nimic?
-in alta ordine de idei poate fi cum spui tu dar atunci renunti la strofe,refrene si abuzezi cat poti tu de un singur vers.

xIcexDejaVu-apreciez opinia ta-mersi!

#79
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
ca tot am revenit la topicu asta :P tudoradani pot sa iti dau zeci de exemple de melodii mirifice , vocal tranceuri, in care vocile sunt curate .... uite un exemplu simplu, hit in ziua de azi, big sky de la o'callaghan, alt exemplu ar fi cei de la above & beyond care merg pe un trance pur, presupun ca ai auzit si tu de sattelite, noone on earth, cant sleep ... no effects, just MAGIC :P

dar sunt multe si cu efecte care au fost hituri nu e asta problema (primele 2 mel care imi vin in minte sunt 2 mel ale lui ferry corsten, living london si holding on ) :) io am dat doar exemple, pentru ca ai zis ca in trance nu trebuie sa fie vocea clara in totalitate ..... probabil ai uitat un cuvant :P dar am dat un exemplu .... nu lua in parere de rau, imi place ceea ce faci, ai un sound frumos, te tii de treaba observ, si ce ai scos pana acum e super ok, deci tine-o tot asha :) si asculta si de sfaturile altora mai ales a celorlalti produceri gen bohemian, care dupa parerea mea e cu o treapta deasupra ta ... dar presupun ca are si mai multa experientza decat tine si de aceea apare acea treapta peste :P

keep it up

#80
yoproject

yoproject

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 14.05.2005
Trecand direct la subiect, va prezint ultima mea productie Saturn V - Oniric revelation

Feedback please!  :walkman:

Edited by yoproject, 22 September 2007 - 21:45.


#81
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006

View Postyoproject, on Sep 22 2007, 21:44, said:

Trecand direct la subiect, va prezint ultima mea productie Saturn V - Oniric revelation

Feedback please!  :walkman:

Un psytrance cu o melodie ce mie imi place.ce-i al tau e al tau si in acest sens iti pot recomanda sa trimiti un demo in directia asta(cine stie...daca nu incerci nu reusesti) - http://www.ftpmusic.co.il/
succes

#82
yoproject

yoproject

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 14.05.2005

View PostMCBohemian, on Sep 24 2007, 11:03, said:

Un psytrance cu o melodie ce mie imi place.ce-i al tau e al tau si in acest sens iti pot recomanda sa trimiti un demo in directia asta(cine stie...daca nu incerci nu reusesti) - http://www.ftpmusic.co.il/
succes

sar'na. :D. Imi pare bine ca-ti place. Si ti-am urmat sfatu. Slabe sanse, dar cine stie... :)

#83
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006
ce am gasit navigand pe net: Marian Closca - Polarkreis (Proxoz Digital Recordings)
a auzit cineva de el?

#84
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
nu e trance dar e house....

Crush & Alexandra Ungureanu - Hello

si imi place la nebunie  :rolleyes:

Edited by alina85, 19 October 2007 - 12:59.


#85
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007

View PostMCBohemian, on Oct 19 2007, 11:51, said:

ce am gasit navigand pe net: Marian Closca - Polarkreis (Proxoz Digital Recordings)
a auzit cineva de el?
nu am nici o idee de omu asta o_O

#86
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006
adevarul ca nici eu nu am auzit pana in prezent...pe myspace are cateva melodii...ce pot sa zic -merg-bravo lui:)  

alina85:alexandra ungureanu are o voce foarte buna si cred ca ar trebui mai mult "exploatata"-dar deviez dl subiect -sa ramanem in sfera trance-ului romanesc ;)

#87
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
hi hi hi...as vrea sa ascult vocea alexandrei intr-o mel Above&Beyond  :rolleyes:

#88
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View Postalina85, on Oct 20 2007, 12:16, said:

hi hi hi...as vrea sa ascult vocea alexandrei intr-o mel Above&Beyond  :rolleyes:
Pfuuuu..... never! As prefera sa o aud pe Jennifer Rene  :inlove:

#89
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Sau Ashley Tomberlin, ca tot am vorbit de ea! :wub:

#90
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View Postmaxy, on Oct 22 2007, 10:29, said:

Sau Ashley Tomberlin, ca tot am vorbit de ea! :wub:
O javra! S-ar parea ca din cauza ei nu mai exista Luminary. A afirmat ca a gasit noi oportunitati... (probabil e mai bun PvD :thumbdown: )!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate