Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

AMAZON.de/.it/.es etc - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Salutare. Incerc sa imi comand de pe Amazon.de un kindle. Pe pagina produsului pe langa pretul produsului imi este comunicat si costul transportului (6, ceva euro), il pun in cos, dau finalizarea comenzii, introduc adresa si primesc mesajul
"Sorry, this item can't be sent to your selected address. Learn more. You may either change the delivery address or delete the item from your order."

Ce este de facut?

#38
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Mai mult ca sigur produsul se trimite numai pe teritoriul Germaniei,trebuie să alegi o adresă din Germania!

#39
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Ca se poate trimite pe teritoriul Germaniei, de asta m-am prins. Insa ma gandeam ca stie cineva vreo solutie ca sa fie expediat si pe teritoriul Romaniei.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune link cu produsul

#41
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
@dacis2
Poti folosi mailboxde:
https://www.mailboxde.com

#42
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013

View Postdacis2, on 01 noiembrie 2021 - 07:51, said:

Salutare. Incerc sa imi comand de pe Amazon.de un kindle. Pe pagina produsului pe langa pretul produsului imi este comunicat si costul transportului (6, ceva euro), il pun in cos, dau finalizarea comenzii, introduc adresa si primesc mesajul
"Sorry, this item can't be sent to your selected address. Learn more. You may either change the delivery address or delete the item from your order."

Ce este de facut?
daca te loghezi in cont inainte de a face o comanda vezi daca se livreaza produsul respectiv in RO inainte de a pune produsul in cos .....scutesti timp.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In general produsele Amazon - Kindle, Fire, Alexa, nu se vand decat in tara in care e magazinul online.
La noi mai pot fi achizitonate uneori pe emag - aduse de pe piata gri, dar functionalitatea poate fi redusa - nu au suport ptr Romania.

Am zis in general ptr ca sunt vreo 2-3 produse care se pot livra - cel mai prost stick Fire, SD si vreo 2 produse Echo.


#44
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
@dacis2

https://www.eshopwedrop.ro/

doar prin intermediul lor poti lua produse Amazon (Echo Dot, Fire Stick, Kindle) deoarece acestea nu pot fi comandate decat in tara unde au ei depozitele: Spania, Germania, Italia...

am comandat prin ESWD de multe ori, au ajuns foarte repede coletele

din pacate noi suntem cam la coada EU si nu putem beneficia de multe facilitati oferite de Amazon... aia e

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema la produsele astea e alta - tabletele Kindle, Fire, stick-urile vin preconfigurate cu serviciile Amazon din tarile respective - servicii inexistente in Romania. Ai si optiune sa lege contul tau de ele. Nu exista suport vocal ptr Alexa decat in cateva limbi... evident nu in Romana...

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O atentionare ptr cei care doresc sa cumpere de pe Amazon UK - nu vor mai accepta carduri Visa - https://www.neowin.n...e-to-high-fees/

#47
acbaracuda

acbaracuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2014
Prin cine livreaza de obicei Amazon Europa daca put Standard Delivery? La Express, din ce am auzit e UPS dau DHL. Am comandat acum ceva de pe amazon.de si scrie "Delivery by FAN". O fi FAN Courier? :))

#48
pufffi

pufffi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.10.2021
Tot cu dhl,ups dar si cu posta cateodata.
Mai bine alegi standard ca daca vine cu posta poti sa ceri refund ca nu are tracking.
Eu cer refund de fiecare data cand vine cu posta ca sa mai echilibrez balanta

#49
acbaracuda

acbaracuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2014
Si mi-ar spune in locul unde scrie la mine "Delivery by FAN" ca vine prin posta romana sau aflu de abia cand ajunge coletul in tara (daca ajunge Posted Image) ) ca trebuie sa il ridic de la posta?

BTW, aparent la comanda asta a mea nu pot sa ii dau track prin aplicatia amazon. Mi-au dat doar un tracking id..

Edited by acbaracuda, 27 November 2021 - 13:15.


#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De pe Amazon ajunge cu FAN de principiu doar daca vine prin Ostereiche Post - ATPost.

Nu stiu ce e FAN ala - nu am auzit pana acum, dar daca nu ai tracking va veni cu Posta Romana ca ultim curier, cand... nu se stie.
La mine ajunge de obicei cam o saptamana mai tarziu decat estimeaza ei pe site. Cam in ziua in care imi ofera sa ma despagubeasca...
Si asta doar la Amazon DE. De pe UK imi vin cu ATPost.

Nu va scrie niciodata cu cine ajunge - doar cu cine pleaca.

Edited by eiffel, 28 November 2021 - 15:31.


#51
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
de pe Amazon.fr au venit coletele cu UPS.

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dar ascris acolo UPS.
Si din UK sau DE potveni cu UPS.

#53
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
la mine tot ce am comandat, de 1 an incoace (pana atunci veneau la poştă), au venit cu UPS

ca e vorba de Amazon.de/ .it/ .fr

* doar cand am comandat de la parteneri au venit cu fanmizer curier... si am regretat (am asteptat mult si bine, cea mai infecta firma de curierat din dolj)

Edited by beavis03, 28 November 2021 - 19:40.


#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cum se nimereste. Acum am doua colete la FAN.

Daca aleg expedited de obicei e UPS sau DHL.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate