Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

România oprește radioul digital DAB

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
România și-a luat rămas bun de la radioul digital terestru pentru moment.

Ansamblul de pe canalul 12 A cu șase programe în vechiul standard DAB a fost oprit la sfârșitul lunii iulie.

A fost o operațiune de testare în zona mai mare a Bucureștiului.

Radiodifuzorul de stat are planuri pentru o rețea la nivel național în standardul DAB + mai modern, dar nu este clar dacă și când va fi lansat acest lucru. Înainte de România, Ungaria și Macedonia de Nord au oprit și canalele digitale terestre.

https://www.satellif...fd939634c7d7a66

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E veche treaba deja, ma gandeam ca apar info cand se activeaza DAB+ Testele s-au incheiat.
Conform unor documente mai vechi de la ancom ar trebui ca pana in ianuarie 2022 sa avem 50% din teritoriu acoperit cu radio digital.

Edited by andreic, 27 September 2021 - 16:11.


#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Cu 0,001 dotați cu aparate capabile sa recepționere asa ceva nu avea rost. FM-ul va avea încă viata lunga.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Toate masinile noi 2019-2020+ au dab+ FM-ul se inchide deja prin unele tari UE. Oricum pot merge in paralel o vreme.
E mult mai bine pe dab, frecventa mai buna, sunet indiscutabil si bate mai bine cu putere mai mica decat analog. De ex tx-ul din Bucuresti avea vreo 250W si batea pe A1 pe radio modern de masina pana la km 65 ceea ce e decent pentru puterea aia. Plus ca in DAB faci sisteme ca la celulare si acoperi zonele slabe sau orase mici cu relee locale de mica putere, 50-100W.

Edited by andreic, 27 September 2021 - 16:18.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cu internetul din Romania DAB este pur si simplu inutil. FM+Internet 4 G si chiar 5 G et Voila, ai radio in masina. Eu tocmai mi-am luat incarcator auto cu modulator, prin Digi.Mobil aud orice radio sau chiar si Youtube in masina.

Asa si DVB-T-ul, cu atata internet si cablu TV a devenit inutil inainte sa fie adoptat.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Din contra, merge si unde nu ai 4G si in plus nu depinzi de alte retele si tarife. Tv-ul e alta poveste. radioul este pentru mobilitate.
In plus acest lucru e valabil si la FM analog.

Edited by andreic, 27 September 2021 - 16:54.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Merge cu cateva posturi care, de regula, nu-s pe gustul tau. Iar grosul ascultatorilor nu vine din randul celor ce umbla in zone nepopulate ci tot unde ai net de orice fel.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Noi avem net bun in orase. In afara lor, acoperirea este praf. Cu DAB, sa mergi cu masina, ai numai intreruperi.
Nu am pierdut absolut nimic, parerea mea. Pentru cine vrea calitate, exista net. Pentru ceilalti, exista FM si AM.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postandreic, on 27 septembrie 2021 - 16:53, said:

Din contra, merge si unde nu ai 4G si in plus nu depinzi de alte retele si tarife. Tv-ul e alta poveste. radioul este pentru mobilitate.
In plus acest lucru e valabil si la FM analog.
are dreptate, pe masina folosesc carplay si ascult radio pe internet intr-o veselie, merge f. bine si nu face trafic prea mult. personal nu prea mai sunt interesat de dab...

Edited by Fane, 27 September 2021 - 17:42.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La fel fac si eu. Ba si acasa (nu am radio si chiar daca as avea in caldarea unde stau la tara putine posturi s-ar prinde cat de cat). Am o aplicatie, Radio Online (nu-i fac reclama) dar are o gramada de posturi. Si mai sunt si alte aplicatii care-ti ofera tot ce doresti ca si radio, via internet. Ori direct prin interfata web.
SIncer nu-i vad rostul. Nici macar anuntarea aglomerarilor pe autostrazi - se descurca majoritatea aplicatiilor tip gps.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postandreic, on 27 septembrie 2021 - 16:53, said:

Din contra, merge si unde nu ai 4G si in plus nu depinzi de alte retele si tarife. Tv-ul e alta poveste. radioul este pentru mobilitate.
In plus acest lucru e valabil si la FM analog.
Merge si pe 3 G, merge radio si daca depasesti traficul alocat in planul tarifar, nu necesita decat vreo 256 kbps, mai putin chiar.

Cum oricum se doreste 3-4-5 G peste tot, DAB si DVB-T sunt doar o risipa. Iar acasa FTTH este baza, adios pana si DTH Satelit.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Asta este ca-n bancul ala cu dacii care erau deja wireless din cauza ca nu s-au gasit sarme prin Sarmisegetuza :) Folosesc atat Android Auto cat si DAB in masina (am vreo 80 de canale in zona mea, evident nu in RO) si mi se pare util acest DAB, mult mai comod din moment ce nu conectezi telefonul de fiecare data, calitate sunet excelenta, acoperire perfecta (inclusiv in tuneluri). Probabil este si ieftin ptr ca f putine canale au nesuferitele reclame.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am avut o dilema acum 5 ani daca sa imi pun DAB pe masina sau nu ... pana la urma nu am pus ... se pare ca am ales bine. Dar ar fi cazul totusi sa apara, chiar daca avem streaming de pe net, nu e acelasi lucru totusi.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFane, on 27 septembrie 2021 - 17:40, said:

are dreptate, pe masina folosesc carplay si ascult radio pe internet intr-o veselie, merge f. bine si nu face trafic prea mult. personal nu prea mai sunt interesat de dab...
Eu merg cu FM clasic deocamdata, setat sa faca autojump si select dupa rds, astept dab-ul totusi Posted Image Tel se conecteaza la masina prin BT doar pentru audio call si streaming messengere.

Edited by andreic, 27 September 2021 - 18:30.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postatupi, on 27 septembrie 2021 - 18:21, said:

am vreo 80 de canale in zona mea, evident nu in RO
In RO nu ai sa vezi asa ceva, ca atare nu poate exista comparatie. La noi o sa aiba SNR povestea pe infrastructura fostelor relee tv VHF si incap cateva posturi. Amin.

Edited by neagu_laurentiu, 27 September 2021 - 18:31.


#16
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

View PostYOUR_GOD, on 27 septembrie 2021 - 17:27, said:

Noi avem net bun in orase. In afara lor, acoperirea este praf. Cu DAB, sa mergi cu masina, ai numai intreruperi.
Nu am pierdut absolut nimic, parerea mea. Pentru cine vrea calitate, exista net. Pentru ceilalti, exista FM si AM.

Nu cred ca avem net praf in afara oraselor, iar streamingul pe o aplicatie de radio este infim, merge si pe 2G probabil. Am mers in Grecia numai pe TuneIn si nu am avut blocaje, iar aia prin muntii si dealurile lor chiar au net praf !

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cum vad eu evolutia radioului real (adica non stream)... noi avem 2 multiplexe, unul care va fi national 12A probabil si unul la liber, puse oriunde e nevoie pe 11D parca intelesesem. Cele nationale vor fi exclusiv pentru retelele nationale. Adica gen radioul public, kiss, europa fm si dinastea, vor fi probabil 12 sau 14 pozitii/canale disponibile in dab+ pe carrier considerand alocare uniforma a bitrate-ului. Radioul national o sa intre ca e must carry oricum iar restul frecventelor din multiplex national se vor licita si cine e mai tare financiar probabil le va primi. Eu sper sa am Rock FM, Impuls, Tommorrowland printre ele... deci astea 12 sau 14 vor fi receptionabile oriunde in tara acelasi program iar asta e super ca nu stai sa umbli la radio sau tel, conduci si el face automat schimbarea releelor/celulelor.

Cu multiplexul regional va fi licitatie pe regiuni, fiecare oras cu posturile locale. Probabil in Bucuresti vor fi pe regional posturile mai slabe care nu-si permit sau nu au interes sa fie nationale, si evident tot cu licitatie. Aici o sa inter probabil majoritatea bucurestene in zona mea, poate chiar Bucuresti FM o sa-l bage local nu pe national. SI in rest fiecare oras sau regiune cu ale iei, Brasov, Pitesti, Arad etc... toate pe aceeasi frecventa 11D cu emitatoare low power si foarte eficiente, cele analogice cu lampa sunt energoface si costurile de mentinere in functie si curent sunt mari. In DAB emitatorul e ca o jucarie pirat, ca un sertar plat de server si poate da 50-100W usor.
Attached File  dabtx.jpeg   78.69K   76 downloads

Se pot instala in cabinete mici ca la tehnologia mobila celulara, nu e nevoie de dita mai instalatia. Si un pirat destept isi poate lua din China un DAB TX si pune pe alergatura ancomul Posted Image

View PostMosu007, on 27 septembrie 2021 - 18:35, said:

Nu cred ca avem net praf in afara oraselor, iar streamingul pe o aplicatie de radio este infim, merge si pe 2G probabil. Am mers in Grecia numai pe TuneIn si nu am avut blocaje, iar aia prin muntii si dealurile lor chiar au net praf !
Am dezinstalat tunein-ul dupa ce m-a inundat cu publicitate Posted Image

Edited by andreic, 27 September 2021 - 18:49.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMosu007, on 27 septembrie 2021 - 18:35, said:

Eu nu-ti impartasesc opinia. De fapt, nici operatorii nostri nu se straduiesc, pentru ca ei pun la dispozitie pana la biti pe secunda. Am mers in Germania cu DAB si semnalul cadea. Radioul live nu merge incarcat un buffer. Ori ai semnal, ori nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate