Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum ne descuram cu oamenii toxici?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu stiu de ce oameni esti inconjurat, dar am sa-ti zic o situatie din trecutul meu.
Dupa o relatie esuata, a trebuit sa ma mut. Din chirie tot in chirie. Mi-as fi permis sa ma mut singur, dar eram si cam stramtorat cu banii si oarecum in criza de timp asa ca m-am mutat cu un amic. Ma rog, fuseseram amici cu vreo 10 ani in urma.
Si pe vremea aia voiam eu sa ma cred mai sociabil decat eram.
Omul ala era cel mai negativist pe care l-am cunoscut vreodata, era si in prima tinerete dar nici chiar asa. Pesimist maxim, tot timpul cu scenarii catastrofale, se plangea de absolut orice si facea scandal din orice (vorbim si de un om de 1.95 si pe cantar 160 de kg, deci era mai OK sa nu ma cert cu el cand il apuca). Am petrecut mult, prea mult timp discutand cu el si facand pe terapeutul, ceea ce nu sunt. Cand si-a mai revenit devenise chiar cocos cu mine.
Ajunsesem eu cu nervii la pamant, locuiam intr-o casa imputita, cu un om care ba se plangea si imi freca serile dupa munca cu dramele lui inchipuite, ba il apuca bully-ing-ul (iata un alt termen la care nu stiu echivalentul in romana, ca tot a fost topic azi).

Asa ca pana la urma mi-am bagat picioarele si in socializare, si in economia de bani facuta si m-am mutat singur.
Imediat au disparut starile de anxietate, nervi si toate alea.
Si am mai avut perioade in viata in care starile nasoale erau cauzate de oamenii din jur. Asa ca pur si simplu m-am retras.

Edited by ambr0zie, 07 October 2021 - 19:58.


#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Te muți în altă țară.
Fără supărare, în Ro singura șansă e să devii ca ceilalți, altfel o să fii un inadaptat toată viața.



#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:24, said:

Salut, nu mai suport deloc oamenii toxici, dar absolut deloc, dau de ei peste tot, la mine in casa, la servici, pe strada, la magazin, in transportul in comun, etc. etc.
Stiu ca o tactica e sa ii ignori, dar ce faci cand se baga ei in sufletul tau cu bocancul si trebuie sa te iei cu iei la harta ca sa ii faci sa inteleaga ca te dispera si ca sunt idioti. Nu mai reusesc deloc sa fac fata situatiei, parca sunt si mai toxici si mai multi decat inainte, am inceput sa beau si mai mult decat inainte din cauza asta, ce e de facut, voi cum gestionati situatia, ce sfaturi ati da cuiva care se confrunta cu o situatie ca a mea?

Intrebarea ar trebui sa arate asa:cum ma descurc cu oamenii toxici?
Apoi,cauta in DEX ce inseamna toxic si vei vedea ca oamenii nu sunt,nu pot fi toxici.
Problema mare este ca am uitat cum sa respectam parerea altuia/altora,sa avem rabdare (nu-i obligatoriu acest lucru) sa-i ascultam cu preopinentul nostru.Toate astea pe fondul transformarii in european cu drepturi,lucru care ne da iluzia falsa ca doar noi avem dreptate si doar parerea noastra conteaza.Restul lumii este zero,da capo al fine.
Subiectul da fata nu merita dezbatut,este inutil.Neadaptatii de acest gen trebuie intai sa-si trateze angoasele si de abia apoi sa judece pe altii.

#22
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:47, said:

La avatar este un soldat cu o masca pe fata, probabil tie ti se pare ca este altceva.

Scoate porcaria aia.
Si lasa-i in treaba lor pe "oamenii toxici". Ce iti fac, iti cer de mancare? Depinzi de ei? Ignora-i, da-i in ma-sa.

View PostpexCom, on 07 octombrie 2021 - 19:58, said:

Te muți în altă țară.
Fără supărare, în Ro singura șansă e să devii ca ceilalți, altfel o să fii un inadaptat toată viața.

Hai sa nu exageram ca nu e chiar asa. Mai degraba schimbi oamenii cu care te intalnesti si cercurile in care te invarti. Nu trebuie sa pleci in alta tara, ca nici pe acolo nu sunt doar oameni ideali.
Deci schimba doar "ceilalti"-ii cu care ai contact.

Edited by axisborn, 07 October 2021 - 20:06.


#23
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
topic despre romani? :D cel mai bine te distantezi, chit ca nu vor intelege si te vor crede ciudat etc...

#24
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostZnevna, on 07 octombrie 2021 - 19:51, said:

"Jicneasca" ? serios?
Vezi ca ai gresit si titlul topicului.
Da, se scrie jigneasca, ai dreptate, acum am vazut ca am scris aiurea si in titlu, aia e, data viitoare o sa fiu mai atent.

View Postglassofwine, on 07 octombrie 2021 - 19:56, said:

Ironia și sarcasmul; fă uz de ele! Nu-i vor face pe cei din jurul tău mai puțin toxici, dar te vor face pe tine mai puțin reactiv în plan emoțional, desensibilizându-te pe parcurs, în raport cu acțiunile și vorbele celor care te deranjează. Prin ironie și sarcasm te întărești psihic și te ajută să-ți organizezi drumul în viață cu luciditate, fără să te mai afecteze ”interferențele” celorlalți.
Uneori aplic metoda asta, si da, ai dreptate, e cea mai utila, iti da si un simt de superioritate intelectuala :)

View PostBursul, on 07 octombrie 2021 - 19:53, said:

Te duci la unu care sa te faca sa-ti alungi piticii fara medicamente.

Ai nevoie de consiliere. De aia ai si intrebat aici. Simti nevoia sa discuti despre problemele tale. Cu psihologul ai putea sta la taclale si sa descoperiti impreuna cum sa treci peste chestiile nasoale. Parerea mea!
probabil pana la urma o sa ma duc.

View PostMikeSpike, on 07 octombrie 2021 - 19:52, said:

Mai OP,eu pe telefonul personal am 14 numere cu tot cu alea setate default.  La alea raspund 24/24/7.  Restul trec de filtrul,,nevasta,,.  Si ignorarea ,,ciudatilor,e cea mai buna treaba. Sau dai Blok.  Intrebarea de 1000 parai-Reusesti sa nu iei legatura tu cu ,,oamenii toxici,,??
Ii evit cat de mult pot.

#25
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postadisz, on 07 octombrie 2021 - 20:02, said:

Problema mare este ca am uitat cum sa respectam parerea altuia/altora,sa avem rabdare (nu-i obligatoriu acest lucru) sa-i ascultam cu preopinentul nostru.Toate astea pe fondul transformarii in european cu drepturi,lucru care ne da iluzia falsa ca doar noi avem dreptate si doar parerea noastra conteaza.Restul lumii este zero,da capo al fine.
Subiectul da fata nu merita dezbatut,este inutil.Neadaptatii de acest gen trebuie intai sa-si trateze angoasele si de abia apoi sa judece pe altii.
Uau, ai reusit sa te contrazici singur. Ce-ar fi sa aplici tu intai ce predici ai? Nu de alta, dar istoricul tau de postari e plin exact de ceea ce critici tu aici.

Edited by axisborn, 07 October 2021 - 20:15.


#26
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Tu ești și ieșit din tipar față de mulți. Mă gândesc că doar dacă te muti și reușești cumva să găsești câțiva oameni (în special o fată) cu care să rezonezi va fi mai bine.
Sunt subiectiv, eu așa simt pentru mine.

#27
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postaxisborn, on 07 octombrie 2021 - 20:06, said:

Hai sa nu exageram ca nu e chiar asa. Mai degraba schimbi oamenii cu care te intalnesti si cercurile in care te invarti. Nu trebuie sa pleci in alta tara, ca nici pe acolo nu sunt doar oameni ideali.
Deci schimba doar "ceilalti"-ii cu care ai contact.

Nu e adevărul absolut, evident.
Opinia mea e cu referire la situația lui specifică, be baza la a ce relatat.

Pentru el o fi mai bine în altă parte, unde societatea e mai tolerantă.

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Si tot nu ai zis pana la urma ce inseamna ptr tine faptul ca un om este toxic?
Vad pe alt topic ca te plangi de faptul ca ai unele probleme si nimanui nu ii pasa, la asta te referi?

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca gasesti 2 fete sexbuddy e si mai masai mara!  Da cati ani ai,Opeule|?

#30
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postaxisborn, on 07 octombrie 2021 - 20:06, said:

Scoate porcaria aia.
Nu.

View PostBucsaMobilul, on 07 octombrie 2021 - 20:10, said:

Tu ești și ieșit din tipar față de mulți. Mă gândesc că doar dacă te muti și reușești cumva să găsești câțiva oameni (în special o fată) cu care să rezonezi va fi mai bine.
Sunt subiectiv, eu așa simt pentru mine.
Ooo, salut, nu  te-am mai vazut activ pe forum :D

#31
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 20:17, said:


Nu.

Ooo, salut, nu  te-am mai vazut activ pe forum :D

Salut, am stat mult în poiană.

#32
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postaxisborn, on 07 octombrie 2021 - 20:16, said:

Si tot nu ai zis pana la urma ce inseamna ptr tine faptul ca un om este toxic?
Vad pe alt topic ca te plangi de faptul ca ai unele probleme si nimanui nu ii pasa, la asta te referi?
Ba am zis, citeste postarile anterioare.

View PostMikeSpike, on 07 octombrie 2021 - 20:17, said:

Daca gasesti 2 fete sexbuddy e si mai masai mara!  Da cati ani ai,Opeule|?
Ce importanta are cati ani am? cum adica opeule, ce inseamna?

#33
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 20:17, said:

Nu.

Ce sens are masca aia de schelet??
De ce considerti ca te defineste si asta e cel mai bun mod de a te prezenta aici?

View PostRangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:38, said:

Am si acasa, am precizat.

Oameni negativi care doresc sa iti impiedice progresul, care nu fac altceva decat sa isi verse frustrarile si traumele pe tine, sa te contrazica non-stop, etc.

Si de ce suporti asta? Pleaca de acolo.
Aaa. sa nu zici ca depinzi de ei financiar, pai in cazul asta "joc de glezne" cum se spune, nu ai alta solutie decat sa te muti singur si sa fii linistit sau stai acolo si suporti.
Sper ca nu e vorba de parinti.
Solutia e "simpla": faci bani suficienti si te muti.

Edited by axisborn, 07 October 2021 - 20:26.


#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Opeule,las-o asa!  ........Op(gogaleste)Si da ,are importanta cati ani ai,dar nu realizezi acum.

#35
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Uneori e mai ușor de spus decât de făcut. Poate nu-l ajută banii.

#36
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostBucsaMobilul, on 07 octombrie 2021 - 20:26, said:

Uneori e mai ușor de spus decât de făcut. Poate nu-l ajută banii.

Ei cum asa? Pe de alta parte zice ca bea cam mult, alcoolul nu costa bani?
Eu il inteleg sa stii am trecut prin asa situatie si mai bine stai intr-o chirie vai de capul ei dar linistit decat cu cineva in casa care te dispera.
Solutia e doar la el si nu consta in  se plange, nu rezolva nimic tanguindu-se pe aici.\
Sa isi schimbe jobul/sa economiseasca etc , sa gaseasca o chirie amarata acolo.
Daca vrei ceva puternic, e imposibil sa nu obtii.

Edited by axisborn, 07 October 2021 - 20:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate