Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

House Of The Dragon (2022)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#307
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mie mi-a placut ultimul episod cel mai mult. L-au aratat pe Viserys, omul. Si l-au conturat bine si pe Aemond si conflictul lui cu Lucerys. Caci tot el va pune capat neintelegerilor Posted Image

Iar scena cu Viserys intrand in sala tronului e de nota 20.

Edited by Alecsandru010, 10 October 2022 - 06:56.


#308
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,233
  • Înscris: 03.03.2007
Meh, deja o spala prea mult pe Rhaenyra.

#309
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu ma uit din ce in ce mai greu la el. n-are nici o treaba cu fantasy-ul, e doar politica. cu accente de pedofilie, pe care le-am trecut cu vederea in GoT de dragul actiunii.

#310
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Rhaenyra, Rhaenys, Rhaena,jos pălăria pentru cine a scris scenariul.

 DeathRipple, on 10 octombrie 2022 - 09:46, said:

eu ma uit din ce in ce mai greu la el. n-are nici o treaba cu fantasy-ul, e doar politica. cu accente de pedofilie, pe care le-am trecut cu vederea in GoT de dragul actiunii.
Sper sa ii scadă nota pe la un 8, ar fi adevărata valoare.

Edited by persona695, 10 October 2022 - 10:26.


#311
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

 Alecsandru010, on 10 octombrie 2022 - 06:51, said:

Mie mi-a placut ultimul episod cel mai mult. L-au aratat pe Viserys, omul. Si l-au conturat bine si pe Aemond si conflictul lui cu Lucerys. Caci tot el va pune capat neintelegerilor Posted Image

Iar scena cu Viserys intrand in sala tronului e de nota 20.

Ar fi pacat sa nu ia un Emmy Paddy Considine pentru rolul din House of the Dragon... Mai ales dupa episodul asta...

El si poate Matt Smith :)

Momentul dintre Aemond si Daemon Targaryen de la masa e genial...

Edited by StefanSC, 10 October 2022 - 10:38.


#312
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Jumong, on 09 octombrie 2022 - 20:29, said:

Ba insemna ceva sa fi citit.
Ceva ca GoT n-o sa mai existe vreo 20 de ani de acum inainte.

sincer ii dai prea mult credit autorului. inca din prima carte, cand daenerys era intr-o parte a lumii (peste ape) si jon snow in cealalta (la zid), stiai ca toata povestea este de fapt intalnirea dintre cei doi si cum ei vor conduce continentul. a song of ice and fire, ce naiba. twist-ul a fost sansa si sunt convins c-a aparut pe parcurs ideea asta, nu a fost gandita de la inceput. povestea a fost stricata chiar de autor, cu mult prea multe personaje care fac swing intr-o veselie si mult prea multe poveste paralele, care se termina nicaieri.
si da, house of the dragon este muuuult prea liniara, nu are nici o ramificatie. si nu are pic de fantasy. toata actiunea e o poveste de palat, macar daca ar picta frumos si in detaliu intregul univers de-acolo, ai avea ce urmari. asa...

#313
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,642
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă nu ar fi existat GoT probabil altfel vedeam acest serial. Așa, cu așteptări foarte mari, o poveste destul de liniară, zero mister... imposibil să stârnească același interes. Tocmai de aceea am luat o pauza (încă nu am văzut ultimele 3-4 episoade), aștept să-mi vină cheful să îl continui.

Edited by george_alexandru, 10 October 2022 - 11:13.


#314
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 george_alexandru, on 10 octombrie 2022 - 11:11, said:

Dacă nu ar fi existat GoT probabil altfel vedeam acest serial. Așa, cu așteptări foarte mari, o poveste destul de liniară, zero mister... imposibil să stârnească același interes. Tocmai de aceea am luat o pauza (încă nu am văzut ultimele 3-4 episoade), aștept să-mi vină cheful să îl continui.

same here. pauza.

inteleg ca tolkien e la un alt nivel - din ce spun cei care l-au citit. si se vede si pe ecran. nu doar ca termina de scris ce incepe, dar poate crea de mai multe ori aceeasi punere in scena la scara mare. desi hobbit-ul e doar un spin-off, tot a fost o punere in scena cursiva si captivanta.

#315
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 12.03.2010
Bu-hu-hu, wtf is this? Inteleg, Paddy Considine, cel mai mare nume de pe afis e un actor bun, dar sa faci un sezon doar ca sa-l pui pe lista de premii in dauna tuturor celorlalti si celorlalte lucruri, e de cacao.

Inteleg ca sezonul asta e doar introducerea si nu felul principal al serialului, dar si introducerea poate fi facuta sa fie interesanta. Cred ca era mult mai misto daca rezumau tot set-up-ul in doua cearsafuri de text la inceputul primului episod, si intrau direct in Dance of the Dragons. Altfel, ce mama drek' rol au jucat dragonii in sezonul asta, nici n-am apucat sa-i vedem pe toti, iar protagonistii sint toti bitches & jackasses.

#316
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
GoT a fost salvat de ruperile de ritm și de lipsa, în mare măsură (pentru că nu în totalitate) de personaje care nu pot fi omorâte niciodată, deși păreau esențiale și intangibile. Și au încercat și aici o mișcare. Însă problema e ritmul. Ce s-a întâmplat azi evident că nu poate fi comparat pentru că nu interesa pe nimeni dacă moare ăla. Dar cu siguranță pe nimeni. Știu că la vremea respectivă extrem de mulți se uitau numai să vadă cine mai moare dintre personajele favorite. Acum personajele astea nu prea există de nicio culoare.
Și mai văd că au umanizat drastic fetele. Ceea ce nu e rău.



#317
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 06.09.2011
Dar ce boala avea Viserys?? Fara un ochi, unghii maronii, o bucata de obraz lipsa, eczeme pe spate..

#318
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Probabil suferea de lepra, sau ceva ce e asemanator.

#319
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 01.05.2009

 DeathRipple, on 10 octombrie 2022 - 10:55, said:

sincer ii dai prea mult credit autorului. inca din prima carte, cand daenerys era intr-o parte a lumii (peste ape) si jon snow in cealalta (la zid), stiai ca toata povestea este de fapt intalnirea dintre cei doi si cum ei vor conduce continentul. a song of ice and fire, ce naiba. twist-ul a fost sansa si sunt convins c-a aparut pe parcurs ideea asta, nu a fost gandita de la inceput. povestea a fost stricata chiar de autor, cu mult prea multe personaje care fac swing intr-o veselie si mult prea multe poveste paralele, care se termina nicaieri.
si da, house of the dragon este muuuult prea liniara, nu are nici o ramificatie. si nu are pic de fantasy. toata actiunea e o poveste de palat, macar daca ar picta frumos si in detaliu intregul univers de-acolo, ai avea ce urmari. asa...
Asta-i ceva de genul "de ce-au mai facut 10 ore de film, cand puteau vulturii sa-l duca pe Frodo la muntele ala?!" Posted Image
Important este drumul si felul in care ajung acolo. Adica sa nu ma intelegi gresit, mie mi se pare Tolkien mai bun ca Martin, mai ales ca Martin are "boala" pe Tolkien/LotR, recunoaste ca s-a inspirat si de acolo, dar vezi doamne e cam simplist pusa problema, adica, citez din memorie, nu exact, "Asa, si ? A ajuns Aragorn rege, si ? Cum strangea el taxele, ce ziceau nobilii, oamenii de rand ?" Posted Image
Ceva de genul, poate ca am luat eu doua-trei idei de la Tolkien, dar ce-am facut eu e mai complex, mai cuprinzator, intr-un cuvant, mai bun.
Si asta stii cum, in lipsa lui Tolkien, care nu mai poate raspunde, nici macar celor de pe Softpedia.
Din punctul meu de vedere, are Martin alte bube, cea prezentata mai sus, foamea de faima (a venit cam tarziu, ce-i drept), lentoarea cu care scrie datorita faptului ca se baga in tot felul de proiecte tv. Insa nu-i pot nega faptul ca, macar din punctul meu de vedere, scrie bine, si-a facut totusi o opera literara.
Ca sunt critici literari care stramba din nas, ca nu poti sa scrii la comanda, ca "tits and dragons", asa cum zicea Brother Ray (Ian McShane), ca zic unii ca Mosul chiar e incurcat de ceea ce el insusi a creat (celebrul Meereenese knot), si nu mai stie cum sa iasa de acolo, de aici provenind si lentoarea cu care scrie, si or mai fi si altele. Totusi omul si-a castigat locul, oricum ar fi, chiar si daca nu termina volumele 6 si 7 din ASOIAF.

Edited by Jumong, 12 October 2022 - 07:12.


#320
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 12.03.2010

 ursuletul68, on 12 octombrie 2022 - 00:49, said:

Dar ce boala avea Viserys?? Fara un ochi, unghii maronii, o bucata de obraz lipsa, eczeme pe spate..
Actorul care l-a jucat pe Viserys a declarat ca a fost o forma de lepra... acuma, sau a vorbit gura fara el, sau cei care au venit cu ideea nu stiu ce e lepra, pentru ca nu stiu ca lepra sa nu fi fost EXTREM de contagioasa si extrem de improbabil ca sie contractata de un rege (e totusi o boala a saraciei, dar cine stie, poate vor sa wokizeze si bolile, sa nu mai fie ostracizate si marginalizate).

Problema cu schimbarea asta a e ca tipul parea ca-si asteapta moartea de cel putin 20 de ani, timp in care problema succesiunii si cei care nu erau de acord cu decizia lui puteau si trebuiau sa se manifeste astfel incit sa-si dea seama dobitocul ce probleme creeaza, si ca fie-sa  o s-a duca bine doar cit traieste el.

Si mai e problema ca boala lui a schimbat TOTAL tonul domniei lui Viserys, care trebuia sa fie una fericita, dupa care sa urmeze furtuna. Ce naiba a adaugat mai bun boala lui fata de ce trebuia sa fie, daca se luau dupa carte, tipul ala nu stie sa joace roluri lighthearted?
Attached File  Clipboard02.jpg   16.14K   22 downloads

Quote

                   As the Seven Kingdoms welcomed the 129th year after Aegon’s Conquest with bonfires, feasts, and bacchanals, King Viserys I Targaryen was growing ever weaker. His chest pains had grown so severe that he could no longer climb a flight of steps, and had to be carried about the Red Keep in a chair.
00064
               By the second moon of the year, His Grace had lost all appetite and was ruling the realm from his bed... when he felt strong enough to rule at all. Most days, he preferred to leave matters of state to his Hand, Ser Otto Hightower. On Dragonstone, meanwhile, Princess Rhaenyra was once again great with child. She too took to her bed.
               On the third day of the third moon of 129 AC, Princess Helaena brought her three children to visit with the king in his chambers. The twins, Jaehaerys and Jaehaera, were six years old, their brother, Maelor, only two. His Grace gave the babe a pearl ring off his finger to play with, and told the twins the story of how their great-great-grandsire and namesake Jaehaerys had flown his dragon north to the Wall to defeat a vast host of wildlings, giants, and wargs.
               Though the children had heard the story a dozen times before, they listened attentively. Afterward the king sent them away, pleading weariness and a tightness in his chest. Then Viserys of House Targaryen, the First of His Name, King of the Andals, the Rhoynar, and the First Men, Lord of the Seven Kingdoms, and Protector of the Realm, closed his eyes and went to sleep.
               He never woke. He was fifty-two years old, and had reigned over most of Westeros for twenty-six years.
               Then the storm broke, and the dragons danced.

Edited by hellmarvel, 12 October 2022 - 08:13.


#321
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,932
  • Înscris: 15.12.2009

 hellmarvel, on 12 octombrie 2022 - 08:02, said:

Actorul care l-a jucat pe Viserys a declarat ca a fost o forma de lepra... acuma, sau a vorbit gura fara el, sau cei care au venit cu ideea nu stiu ce e lepra, pentru ca nu stiu ca lepra sa nu fi fost EXTREM de contagioasa si extrem de improbabil ca sie contractata de un rege (e totusi o boala a saraciei, dar cine stie, poate vor sa wokizeze si bolile, sa nu mai fie ostracizate si marginalizate).



Si mai e problema ca boala lui a schimbat TOTAL tonul domniei lui Viserys, care trebuia sa fie una fericita, dupa care sa urmeze furtuna. Ce naiba a adaugat mai bun boala lui fata de ce trebuia sa fie, daca se luau dupa carte, tipul ala nu stie sa joace roluri lighthearted?



Nu era chiar atât de improbabil - mărturie stă Balduin al IV-lea al Ierusalimului, Leprosul.

https://en.wikipedia...IV_of_Jerusalem

Lui Moș Martin i-a plăcut probabil și filmul lui Ridley Scott, Kingdom of Heaven (Doamne, ce diferență! artistic vorbind) așa că s-a înfruptat fără jenă din portretul nefericitului rege - până și masca de metal care-i acoperă obrazul e pastișată, exceptând că-i confecționată din aur, iar nu din argint. Istoria NU consemnează nicăieri că Balduin și-ar fi acoperit fața în metal, așa că e indiscutabil că ideea, cu impact imagistic, e preluată. Ca să nu zic ”furată”, că doar circulă liber :lol:

Asta, pe lângă numeroasele ”citate” dpdv literar din piesele istorice ale lui Shakespeare, în special Henric al VI-lea, nu-i diminuează neapărat meritele de povestitor lui Moș Martin, dar se vede cum cupiditatea crește pe măsura înaintării în vârstă și a secătuirii propriului arsenal de idei.

Meteahnă a epocii noastre CineVision-ist centrate.

Dar asta-i altă discuție :(

#322
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,046
  • Înscris: 31.07.2007
Aegon cand o facut tronu' ala l-o facut intentionat inconfortabil, ca ala ce sta pe el s-o faca cu grija. Se spune ca tronu' te taie daca nu esti un rege bun, iar Viserys avea de la inceput taieturi pe mana si pe spate, ulterior starea sanatatii degradandu-se treptat (a pierdut doua degete, dupa aia mana, iar in episodu' 8 era o epava care abia se putea aseza pe tron).

#323
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 12.03.2010
Ce rahat de episod (si mai e unul, valeu muica, trebuia sa se termine saptamina trecuta), si eu care aveam cele mai mari asteptari de la serialul asta. Cum naiba au reusit sa faca din episodul asta, care trebuia sa fie the opening of the Gates of Hell asa de plicticos (cu un moment di granda, dar fara rost, la sfirsit)? Astia vor sa faca si introducerea introducerii razboiului civil de 2 episoade (deci tot doar vorbarie, si oameni frăsinîndu-se)?
Spoiler


#324
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Daaaaa, ritmul ăstora e praf. Pauza înțeleg că va avea 2 ani...


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate