Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#91
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postmava, on Apr 6 2006, 09:46, said:

andjar ce zici de modelu asta Sony HDR-HC3   ?? si ce inseamna CMOS??
http://asia.cnet.com...9116486p,00.htm

p.S. JVC inregistreaza in : dolby
       SONY inregistreaza in: sistem 5.1
      PANASONIC inregistreaza ins: ????? ce fel? ca nu zice ^^

ms }{
hc3 inaca nu a aparut nicaieri dar e foarte asteptata de toata lumea.hc3 va filma in  HDV(hd-mpeg2)...rezolutie1920x1080...Calitatea imaginii sunt sigur ca va fi criminala asemeni celei scoase de hc1.Se zice ca la lumina slaba chiar  va fi superioara fata de hc1 dar e mai slaba pe partea de control manual.Daca esti pregatit de high-definition(s-a scris despre asta aici--cauta...editare greoaie-necesita super sitemPC pt prelucrarea filmarilor) si ti-o vei permite ar fi o alegere buna,n-am ce zice...

CMOS-ul e un tip de senzor.Majoritatea camerelor atat foto cat si video preiau  imaginea  pe senzor de tip CCD.In trecut senzorii CMOS erau folositi pe echipamentele ieftine:camere web,de supraveghere,din tel mobile,etc..Asta pt ca senzorii cmos erau mai ieftin de produs si mai putin energofagi  ,insa erau mai putin performanti ca ccd-urile.Insa in ultimul timp SONY a lucrat mult la imbunatatirea tehnologiei CMOS si au reusit.Azi exista super camere foto si video care functioneaza cu CMOS.Gasesti multe articole despre "cmos vs ccd" pe net ,cu mai multe amanunte.

La faza cu inregistrarea sunetului nu-ti trebuie sa inregistrezi mai mult decat sterreo cu camera ta.Faza cu 5.1 la unele camere sony mi se pare o magarie de marketing.De exemplu pt hc1000 si cred ca pt toate celelalte modele sony ce pretind ca pot 5.1 trebuie folosesti un microfon special facut de sony bineinteles, care  e sau nu e inclus ca accesoriu si pe care apoi trebuie sa-l atasezi la camera.Chestia nasoala si perversa e ca trebuie sa folosesti numai si numai un soft special facut iar  de sony( Sony’s VAIO Click to DVD burning software)ca sa poti obtine un dvd 5.1 din ce ai filmat.
Dar nu inteleg care ar fi farmecul unui sunet 5.1 pe filmarile noastre de zi cu zi.Daca chiar vrei 5.1 o faci cel mai bine in postproductie(la editare).
Ca fapt divers:cele mai bune si mai performante microfoane externe pt camerele video sunt MONO.

#92
mava

mava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
am venit de la magazin....
am avut de ales din :

Panasonic NV-GS500 >> 970?
Sony DCR-SR100 >> 849?
Sony HDR-DC3 (CMOS) >> 1090?
Jvc GZ-MG77E >> 799?

si am comandat Sony DCR-SR100 pe hard.. ce zici merge? dar modelu asta este modelul american... deci cel de europa si cel pe care o sa mi-l aduca este modelul DCR-SR90 care e PAL.
vroiam sa il iau pe modelu care dabea a aparut cu CMOS dar prea o carutza de bani..
merci mult pt tot ce mi-ai zis si o sa iti spun cum si ce stie cand o sa o testez.. oricum o sa mai vin cu niste intrebari ^^

ms mult}{

#93
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
eu as fi ales intre   gs500 si hc3 dar daca tu hdd visezi ,hhd sa fie! :)
bafta!

Edited by andjar, 06 April 2006 - 15:28.


#94
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
Am citit eu pe aici pe forumuri dar tot nu m-am edificat in urmatoarea problema:

Ce camera video digitala sa-mi iau, pentru filmari in familie (nu in scopuri profesionale), sa aiba o buna conectivitate cu calculatorul si sa coste pana in 2000 RON (20 000 000 ROL)?

Edited by inssomnnia, 10 April 2006 - 15:37.


#95
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
http://forum.softped...howtopic=120162

#96
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005

View Postandjar, on Apr 10 2006, 17:29, said:


Multumesc pt raspuns, insa acea discutie mai mult ma incurca decat sa ma lumineze.
Vreau cineva sa spuna direct ceva de genul: "Domn'le eu am cutare camera, face aia, aia, aia, nu face aia, aia, aia costa in jur de..., e buna pentru cutare, nu-i buna pentru cutare, ti-o recomand / nu ti-o recomand, e mai buna / nu e mai buna ca aialalta, ti-o recomand pe ailalta" si asa mai departe.

Edited by inssomnnia, 10 April 2006 - 17:08.


#97
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
cea mai buna alegere pana in 2000ron ar fi canon mvx450
in rest ar merge si sony hc44
Ideal ar fi sa te storci pentru un  panasonic gs180

#98
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005

View Postandjar, on Apr 10 2006, 22:50, said:

cea mai buna alegere pana in 2000ron ar fi canon mvx450
in rest ar merge si sony hc44
Ideal ar fi sa te storci pentru un  panasonic gs180

merci.
da, panasonicul ala imi place ca si caracteristici. problema este ca eu nu prea ma pricep la camere video/foto. insa daca o camera isi merita banii, sunt dispus sa trec de pragul de 2000 RON.
am vazut ca panasonicul are 3 x CCD (3 x 800000 pixeli) iar asta cred ca inseamna 2,4 MP. insa nu inteleg de ce 3 x 800000 si nu direct 2400000.

Edited by inssomnnia, 11 April 2006 - 08:37.


#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postinssomnnia, on Apr 11 2006, 09:37, said:

merci.
da, panasonicul ala imi place ca si caracteristici. problema este ca eu nu prea ma pricep la camere video/foto. insa daca o camera isi merita banii, sunt dispus sa trec de pragul de 2000 RON.
am vazut ca panasonicul are 3 x CCD (3 x 800000 pixeli) iar asta cred ca inseamna 2,4 MP. insa nu inteleg de ce 3 x 800000 si nu direct 2400000.
pentru ce e cate un ccd pt fiecare culoare. rezolutia video e aceeasi cal la toate celelalte. (de 800k). conteaza mai mult la foto decat la film.

#100
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

am vazut ca panasonicul are 3 x CCD (3 x 800000 pixeli) iar asta cred ca inseamna 2,4 MP. insa nu inteleg de ce 3 x 800000 si nu direct 2400000.
  practic pentru realizarea pozelor de 2.4mpixeli gs180 foloseste  o tehnologie numita "pixel-shifting".Fiecare ccd foloseste numai 540kpixeli pt  poze pe care le inregistreaza fiecare in registrul lui de nuante(un ccd in rosu,altul in verde si altul in albastru).Cele 3 imagini sunt compuse intr-una singura si apoi aceasta e marita  la 2.4mp .Astfel se obtin poze de 2.4 megapixeli inferioare calitativ celor produse de camere care au un singur senzor ccd mai mare   si filtru RGB.Chiar si canon mvx450 da poze mai bune chiar daca la rezolutie mai mica. Oricum niciodata sa nu te bazezi pe calitatea pozelor obtinuta de camerele video.Important e ca gs180 ofera imagini in miscare(video) de o foarte buna calitate cromatica datorita celor 3 ccd-uri.Pentru video in format 4:3 sunt utilizati 3x400kpixeli iar in modul wide-screen(16:9) 3x460kpixeli .Deasemenea alti pixeli de la periferia ccd-urilor sunt folositi pt stabilizarea electronica.

#101
inssomnnia

inssomnnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.02.2005
Ce inseamna CCD ?

#102
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Charge-coupled device.

#103
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 05.01.2004
Pentru filmari fara pretentii (dar nu de proasta calitate, sa ne intelegem), poti lua o camera pe care in momentul de fata o gasesti cam la 12.000.000. Eu am de un an jumate un Panasonic NV-GS11 si sint mai mult decit multumit. Imaginea capturata prin firewire si transformata in DVD e mai mult de orice pretentie de amator. Fara gluma, am vazut la un moment dat un fragment pe cind se uita nevasta-mea si mi-au trebuit citeva secunde bune sa-mi dau seama ca nu e de pe un post TV (si am satelit).
Curaj, nu ai nevoie de cine stie ce supercamera daca o folosesti numai la zile festive si in concediu.

Edited by sorin61, 12 April 2006 - 19:33.


#104
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Ce parere aveti?
Panasonic GS 35 sau Sony HC 32E?
Nu ma pot decide, astept ajutor!!!

#105
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Sony HC32E

#106
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 15.06.2005
Eu am Aceasta camera si sunt foarte multumit de ea. Filmeaza 16:9 calitatea imagini este foarte buna chiar si in cazul luminii mai reduse (culorile sunt putin desaturate dar nu apare noise mare) in comparatie cu alte "sapuniere". Touch screenul este un lucru care nu imi place dar asta e, trebuie Sony sa iasa cu ceva marketing in fata, nu prea ma vad cu touch penul pe strada cind filmez iar cu degetul se murdareste destul de rapid displayul. In rest o camera buna.

Edited by voodooeye_69, 04 May 2006 - 08:31.


#107
covasna522

covasna522

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 20.10.2005
la hdd de la calc apar badurile crezi ca la hdd de la camera nu pot apare si atunci ce faci?

#108
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
La 19 - 20 milioane ce recomandaţi? Să nu depăşească 20.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate