Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum ne descuram cu oamenii toxici?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:24, said:

ce sfaturi ati da cuiva care se confrunta cu o situatie ca a mea?


Pastile.  La inceput naturiste: Valeriana.

#56
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Ai cateva sfaturi bune aici.
- sa stai singur
- sarcasm - insa aici trebe ceva antrenament si constructie psihica

As adauga renuntarea la bautura. Serios. Tatal meu a fost mare amator de bautura, de tanar. A murit pe la 50 de ani cu mai toate organele varza din cauza alcoolului; asta dupa ce in prealabil o luase razna, era paranoic maxim, credea ca toata lumea e impotriva lui.
Eu nu pun pic de alcool in gura si cred ca doar majoritatea lumii e impotriva meaPosted Image . (vezi aici cum am strecurat o autoironie?)

Fa-ti un scop din a fi echilibrat, mai ales in gandire. Practic, intr-o discutie/situatie din asta cu un "toxic" incearca sa analizezi situatia ca un observator. Apoi "despica" problema pe fir logic, pro si contra pentru ambele variante (a ta si a toxicului).
Cu timpul, vei observa ca situatiile neplacute se vor ameliora simtitor, pentru ca nu vei mai fi afectat.

Cauta partea plina a paharului(de apa) si fa haz de necaz referitor la partea goala. Vei fi mai fericit.

#57
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostBucsaMobilul, on 07 octombrie 2021 - 22:40, said:

E egoist să spuneți că e doar vina lui. Un om e suma experiențelor lui. Majoritatea experiențelor sunt influențate și de alți oameni.

Eu am fost în centrul de copii, m-o tras în jos foarte tare la începutul vieții mele, e vina mea??
Încă mă lupt cu urmările acelui lucru și încerc să mă ajut singur, pentru că asta e situația, de cele mai multe ori mă simt un singuratic.
Bai, nasol, n-am stiut ca ai fost la casa de copii, te marcheaza o situatie din asta.


#58
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:24, said:

am inceput sa beau si mai mult decat inainte din cauza asta,
In primul rand un "toxic" pe aceasta se bazeaza in gasirea victimei - stima de sine scazuta , lipsa de incredere , daca bei esti victima sigura !
Cu un om toxic trebuie sa stabilesti limite - asta te duce la stima de sine (iar alcoolul intervine negativ)
Langa un om toxic apare suferinta in tacere care este deosebit de periculoasa , duce in timp la frustrari , furie, temeri , tristete care poate degenera foarte urat alaturi de alcool ...
Daca ai o atitudine pozitiva totul se schimba cu 180 de garade, ei nu suporta asa ceva , este ca o arma invizibila pentru ei, ei vor sa te vada in mocirla .
Analizeaza ce te face sa ramai in acea relatie pe termen lung si daca obti rezultate de genul din plictiseala spune pass acelei relatii, efectiv devi indiferent fata de acea persoana .

Alcoolul nu este o solutie de lupta impotriva lor , din contra , te distrugi pe tine si mai mult le aduci "hrana " , ei sunt persoane care nu pot sa-si ia energia din astral ca un om normal ci "sug" energia negativa produsa de victima perin incitare si ghidare spre tot ce e mai distrugator pentru acea persoana .
Grija de tine si cauta ajutor specializat daca simti ca nu poti sa lasi alcoolul - vei observa ca prin minune ca dupa ce lasi bautura multe din probleme vor disparea, nu mai esti pe placul lor .

Edited by ldpe, 08 October 2021 - 07:38.


#59
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostBogotta, on 08 octombrie 2021 - 06:07, said:




Pastile.  La inceput naturiste: Valeriana.
Sunt prea slabe pt mine, am observat ca vitaminele B au ceva efect.

View Postflorinel, on 08 octombrie 2021 - 06:12, said:

Ai cateva sfaturi bune aici.
- sa stai singur
- sarcasm - insa aici trebe ceva antrenament si constructie psihica

As adauga renuntarea la bautura. Serios. Tatal meu a fost mare amator de bautura, de tanar. A murit pe la 50 de ani cu mai toate organele varza din cauza alcoolului; asta dupa ce in prealabil o luase razna, era paranoic maxim, credea ca toata lumea e impotriva lui.
Eu nu pun pic de alcool in gura si cred ca doar majoritatea lumii e impotriva meaPosted Image . (vezi aici cum am strecurat o autoironie?)

Fa-ti un scop din a fi echilibrat, mai ales in gandire. Practic, intr-o discutie/situatie din asta cu un "toxic" incearca sa analizezi situatia ca un observator. Apoi "despica" problema pe fir logic, pro si contra pentru ambele variante (a ta si a toxicului).
Cu timpul, vei observa ca situatiile neplacute se vor ameliora simtitor, pentru ca nu vei mai fi afectat.

Cauta partea plina a paharului(de apa) si fa haz de necaz referitor la partea goala. Vei fi mai fericit.
Imi pare rau pt tatal tau, evident ca la un moment dat mori din cauza complicatiilor survenite in urma consumului de alcool.
Conteaza foarte mult si in ce cercuri de oameni te invarti, daca esti intre oameni pozitivi cu o gandire constructiva e imposibil sa nu evoluezi.

#60
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postoxig3n, on 07 octombrie 2021 - 19:32, said:

In primul rand ai incercat sa vezi daca problema nu e cumva la tine? Vad ca mai ai subiecte si mesaje in genul asta.
Nu de alta, dar cand vezi in jurul tau numai oameni rai nu e deloc ok.

asa e, cu mica excepie- daca esti in iad (sau in Bucuresti)

Edited by foxbat, 08 October 2021 - 07:39.


#61
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View PostMike1alike, on 08 octombrie 2021 - 00:21, said:

Auzi acel cuvant cat nu l-ai auzit in viata ta pana atunci, sau poate l-ai auzit dar ti-a trecut pe langa urechi pt ca nu te interesa ce inseamna.
Aici am omis sa duc ideea pana la capat...
E o intrebare care s-a pus "cine sunt oamenii toxici din casa ta" si la fel ca acei colegi care au spus-o, si eu presupun ca e vorba de parintii tai. Indiferent cine sunt, mecanismul e acelasi. (Poti inlocui "parintii" din textul urmator, cu persoana in cauza)
Ideea e ca exista la oamenii normali un mecanism de cooperare cu trauma, coordonat de un instinct primar. Daca ai trecut printr-o situatie traumatizanta, incerci apoi sa treci din nou prin una la fel, iti recreezi acea situatie si vrei sa treci prin ea cu bine de data asta, sa nu mai fie traumatizanta. Exact la fel e si cu oamenii. Mai ales daca sunt parintii tai si ti-ai dat seama ca nu te poti intelege cu ei, cauti unii asemanatori sa arati ca tu te poti intelege cu ei, problema nu e la tine deci. De aceea radarul tau e setat pe astfel de oameni, de aceea ei se lipesc de tine ca de magnet. Trebuie sa realizezi ca oamenii totusi nu pot fi inlocuiti, fiecare e cu piticii lui. Iar parintii... 2 are orice om, aceia sunt indiferent de ce faci pe lumea asta. Si orice om (incepand de copil) vrea sa fie iubit de parintii lui si vrea sa fie mandru de ei. Daca tu ai probleme cu parintii tai, indiferent de ce faci, ei tot la fel se vor comporta. Si nu poti sa controlezi ce sa faca ei. Poti in schimb sa controlezi ce faci tu. Iti recomand sa nu faci fapte reprobabile sau condamnabile, sunt totusi parintii tai si cel mai bine e daca nu poti face ceva bun, sa nu faci nimic, sa te abtii din a face rau. Pe tine te poti controla si iti faci bine tie astfel. Si nu toti oamenii se inteleg cu parintii lor, sunt si foarte multi care nu se inteleg. Constientizeaza daca asta e situatia la tine si nu avea asteptari false, ca in filme. Priveste-i asa cum sunt si daca poti sta langa ei fara sa iti risipesti energia, stai. Daca nu, chiar daca sunt parintii tai, te poti indeparta de ei fara regrete.

Edited by Mike1alike, 08 October 2021 - 08:51.


#62
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRangerBoy, on 08 octombrie 2021 - 07:33, said:


Bai, nasol, n-am stiut ca ai fost la casa de copii, te marcheaza o situatie din asta.

Shit happens. Noi să fim sănătoși.

#63
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostMike1alike, on 08 octombrie 2021 - 08:50, said:

Aici am omis sa duc ideea pana la capat...
E o intrebare care s-a pus "cine sunt oamenii toxici din casa ta" si la fel ca acei colegi care au spus-o, si eu presupun ca e vorba de parintii tai. Indiferent cine sunt, mecanismul e acelasi. (Poti inlocui "parintii" din textul urmator, cu persoana in cauza)
Ideea e ca exista la oamenii normali un mecanism de cooperare cu trauma, coordonat de un instinct primar. Daca ai trecut printr-o situatie traumatizanta, incerci apoi sa treci din nou prin una la fel, iti recreezi acea situatie si vrei sa treci prin ea cu bine de data asta, sa nu mai fie traumatizanta. Exact la fel e si cu oamenii. Mai ales daca sunt parintii tai si ti-ai dat seama ca nu te poti intelege cu ei, cauti unii asemanatori sa arati ca tu te poti intelege cu ei, problema nu e la tine deci. De aceea radarul tau e setat pe astfel de oameni, de aceea ei se lipesc de tine ca de magnet. Trebuie sa realizezi ca oamenii totusi nu pot fi inlocuiti, fiecare e cu piticii lui. Iar parintii... 2 are orice om, aceia sunt indiferent de ce faci pe lumea asta. Si orice om (incepand de copil) vrea sa fie iubit de parintii lui si vrea sa fie mandru de ei. Daca tu ai probleme cu parintii tai, indiferent de ce faci, ei tot la fel se vor comporta. Si nu poti sa controlezi ce sa faca ei. Poti in schimb sa controlezi ce faci tu. Iti recomand sa nu faci fapte reprobabile sau condamnabile, sunt totusi parintii tai si cel mai bine e daca nu poti face ceva bun, sa nu faci nimic, sa te abtii din a face rau. Pe tine te poti controla si iti faci bine tie astfel. Si nu toti oamenii se inteleg cu parintii lor, sunt si foarte multi care nu se inteleg. Constientizeaza daca asta e situatia la tine si nu avea asteptari false, ca in filme. Priveste-i asa cum sunt si daca poti sta langa ei fara sa iti risipesti energia, stai. Daca nu, chiar daca sunt parintii tai, te poti indeparta de ei fara regrete.
Asta vreau sa fac sa ma tirez si sa nu ma uit inapoi, din pacate nu ma ajuta banii, am job prost platit, asta e, pana gasesc ceva mai de doamne ajuta ma chinui, pe aici prin Pitesti nu sunt locuri bune de munca, doar cateva si alea cu pile.
La Bucuresti nu vin in niciun caz, am fost si mi s-a facut scarba, e la fel de nasol ca in Pitesti vis-a-vis de oameni, intr-adevar ai o paleta mai larga in ceea ce priveste locurile de munca dar si chiria te rupe.

#64
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Incearca sa-i ignori. Si eu intalnesc persoane de astea.

#65
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postflorinpopa1, on 08 octombrie 2021 - 09:40, said:

Incearca sa-i ignori. Si eu intalnesc persoane de astea.
Florinache te intrebasem ceva pe topicul tau, am vazut ca nu mi-ai raspuns.

Inainte la necaz oamenii erau uniti, acum se forteaza mentalitatea asta asupra oamenilor, fiecare pentru el, de aia inainte oamenii treceau usor peste necazuri si probleme.

#66
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Înainte să reușești lucruri era nevoie de ajutor colectiv, te ajuta vecinul cu aia, il ajutai tu cu ailalta samd.
Acum dacă ceri ajutor dai dovada de slăbiciune.

#67
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Iti inteleg punctul de vedere.Si am avut aceasta problema.Nu mai baga toate nimicurile in seama. Fa pace cu tine in interior si nu te mai stresa pentru toti idiotii care nu merita.
Spune ti in sine ca sanatatea ta mintala e cea mai importanta si departeaza te de oamenii care ti aduc stari negative naspa.
Incearca un hobby stiu ca pandemia nu permite dar poti sa te uiti la filme, sa te documentezi ,sa inveti sa faci un fel de mancare ,editezi poze(photoshop.
Da ,poti un timp sa fi mai rezervat tacut.
Succes!

#68
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostBucsaMobilul, on 08 octombrie 2021 - 10:11, said:

Înainte să reușești lucruri era nevoie de ajutor colectiv, te ajuta vecinul cu aia, il ajutai tu cu ailalta samd.
Acum dacă ceri ajutor dai dovada de slăbiciune.
Asa e, boss. Acum mentalitatea e sa faci non-stop bani ca sa nu depinzi de altii, ma uit la multi chiar si la batranete in loc sa se bucure de liniste dupa ce ies la pensie, continua sa alerge dupa bani, bani, bani si iar bani, cei mai multi dintre ei au pensii de mii de lei 4000-5000 sau mai mult.

#69
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai daca ti-ai gasi si tu o ocupatie cu siguranta nu te-ar mai deranja atat de mult cei din jurul tau.

Ca sa intelegeti cu cine aveti de'aface, RangerBoy e ala care nu intelegea nici in ruptul capului de ce oamenii isi plimba copiii prin parc. Deci numai toxici in jurul lui.

#70
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostFriskey, on 08 octombrie 2021 - 11:15, said:

Pai daca ti-ai gasi si tu o ocupatie cu siguranta nu te-ar mai deranja atat de mult cei din jurul tau.

Ca sa intelegeti cu cine aveti de'aface, RangerBoy e ala care nu intelegea nici in ruptul capului de ce oamenii isi plimba copiii prin parc. Deci numai toxici in jurul lui.
Ai citit topicul ala degeaba, n-ai inteles nimic, era vorba despre faptul ca acum toata lumea a facut copii, am intrebat de unde moda asta, despre asta era vorba.
Asa e romanasul nostru intelege doar ce vrea el.

#71
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da boss, acum s-a apucat lumea de facut copii, pana acum omenirea s-a perpetuat prin clonare. Sa iti mai spun ca acum 80-100 de ani o familie cu 8-10 copii era ceva obisnuit?
Ti-am mai spus si pe topicul celalalt dar vad ca nu poti intelege: pe tine te-au crescut ai tai izolat in casa ca pe un embrion in eprubeta. Acum ti-au dat drumul si TU nu intelegi nimic din ce te inconjoara.

#72
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Cu oameni toxici esti mai scarbos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate