Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Preturi Impamantare naturala CASA +- paratrasnet

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 13.12.2004
Buna ziua,
Construiesc in Oradea si am nevoie de cateva sfaturi. Cam care e pretul aproximativ pentru realizarea unei prize de pamant naturale? Ma refer strict la partea de montaj si masurare OHM ( pretul platbandei si ce mai trebuie il stiu). Trebuie obligatoriu firma autorizata ANRE?
Am primit oferte de la 1000 la 4000 de RON si as vrea sa stiu care e pretul mai aproape de adevar.
De asemenea, ma intereseaza acelasi lucru si pe partea de paratrasnet.
Multumesc!

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
la impamantare n-are cum sa-ti dea cineva un pret fix fiindca treaba sta cam asa: pui mana pe cazma si sapi cam cat crezi ca-i suficient pt tipul ala de sol, plantezi platbanda, eventual bati tarusi, acoperi si la urma masori. daca-ti iese masuratoarea e totul ok si incepi cu conectarea ei. daca nu, din nou mana pe cazma si sudezi la platbanda care ai bagat-o in prima tura, bati eventual tarusi noi, acoperi si .... masori. apoi iarasi apar doua variante..... :)

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.776
  • Înscris: 08.10.2004
sau  poti face direct impamantarea in fundatie si nu mai bati/sapi nimic. cred ca la asta se refera cu impamantare naturala op :)

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.165
  • Înscris: 30.04.2007
cauti o carte "veche" de electrotehnica, parca si prin tehnium am vazut odata, si-ti dau acolo, la milimetru ce si cum sa faci.
ia vezi in linkul atasat Posted Image si am dat doar "instalatie impamantare pdf .. Posted Image

https://blog.romstal...ce-cum-se-face/


http://retele.elth.ucv.ro/Stan%20(Ivan)%20Felicia/PECS%20II/laborator%20vi.pdf

Editat de r_murphy, 21 septembrie 2021 - 12:05.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.145
  • Înscris: 07.11.2006

 shadowc, on 21 septembrie 2021 - 09:44, said:

Buna ziua,
Construiesc in Oradea si am nevoie de cateva sfaturi. Cam care e pretul aproximativ pentru realizarea unei prize de pamant naturale? Ma refer strict la partea de montaj si masurare OHM ( pretul platbandei si ce mai trebuie il stiu). Trebuie obligatoriu firma autorizata ANRE?
Am primit oferte de la 1000 la 4000 de RON si as vrea sa stiu care e pretul mai aproape de adevar.
De asemenea, ma intereseaza acelasi lucru si pe partea de paratrasnet.
Multumesc!

N-ai nevoie de firma autorizata ANRE.Pori sa faci si tu operatia daca ai simt practic.Se sapa santul (cam 100 cm adancime),se bat electrozii verticali care au fost in prealabil uniti intre ei cu conductor orizontal,prin sudura sau prin ansamblu surub - piulita.Exista un proces tehnologic care trebuie respectat.
De regula,o priza de pamant in parametri se face cu ajutorul a trei electrozi verticali,de 1,5 - 2 metri lungime,adica santul va avea 6 - 8 metri lungime.Asta pentru inceput.Faci masuratorile si daca nu te incadrezi mai adaugi un electrod.Repeti masuratoarea.Si tot asa pana iese.Se recomanda construirea prizei de pamant in sol cu umiditate ridicata.
Asta este priza de pamant artificiala,priza de pamant naturala este cu totul altceva.
Valorile prizei de pamant sunt:
- priza de pamant egal sau mai mic cu 4 ohmi
- priza de pamant pentru paratrasnet egal sau mai mic 10 ohm.
- priza de pamant + paratrasnet egal sau mai mic 10 ohmi.

Editat de ggelu, 21 septembrie 2021 - 13:06.
clarificare


#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 26.11.2001
@shadowc la impamantarea naturala (fundatie) o sa ai o valoare excelenta, in zona 1-2 ohmi. Pt o casa privata chiar nu merita sa iti bati capul cu masuratori. Montajul nu e cine stie ce, poti sa il faci si singur. Sunt multe video pe YouTube ca sa vezi procedura, nu e nimic complicat. Respecta sectiunea platbandei si bridele de fixare de fierul din fundatie.

Succes

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 09.09.2010
Mie mi-au facut cu  1000 lei  impamantarea. In primavara, echipa care mi-a montat PV. Au sapat un sant de 1 metru adancime, aproximativ  si vreo 3-4 lungime. Apoi au batut ceva tevi(cred) in sant de care au prins platbanda. Aveau o rola. Nu am avut timp sa stau langa ei tot timpul sa vad exact. Doar mai treceam si aruncam cate o privire.
Poate la 4000 iti pune cupru peste tot.

Editat de nico99900, 21 septembrie 2021 - 14:11.


#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

 shadowc, on 21 septembrie 2021 - 09:44, said:

Buna ziua,
Construiesc in Oradea si am nevoie de cateva sfaturi
Multumesc!
Realizarea impamantarii si paratrasnetului este o treaba serioasa pe care o faci o data in viata si daca nu vrei sa ai probleme mari de-a lungul timpului fa-o in santul perimetral al fundatiei combinatie platbanda tarusi de impamantare,dupa efectuare trebuie masurata si trebuie obligatoriu sa iasa mai mica de 1ohm.(nu te lasa influentat de constructor,ca o sa o imbunatatesti mai incolo etc.)
Paratrasnetul trebuie sa aiba 2 coborari,alege un PDA nivel 1 intarit.
Chiar daca le faci tu alege o firma /electrician din orasul tau care sa te supervizeze,vorba aceea decat sa inveti pe pielea ta mai bine  din experientele altora.
La sfarsitul acestei saptamani sau inceputul  saptamanii viitoare am sa deschid un topic cu ce pagube mari a produs o executie defectuoasa in legatura direct cu priza de pamant ,configurari gresite,etc.
Citeste si aici https://forum.softpe...4#entry28111741

#9
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 13.12.2004
Va multumesc de raspunsuri.
E vorba de impamantare naturala, adica cea in care prinzi platbanda de armatura fundatiei, dupa cum spuneam casa este inca in constructie.
Se poate face deodata si impamantarea si paratrasnetul?

#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011

 shadowc, on 21 septembrie 2021 - 09:44, said:

Buna ziua,
Construiesc in Oradea si am nevoie de cateva sfaturi. Cam care e pretul aproximativ pentru realizarea unei prize de pamant naturale? Ma refer strict la partea de montaj si masurare OHM ( pretul platbandei si ce mai trebuie il stiu). Trebuie obligatoriu firma autorizata ANRE?
Am primit oferte de la 1000 la 4000 de RON si as vrea sa stiu care e pretul mai aproape de adevar.
De asemenea, ma intereseaza acelasi lucru si pe partea de paratrasnet.
Multumesc!
Daca e naturala, n-are cum sa fie mai mult de 1000 de lei, pt ca de fapt intinzi platbanda pe armatura fundatiei si o sudezi din loc in loc doar nu sapi santuri si bati tarusi, iar pt masurare este 300 lei cu TVA inclus.

 adisz, on 21 septembrie 2021 - 12:32, said:

N-ai nevoie de firma autorizata ANRE.Pori sa faci si tu operatia daca ai simt practic.Se sapa santul (cam 100 cm adancime),se bat electrozii verticali care au fost in prealabil uniti intre ei cu conductor orizontal,prin sudura sau prin ansamblu surub - piulita.Exista un proces tehnologic care trebuie respectat.
De regula,o priza de pamant in parametri se face cu ajutorul a trei electrozi verticali,de 1,5 - 2 metri lungime,adica santul va avea 6 - 8 metri lungime.Asta pentru inceput.Faci masuratorile si daca nu te incadrezi mai adaugi un electrod.Repeti masuratoarea.Si tot asa pana iese.Se recomanda construirea prizei de pamant in sol cu umiditate ridicata.
Asta este priza de pamant artificiala,priza de pamant naturala este cu totul altceva.
Valorile prizei de pamant sunt:
- priza de pamant egal sau mai mic cu 4 ohmi
- priza de pamant pentru paratrasnet egal sau mai mic 10 ohm.
- priza de pamant + paratrasnet egal sau mai mic 10 ohmi.
ce electrozi sa bata si ce santuri sa sape daca e priza naturala?

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Priza lui de pamant fiind comuna pt paratrasnet si instalatia electrica interioara trebuie sa nu depaseasca 1ohm,de aceea poate sa apara situatia in care priza naturala va fi mai mare decat aceasta valoare ceea ce il va sili sa mai faca una artificiala in exteriorul constructiei,lucru de evitat.(exemple sunt nenumarate )
Din experienta mea realizarea prizei de pamant in santurile perimetrale ale constructiei cu electrozi de impamantare si platbanda,cu cel putin doua iesiri cu platbande pe fiecare latura conectate la armatura /platabanda care trece prin armatura asigura o durata de viata si o valoare corespunzatoare de zeci de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate