Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

România oprește radioul digital DAB

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,794
  • Înscris: 14.10.2008
Unde nu am net, FM-ul merge. Lipsa net si lipsa FM doar pe Transfagarasan la coborare spre Arges am pomenit.

#38
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005

View PostNeaceasca85, on 28 septembrie 2021 - 00:17, said:

Cum ziceam, DAB si DVB-T-2 tehnologii sortite esecului intr-o Romanie a internetului. Pana si DVB-S incepe sa dispara, sa nu mai fie folosit decat in zone izolate, dar fibra RDS-ului a cam ajuns si acolo, in sate ce nici telefonie fixa nu au avut vreodata.


Orice tehnologie se perima la un moment dat. Ca sa nu zicem de cele moarte din fasa.
Daca o mai intarzie cativa ani deja s-ar putea sa fie degeaba. In momentul in care isi va lansa Musk satelitii si Oneweb, acoperierea de net nu cred ca va mai fi asa problematica. Poate la jocuri sa fie o problema latenta mare ce o vor avea conexiunile, dar pentru un internet radio si un tv o sa fie perfecte asta pentru case. Pentru masini va mai fi de asteptat, antenele sunt cam directionale inca.

Edited by trid_ovi, 28 September 2021 - 16:58.


#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Tehnologia asta nu e nouă, doar că nu a avut cerere.
Pe scară largă, nu se va folosi niciodată, pentru că semnalul radio e una, mai slabe mai bun, dar FM-ul digital este alta. Pur și simplu nu-i văd rostul.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNeaceasca85, on 28 septembrie 2021 - 09:18, said:

In fine, poate ca DAB, DRM si DVB-T vor exista la un minim necesar impus de UE, dar vor avea foarte putini utilizatori. Daca se va sista FM-ul da, un DAB va trebui sa existe.
Vor prinde din urma, cu timpul.

#41
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2012

View PostAlexis, on 27 septembrie 2021 - 18:54, said:

Avem cea mai buna acoperire de date dintre toate tarile din UE. Extrem de rar gasesti locuri unde sa nu ai internet minim pentru un stream radio....

Incearca sa mergi pe tot malul Dunarii in zona de granita si o sa vezi ce conexiuni la internet o sa gasesti... bulgarii si sirbii la greu pe 4G, români ioc.... Locuri in care aveam 4 cartele de la operatorii romani fara semanal si imi intra bulgarii si sirbii fara probleme.

#42
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Postandreic, on 27 septembrie 2021 - 18:57, said:


Se trece practic de la vechi si consumator mare de energie la digital si eficient.


În această privință, Elveția este un foarte bun exemplu.
Dacă nu mă înșel, în nordul Europei - prin Scandinavia - emisiile terestre în analogic au fost oprite, locul acestora fiind luat de emisiile în digital terestru.

#43
TheSignMetro64

TheSignMetro64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 07.09.2018

View Postgelucimpi, on 28 septembrie 2021 - 22:53, said:

Dacă nu mă înșel, în nordul Europei - prin Scandinavia - emisiile terestre în analogic au fost oprite, locul acestora fiind luat de emisiile în digital terestru.

Au fost oprite doar posturile NRK din Norvegia.

#44
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Nu suntem singuri.
Irlanda, Ungaria, Finlanda, Portugalia sunt alte țări cu interes scăzut în DAB. Germania are doar posturile naționale pe dab, în rest FM la greu. Luxemburg e altă țară fără interes în DAB (Bine, la câte nații sunt pe acolo, nu e de mirare). Exact cum se spune mai sus, un standard depășit.
E drept, că multe mașini din vest au dab la radio ( chiar și daciile vândute pe acolo au dab demult), dar în România, este un standard cam mort din fașă. Atâta timp cât ai internet acasă, ai un aparat radio internet (nu sunt scumpe) în casă, se spune că ai radio acasă. Referitor la cât mănâncă, depinde de post. Noi încă avem MW și LW active (deși pot trece și astea oricând în DRM, au echipamente compatibile). Oricum sunt de părere că radioul pe FM și postul național pe MW/LW pot rămâne, acesta din urmă mai mult de urgență. În caz de calamitate /catastrofă etc, doar MW/LW mai pot fi de bază, internetul poate cădea în mod neașteptat. Nici în țările menționate, ca și la noi, nu există interes pentru dab. Astfel că dacă aduci radio DAB în România, riscul ca acestea să stea cu anii pe raft e mare (având în vedere prețul mai mare) iar mamaie Floarea sau moș Tăgârță, își iau doar un radio ieftin, eventual cu ceas, ca să asculte pe FM România Actualități. Sau pe medii antena satelor. Ei preferă să dea doar 50 lei maxim pe un radio simplu decât 200 lei pe un DAB. Cei tineri, fie iau un radio internet fie ascultă pe laptop /pc /tableta /telefon cu vreo aplicație. Deci din start, am ucis și răs-ucis dab. Probabil posturile naționale și regionale vor trece pe dab, dar privatele, nu cred că prea curând.

#45
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Eu sunt sigur ca in .ro DAB-ul va avea aceeasi soarta ca DVB-T-ul. Posturile de stat vor emite acolo din obligatie. Privatii vor zice pas.
In cativa ani, radioul asa cum il stim acum, va lua drumul presei scrise. Pe internet e greu sa tii statii de muzica cu multe reclame, gen Kiss, Zu, Pro. Sunt sanse sa mai reziste cele de stiri - EuropaFM si DigiFM. Posibil cele tematice gen DanceFM, OWR, RockFM... sa mai castige niste ascultatori. Asta daca nu vor fi ingropate intre timp de Spotify sau altcineva.

#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Tocmai asta gasesc misto la DAB, nu stiu daca si in alte parti e asa dar eu receptionez aici unde ma aflu aproape 100 de canale radio DAB si cu exceptia celor comerciale care se afla inca si pe FM+cele nationale toate celelalte "de nisa" nu au reclame, publicitate etc. E vis! Unele nici ora exacta nu o dau. Calitatea audio este mult peste FM sau online radio.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
Asa va fi si la noi daca se vor misca, vor licita nationalele si localele. DAB-ul nu concureaza cu internetul, n-are treaba, e sistem independent de net.

Edited by andreic, 11 January 2022 - 21:09.


#48
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Te contrazic. Nu va licita nici un privat.
De ce ar investi privatii zeci se mii de euro fara nici un sens?
De ce ar investi ascultatorii sute de lei in receptoare noi?
Noul radio este aici, de ani de zile, in telefoane. Se numeste YouTube, TuneIn, Spotify, Radio Garden, DI... sau aplicatiile dedicate ale statiilor radio.
E ca si cum am acces la toate filmele online gratis si legal iar eu imi cumpar BlueRay player. :)

Edited by vierme, 15 January 2022 - 05:38.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
E plin de privati pe piata, toti vor fi eliminati din analog si vor licita in dab ca in toate tarile UE. In primul rand retelele nationale private... dupa aia localii. Receptoarele noi sunt ieftine si multi le au deja.
Internetul nu e radio, nu concureaza cu terestrul, e un sistem de difuzare online si atat, presupune acces la o retea deci costuri de utilizare. E folosit de putini, e un sistem de nișă, lumea in general caiuta simplitatea, functionalitatea directa de la buton.

Edited by andreic, 15 January 2022 - 09:43.


#50
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
DVB-T nu mergela noi din cauza DVB-C si DVB-S care la un cost foarte accesibil acopera cam toata tara.
Trecere la DAB va mai dura inca 3-5 ani. Pana atunci internetul va tot creste si va deveni si mai accesibil. Nu va investi nimeni in DAB. Radioul pe care il stim acum este invechit. In cativa ani si televiziunea liniara va fi depasita. Generatia tanara are alte obiceiuri de consum si se rezuma la un singur mediu - internet. Investitiile vor fi pentru ei si nu noi, batranii. :)

Mi-am cumparat in urma cu 2 ani un sistem audio pentru a asculta muzica (2×JBL Partybox 100). Nu are CD, DVD, radio, caseta sau vinil. Stie un singur lucru - bluetooth. E mai mult decat suficient... pardon, are si stick, dar l-am folosit o singura data.




#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
Toate astea care par invechite sunt de fapt baza pentru multi oameni, unii dintre noi ne credem in cyberpunk 2077 si ni se pare ca ceva e invechit dar in realitate e mainstream, cata vreme nu stim e discutabil dar acum cel putin e in voga. In plus exista necesitatea unui sistem la buton. Da, exista si masini care au pe langa radio dab+ si internet radio, sunt acele mediacentre auto de pe masinile noi... pui sim sau faci acces prin wifi si poti asculta ce vrei. Fiecare cu ce il interezeaza dar retine ce am mai spus, sistemele nu se concureaza, unu nu inlocuieste altul, vor merge in paralel Posted Image

New York este plin de posturi de radio FM inslusiv cu HD (digitalul lor)... ai crede ca toata lumea e pe telefoane pentru radio... si totusi se incapataneaza sa reziste, mai mult rezista foarte bine si statiile de unde medii.

PS - dab-ul e ieftin de implementat in comparatie cu orice alt fel de radio.

Edited by andreic, 15 January 2022 - 13:33.


#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Vindeti pielea ursului din padure? Nu va mai amagiti cu reflexia altora din vest, aici DACA va fi SRR in retea! Inca mai au SNR releele VHF ce se pot readapta usor si restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 15 January 2022 - 13:36.


#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

View Postneagu_laurentiu, on 15 ianuarie 2022 - 13:34, said:

Inca mai au SNR releele VHF ce se pot readapta usor si restul e cancan.
Se rezolva usor partea tehnica, nu e un obstacol. Treaba de vointa mai mult.

Edited by andreic, 15 January 2022 - 13:44.


#54
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007

View Postandreic, on 15 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Toate astea care par invechite sunt de fapt baza pentru multi oameni...
Exact cum zici tu. FM e invechit dar baza pt Romania. DAB e pt alte tari ce e FM-ul pt noi. Ca sa fi prins si la noi trebuia lansat in urma cu 10 ani, in era internetului 3g. Acum e prea tarziu.
FM-ul o sa mai existe mult si bine la noi iar DABul va fi un experiment nereusit. Asta daca chiar se va implementa.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate