Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#73
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postjeblond, on 04 octombrie 2021 - 01:13, said:

.....Adica eu care consum 2000kw/luna chiar uzez firele mai rau decat unul care consuma 100kw/luna? ...
firele in sine nu cred ca se uzeaza, dar tu, consumator de 2 mw, fata de un consumator de 100kw:
- ai nevoie de fire mai groase si echipamente mai bune (si implicit mai scumpe), care sa suporte acest consum; intretinerea lor presupun ca este, la fel, mai scumpa (piese de schimb mai scumpe, angajati cu pregatire superioara etc)
- producatorul trebuie sa aiba capacitate de productie mai mare, asta insemnand iarasi costuri ( investitii, mentenanta etc)
evident ca intre 100kw si 2000kw diferenta de costuri nu este sesizabila, dar asta nu inseamna ca ea nu exista deloc. in plus, acest "sesizabil" este contextual, pt ca tu compari 2 persoane; dar daca jumatate din populatie, de exemplu, ar incepe sa consume 2000kw in loc de 100kw, ce zici, s-ar simti diferenta?

View Postkolfleading, on 04 octombrie 2021 - 06:33, said:

...Insa, repet: vehementa mea discutia si este una despre principii elementare....
fix la fel e si la mine
- datorita numarului mic de prosumatori, nu cred ca ordonanta asta o sa produca efecte sesizabile pentru ceilalti consumatori
- dar cred ca lipsa acestor efecte va fi datorata numarului mare de consumatori (comparativ cu cel al prosumatorilor) si inertiei firmelor implicate, care or sa prefere sa "inghita" deocamdata costurile (acestea fiind relativ mici); teoretic si matematic, este imposibil ca un astfel de sistem (compensarea 1-1 pentru prosumatori) sa nu induca ceva costuri aditionale in sistem.

#74
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Pe vremea când se tranzitau 10GW prin rețele le convenea transportatorilor tarifare pe kWh, acuma că va scădea valoarea medie e de porc.
Se plătește oricum la orice abonament normal o o taxă de rezervare, care include și cheltuielile de transport fie că ai consum fie că nu.  
Eu rămân la părerea mea că furnizorul care primește energie verde de la prosumator fără să trebuiască să cumpere certificate verzi pt. ea ar trebui să împartă câștigul cu transportatorul.

#75
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Buna dimineata!

Intreb pentru un prieten Posted Image Ordonanta nu s-a dat inca, nu? Daca, sa zicem, maine sau cand se voteaza motiunea de cenzura, guvernul cade, asta inseamna ca se adauga la timpul de asteptare pana cand se aproba (daca se mai aproba)?

Multumesc!

Edited by Edgar81, 04 October 2021 - 08:39.


#76
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In pretul final al energiei avem incluse urmatoarele (TVA inclus):
  • Energia activa .... depinde de furnizor.

  • Transport: 0.23 lei / kWh (sunt mici diferente in functie de regiunea geografica)

  • Certificate Verzi: 0.08 lei / kWh .... sa imparta asta la 2 ?

  • Cogenerare: 0.02 lei / kWh
Prin compensarea cantitativa, prosumatorii vor fi efectiv scutiti de plata (2) + (3) + (4) = 0.33 lei pentru fiecare kWh consumat din retea noaptea si iarna.
Doar o intrebare: nu cumva cineva o sa trebuiasca sa plateasca (2) + (4) in locul prosumatorilor?

View Post{Strik3}, on 02 octombrie 2021 - 21:39, said:

...cat de benefic va fi acest proiect DACA va fi implementat. Va corecta o nedreptate imensa ce se face in momentul acesta
Fake news.
Pe tine nu te intereseaza corectarea unei nedreptati, pe tine te intereseaza sa folosesti tu reteaua pe gratis, sa castigi tu mai multi bani, sa plateasca altii pentru intretinerea retelei de care te folosesti si tu ca sa poti aprinde becul seara.

#77
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostEdgar81, on 04 octombrie 2021 - 08:38, said:

Ordonanta nu s-a dat inca, nu? Daca, sa zicem, maine sau cand se voteaza motiunea de cenzura, guvernul cade, asta inseamna ca se adauga la timpul de asteptare pana cand se aproba (daca se mai aproba)?
e un proiect de ordonanta. o sa stea ceva timp in dezbatere publica (pare-se), apoi o sa fie transpus intr-o ordonanta propriu-zisa, o sa fie adoptata, or sa se publice (dupa ceva timp) norme de aplicare....
eu cred ca mai ai cel putin 1 an (la modul optimist) pana cand o sa vezi efecte ale acestui proiect.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCourage, on 23 septembrie 2021 - 07:07, said:

....
eu sunt pentru.

dar ar trebui platita o taxa echilibrare a retelei, catre conpaniile care pot asigura acea echilibrare. mai mult tot ce e produs pe vant si soare are nevoie de cineva care sa compenseze cand nu produc... in general o mica parte pe carbune iar jucatorul principal e hidroelectrica.
e suficient sa ne uitam pe graficele celor de la transelectrica.

#79
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkolfleading, on 04 octombrie 2021 - 08:52, said:

In pretul final al energiei avem incluse urmatoarele (TVA inclus):
  • Energia activa .... depinde de furnizor.

  • Transport: 0.23 lei / kWh (sunt mici diferente in functie de regiunea geografica)

  • Certificate Verzi: 0.08 lei / kWh .... sa imparta asta la 2 ?

  • Cogenerare: 0.02 lei / kWh
Prin compensarea cantitativa, prosumatorii vor fi efectiv scutiti de plata (2) + (3) + (4) = 0.33 lei pentru fiecare kWh consumat din retea noaptea si iarna.
Doar o intrebare: nu cumva cineva o sa trebuiasca sa plateasca (2) + (4) in locul prosumatorilor?
Pe fotovoltaic se dau 6 certificate verzi pt. fiecare MWh produs. La prețul pieței asta ar însemna cam 180 de Euro, adică 0,18 Euro sau aproape 1RON/kWh... nici vorbă de mărunțiș:
https://e-nergia.ro/...are-mwh-produs/

și aici este de fapt clenciul, eu ca prosumator nu am niciun avantaj direct că generez energie curată, și statul mă ajută cu acest mod de a stoca energia în rețea.

Edited by mihaicozac, 04 October 2021 - 10:10.


#80
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 04 octombrie 2021 - 09:55, said:

eu ca prosumator nu am niciun avantaj direct că generez energie curată, și statul mă ajută cu acest mod de a stoca energia în rețea.
Cu asta sunt de acord.

#81
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006

View Postkolfleading, on 04 octombrie 2021 - 08:52, said:

In pretul final al energiei avem incluse urmatoarele (TVA inclus):
  • Energia activa .... depinde de furnizor.

  • Transport: 0.23 lei / kWh (sunt mici diferente in functie de regiunea geografica)

  • Certificate Verzi: 0.08 lei / kWh .... sa imparta asta la 2 ?

  • Cogenerare: 0.02 lei / kWh
Prin compensarea cantitativa, prosumatorii vor fi efectiv scutiti de plata (2) + (3) + (4) = 0.33 lei pentru fiecare kWh consumat din retea noaptea si iarna.
Doar o intrebare: nu cumva cineva o sa trebuiasca sa plateasca (2) + (4) in locul prosumatorilor?


Fake news.
Pe tine nu te intereseaza corectarea unei nedreptati, pe tine te intereseaza sa folosesti tu reteaua pe gratis, sa castigi tu mai multi bani, sa plateasca altii pentru intretinerea retelei de care te folosesti si tu ca sa poti aprinde becul seara.

Omule, Prosumatorii nu sunt scutiti de nici o taxa. Si eu ca prosumator platesc acelasi pret per KW ca si tine, cu toate acele componente descrise de tine incluse in pret, platesc acelasi pret de 1 Ron/Kw ca si consumatorul si la fel voi plati si dupa compensarea cantitava. Cat consum -> Platesc ca orice alt consumator, nu sunt scutit de nici una din aberatile tale insirate, efectiv nu intelegi cum functioneaza dar esti foarte vehement.
Singura diferenta apare in momentul cand Prosumatorul are exces de Productie care e livrat in retea. Doar acest surplus, DACA exista, este exceptat de la plata certificatelor verzi. Adica daca Produc 1200 Kw si consum doar 1000, acei 200 Kw ii voi putea folosi ulterior din retea, practic se reporteaza surplusul. Unde e MAREA PROBLEMA? Nu vrea nimeni sa se imbogateasca de pe urma asta, ba chiar se presupune ca nu va fi nici o compensare financiara, doar cantitativa deci cum ai adus discutia la faptul ca prosumatorii vor sa faca bani? 99% sunt cu instalatii de 3-5 KW care nici macar nu asigura propriul consum si tu vorbesti de imbogatire cu 0.196 Ron/KW cand si noi cumparam Kw tot cu PESTE 1 RON/KW la fel ca si tine si orice alt consumator.

Efectiv habar n-ai ce vorbesti si m-am implicat in discutie doar ca sa-ti demonstrez ca aberezi si ca expui intentionat in spatiul public niste lucruri complet neadevarate doar ca sa-ti impui punctul de vedere. Din fericire nu este dupa tine si sunt oameni cu mult mai mult cap care ia decizile, chiar daca-s impinsi de UE. Tu, ramai la carbune si lasa-i pe altii sa-si produca singuri energie verde inainte sa le pui piedici.

Edited by {Strik3}, 04 October 2021 - 15:27.


#82
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post{Strik3}, on 04 octombrie 2021 - 15:27, said:

Adica daca Produc 1200 Kw si consum doar 1000, acei 200 Kw ii voi putea folosi ulterior din retea, practic se reporteaza surplusul. Unde e MAREA PROBLEMA?
1. Cand consumi cei 200 kWh (nu kW!) din retea, folosesti reteaua la fel ca ceilalti dar nu platesti pentru asta la fel ca ceilalti

2. Un sistem de 3 kWp - 5 kWp acopera consumul integral al multor gospodarii de la noi.
Rezulta ca acestia vor folosi in fiecare seara reteaua ca un serviciu gratuit, fara sa plateasca, dar vor avea pretentia ca reteaua sa le stea oricand la dispozitie. Gratis.

Ce anume este neadevarat din astea doua?

Accept compensarea cantitativa ca incurajare temporara a productiei de energie verde.
Nu o prezenta insa ca "indreptare a unei nedreptati", ca nu este asa ceva.

Edited by kolfleading, 04 October 2021 - 16:05.


#83
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Corect ar fi sa se compenseze doar pretul energiei nu si al distributiei. Practic ziua sistemul energetic sa preia kwh-ul de la prosumator uramand ca sa-l dea noaptea inapoi din hidro/nuclear/ etc. Lunar sau anual.

#84
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcsi1, on 04 octombrie 2021 - 16:54, said:

Corect...
n-ar fi mai "corect" sa-i spuna sistemul prosumatorului: vinde-ti energia unde poti (cand ai exces) si cumpara de unde poti (cand ai deficit) ? daca lucrurile stau asa cum spuneti voi, n-ar trebui sa piarda nimic prosumatorul, nu? s-ar compensa vanzarea cu cumpararea.

#85
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că termocentralele ar fi foarte interesate să cumpere de la prosumatori.

#86
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006

Quote

1. Cand consumi cei 200 kWh (nu kW!) din retea, folosesti reteaua la fel ca ceilalti dar nu platesti pentru asta la fel ca ceilalti

Pai nu tot eu i-am produs ma? Nu e normal sa-i iau inapoi? (1200 Produsi vs 1000 Consumati)

Si referitor la ce e esential IAR TU IGNORI! -> Pe ceea ce am consumat - 1000 kw - am platit ACELEASI TAXE ca si tine si la acelasi pret (Intretinere linii,certificate verzi, TOT CA SI TINE - consumator) iar pe ce am produs eu si luat inapoi - NU! INTELEGI PRINCIPIUL?

Sau ca acei 200 KW i-a vandut furnizorul vecinului cu 1 Ron/Kw dupa ce i-a luat cu 0.196 Ron/Kw de la Prosumator nu iei in calcul? Faptul ca atat furnizorul, distribuitorul si producatorul au facut profit de urma situatiei? Sau ca acei Kw produsi au fost eco si ajuta la situatia generala, nu iei in calcul? Toate astea datorita investitilor individuale facute de Prosumatori care pentru tine sunt irelevante in ecuatie.

E simplu sa alegi doar ce-ti convine din context si chiar si atunci e fie exagerat fie complet mincinos. Repet, de la 1:4 la 1:1 e cale lunga, dar pentru tine nu e nici o nedreptate, nu esti implicat si doar iti dai cu parerea fara insa sa intelegi situatia reala din teren. Crezi ca cine are 3 KW putere instalata vrea sa se imbogateasca de pe spinarea ta, si Prosumatorii "te fac" ca ei nu platesc nimic iar tu vei platii chipurile, mai mult din cauza lor. O simpla presupunere nefondata, pe care iti bazezi toate argumentele contra.

Ma retrag din discutia asta, argumentele logice se lovesc de un zid.

#87
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post{Strik3}, on 04 octombrie 2021 - 21:23, said:

Pai nu tot eu i-am produs ma? Nu e normal sa-i iau inapoi? (1200 Produsi vs 1000 Consumati)
Si reteaua prin care vin cei 200 kWh de la Cernavoda seara  cand aprinzi becul, tot tu ai instalat-o si asiguri intretinerea, ma?
Si daca se strica reteaua seara la ora 23:00, o repari tu, ma?

View Post{Strik3}, on 04 octombrie 2021 - 21:23, said:

Crezi ca cine are 3 KW putere instalata vrea sa se imbogateasca de pe spinarea ta
Cred ca cu un sistem de 3 - 5 kWp poti produce intr-un an 100% din cat consumi, in multe cazuri.
Prin compensarea cantitativa, cei care se afla in situatia asta, timp de 10 ani vor folosi pe gratis reteaua. De platit nu vor mai plati nimic. ZERO.
Dar vor avea pretentia ca reteaua sa le stea oricand la dispozitie. Gratis.


View Post{Strik3}, on 04 octombrie 2021 - 21:23, said:

Sau ca acei 200 KW i-a vandut furnizorul vecinului cu 1 Ron/Kw dupa ce i-a luat cu 0.196 Ron/Kw de la Prosumator nu iei in calcul?
Iar amesteci furnizorul in discutia despre transportator...
1. Furnizorul cumpara de la tine cu pretul mediu ponderat cu care s-a vandut curent in anul calendaristic anterior. Nu face nici o mare afacere.
2. Diferenta pana la 1 leu pe kWh sunt taxe si transport care nu merg la furnizor.
3. Daca anul acesta vinde cu 0.30 lei / kWh, atunci anul viitor va fi obligat sa cumpere mai scump de la tine si rezultatul final se compenseaza.



View Post{Strik3}, on 04 octombrie 2021 - 21:23, said:

Sau ca acei Kw produsi au fost eco si ajuta la situatia generala, nu iei in calcul?
Repet ce am scris mai sus:

View Postkolfleading, on 04 octombrie 2021 - 16:03, said:

Accept compensarea cantitativa ca incurajare temporara a productiei de energie verde.
Nu o prezenta insa ca "indreptare a unei nedreptati", ca nu este asa ceva.

Edited by kolfleading, 05 October 2021 - 06:31.


#88
P_C_D

P_C_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.02.2015
http://energie.gov.r...fr9xgzp4rJnn03I

Nu este aceasi OUG ? Eu asa cred. OUG944 , a fost adoptata aseara.

Edited by P_C_D, 05 October 2021 - 09:06.


#89
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Nu, acolo e vorba de reducerea facturii la toți consumatorii, mă rog la aproape toți, în contextul scumpirii energiei pe plan național și mondial. Nu are legătură cu prosumatorii.

#90
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostP_C_D, on 05 octombrie 2021 - 09:05, said:

Nu este aceasi OUG ?
nu cred. e o ordonanta care ar trebui sa combata efectele cresterii preturilor energiei (gazul in special).

Edited by _Smiley_, 05 October 2021 - 09:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate