Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#127
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postdan81, on Jun 9 2006, 14:48, said:

dezavantaje - nu filmeaza true 16:9 ci doar da senzatia printr-un "crop and zoom" infect (pacat)

S-a vorbit mult despre metodele de obtinere a widescreen-ului la camerele panasonic 3ccd.Cele  care fac crop si zoom sunt gs250 si gs300.E adevarat facand acel crop&zoom folosesc o suprafata mai mica din senzori fata de filmarea 4:3.Teoretic ar trebui sa se piarda ceva rezolutie si calitatea imaginii fata de cea in 4:3 sa fie inferioara.Practic nu se intampla asa ceva deoarece gs250/300 dispun de pixeli suficienti pe senzori astfel incat chiar si atunci cand e folosita acea suprafata usor mai mica pentru filmarea 16:9, camera sa inregistreze imagini la rezolutie full.Cel putin in testele de evaluare a rezolutiei in 16:9 atat gs250 cat si gs300 ies foarte bine.Singurul dezavantaj ar fi ca  wide-ul(latimea campului vizual) e cu cateva grade mai ingust decat la modelele care obtin WS-ul fara crop&zoom de exemplu,dar mie mi se pare o chestie minora.

La gs150/gs180/gs500/gs400 se pierd din partea superioara si inferioara a senzorului cateva randuri de pixeli dar se castiga cateva in partile laterale.Marea buba e ca la gs150/180 nu mai ramane suprafata suplimentara pentru stabilizarea electronica si astfel stabilizarea e activabila doar in modul 4:3.
Mai clara decat explicatia mea ar fi schema asta:
Attached File  pan_wide.jpg   10.55K   214 downloads
verde=aria folosita pentru 4:3
rosu=aria folosita pentru 16:9

Cu toate astea gs300/250 are imaginea ceva mai "sharp" decat gs180/150 chiar si in 16:9.

Edited by andjar, 09 June 2006 - 17:17.


#128
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
de sony dcr-hc 32 ce parere aveti?

#129
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Am de ales intre camerele din descrierea topicului, Hitachi la 399E,Sony 92 la 410E, Sony 105 la 420E.
  Am filmat anterior cu Hitachi MV 230E, aparuta acum 3 ani si am ramas impresionat de calitate la 12X optic.Dezavantajul la Hitachi este ca nu inregistreaza de cat pe medii DVD RAM si DVD - R.
  Pe DVD RAM face si poze, pe DVD - R nu permite functia foto.
  In rest este simplu finalizezi dvd-ul si il vizionezi pe un dvdplayer.
  Despre sony nu stiu cum se comporta .
  Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

#130
Teta

Teta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2005
Dupa indelungi cautari de camere video pe fel de fel de site-uri m-am hotarit (cred) asupra a vreo 3 modele.

- Panasonic NV-GS180EP-S (20 mil.);
- Sony DCR-HC35 (15,5 mil);
- si poate ar merge si un Canon DM-MV 950/960 (15,5 mil).

    
   Ce pareri aveti, ce ma sfatuiti sa aleg? Sau orice altceva mai bun care sa se incadreze intre 15 si 20 mil. Camera imi trebuie pentru excursii, casa, si alte evenimente marunte, nu nunti sau ...

Multumesc!

Edited by Teta, 15 June 2006 - 23:55.


#131
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
Panasonic GS180 ( de preferat varianta de anu trecut GS150 , dar care e pe cale de disparitie si unde se mai gaseste este mult mai scumpa , 25-26 mil ) sau Canon Mvx450/460 (19 mil) sau Sony HC44/46 . La bani mai putini adica pe la 14-15 mil gasesti un canon de anu asta mv900-960 sau Panasonic gs35/37 . Succes !

P.S. si eu ma lovesc de aceiasi problema ca si tine cu achizitionarea unei camere video , depinde si ce vrei de la camera respectiva ( ca de obicei ce au unele , nu au altele si invers - ex. una are blitz/lampa , alta n-are  , una are zoom 20 , alta doar 10 sau 12  , una poate filmare pe noapte , alta nu poate , unele pot si filmare widescreen , altele nu  s.a.m.d.) . Eu pe la pretul de ~19 mil m-am cam hotarat la un canon 460 .. dar inca mai caut  ^_^

#132
Teta

Teta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2005
Aha, deci tot Panasonic ... E interesant si Sony HC 46. N-are lampa nici una din ele cred (parca Sony-ul ar parea sa aiba). Nici nu stiu daca se poate atasa apoi la modelele acestea...
      Filmarea pe timp de noapte e un mare plus pentru o camera video. Si la Sony 46 si la Panasonic gs180 par bune.
     Zoom-ul in schimb e slabut la amandoua.
     Canon 460 e si el f interesant. Lampa are, zoom 20, mai multe moduri de lucru (spre deosebire de Sony care n-are; eu sunt foarte incepator in domenul asta). Ramine sa aleg cred intre Panasonic si Canon.
    
     De asemenea ... cita incredere sa am in produsele de pe site-uri. Eu vreau sa cumpar din magazinele din oras (unde produsele sunt mai scumpe decit pe net). Poate cineva sa-mi recomande niste site-uri de incredere, care nu urmaresc sa traga doar tzaci.

Multumesc mult pentru ajutor!  :D

#133
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
Exact , au aparut atatea situri on-line in ultima vreme care de care mai atractive si cu preturi bune .. daca stie cineva cateva situri in care poti avea incredere  rog sa posteze aici linkuri si eventuale sugestii

#134
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004

View PostTeta, on Jun 16 2006, 15:38, said:

Aha, deci tot Panasonic ... E interesant si Sony HC 46. N-are lampa nici una din ele cred (parca Sony-ul ar parea sa aiba). Nici nu stiu daca se poate atasa apoi la modelele acestea...
      Filmarea pe timp de noapte e un mare plus pentru o camera video. Si la Sony 46 si la Panasonic gs180 par bune.
     Zoom-ul in schimb e slabut la amandoua.
     Canon 460 e si el f interesant. Lampa are, zoom 20, mai multe moduri de lucru (spre deosebire de Sony care n-are; eu sunt foarte incepator in domenul asta). Ramine sa aleg cred intre Panasonic si Canon.
    
     De asemenea ... cita incredere sa am in produsele de pe site-uri. Eu vreau sa cumpar din magazinele din oras (unde produsele sunt mai scumpe decit pe net). Poate cineva sa-mi recomande niste site-uri de incredere, care nu urmaresc sa traga doar tzaci.

Multumesc mult pentru ajutor!  :D
Si cit crezi ca ai de gind a filmezi pe timp de noapte? Pt. ca daca te referi la lumina slaba adica in apartament nu ai nevoie decit de un bec de 100W in plus si ai toate conditiile si nu mai depinzi de Sony care se spune ca e cea mai buna in lumina slaba! Criteriul de filmare in lumina slaba nu prea m-a interesat pt ca nu voi fi prea des in astfel de situatii! Si eu am fost in aceeasi dilema si am avut de ales cam intre aceleasi camere enumerate si am ales Panasonic fie si numai pentru cele 3 CCD-uri. De altfel are si suport de lampa. Si nu regret nici un macar un leu din cei cheltuiti!

#135
Teta

Teta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2005
Deci inca un punct in plus pentru Panasonic... Oricum sunt tot mai convins ca altceva nu merita banii. Nici macar Sony HC 96. Merci mult de sfat.

#136
Teta

Teta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2005
    PENTRU CINE MAI VREA SA SE ASIGURE CA PANASONIC GS 180 E CEA MAI BUNA ALEGERE vizitati linkul urmator:
GS 180
Sfaturi de la un profesionist ...   :coolspeak:   :w00t:

#137
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
In final am cumparat Hitachi i DZ-BX35E - 17 mil.
  25x optic/1200xdigital.
  Scrie si pe DVD-R,DVD-RW, DVD+RW si bineinteles pe DVD-RAM, pe care nu-l gasesc.Are  si card SD foto.
  Cred ca merge.
   Am inregistrat 1 DVD cu ea .Cele 3 moduri de filmare XTRA, FINE, STD duc la o capacitate a mini DVD in ordine :XTRA-20 min.; FINE-30 min; STD- 60 min;
  A fost o alegere buna  :mellow: ?

#138
rider_23

rider_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.06.2006
Salut, io sunt nou in forum si doresc putin ajutor in cumpararea unei camere video, desi nu cunosc prea multe.... poate ma puteti ajuta voi cu cateva informatii despre ce marca ar fi mai buna si toate proprietatile, care oricum nu le prea inteleg.(DVD, miniDV,etc  :huh: )


merci mult si astept sfaturile voastre.

#139
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
Spune pentru ce iti trebuie camera, banii care ii ai la dispozitie...
Da un search si citeste despre MiniDv versus DVD

Edited by IL_ConTe, 18 June 2006 - 11:17.


#140
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
pe noi ne intrebi? Spune tu cum e calitatea imaginii.....Ai reusit sa faci comparatia cu un Sony sau un Panasonic 3ccd, hm?

Edited by IL_ConTe, 18 June 2006 - 11:19.


#141
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
eu spun ca ai facut o alegere buna tinand cont de experienta Hitachi, care a fost primul producator de DVDcam-uri.

acu' vreo 3 ani[cand in magazine pretul era de 2-2,5 mii de euro] am vandut 5 DVDcam-uri HITACHI, de care clientii sunt super  multumiti si in ziua de azi.

#142
rider_23

rider_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.06.2006

View PostIL_ConTe, on Jun 18 2006, 12:15, said:

Spune pentru ce iti trebuie camera, banii care ii ai la dispozitie...
Da un search si citeste despre MiniDv versus DVD


vreau sa o folosesc pentru filmari in apartament, mai multe ocazii(munte, mare), ca deh :D a venit vara nu?  :rolleyes: si mai ales ca o sa am o nunta pe 22 iulie si as dori sa se filmeze(binenteles, nu eu) si de pe camera mea, si pentru anumite reuniuni de familie(si in casa si afara) - deci va fi si in spatii mai putin luminate.

ca pret ma gandesc sa ma incadrez undeva  intre 20 - 25 mil.

merci.

#143
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
daca o vei folosi chiar asa mult in apartamente,la petreceri...  cel mai bine s-ar descurca sony hc96/94 la lumina slaba.

#144
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
recomand cu caldura un panasonic 3 ccd cred ca GS 75 daca se mai gasesc sunt potrivite...dar poti cauta si la publicitate ceva mai bun ca gs 75....dar acestea ATENTIE stocheaza pe medii MiniDv...asta necesita un complet format din calculator (tv tuner) placa de captura, soft de prelucrare, forma finala fiind dvd...
si vorba colegului de forumu de mai sus...si sony e o alegere buna.

Edited by IL_ConTe, 18 June 2006 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate