Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1441 replies to this topic

#91
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Faci o confuzie, a combate nu e totuna cu a reduce.

#92
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006

 kolfleading, on 05 octombrie 2021 - 06:17, said:

Si reteaua prin care vin cei 200 kWh de la Cernavoda seara  cand aprinzi becul, tot tu ai instalat-o si asiguri intretinerea, ma?
Si daca se strica reteaua seara la ora 23:00, o repari tu, ma?


Cred ca cu un sistem de 3 - 5 kWp poti produce intr-un an 100% din cat consumi, in multe cazuri.
Prin compensarea cantitativa, cei care se afla in situatia asta, timp de 10 ani vor folosi pe gratis reteaua. De platit nu vor mai plati nimic. ZERO.
Dar vor avea pretentia ca reteaua sa le stea oricand la dispozitie. Gratis.



Iar amesteci furnizorul in discutia despre transportator...
1. Furnizorul cumpara de la tine cu pretul mediu ponderat cu care s-a vandut curent in anul calendaristic anterior. Nu face nici o mare afacere.
2. Diferenta pana la 1 leu pe kWh sunt taxe si transport care nu merg la furnizor.
3. Daca anul acesta vinde cu 0.30 lei / kWh, atunci anul viitor va fi obligat sa cumpere mai scump de la tine si rezultatul final se compenseaza.




Repet ce am scris mai sus:

Am inteles ceva foarte clar din toata discutia asta si toate reply-urile tale pe subiecutul asta, si anume ca ai aparat pe toata lumea implicata, in afara de Prosumatori. În afara de ei toti sunt niste ingeri binevoitori, cu tine in frunte iar prosumatorii sunt cei rai care vor sa "fure gratis inapoi curentul produs tot de ei înșiși".

Si Furnizorul si Distribuitorul si Producatorul vor fi niste chinuiti de soarta daca se aproba compensarea cantitativa a Prosumatorilor. O sa moara practic de foame si Furnizorii si Distribuitorii si Producatorii BA CHIAR SI Consumatorii de rand vor avea enorm de suferit, toate de spaima Prosumatorilor cei rai care aprind becul pe surplusul produs de ei dar chipurile neimpozitat conform doleantelor tale.

Multumesc pentru clarificari, acum e limpede ca trebuie sa ramanem pe carbune + Cernavoda, sa fim siguri ca e "fair" pentru toata lumea, in viziunea Dumneavoastra, ma.

#93
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
In contradictoriu cu interesul furnizorului/transportatorului (băieților deștepți ), de a face profituri cât mai mari (căci  nu vor avea pierderi ci vor scădea profiturile ), mai este și interesul statului de a creste producția de energie verde (condiționat de altii bineînțeles, nu din propria inițiativa ). Astfel vor apărea mai mulți prosumatori cu costuri minime pentru stat și “pierderi” mici in cealaltă parte.  
Mai trebuie și statul asta să pună piciorul in prag…








#94
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Salutare tuturor,

Dupa ce am citit fiecare postare in parte vin cu urmatoarea mentiune / intrebare:

Daca eu folosesc reteaua sa iau curent "gratis" noaptea din reteaua pe care eu nu o sustin financiar print neplata tuturor taxelor mentionate si chiar sustinute vehement de unii din colegii de pe forum, oare surplusul meu de curent nu se duce in aceeasi retea "pe de'a moaca" si genereaza venituri tuturor celor implicati. In cazut meu am o instalatie de 6.8 kWp, care cu siguranta va produce intr-un an mai mult decat voi avea eu nevoie.

Ca sa nu mai vorbim despre investia initiala, facuta in totalitate pe banii mei, pe care ii voi recupera destul de greu.

P.S. Macar sa ajungem noi prosumerii supraunitari pana in 2030 si sa aiba o problema statul cu noi.

#95
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Proprietarii de parcuri fotovoltaice primesc 200Euro/MWh în certificate verzi pe care le pot vinde. Dacă ar cumpăra echipamentele la prețul pe care îl plătim noi își amortizează panourile în primii 2 ani iar invertoarele și restul în următorii 2 ani, deci după 4 ani totul e doar câștig dacă nu intervin avarii.
Prosumatorii mici vor trebui să se mulțumească cu schema asta minoră de ajutor, care costă statul (sau cine va suporta costurile) sub 10Euro/MWh.
Sunt curios dacă energia consumată de prosumator din propria instalație se va contabiliza pe undeva în statistici ca să conteze la procentul național de energie regenerabilă, în condițiile în care cota de energie verde obligatorie pt. statele EU va crește permanent.

Edited by mihaicozac, 05 October 2021 - 16:47.


#96
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Daca te uiti pe bursa opcom o sa vezi zeci de mii de certificate la vanzare si nu le ia nimeni. Degeaba le da statul daca nu ai cui sa le vinzi. Vezi la anunturi  cate parcuri fotovoltaice de vanzare sunt! Am gasit unul care spunea ca are contract in derulare cu 12 bani pe kWh !!!! As putea face din fonduri proprii un miniparc de 1-2 mii panouri dar in conditiile actuale scot banii in 15-20 ani !

Am citit recent de un parc mare intrat in faliment, aveau 100 si ceva de mii de CV nevandute !

Edited by csi1, 05 October 2021 - 18:07.


#97
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 Insurer, on 05 octombrie 2021 - 15:55, said:

Salutare tuturor,

Dupa ce am citit fiecare postare in parte vin cu urmatoarea mentiune / intrebare:

Daca eu folosesc reteaua sa iau curent "gratis" noaptea din reteaua pe care eu nu o sustin financiar print neplata tuturor taxelor mentionate si chiar sustinute vehement de unii din colegii de pe forum, oare surplusul meu de curent nu se duce in aceeasi retea "pe de'a moaca" si genereaza venituri tuturor celor implicati. In cazut meu am o instalatie de 6.8 kWp, care cu siguranta va produce intr-un an mai mult decat voi avea eu nevoie.

Ca sa nu mai vorbim despre investia initiala, facuta in totalitate pe banii mei, pe care ii voi recupera destul de greu.

P.S. Macar sa ajungem noi prosumerii supraunitari pana in 2030 si sa aiba o problema statul cu noi.

Salutare si tie

Doar distribuitorul incaseaza ceva de pe urma curentului vandut de tine. Producatorii nu beneficiaza cu nimic, de fapt pierd (sau toti pierdem, vezi mai jos).
La prima vedere, ai zice ca uite - distribuitorul incaseaza ceva de pe urma ta, deci nu i-ai facut paguba.
Doar ca cel care a consumat curentul de la tine l-ar fi consumat oricum, deci distribuitorul tot incasa banii aia. Doar ca nu-i mai incaseaza pe cei pe energia compensata tie.


De ce pierdem toti din cauza prioritizarii surselor foarte fluctuante, asa-zis verzi: sistemul national (trans-national de fapt) trebuie sa faca fata cererii in orice moment, in tolerante foarte stranse. Nu o sa intru in detalii, dar important e ca daca se rateaza chestia asta consecintele sunt de la nasoale (vezi caderile de tensiune de acu' nu multa vreme din Ardeal), la oribile (vezi Texas la inceputul anului) la potential catastrofice (caderi generale pe zile/saptamani si avarii majore la producatori).
Ca atare, trebuie tinute in rezerva capacitati de productie capabile sa intre repede in sarcina. Astea in principiu sunt hidrocentralele si centralele pe gaz.
Tinut hidrocentrale in rezerva inseamna ratarea folosirii unei surse ieftine si complet eco.
Centralele pe gaz sunt scumpe si consuma un carburant scump, care este de asemenea vital si in alte sectoare economice. Si polueaza, chiar daca mai putin decat carbunele sau pacura.

#98
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 mihaicozac, on 05 octombrie 2021 - 16:47, said:

... Sunt curios dacă energia consumată de prosumator din propria instalație se va contabiliza pe undeva în statistici ...
Fix asta ma intrebam si eu, dar cred ca aici suntem de acord cu totii in ceea ce priveste impactul la nivel macro al unor "ametiti" visatori si care din punctul meu de vedere este subunitar ca procent. Daca cineva cunoaste aceste date din surse oficiale cred ca ar rezolva o mare parte din "conflict"...

 _bcristian_, on 05 octombrie 2021 - 19:50, said:

...Doar distribuitorul incaseaza ceva de pe urma curentului vandut de tine. Producatorii nu beneficiaza cu nimic, de fapt pierd (sau toti pierdem, vezi mai jos)...

Iti inteleg perfect punctul de vedere, insa nu iti inteleg vehementa pe acest subiect. Chiar si daca ai lucra in domeniu, ceea ce ma face sa cred asta prin prisma abordarii si a limbajului de specialitate, aici noi discutam despre beneficiile pe care le primim noi "astia" cativa care din bugetul familiei am instalat cateva panouri si incercam sa amortizam cat mai curand posibil investitia si nu neaparat sa facem bani.

Eu personal nu doresc nici un ban de la cei implicati, multi de altfel, ci doar sa fie toata lumea multumita. In acest moment dupa decesul subit al casei verzi (dupa care am asteptat ani de zile) aceasta compensare este o gura de aer binevenita.

L.E.
P.S. Chiar daca suna prea visator, tot noi "ametitii" ne dorim sa facem un loc mai bun pentru urmasii nostri, Ca sa citez un clasic in viata: "Schimbare vine de la fiecare dintre noi, putin cate putin"

Edited by Insurer, 06 October 2021 - 09:12.


#99
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Decat un program de mediu gandit prost si catastrofal la punerea in practica, mai bine o astfel de schema de compensare, care implica acelasi rezultat final, insa fara ca statul sa arunce cu banii din prima zi.

Pe termen lung, toata lumea castiga.

Statul incurajeaza energia verde si nu trebuie sa scoata alte resurse financiare gen prg "casa verde".
Prosumatorii isi amortizeaza investitia initiala mai repede.

Pana la urma trebuie vazuta tinta:
- productia de energie verde
- scaderea productiei poluante
- scaderea dependentei de importuricurent/gaze naturale

#100
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ar fi idealul oricarui posesor de energie verde.
Cand am surplus, iti dau tie, cand am nevoie imi dai tu exact cat am contribuit.
Aici intervin costuri de exploatare retea, intretinere, mai baga crva chestii.. si gata, Ce ai bagat s-a dus pe taxe
Chestia asta a fost inventata in epoca de piatra, cand totul se facea la  bunul schimb
OK , dar cine  cara energia aia pr care o avem ? Trebuie carata inainte si eventual depozitata😁 si apoi carata la utilizatorul initial, care a furnizat acel mic procent in retea

Edited by keta, 07 October 2021 - 01:11.


#101
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 keta, on 07 octombrie 2021 - 01:09, said:

...Cand am surplus, iti dau tie, cand am nevoie imi dai tu exact cat am contribuit...

Iarta-ma te rog ca insist in "prostia" mea, dar nu inteleg de ce toata lumea se opreste doar la matematica cu ce da si cu ce primeste inapoi un prosumer si despre "abuzul" pe care il face la adresa intregului sistem energetic. Cu siguranta fiecare dintre noi va da intr-un an mai mult decat va primi prin aceasta compensare cantitativa. Diferenta pe care nu o vom primi niciodata inapoi nu este pierderea prosumerului si castigul intregului sistem ?

#102
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

 Insurer, on 08 octombrie 2021 - 13:23, said:



Iarta-ma te rog ca insist in "prostia" mea, dar nu inteleg de ce toata lumea se opreste doar la matematica cu ce da si cu ce primeste inapoi un prosumer si despre "abuzul" pe care il face la adresa intregului sistem energetic. Cu siguranta fiecare dintre noi va da intr-un an mai mult decat va primi prin aceasta compensare cantitativa. Diferenta pe care nu o vom primi niciodata inapoi nu este pierderea prosumerului si castigul intregului sistem ?
Cred ca statistic vorbind chiar asa se va întâmpla. Cred ca pe asta se bazează si ei cu legea asta.

#103
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Cand produci în calitate de prosumator (ex în București), energia produsă de tine sa duce fix la vecinii cu care împarți transformatorul, nu se duce la Constanta!

Cum statul roman nu are cu ce, cu cine și cum sa mai facă hidrocentrale și lacuri de acumulare, producția PV la scara cât mai mare, cu ajutorul populatiei, poate fi un ajutor nesperat.

#104
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 Courage, on 08 octombrie 2021 - 14:56, said:

... energia produsă de tine sa duce fix la vecinii cu care împarți transformatorul, nu se duce la Constanta! ...

Sau din Bragadiru in PiperaPosted Image

#105
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui investit în capacităţi de stocare, pt. că energia regenerabilă este foarte fluctuantă, atât solar cât şi eolian.
Australia a cumpărat baterii de stocare de la Tesla pt. că aveau foarte mult eolian şi în pauzele de vânt apăreau căderi de reţea că nu se mai producea suficient, ei fiind şi izolaţi de alte sisteme energetice. De când au stocare a dispărut aproape complet fenomenul.
Eu cred că dacă s-ar da subvenţii ca să iei de ex. pt. fiecare kWp instalat încă 2kWh baterii s-ar rezolva mare parte din probleme. Vara injectezi surplusul în reţea, toamna-iarna lucrezi doar local cu bateriile iar iarna tragi de ex. 1-2kW constant din reţeaua publică urmând ca vârfurile tale de consum să fie preluate de baterii nu de distribuitor. Adică foloseşti reţeaua pt. consum fix şi doar 3-4 luni pe an. S-ar ajunge la o situaţie mult mai predictibilă pt. toţi cei implicaţi, plus că ai avea şi sistem de backup la căderea reţelei. Faţă de costurile totale de instalare ale unui sistem fotovoltaic adăugarea de baterii nu este foarte scumpă, dacă se gândeşte unitar, cu invertoare hibride din start.

Edited by mihaicozac, 08 October 2021 - 15:32.


#106
P_C_D

P_C_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.02.2015

Quote

Se pare ca pentru moment compensarea cantitativa ramane la nivel de dorinta, singurul lucru cert este pretul platit prosumatorilor pe baza PZU mediu anual.

Intrucat OPCOM a publicat datele pentru luna septembrie am calculat ca PZU mediu lunar pentru perioada ianuarie -septembrie este de 369,19Lei/Mwh , adica cu 88,7% mai mare decat pretul platit acum prosumatorilor.

In conditiile in care pretul energiei a crescut cu sub 40% fata de inceputul anului cei care au investit in fotovoltaice au avut , si au in continuare , cel mai bun randament investitional.

Recuperarea investitiei la acest moment fiind sub 5 ani in conditiile dimensionarii corecte a sistemului fotovoltaic functie de necesarul de consum, nu functie de cat de mare este acoperisul, sau de cati bani pot sa investesc in fotovoltaice.


#107
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 ciine, on 23 septembrie 2021 - 14:30, said:

Lasa-l drak de internet  , cu 5,8 kw incalzesti 100 l cu 50 de grade  daca pleci de la 0  la 50 grade , problema de eficienta e in randamentul mic al panoului fotovoltaic  ,cel care incalzeste direct apa e mult mai ok ca randament

Din punct de vedere al costului per KW și de instalare, nu este mai eficient. Doar din punct de vedere al suprafeței utilizate. Deci depinde ce te interesează.

 mihaicozac, on 03 octombrie 2021 - 20:35, said:



Păi și care ar fi soluția în cazul ăsta? abonament fix la distribuitor funcție de puterea rezervată și să plătești doar furnizorul pt. energia consumată? că asta ar rezulta ca și concluzie, dar nu există nicăieri în lume așa ceva.

Fals, în Cehia așa se face, chiar și în alte țări.

#108
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 kolfleading, on 04 octombrie 2021 - 16:03, said:



Accept compensarea cantitativa ca incurajare temporara a productiei de energie verde.
Nu o prezenta insa ca "indreptare a unei nedreptati", ca nu este asa ceva.
Este o cârpeală care însă da, rezolvă o nedreptate, faptul că firmele mari încasează certificate verzi și tu prosumatorul nu. Trebuie cumva să se compenseze și nu uita că certificatele alea verzi sunt plătite de toată lumea.
E mai normal să subvenționăm prosumatori decât corporații, la corporații banii pleacă în paradisuri fiscale, oamenii reintroduc banii aceia în economie și ne ajută pe toți prin acest fapt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate