Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mai are viitor învățământul tradițional?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cu fiecare deceniu nivelul de trai creste prin urmare si accesul la carti, cursuri, profesori particulari.

Apar din ce in ce mai multe cursuri video pe internet despre orice, platesti dar stii ca iti explica mai bine decat profesorul de la clasa. Nu vreau sa spun ca toti profesorii sunt fara talent pedagogic, dar cei multi asa sunt, am vazut asta la Telescoala.

Devine din ce in ce mai irelevant invatamantul clasic, in care elevul nu isi poate alege profesorii, materiile si curricula? Devine din ce in ce mai evident ca 6 ore la scoala + 3 la teme si invatat pentru a doua zi + pregatire suplimentara in weekend + teme pentru vacanta va fi inlocuit cu profesori paticulari la materiile care te intereseaza, cursuri video platite si carti cumparate de la librarie, nu manualele impuse de minister?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlatonX, on 30 septembrie 2021 - 08:50, said:

Nu vreau sa spun ca toti profesorii sunt fara talent pedagogic, dar cei multi asa sunt, am vazut asta la Telescoala.
Nici nu trebuie s-o spui tu, a spus-o Ministerul Educatiei
https://www.portalin...iquot-8821.html

Bravos, mon cher! Cine stie cat stie (preda) profesorul are nota 10, eu cam asa am crescut (cine stie peste, merita alta clasa).
Acum mie unul mi-ar fi irelevant mediul, clasic / on line / on demand (meditatii).

Edited by MarianG, 30 September 2021 - 09:08.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Sotia mea preda si la clasa si pe Zoom, Meets etc. Pentru serviciu sau separat. Vor coexista. Cata vreme programa si subiectele pentru Bac sunt facute la Minister, nu va exista independenta de sistem. Nu toti isi vor permite sa plateasca 6 profesori pentru meditatii sau liceu particular on site/ online.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Eu cred ca cel mai urgenta actiune este adaptarea invatamantului la situatia actuala, cand toate cunostintele si informatiile generale sunt la un click distanta pe internet.

Mi se pare aberant sa obligi un elev sa tina minte data exacta a bataliei de la Vaslui/Podul inalt, important este sa stie in timpul carui domnitor a avut loc si cu cine, spre exemplu.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cred ca invatamantul ar trebui adaptat cumva. Din pacate nu se va reusi pentru ca exista diferente majore intre clasele sociale si nu toti elevii vor putea urma acelasi trend. Adica in mediul rural e ceva de nedescris ca sa poti spune ca poti tine ore...online sau fizic la scoala, cand nu exista dotare, profesori capabili, stare materiala si multe alte lipsuri si probleme.

La fel, invatamantul gimnazial si liceal ar trebui impartit in functie de dorinte...teoretic sau real.

Sa nu mai zicem de enorma discrepanta in educatia parintilor din zilele de astazi... (ma refer la cazurile cand parintii si-au dat cu parerea despre educatia religioasa si educatia sexuala ).

Edited by tehnics, 30 September 2021 - 09:24.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPlatonX, on 30 septembrie 2021 - 08:50, said:

Cu fiecare deceniu nivelul de trai creste prin urmare si accesul la carti, cursuri, profesori particulari.

Apar din ce in ce mai multe cursuri video pe internet despre orice, platesti dar stii ca iti explica mai bine decat profesorul de la clasa. Nu vreau sa spun ca toti profesorii sunt fara talent pedagogic, dar cei multi asa sunt, am vazut asta la Telescoala.


Si cu toate astea, numarul de prosti creste de la o generatie la alta.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Invatamantul traditional trebuie sa aiba viitor, mai ales in clasele mici. Nu e vorba numai de cum predau profesorii si invatatorii. Dar cu cine lasi copilul acasa?
Sunt destule familii in care parintii trebuie sa mearga la lucru si copilul ar ramane singur acasa.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

View Postargonaut, on 30 septembrie 2021 - 09:15, said:

Mi se pare aberant sa obligi un elev sa tina minte data exacta a bataliei de la Vaslui/Podul inalt, important este sa stie in timpul carui domnitor a avut loc si cu cine, spre exemplu.

Oh, da, clasica strategie a reproducerii textului predat. Ca vorbim de date, definitii, formule...pentru unii profesori e mai important ca elevul sa reproduca ce i s-a predat decat sa inteleaga si sa aplice. Am urat tot timpul aceasta abordare, eu neavand o memorie prea grozava si nici rabdarea sa invat pe de rost ceva.

#9
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postgeorge_alexandru, on 30 septembrie 2021 - 09:35, said:


Oh, da, clasica strategie a reproducerii textului predat. Ca vorbim de date, definitii, formule...pentru unii profesori e mai important ca elevul sa reproduca ce i s-a predat decat sa inteleaga si sa aplice. Am urat tot timpul aceasta abordare, eu neavand o memorie prea grozava si nici rabdarea sa invat pe de rost ceva.

Exact. Si in modul acesta elevii nu invata sa analizeze, sa isi creeze un filtru al gandirii, sa aibe o parere. Ci doar sa fie papagal. Si asta se intampla chiar si la facultati. Si dupa aia ne miram de ce firmele zic ca nu gasesc oameni, si tinerii absolventi ca nu isi gasesc de lucru.

#10
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postargonaut, on 30 septembrie 2021 - 09:15, said:

Eu cred ca cel mai urgenta actiune este adaptarea invatamantului la situatia actuala, cand toate cunostintele si informatiile generale sunt la un click distanta pe internet.

Mi se pare aberant sa obligi un elev sa tina minte data exacta a bataliei de la Vaslui/Podul inalt, important este sa stie in timpul carui domnitor a avut loc si cu cine, spre exemplu.
asta imi aminteste de o intamplare petrecuta in facultate,cand am avut un examen cu 2 comisii.
Cei din prima comisie mi au reprosat ca nu ma exprim la fel ca in care. I am spus ca ideea este aceeasi,dar cuvintele le alegem singuri,atata timp cat ideea exprimata este corecta si corect argumentata. Pentru neobrazarea asta,mi a dat nota 5 cu o vizilba scarba si am fost trimis la cealalta comisie. Acolo era unul mai dezghetat si dupa o discutie de cateva minute,care nici macar nu a mai fost atat de mult pe subiectul de examen,am primit nota 8.

Invatamanul traditional are viitor si este vital. Scoala se face cu foaia si cu pixul,dar trebuie adusa si tehnologia cat de mult posibil,ca sa usureze si sa evolueze procesul de invatare.
Fiindca vorbim de Romania,aici niciun fel de invatamant nu va avea rezultate,atata timp cat acesta este dirijat de incompetenti numiti politic si pus in practica de profesori care ar trebui sa fie pusi la betoniera ori la strans capsune in Spania.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPlatonX, on 30 septembrie 2021 - 08:50, said:

Pe termen lung e clar ca nu mai e nicio treaba cu invatamantul traditional. Mai sunt profesori inca de moda veche care mai lucreaza cu carti gramada etc... e insa ultima generatie. Acum peste tot in lume se face digitalizat, mdoernizat frumos, acces la info util e rapid.
Acum se pune accent pe copil sa faca, sa gandeasca, sa-si imagineze, nu sa mai ia in cap lucarrile altora la gramada.

View Postnewusername123, on 30 septembrie 2021 - 09:43, said:

Invatamanul traditional are viitor si este vital. Scoala se face cu foaia si cu pixul,
La clasele mici si gradi doar, de la gimnaziu incolo nu se mai umbla cu pixul in lume... s-a scos si caligrafia, nici nu se mai incurajeaza in mod special scrisul de mana ca baza.
Discut desigur la modul general in UE si alte tari cu nivel de dezvoltare ce le permit invatamant modern.

Edited by andreic, 30 September 2021 - 09:53.


#12
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
La mine in facultate la matematica nu prea te ajuta sa stii doar teoria, adica degeaba ii spui tu formula daca habar nu ai s-o aplici pe un exemplu. Ba de multe ori iti da profesorul formula si tu doar s-o aplici. Nu pot spune acelasi lucru si despre experienta din liceu.
Invatamantul are viitor, dar cred cu tarie ca se indreapta spre scolile private.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://gov.ro/fisiere/ministri/big_ion_campeanu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ministrul invatamantului. A mancand bataie la scoala, invatand pe de rost. Doar vreau sa zic ca e de moda veche. O sa mai asteptam mult si bine pana vine o schimbare.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Primii ani din viata unui copil (cei sapte ani de acasa) sunt definitorii pentru traiectoria lui ulterioara.
Daca acasa are un mediu intelectual, acel copil va avea de la inceput ceea ce numim "bun-simt". Daca are ghinionul ca familia sa fie de ghiolbani, el va deveni tot un ghiolban, fiindca asta i se impregneaza in creier. Se intampla rar ca un individ "educat" in stil cocalaresc sa fie redirectionat catre civilizatie, mai ales ca in urmatorii ani el sta in acelasi mediu, dupa revenirea de la scoala.

#15
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Poti sa ai bun simt si cei 7 ani de acasa si fara sa cresti intr-un mediu intelectual.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPlatonX, on 30 septembrie 2021 - 08:50, said:

Cu fiecare deceniu nivelul de trai creste prin urmare si accesul la carti, cursuri, profesori particulari.

Apar din ce in ce mai multe cursuri video pe internet despre orice, platesti dar stii ca iti explica mai bine decat profesorul de la clasa. Nu vreau sa spun ca toti profesorii sunt fara talent pedagogic, dar cei multi asa sunt, am vazut asta la Telescoala.

Devine din ce in ce mai irelevant invatamantul clasic, in care elevul nu isi poate alege profesorii, materiile si curricula? Devine din ce in ce mai evident ca 6 ore la scoala + 3 la teme si invatat pentru a doua zi + pregatire suplimentara in weekend + teme pentru vacanta va fi inlocuit cu profesori paticulari la materiile care te intereseaza, cursuri video platite si carti cumparate de la librarie, nu manualele impuse de minister?
Cu #aceeasimizerie la butoane invatamantul nu mai are nimic a face cu educatia. Romania educata de Iohannis se vede la fiecare pas cand te lovesti de analfabetismul functional. La noi invatamantul a ramas la nivelul memorati cat mai multe prostii fara sens si fara a intelege la ce folosesc.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Problema e mai complexa decat traditional vs online.

1. Invatamantul ala comunist (in care profesorul iti dicteaza niste chestii azi, maine iti da lucrare unde tu repeti ce ti-a zis el, iti da nota si ramai cu 20-25% din ce ai invatat) trebuie sa dispara fiindca nu face decat sa streseze copilul fara vreo finalitate. Pentru a scapa de genul asta de invatare eu as prelua direct din sistemele din vest, evident, dupa ce as face niste studii sa vad ce se potriveste mai bine. E ca cu gradinita finlandeza, toti vor asa ceva insa cand se trezesc parintii ca le dorm copiii afara toti fac scandal.
Dar a copia ceva de afara e dificil pentru ca tu n-ai profesorii potriviti; chiar si la istorie ca tot era vorba de anii aia tociti, se poate invata logic. E mult mai important sa stii contextul istoric si rezultatul bataliei de la Podul Inalt decat data exacta si nr exact de osteni.

2. Online-ul distruge o parte esentiala a invatamantului clasic, si anume socializarea. De-asta nu il vad ca pe o solutie permanenta.

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postqew, on 30 septembrie 2021 - 10:04, said:

Poti sa ai bun simt si cei 7 ani de acasa si fara sa cresti intr-un mediu intelectual.
Sunt de acord, imi cer scuze daca s-a inteles altfel. Inlocuim "mediu intelectual" cu "mediu de bun-simt". Doar ca asta e cam greu de definit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate