Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa Balotesti in regim DIY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#55
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Mai mult decat o plasa jos, una sus si caprele care se ancoreaza in bloc si formeaza si partea de sus a cuzinetului nu vad ce s-ar mai putea baga in blocul ala. Am mai vazut exemple de fundatie ca asta si nu am vazut niciodata bagat altceva in plus.

#56
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Acum am 2 dileme:
- ce distantieri sa folosesc pentru plasa sudata de la placa (am gasit unii cu baza rotunda si destul de mare, dar nu stiu cat de buni sunt)? As dori sugestii de distantieri testati, care s-au comportat ok, fara sa se infiga in polistirenul de sub ei.
- ce scandura sa iau pentru cofrajul de pe exterior? Desi mi s-ar parea mai rapid de lucrat cu scandura mai lata, mi-e teama sa nu se rasuceasca cand se usuca, deci as lua mai ingusta (10-15 cm), dar nu sunt sigur, deci as dori si aici sugestii.

Edited by nightmare392, 01 November 2021 - 14:08.


#57
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Pana la urma am luat TEGO pentru cofraj, mi se pare mult mai usor de lucrat cu el, il pot refolosi de 3-4 ori si nu m-a costat cu mult mai mult decat ma costa scandura.  Am pus cofrajul pe pozitie, dar nu l-am sprijinit inca, pentru ca vreau sa termin cu polistirenul pe interior si sa pun pamant in spatele lui sa nu misc grinda cu totul cand bag sprinjiniri. Am luat placi de 244x122 si le-am taiat in jumatate pe lungime, ca sa imi ajunga cam 10 cm peste nivelul placii. Pe taieturi am dat cu vopsea cu uscare rapida, ca sa nu patrunda apa in ele sa le umfle. Acum sa vad cum reusesc sa dau cu decofrol, pentru ca nu le puteam da atunci cand le-am montat, tinand cont ca azi ploua si mi-ar fi spalat tot. Acum am alte probleme:

- marti am programat betonul, pentru ca ar trebui sa fiu gata cu toate pana duminica seara, dar acum am vazut pe prognoza ca noaptea s-ar putea sa coboare temperatura la -3 grade, ceea ce nu prea imi place. Sa reprogramez turnarea pentru joi sau vineri?
- am niste prelata adusa de socrul meu, cu care am invelit polistirenul peste vara, sa nu se curbeze de la soare (e prelata ca pentru camioane). Merita sa o pun peste placa, sa nu mai fiu nevoit sa ud (sunt cam in dubii cu udatul la temperaturi asa joase, mi-e teama sa nu inghete apa, daca se intampla sa coboare sub 0 peste noapte in vreo zi).

Attached Files


Edited by nightmare392, 09 November 2021 - 09:45.


#58
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Eu am turnat o placa saptmana trecuta si nu a fost nevoie sa o ud, nu are rost sa te complici cu prelata.
Nu as amana turnarea si as incerca sa torn in prima parte a zilei.

Edited by Iliev20, 09 November 2021 - 19:37.


#59
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
E programata intre 7 si 9, nu e stabilita ora exacta. La statie pun si aditiv antiinghet si plastifiant, dar din cate stiu betonul are nevoie de temperaturi peste limita de inghet macar in primele 24h

#60
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Pana la urma am pus turnarea maine. Nu am fi putut turna marti, tinand cont ca mai e putin de lucru inclusiv azi. Am terminat intre timp cu compactat pamantul, pus sort 16-32, polistiren extrudat de 20 cm si plase sudate.

Attached Files



#61
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Am turnat si placa si cam aici se incheie munca la casa pe anul asta.

Attached Files



#62
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 18 noiembrie 2021 - 15:40, said:

Am turnat si placa si cam aici se incheie munca la casa pe anul asta.

Arata bine santierul si Ideea ta! Dar mie imi da cu virgula o chestie: cum ai reusit sa compactezi pamintul in zona/alveolele interioare, grinzile nefiind turnate? Ai evitat sa te apropii cu compactorul de margine/polistiren? Tu.ai asumat ruscul unei eventuale tasari?

Poate reusesti sa aplici un strop pe toate armaturile expuse; deja se vede rugina.

#63
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View PostCa Castelul Bran, on 18 noiembrie 2021 - 16:27, said:

Arata bine santierul si Ideea ta! Dar mie imi da cu virgula o chestie: cum ai reusit sa compactezi pamintul in zona/alveolele interioare, grinzile nefiind turnate? Ai evitat sa te apropii cu compactorul de margine/polistiren? Tu.ai asumat ruscul unei eventuale tasari?

Poate reusesti sa aplici un strop pe toate armaturile expuse; deja se vede rugina.

Am reusit sa compactez cu apropierea compactorului de polistiren, aproape lipit, dar m-am si fript in vreo 2 locuri in care mi s-au infipt distantierii in polistiren si a trebuit sa sap, sa scot placile, sa le pun la loc cu mai multi distantieri si apoi sa compactez din nou. Am trecut cu compactorul de cate 2 ori prin fiecare caseta. O sa rezolv si cu rugina, desi nu cred sa fie o mare problema. As da cu o perie de sarma si apoi cu ceva de protectie pe ele

Edited by nightmare392, 18 November 2021 - 16:52.


#64
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 18 noiembrie 2021 - 16:49, said:



Am reusit sa compactez cu apropierea compactorului de polistiren, aproape lipit, dar m-am si fript in vreo 2 locuri in care mi s-au infipt distantierii in polistiren si a trebuit sa sap, sa scot placile, sa le pun la loc cu mai multi distantieri si apoi sa compactez din nou. Am trecut cu compactorul de cate 2 ori prin fiecare caseta. O sa rezolv si cu rugina, desi nu cred sa fie o mare problema. As da cu o perie de sarma si apoi cu ceva de protectie pe ele

Am inteles, super tare.
Legat de afectare rugina, pt o iarna nu cred ca este tragic, dar aplicarea unui strat subtire de mortar&ciment cu o pensula mare/bidinea, sub forma de stropi este relativ usor, si te scuteste de dat cu peria in primavara

La ce pret a ajuns MC de beton, s-a mai scumpit?

#65
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View PostCa Castelul Bran, on 18 noiembrie 2021 - 17:35, said:

Am inteles, super tare.
Legat de afectare rugina, pt o iarna nu cred ca este tragic, dar aplicarea unui strat subtire de mortar&ciment cu o pensula mare/bidinea, sub forma de stropi este relativ usor, si te scuteste de dat cu peria in primavara

La ce pret a ajuns MC de beton, s-a mai scumpit?

Cam 400 lei cu transport si pompa incluse.

#66
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Daca tot e santierul in pauza pana la primavara, am ceva timp sa ma gandesc la diverse aspecte si unul din ele a fost racirea. Ma tenteaza sa adaug si o parte de racire in tavan, dar, pentru ca am ventilatie si implicit tavane din gips carton, va trebui sa folosesc un sistem potrivit pentru asta. Aici intervine problema preturilor ridicole la astfel de sisteme (din auzite 70-80 E/m2 fara manopera) si faptul ca nu se gasesc de nici o culoare pe la noi, cu exceptia unor firme, destul de putine, care monteaza ele (eu vreau sa le montez singur) si nici nu au preturi afisate nicaieri. Vazand asta, mi-a venit o idee: am cautat mai multe sisteme si am vazut Uponor Thermatop M, care foloseste niste bucle din teava pex, care se prind de profilele CD prin intermediul unor cleme. Cel mai probabil sistemul respectiv ar trebui comandat din afara si probabil e scump si mai e nevoie si de niste placi perforate, care nici nu imi plac si probabil sunt si ele scumpe, asa ca ma gandeam sa fac in regim DYI ceva asemanator, dar cu mici modificari: iau teava pex, respectiv sina cu clipsuri speciala pentru teava pex, pe care o prind pe randul superior de profile CD, astfel incat teava sa vina cumva la fata randului inferior de profile, practic lipita de placa de gips carton. Pentru ca nu vreau sa folosesc placi perforate si nici nu vreau sa racesc placa de beton de deasupra, ma gandeam sa izolez cu vata minerala si folie bariera de vapori. Nu cred ca placa de gips carton izoleaza cine stie ce, tinand cont ca are lambda undeva in jur de 0,25 W/m*K, deci ar trebui sa se raceasca destul de bine. Credeti ca ar functiona ideea asta, sau vorbesc prostii?

Intre timp, la o saptamana dupa ce am turnat placa si grinzile de echilibrare, am si decofrat, dar am uitat sa pun poze, asa ca atasez acum. A iesit oglinda, am doar 2 segregari minuscule. Oficial imi place TEGO: se cofreaza si se decofreaza destul de usor si iese si frumos. Am curatat toate panourile de tego si le-am asezat unul peste altul, astfel incat sa ramana spatii intre ele, sa nu putrezeasca si le-am acoperit cu o prelata, asezata ca un fel de tunel, astfel incat sa fie protejate de ploaie/ninsoare, dar sa treaca aerul dintr-o parte in alta, ca sa nu se mentina umiditate in interior.

Attached Files


Edited by nightmare392, 05 January 2022 - 15:29.


#67
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
La multi ani!
Fundatia ti-a iesit BETON!

Legat de racirea in tavan, nu am inteles clar cum vrei sa prinzi teava, dar eu imi inchipuiam ca tu te-ai gandit ca varianta alternativa la placile care se folosesc la incalzirea in pardoseala in sistem uscat, in acelea doar inserezi teava. Problema e cum le finizezi, binenteles ca ai nevoie de ceva adeziv si plasa de armare inainte de glet.
Daca pui teava in spate la gips-carton nu cred ca mai raceste ceva, ideea la racirea in tavan e absortia caldurii care se stratifica si urca, si asa e destul de lent acest proces de absortie al caldurii cu placile dedicate dar daca bagi teava dupa gips-carton nu vei mai beneficia de racoare. De ce? Pentru ca agentul de racire nu are voie sa scada foarte mult, adica la punctul de roua, fiindca apare condensul => ca iti distrugi tavanul + mucegai --- mai ales in spatele gips-cartonului unde nu se usuca usor. De aceea trebuie monitorizat si electronic acest proces de racire si deci nu poti raci agresiv ca un AC.

La racire trebuie respectat procesul cu rigurozitate daca nu vrei sa te distrezi cu apa din condens.
Dar mai ai o sansa sa pozezi teava pe pereti si sa o tencuiesti, peste ea pui si o plasa cu tinci subtire si apoi glet subtire, astfel esti mai ferit de aparitia condensului pentru ca tencuiala si caramida (daca o acoperi cu vata) nu are de suferit, cel mult gletul poate tinciul.

Atentie ca nu poti aplica aceasta racire in bai fiindca mi se pare ca se uda peretii/tavanul garantat orice ai face. Daca gatesti cred ca e idem si in bucatarie chiar daca folosesti hota sau sistem de ventilatie.

E adevarat conteaza si diferenta de temp, dar aprox. 10 grade e putin mai ales unde sunt aburi ce e normal sa fie mai calzi sau chiar fierbinti. Cel mai safe e doar in camere dar sa ai grija ca eventual sa ventilezi mecanic centralizat dinspre camere spre bai/bucatarie in perioada de racire.

Edited by danciusergiu84, 05 January 2022 - 19:53.


#68
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Ma gandeam sa prind teava asemanator cu sistemul de aici https://www.uponor.c...van/thermatop-m , dar folosind sine de genul asta https://www.ecotech....e-teava-pex-10/ prinse de profilele cd (gasesc o modalitate). Mai era o varianta un sistem asemanator cu cel de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nQDk4EeBT2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], dar folosind placi de genul asta https://www.incalzir...caldurii-detail in care sa intre teava. Sunt constient ca trebuie monitorizata umiditatea si temperatura pentru a evita punctul de roua, dar de asta am nevoie oricum si pentru racirea in podea. Placa de gips carton nu imi pare un izolator foarte bun, asa ca ar trebui sa se poata extrage si prin ea caldura, intr-adevar un sistem de racire de genul asta are inertie mare, dar nu vreau AC in casa si daca izolatia e suficient de buna, ferestrele de calitate si ventilatia cu recuperare de caldura, ar trebui sa pot mentine usor o temperatura constanta la interior, fara sa am nevoie de o racire agresiva. In pereti nu prea as vrea, pentru ca apoi ar trebui sa stau cu camera de termoviziune sa vad unde sunt tevile de cate ori vreau sa agat ceva.

Edited by nightmare392, 05 January 2022 - 22:45.


#69
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca gips-cartonul e gaurit atunci sistemul de pozare a tevii in spatele acestuia va fi eficient, cred ca un plus il are cel cu aripioare de aluminiu. Prima data am crezut ca te referi la placi de gips-carton negaurite.

Problema ramane la bai si bucatarie unde nu poti pune, faci mucegai sau chiar picura tavanul.

#70
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
La primul sistem e vorba de placi gaurite, la cel Beka din clipul acela, sunt placi obisnuite, fara gauri, ceea ce vreau. Momentan e doar o idee, daca e greu de implementat, renunt la ea si raman cu racirea doar prin pardoseala. Nu vreau sa am nevoie de nimic special (de genul placilor perforate), pentru ca tot ce e special se gaseste greu si costa mult. Daca nu se poate face cu componente uzuale, nu fac.

#71
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Mda... e frumos sistemul Beka dar nu stiu ce randament mai are in spatele placilor si daca aceste placi sunt speciale sau nu, oricum ideea e ca placile sa fie rezistente la umezeala si cat mai subtiri, eventual pui structura metalica mai deasa ca sa poti pune placi subtiri.
Totusi eu zic sa cauti sistemul cu teava bagata direct in placa, sunt destule clipuri cu realizari de acest tip, ma gandesc ca cineva iti vinde doar placile fara manopera.

Ar fi bune niste sfaturi de la cei care au mai facut asa ceva, doar ca acestia sunt putin si sunt sanse mici sa-i gasesti pe net, cauta la firme dedicate sa-ti faci un proiect sau o idee macar de costuri materiale si eventual manopera ca sa dea bine.

Edited by danciusergiu84, 06 January 2022 - 13:14.


#72
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Placile cu tuburi in ele sunt 70-80 E/m2 fara manopera, ceea ce le scoate din schema din start. O sa mai caut, poate gasesc exemple pe undeva sa vad cum functioneaza in practica diferite sisteme. Din pacate la noi se merge masiv pe aer conditionat, deci nu va fi usor sa gasesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate