Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

House Of The Dragon (2022)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#343
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostOlteanul_sfios, on 26 octombrie 2022 - 10:05, said:

Fiindca Martinica pare un pic cam partinitor (lasand la o parte traditiile), voua care varianta vi se pare mai corecta: fratele regelui mort (adult), sau primul nascut, care e o fata minora? In ce tabara ati fi jucat?

Si cand zic fata, nu are nimic sexist, incerc sa scot in evidenta preocuparile unei fetite, mai putin interesata (posibil) de razboi si de politica decat un baiat (strict in lumea Westerosului zic...).
Daemon merita tronul. Dar daca toti au jurat credinta fetei... pai sa isi respecte cuvantul.
Ideea de aici nu se potriveste, si ne e greu sa intelegem acum cand avem in spate GOT, unde se respecta cuvantul si doar case idioate gen Frey sau Bolton ieseau din peisaj.

#344
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Avand in vedere ca nu stim nimic despre existenta vreunei legi salice, care sa impiedice accesul la tron al unui urmas de sex feminin, ca nu stim nimic nici despre existenta vreunei legi care sa prevada accesul automat la tron al primului nascut de sex masculin, avand in vedere ca actualul(ma rog, Viserys) rege si-a facut cunoscuta dorinta si vointa, si ca si fostul consiliu de la Harrenhall s-a produs tot din vointa regelui, el fiind cel care l-a convocat, trag concluzia ca legea in vigoare este vointa regelui.
Acum, ca Viserys a fost mai putin intelept decat Jaehaerys...e ceva de discutat, dar cazul lui n-a stabilit daca o femeie poate urca la tron, ci nobilii convocati de catre el, accentuez pe asta, caci si acum, ca si atunci, tot o putere absolutista era, au avut de ales fiindca acestuia ii murise si fiul si fratele.
Rhaenys, printesa batrana (ca sa-i zicem asa) a fost scoasa din carti pentru ca era femeie, insa Viserys a fost ales si pentru ca "was a man of twenty-four who had already fathered a daughter who could follow him on the throne after him, while Laenor was a boy of seven." Bine, Jaehaerys mai avea un frate care era maester, si ala renuntase deja la alea-alea, la fel cum renuntase si maester Aemon in GoT si se bagase in Rond.
Deci una peste alta, vointa regelui conta in alegerea urmasului la tron, fie alegea fiul, fiica, sau facea un consiliu care sa hotarasca. Asa ca, strict parerea mea, eu as fi mers pe hotararea regelui, oricare ar fi aia, si in fata careia am ingenuncheat si jurat.

Si apropo, desi in Nord femeile aveau ceva mai multa libertate de miscare, unele mergeau si la razboi, nici acolo nu era ceva stabilit ca poate exista o Queen of the North, chiar au fost ceva framantari intre urmasi dupa moartea lui Cregan Stark, si totusi Sansa ajunge prima oara wardeness of the North, de facto, lasata fiind de Jon, si ajunge si de jure Queen of the North, iar toti aia au ingenuncheat si au jurat in fata ei. Deci sexul nu era chiar un impediment.

#345
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Doar asa din sezonul asta ciunt mie imi pare ca cea mai buna solutie era sa ii dea lui Daemon tronul. Are varsta pentru a conduce, are experienta, si are capacitatea de a mentine controlul evitand un razboi civil. Omul nu e nebun, e calculat. Si-a ucis sotia, dar si Viserys a facut acelasi lucru.
Producatorii nu au reusit sa ma faca sa inteleg de ce s-a ajuns aici dupa zece episoade cand solutia dura vreo 30 de minute, e ca si cum inoata impotriva curentului.

#346
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
De aia, ca asa a zis tatane-sau. El a zis ca fiica-sa e mai buna, ca frate-so e nebun, impulsiv, nu ar conduce regatul cum l-a condus el: echilibrat si in pace. Nu e cine stie ce explicatie complexa. Explicatia e ca nu-i placea de frate-so.

#347
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
A aparut seria de 10 episoade numita The House that Dragons Built - A behind-the-scenes look at the logistics, set design, and special effects used in "House of the Dragon."

#348
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Poate fi vazuta undeva?

#349
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Super serialul, va fi mult mai bun ca GoT pentru ca producatorii au povestea din carte de unde sa se inspire. In Game of Thrones producatorii au trebuit sa improvizeze ei sezoanele 6, 7 si 8. Iar sezonul 8 a fost dezastros din punct de vedere al povestii. Partea negativa e ca nu am reusit sa ma abtin sa numa uit la spoilerele din carte si acum stiu exact ce se va intampla. In plus House of the Dragon imi aduce aminte ce final de rahat a avut GoT.

#350
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostCiups, on 01 noiembrie 2022 - 01:03, said:

Super serialul, va fi mult mai bun ca GoT pentru ca producatorii au povestea din carte de unde sa se inspire. In Game of Thrones producatorii au trebuit sa improvizeze ei sezoanele 6, 7 si 8. Iar sezonul 8 a fost dezastros din punct de vedere al povestii. Partea negativa e ca nu am reusit sa ma abtin sa numa uit la spoilerele din carte si acum stiu exact ce se va intampla. In plus House of the Dragon imi aduce aminte ce final de rahat a avut GoT.

Mult mai bun decat GoT nu va fi niciodata. Pot enumera zeci de scene extraordinare, bazate doar pe dialog si joc actoricesc, care nu au si nu vor avea echivalent in HotD, pentru ca nu au nici personaje si nici actori din categoria GoT. Dau oricand tot sezonul HotD pe 5 minute de dialog intre Tywinn Lannister si Olenna Tyrell. Nu exista comparatie.

#351
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Mai bun decat GoT n-are cum sa fie si asta dintr-un singur motiv: aproape toate personajele din GoT erau tratate individual ca fiind cele mai importante; il puteai lua pe fiecare si sa faci un film/serial doar cu el ca personaj principal.

#352
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
House of the Dragon Season 2

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HQ8H5gqGA34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#353
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Finalul, da a cam stricat așa, ultima impresie. Dar în rest GoT este mult peste spin-offul ăsta

#354
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
House Of The Dragon Season 2 cu premiera la data de 16 iunie 2024 ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gnxB9xZByyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/csSaSrJJPRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#355
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Foarte slab serialul.

E telenovela mai mult. Scenele nu mai sunt atat de explicite (e mai kids friendly), actorii slabuti (cel putin cei tineri) si cel mai important, nu mai este un serial inteligent.
O fatuca de 15-16 ani il duce de nas pe unul de 60 de ani, care e regele....

Sa nu mai zic de valeryons, care sunt negrii si cica au sange pur...intr-un serial unde pana si culoarea parului conteaza.

Nu-mi vine sa cred ca e facut de HBO. Cred ca a apus era serialelor interesante si bune, facute de HBO.


Am citit un comentariu aici, cateva pagini in urma....unde explica succesul GOT. A avut succes din alte motive. In primul rand, asta era trend-ul atunci...seriale cu tematica setata in perioada medievala (the Tudors fiind cel mai popular)...asa ca a venit HBO sa faca un serial care le-a cam batut pe toate. Si atunci conta HBO.  Aveau actori cunoscuti, nume mari ca Sean Bean - care a avut rolul de a promova serialul...

Acum trendul este diferit...ai cel putin 20 de seriale cu supereroi.

E un serial slab, tot o sa-l urmaresc (am vazut primele 6 episoade), dar e foarte obositor si neinteresant.

Edited by Jimbo91, 17 April 2024 - 21:42.


#356
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostJimbo91, on 17 aprilie 2024 - 21:34, said:

E un serial slab, tot o sa-l urmaresc (am vazut primele 6 episoade), dar e foarte obositor si neinteresant.
Dude, daca ai reusit sa nu-l vezi pina acuma, de ce te-ai mai apucat de el? E pina la urma o virtute sa nu pui botu' la hype si buzz (si la englezisme, gni-hi-hi-hih!) si nu se da nici un premiu daca-l vezi.

Serialul ăsta e pentru cei care considera ASOIAF-ul si GoT-ul unele din cele mai bune serii de carti si seriale facute vreodata (cu toate ca am si eu probleme de substanta cu sez. 5-8 din GoT, culmea, nu cele de care se plinge lumea), daca nu ai aceeasi parere n-are rost sa-ti bati capul cu ce altceva legat de ele mai apare. Viata e scurta, e pacat sa o ocupi cu chestii care nu-ti plac.

#357
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Posthellmarvel, on 18 aprilie 2024 - 07:31, said:


Posibil sa ai dreptate, dar, tot vreau sa-l termin.

Nu-mi vine sa cred ce note are pe imdb 8.4 si pe tomato 93%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate