Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

House Of The Dragon (2022)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
E clar ca e pe mai multe sezoane, doar e o vaca de muls, cel putin teoretic. O sa fie si destula telenovela, plus ceva lupte, dialoguri, un dragon si uite cum trece un sezon, probabil de 10 episoade.

#38
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5j6xAf0uqhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c-mr6GrZHuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bah, nu stiu, de aratat si de prezentat se prezinta bine, dar parca simt o economie la departamentul dragoni, parca-s direwolfii din seria principala. Tocmai ce-am citit azi capitolul din ASoIaF cu razboaiele Valyrienilor cu Rhoynarii, in care un Rhoynar vîrtos bate o armata de supusi valyrieni + 3 dragoni... asta pina cind i-au picat valyrienii in cap cu 300 de dragoni. Imagine the smell.

Or vad acum ca se screm in  trailere cu cite un dragon acolo, pentru impresie. De ce naiba au mai ales sa ecranizeze partea asta a povestii, daca numarul dragonilor de pus pe ecran e o problema, puteau sa faca Dunc & Egg, sau Blackfyre Rebellions si nu aveau nevoie de NICI un dragon.

#40
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Deja niste actori mi se par antipatici numai din trailer, ăla blond total albinos și negrul blond, și tipa aia tânără, cred că sunt toți actori principali.

Edited by persona695, 27 July 2022 - 19:11.


#41
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Mie mi-a placut trailer-ul. Si au experienta GOT-ului. Asa ca nu au cum sa dea cu mucii-n fasole. Basca au si cartile deja scrise. Trebuie sa se tina de ele.

N-are cum sa iasa prost.

#42
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 Arhanghelul_Mihail, on 31 iulie 2022 - 06:29, said:

Mie mi-a placut trailer-ul. Si au experienta GOT-ului. Asa ca nu au cum sa dea cu mucii-n fasole. Basca au si cartile deja scrise. Trebuie sa se tina de ele.

N-are cum sa iasa prost.

Pai in GOT au dat-o deja cu mucii in fasole, deci cam atat despre experienta aia. Cat despre carti, deja stim ca Velaryonii au devenit negri, ca ar fi fost culmea sa apara un film in 2022 fara niste wokisme, asa ca asteptarile sunt undeva in zona zero.

#43
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Nu, cand zic experienta GOT-ului ma refer la faptul ca au dat deja cu mucii-n fasole si nu o vor mai repeta. Sper :D

#44
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Vestile par imbucuratoare. Din cate se aude se va ridica la inaltimea primelor sezoane din GOT.

First episode of HBO’s Game of Thrones prequel is “absolutely spectacular”

#45
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostArhanghelul_Mihail, on 16 august 2022 - 15:45, said:

Yeah, nah, e sub primul episod din GoT, dar asta nu inseamna ca e rau, sa zicem ca e ca un Rome cu dragoni.

Bine, nici King's Landing nu e Winterfell, dar e ceva in minus la capitolul voci si interpretare (si aici Daemon si Rhaenyra, desi arata bine, stralucesc in rau). Singurii cu voci interesante si care actually joaca bine sint Viserys si Corlys.

Si mai e ceva care ar fi putut drege totul, dar esueaza lamentabil: coloana sonora. Ramin Djawadi figureaza pe generic, dar in afara de o versiune mellow a temei GoT, parca n-am simtit nimic de mina lui. Mai tineti minte cind fiecare personaj (important) din GoT avea temele si secventele lui muzicale?

#46
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Fata de primul episod din GoT e slabut. Practic nu are nimic. Nu prezinta nici un inamic misterios, nici un caracter interesant si nu are nici o intriga.  Sunt 100% sigur ca nu are sa fie nici un episod care sa surprinda pe cineva. Arunca acolo scene cu violenta, sex si evident mesajele lgtv ca si in orice tv show de duzina.

#47
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
n-am prea priceput ce s-a intimplat cu copilul. adica am priceput, dar faza a fost mult prea seaca, dupa mine: il auzim gingurind, aflam ca il (va) chema baelon, dupa care i se dedica melodia "dracarys".
pai...?

#48
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005

View Posttar1901, on 21 august 2022 - 18:02, said:

Fata de primul episod din GoT e slabut. Practic nu are nimic. Nu prezinta nici un inamic misterios, nici un caracter interesant si nu are nici o intriga.  Sunt 100% sigur ca nu are sa fie nici un episod care sa surprinda pe cineva.

Serialul are la baza cartea lui GRRM (Fire & Blood) care este o istorie virtuala a Targaryenilor care e atat de plictisitoare ca eu nu am reusit s-a citesc, desi am citit si mi-a placut mult seria ASOIAF.

View Posttar1901, on 21 august 2022 - 18:02, said:

Arunca acolo scene cu violenta, sex si evident mesajele lgtv ca si in orice tv show de duzina.

Adica reclame ptr. TV-uri LG ? Posted Image Posted Image Posted Image

View PosttEo, on 21 august 2022 - 18:34, said:

n-am prea priceput ce s-a intimplat cu copilul. adica am priceput, dar faza a fost mult prea seaca, dupa mine: il auzim gingurind, aflam ca il (va) chema baelon, dupa care i se dedica melodia "dracarys".
pai...?

Asta e stilul specific GRRM.
De ex. in carti descrie pregatirea pentru o lupta cu multe amanunte pe parcursul unui capitol. Cand sa inceapa lupta, se termina capitolul si in capitolul urmator aflam ca lupta a avut loc, din discutiile dintre personaje.

#49
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Posttar1901, on 21 august 2022 - 18:02, said:


Cum pusca mea nu-ti prezinta intriga? itele-s mai mult decat clare - conflictul dintre cel dezmostenit si noul mostenitor. Nu exista inamici misteriosi in serialul asta - va fi un conflict civil intre Targaryeni.

Mie mi-a placut. Are un start bun. Si oamenii vor sa-l vada. Platforma HBO a picat din cauza numarului de accesari :D

‘House of the Dragon’ Premiere Crashes HBO Max, Network Points to Amazon’s Devices

Sau e sabotaj de la Amazon.

#50
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
A început cel puțin decent. Să vedem mai departe. Impactul din GoT nu mai poate exista. L-au avut, și-au bătut joc de el, acum este evident o altă stare de spirit când e vizionat.

#51
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu aveam asteptari, dar si asa am fost dezamagit de episod, daca primul e atat de slab cred ca urmatoarele o sa fie dezastru.

Pe imdb are 66.6% din voturi cu 10 stele si sunt absolut sigur ca sunt platite notele astea. E un serial de fantezie, dar nu da senzatia de GOT. Si chiar ca serial de fantezie e slab pentru ca ce anume e fantezie in el, ca am vazut de doua ori un dragon fara relevanta pentru poveste?

Negrul ala distrage de la imersiunea in poveste pentru ca te tot gandesti de unde naiba a aparut un negru cu parul argintiu in familia aia. Daca era un negru normal puteam intelege ca a venit din alte zone, dar asta e Targarian.

Scena cu cezariana e una ce nu cred ca-si are locul in niciun serial, nu vreau sa vad asa ceva la televizor. Si oricum nu mi-a pasat de femeia aia, ca nu o cunoastem deloc. Au introdus o mie de personaje in primul episod si doar vreo trei par sa conteze.

GOT avea personaje carismatice, sarcastice, avea comedie neagra. Serialul nu e GOT si daca scenariul asta era in afara universului GRRM cred ca serialul avea acum nota 6, mai aproape de realitate si pe unde cred ca se va stabiliza nota dupa ce ies mai multe episoade si se plictiseste lumea de politica inutila.

[ https://krforum.kayiprihtim.com/original/3X/f/d/fdc7aac2dee9b480c1d1a12464f42615acf316bc.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View PostArhanghelul_Mihail, on 22 august 2022 - 07:24, said:

Cum pusca mea nu-ti prezinta intriga? itele-s mai mult decat clare - conflictul dintre cel dezmostenit si noul mostenitor.

Conflictele astea de succesiune au avut loc de la primele triburi pana cand au aparut statele cu monarhie constitutionala. Nu este o intriga interesanta mai ales cand se stie cine urmeaza sa mostenasca tronul si sa continue dinastia. E ca si cum te-ai uita la Clone Wars si ai ramane surprins ca Anakin Skywalker ajunge Darth Vader.

Traieste de pe urma GoT ca si un pusti care nu castiga nici un ban dar traieste din mostenirea parintilor care au facut o avere.

Un serial de succes trebuie sa ofere ceva mai mult entertainment si pana acum nu are nimic interesant, nici intriga si nici caractere interesante. Sex, violenta si dragoni e probabil interesant pentru adolescenti fascinati de Wresling.

Edited by tar1901, 22 August 2022 - 13:25.


#53
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Mie serialele astea fantasy mi se par fascinante - lumi alternative și umanitatea in forme diferite - și mi se pare extraordinar sa le pot vedea.
Poate de asta las filtrele critice mai jos și accept mici sincope și iregularitati. Sa produci doua ore de capodopera cinematografică SF gen Avatar durează ani, sau zeci de ani se pare.
Nu a fost exces de acțiune intr-adevar, dar introducerea personajelor ia timp. Fratele regelui și pustoaica par personaje complexe, destul de fin conturate, om vedea mai încolo :)

#54
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
e facut dupa vreo carte sau e ceva fresh?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate