Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

AMAZON.de/.it/.es etc - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la mine vin cu UPS.
amazon.de

#56
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
recomandarea mea pt. cine cumpara de la selleri de pe amazon.de :
faceti ochii mari cat cepele sa vedeti ce AWB aveti. va trebui sa luati singuri urma coletului.

dhl are "parteneriat" cu mizer cargus.. pe aia ii doare la pl de colete.
mai mult ca sigur va trebui sa bateti drumul pana la Magurele sau la sediul judetean. dar dak nu va treziti suficient de repede, s-ar putea sa fie si returnat

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Singurele probleme la DHL - Cargus via Amazon DE pot fi generate de lipsa nr de telefon pe colet - mi-au reprosat de cateva ori, de parca era vina mea.

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2021 - 19:48, said:

Si la mine vin cu UPS.
amazon.de
Vreo 6 luni le-am primit cu ei. De 2 luni vin cu Depost - Posta Romana.

#58
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 21.12.2006
Penultimele 2 comenzi le-am dat cu livrare in IF, am plasat azi o comandă cu livrare in B, sunt curios daca se livrează tot cu UPS.
Poate contează și acest aspect.

PS. de ce sunt mai ieftine aceleași produse comandate și livrate prin amz FR decât prin DE? La comanda de 50€ prin FR am ieșit mai ieftin cu 4€ față de DE.

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de piata, de unde pleaca...
Cele mai ieftine erau in UK. Si inca mai sunt, dar pot apare probleme legate de vamuire.

Legat de comenzi - pai iti scrie acolo la Orders cand pleaca, ce curier e folosit - nici nu trebuie sa astepti sa vina.

#60
acbaracuda

acbaracuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2014
Ok, revin cu niste detalii. Coletul pare sa vina intr-adevar cu Fan Courier (cel putin dupa ce intra in Romania). Am scris Tracking Id-ul primit de la Amazon la AWB tracking pe site-ul Fan Courier si imi spune ca "AWB-ul a fost inregistrat de catre clientul expeditor."

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2021 - 19:46, said:

Singurele probleme la DHL - Cargus via Amazon DE pot fi generate de lipsa nr de telefon pe colet

Mda, asta-i cam nasol. Cred ca va trebui sa tot urmaresc AWB si atunci cand ajunge coletul in depozit la Iasi sau cand il preia curierul sa vina la mine acasa, sa sun la birou la ei sa vedem ce pot face. Poate ridic eu pachetul sau poate imi dau ei un nr de telefon de la curier... Macar Amazon pare sa aiba o politica ok de refund si nu imi vor ramane banii blocati un milion de ani daca se intampla ceva cu pachetul.

Edited by acbaracuda, 30 November 2021 - 10:10.


#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

View Postacbaracuda, on 30 noiembrie 2021 - 10:07, said:

Coletul pare sa vina intr-adevar cu Fan Courier (cel putin dupa ce intra in Romania).
Interesant. Poate vine chiar din Romania.
Stiu ca intentionau acum vreo 2 an isa inchirieze spatii de depozitare si pe-aici.

In alta ordine de idei... Stie cineva cei de la Aramex ce partener au aici ?
Ca se pare ca imi vine un colet din US cu ei...

#62
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006

View Postacbaracuda, on 27 noiembrie 2021 - 12:51, said:

Prin cine livreaza de obicei Amazon Europa daca put Standard Delivery? La Express, din ce am auzit e UPS dau DHL. Am comandat acum ceva de pe amazon.de si scrie "Delivery by FAN". O fi FAN Courier? Posted Image)

Am comandat pe amazon.de, am primit tracking de la Chronopost. In 2 zile l-au livrat. Din Franta, tot in Franta. Cum eu locuiesc in Romania, le-am scris. Si-au cerut scuze si mi-au trimis altul cu Expedited Delivery. "Delivery by FAN" - "Expected by 9 December". Pana acum tot ce a fost mai voluminos am primit prin UPS.

Edited by Edgar81, 02 December 2021 - 11:42.


#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

View Posteiffel, on 30 noiembrie 2021 - 12:02, said:

In alta ordine de idei... Stie cineva cei de la Aramex ce partener au aici ?
Ca se pare ca imi vine un colet din US cu ei...
Se pare ca m-am tampit - chiar anul trecut postasem in alt topic ca vin cu DPD-ul la noi...

#64
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

View Postpelecaci, on 29 noiembrie 2021 - 17:58, said:

recomandarea mea pt. cine cumpara de la selleri de pe amazon.de :
faceti ochii mari cat cepele sa vedeti ce AWB aveti. va trebui sa luati singuri urma coletului.

dhl are "parteneriat" cu mizer cargus.. pe aia ii doare la pl de colete.
mai mult ca sigur va trebui sa bateti drumul pana la Magurele sau la sediul judetean. dar dak nu va treziti suficient de repede, s-ar putea sa fie si returnat
Vorbesti serios?Am vreo 10 colete sosite din DE in ultimii 2 ani,toate fără nr.meu de mobil trecut pe colet(GDPR) si ce să vezi,toate au sosit!Si n-a trebuit niciodată să-mi sun avocatul!

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Daca are omul data adresa de acasa si il cauta curierul odata, de doua ori, dar el e la munca la ora aia...
Nu are cum sa-l sune sa vorbeasca cu el.

Mie mi-au reprosat doar ca nu e trecut numarul pe colet, dar eu primesc coletele la munca. Curierii stiu programul asa ca nu e bai mare.
Azi m-am trezit cand am ajusn la munca cu 2 colete de la Amazon - au venit luni si le-a lasat la paza ca nu am lucrat.

#66
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 01.11.2006

View Postthomasstar, on 02 decembrie 2021 - 15:45, said:

Vorbesti serios?Am vreo 10 colete sosite din DE in ultimii 2 ani,toate fără nr.meu de mobil trecut pe colet(GDPR) si ce să vezi,toate au sosit!Si n-a trebuit niciodată să-mi sun avocatul!
Ai noroc, al meu cand a ajuns a stat o zi-doua la curier si trimis inapoi  ptr. ca nu avea telefon.
Au scris "nu s-a putut contacta destinatarul", nu s-au obosit sa incerce livrarea.

#67
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009
Mai mult ca sigur că niciodată nu le-ai dat nimic!!!

#68
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Delivery By FAN - Livrat de Fan Courier.

#69
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salut. Aștept un colet de pe Amazon.de trimis prin depost. Numarul de tracking e foarte ciudat, de forma 9999/08/7440xxx. Se poate urmări undeva?
Prin ce se va livra in ro? Mulțumesc!

Edited by horatziu, 21 September 2022 - 08:11.


#70
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere ca e scrisoare sau plic trimis fara tracking sunt sanse mici de localizare.
ia legatura cu suportul amazon.de
cu posta romana

Edited by carmenclara1, 21 September 2022 - 11:45.


#71
sorin88

sorin88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.05.2007
Aceeasi situatie. Trimis cu Depost, tracking id-ul ala e inutil. Ai rezolvat ceva cu support-ul lor sau ti-a ajuns intre timp? La mine astazi trebuia sa ajunga.

#72
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

Vizualizare mesajsorin88, pe 22 septembrie 2022 - 17:27, a scris:

Aceeasi situatie. Trimis cu Depost, tracking id-ul ala e inutil. Ai rezolvat ceva cu support-ul lor sau ti-a ajuns intre timp? La mine astazi trebuia sa ajunga.

Nu au niciun info în plus la support, am vorbit de 2 ori cu ei. Răspunsul lor a fost sa aștept. Eu trebuia sa primesc ieri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate