Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proces dupa accident

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal n-ar trebui sa se piarda procesul. procesul verbal intocmit la politie ar trebui sa fie o dovada destul de puternica. cauta politistii care au fost la locul faptei sa-i ai ca martori. oricum trebuie sa-ti iei avocat macar ca sa nu pierzi pe chestii procedurale.

Edited by Fane, 10 September 2021 - 11:31.


#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai daca aia a facut contestatie la procesul verbal si a castigat, inseamna ca acel proces verbal de la politie a fost anulat.
altfel ce rost ar fi avut tot procesul la tribunal daca PV-ul de la politie ramane batut in cuie?!

Edited by rex, 10 September 2021 - 11:34.


#21
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Fara sa postezi solutia instantei e greu de dat sfaturi
Si avertismentul e o sanctiune, ceea ce inseamna ca nu inlatura vinovatia

#22
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.02.2019
Pagubele pe care le am avut au fost: zgarieturi pe ambele usi dreapta (au fost revopsite), aripa pe spate infundata circa 3cm si ea de asemenea a fost revopsita si bara spate revopsita. Baiatul de la service nu mi-a spus suma cat a costat, dar mi a spus ca de element se ia in jur de 500 lei.  Am mai discutat cu cineva de la service si mi-a spus ca suma respectiva a fost platita de catre asiguratorul ei (city) si ca sa nu mi fac griji deoarece ea a cerut doar schimbarea amenzii si cele 60 de zile de suspendare cu inlocuire avertisment. Normal si domnul mi-a spus ca nu trebuia sa-i accepte contestatia deoarece a fost incadra corect (ea practic depasea si nu a pastrat distanta), i am spus ca judecatoarea era femeie si mi-a spus "feminismul asta.. ehh, am mai auzit cazuri de genul". Altcineva mi-a spus ca in caz ca ma trezesc cu vreun proces de la ea pentru recuperarea sumei.. ea trebuie sa aduca dovezi clare ca sunt vinovat de accident.

 paznicmare, on 10 septembrie 2021 - 11:58, said:

Fara sa postezi solutia instantei e greu de dat sfaturi
Si avertismentul e o sanctiune, ceea ce inseamna ca nu inlatura vinovatia

Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contraven?ională formulată de către petenta XXX în contradictoriu cu intimata INSPECTORATUL DE POLI?IE AL JUDE?ULUI XXX, cu intervenientul for?at (EU), cu intervenienta for?ată SOCIETATEA DE ASIGURARE-REASIGURARE CITY INSURANCE SA ?i intervenienta for?ată EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE REASIGURARE S.A. Înlocuie?te sanc?iunea amenzii dispusă în temeiul art. 101 alin. (3) lit. a) din O.U.G. nr. 195/2002 ?i sanc?iunea complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce pe o perioadă de 60 de zile începând cu data de XXX aplicate prin procesul-verbal seria PGRX nr. XXX din data de XXX cu avertismentul. Ia act că nu au fost solicitate cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria XXX. Pronun?ată prin punerea la dispozi?ia păr?ilor a solu?iei prin mijlocirea grefei instan?ei azi, 6 noiembrie 2020.
Document: Hotarâre  XXX  06.11.2020

#23
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Dacã instanța a decis doar înlocuirea sancțiunii și nu anularea pv (deci anularea vinovãției) asiguratorul nu are ce face, plata reparației nu e legatã de sancțiune, ci de vinovãție. Pe amiabilã nu ai nici o sancțiune, dar vinovãția rãmâne și asiguratorul plãtește.

#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 alin2pas, on 10 septembrie 2021 - 12:06, said:

Dacă instanța a decis doar înlocuirea sancțiunii și nu anularea pv (deci anularea vinovăției) asiguratorul nu are ce face, plata reparației nu e legată de sancțiune, ci de vinovăție. Pe amiabilă nu ai nici o sancțiune, dar vinovăția rămâne și asiguratorul plătește.


Corect!

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 sovixel, on 10 septembrie 2021 - 12:03, said:

Pagubele pe care le am avut au fost: zgarieturi pe ambele usi dreapta (au fost revopsite), aripa pe spate infundata circa 3cm si ea de asemenea a fost revopsita si bara spate revopsita. Baiatul de la service nu mi-a spus suma cat a costat, dar mi a spus ca de element se ia in jur de 500 lei.  Am mai discutat cu cineva de la service si mi-a spus ca suma respectiva a fost platita de catre asiguratorul ei (city) si ca sa nu mi fac griji deoarece ea a cerut doar schimbarea amenzii si cele 60 de zile de suspendare cu inlocuire avertisment. Normal si domnul mi-a spus ca nu trebuia sa-i accepte contestatia deoarece a fost incadra corect (ea practic depasea si nu a pastrat distanta), i am spus ca judecatoarea era femeie si mi-a spus "feminismul asta.. ehh, am mai auzit cazuri de genul". Altcineva mi-a spus ca in caz ca ma trezesc cu vreun proces de la ea pentru recuperarea sumei.. ea trebuie sa aduca dovezi clare ca sunt vinovat de accident.

nu te da ea in judecata, ci asiguratorul ei in cazul in care nu platesti costul reparatiei masinii tale.
pe ea nu o mai intereseaza, si-a luat permisul inapoi si a scapat si de amenda.

#26
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Oricum, din ce inteleg eu actiunea tipei este perfect fondata, nu ma prind exact sub ce articol ati fost sanctionati initial amandoi cu suspendarea permisului si nici nu inteleg de ce tu ai acceptat aceasta sanctiune.

Edited by closchkutza, 10 September 2021 - 14:04.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Probabil a parcat "invers", pe contrasens. Lui i-a luat permisul pentru conducere pe sens opus.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Asta cu carnetul luat si lui ascunde ceva.

#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nici tipei nu avea de ce sa ii ia permisul. Nu ramai fara permis daca atingi o masina parcata.

#30
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 sovixel, on 10 septembrie 2021 - 09:25, said:

Titlul este pus pentru a atrage privirea, subiectul in sine este altul daca cititi cum trebuie. Am explicat speta pe scurt, stiti ce e amuzant? Cum ea era pe telefon si nu era atenta la drum iar la politie se declara ceva iar la tribunal se declara alteva iar Judecatoarea are totul in fata sa arate ca ceva e putred la mijloc din partea ei. Chiar va felicit, fix de misto ul vostru am eu chef acum. Vreau sa fiu linistit si sa nu ma faca responsabil cu plata unor daune de care nu sunt vinovat!
Situatia e departe de a fi rezolvata. City astia au obiceiul sa trimita hartii de recuperare prejudicii la adrese gresite, ca sa nu raspunzi si apoi sa te cheme in instanta, ca ei sunt obisnuiti cu procesele.
Acolo n-ai nici o sansa sa castigi, te fac baietii. In cazul nasol se poate lasa cu bulau pt fals in declaratii, inselaciune, etc.
Si ideal e sa fi repartizat in afara Bucurestiului, sa fii departe de coloratii doamnei. Care nu te uita asa usor si evident au prieteni la bulau obisnuiti cu "plecaciunile".
Io zic ca solutia e sa te autodenunti, sunt sanse sa scapi cu suspendare.

Hai c-am glumit! Am zis sa atrag privirea! Posted Image)

P.S. Iti faci griji degeaba. Ii doare fix in spatele garii pe City de dosarul tau. Au ei alte probleme acum cu 150 mil euro, nu 2000 lei sau cat a fost reparatia ta.
Madama a fost invatata de avocat sa conteste ca sa nu dea amenda si sa ramana cu carnetul.
Nu s-a anulat PV de la politie, a ramas vinovata, instanta a schimbat doar sanctiunea.

Edited by nniki, 11 September 2021 - 02:02.


#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

 closchkutza, on 10 septembrie 2021 - 21:00, said:

Nici tipei nu avea de ce sa ii ia permisul. Nu ramai fara permis daca atingi o masina parcata.

Ba, cum sa nu, daca nu te duci sa declari accidentul.
In cazul de fata, desi pagubitul nu vrea sa dea informatiile complete - putem ghici ca lui i s-a luat permisul pentru conducere pe contrasens (si daca era si linie continua, un motiv in plus), iar domnisoarei i s-a luat pentru ca nu a mers sa declare accidentul.

#32
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.02.2019
In postul initial am incercat sa fiu cat mai scurt si la obiect, sa zicem ca mergeti pe un drum principal si doriti sa faceti stanga - dreapta pe o alta strada care are 2 benzi pe sens si de regula se parcheaza masinile pe trotuar.. din aceasta strada mai dau si alte stradute mult mai micute unde abia treci pe langa o masina.. aici eram eu parcat  si era linie discontinua (dupa cum am mentionat si in alt post ca absolut toate masinile erau parcate pe sens, va pot arata imagine pe google maps sa vedeti ca masinile sunt pe sens opus parcate). La politie domnisoara incerca sa ma faca pe mine vinovat cautand tot felul de motive, i a spus politistului ca eu eram parcat nu stiu cum si politistul i a spus "daca era asa parcat atunci inseamna ca trebuia sa fie frontal accidentul iar eu nu am vazut asa ceva" si dsoara a inceput sa rada la el. Totul era oke pana cand cei 2 care erau cu ea au inceput scandalul si politistul s a enervat in cat a ridicat tonul la ei de cateva ori.. au intrat dupa noi in sala unde se completeaza declaratiile.. ca nu domne hai ca facem amiabila.. uite ii dau eu 5 milioane si imi da el mie asigurarea.. a inceput politistul sa rada si i a dat afara. Ei i s a retinut permisul deoarece nu a pastrat distanta fata de autovehiculul depasit.

Edited by sovixel, 11 September 2021 - 11:22.


#33
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.02.2019
Povestea este una lunga, am pierdut 3 sau 4 ore cu treaba asta.. tot ce ma interesa a fost sa aflu ce se poate intampla daca ea castiga un proces de genul.. nu stiam diferenta dintre inlocuire si anulare pv (am crezut ca se aplica in ambele cazuri treaba cu nevinovatia), multumesc tuturor care mi-au oferit o parere.. m-am mai linistit.

#34
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 sovixel, on 10 septembrie 2021 - 08:50, said:

Salutare, vin sa va cer o parere si totodata sa va spun ceva amuzant.
Acum 2 ani am avut un accident intr-o zona rezidentiala pe o straduta de 3.5m latime, toate masinile se parcau pe sens opus (asa eram si eu parcat) iar cealalta banda era pentru a circula. Parchez masina, intru in bloc (aveam niste treaba) si cand cobor, o domnisoara incepe sa-mi zica "domne asa se parcheaza, pai ce inseamna asta" in timp ce vorbea la telefon, eu ma miram ce are si ma duc la masina.. si in dreptul masinei mele fiind un foisor imi zic baietii de acolo "bai frate vezi ca aia era cu ochii in telefon si ti a lovit masina" ma uit eu pe partea dreapta.. ambele usi zgariate, aripa pe spate infundata si bara era naspa rau (nu stiu cum sa va zic, dar arata jalnic..), o intreb pe domnisoara unde ii e masina si imi zice ca nu ma intereseaza, o intreb daca facem amiabila sau mergem la politie, nimic.. tace. O intreb iar si tacuta a fost.. sun la politie, imi zic sa ma duc la sectie iar de acolo ma trimite inapoi ca e un echipaj pe drum (wtf), ajung iar acolo.. vine si domnisoara asta cu 2 coloratii.. ne am dus cu politia inapoi la locul faptei.. apoi pana sa ne ducem la sectie astia incepusera cu amenintari, n am bagat de seama. Ajungem la sectie.. incep astia hai ca ti dam 5 milioane pt dauna.. ba esti nebun, n am acceptat. Am completat declaratiile (eu am specificat ca eram pe sensul opus ca asa se parca acolo iar ei i a dictat politistul si a mentionat ca ea intrase in depasire si nu s a asigurat la aceasta manevra) am facut schitele, am ramas si eu si ea fara permis 2 luni si 450 lei amenda in 15 zile. Imi da politia asigurarea ei, copie dupa pv, si dovada cu ce trebuie sa repar la masina. Ma duc la un service, in 4 zile mi a fost gata masina. Dupa 6 luni ma trezesc cu citatie ca sunt chemat ca intervenient, respectiva a depus contestie pv si a mentionat urmatoarele "masina mea a avut doar niste zgarieturi de 20cm" si sa vedeti declaratie "ca eu intrasem pe straduta si ca m-am bagat pe sens opus sa-i fac ei loc si ca ne-am acrosat" wtf fratee la politie s a declarat altceva. Ii accepta in prima instanta cererea si politia depune apel, primesc citatie sa depun si eu ceva.. ma duc la avocata ii explic situatia.. ii arat singura dovada pe care o am (foicica cu daune de la politie si devizul de la service unde arata alb pe negru ce a trebuit reparat si revopsit) in ciuda spuselor ei cu acei 20cm zgarietura.. acum cateva zile vad ca apelul este nefondat (logic ca juristii ipj ului nu prea stau ei de procese). Sa nu uit, in pv a specificat la mentiuni ca accepta sa plateasca cu polita rca, intrebarea mea este: Daca eu mi-am reparat masina la service pe asigurarea ei, si practic instanta ii schimba amenda si suspendarea permisului cu un avertisment.. inseamna ca e nevinovata? Inseamna ca eu trebuie sa platesc suma respetiva de bani catre ea? Asiguratorul ei pe atunci a fost City care acum e falimentar.


Stimate coleg.
Am citit integral toate postările la solicitarea dvs..
Nu vă cunosc vârsta, nivelul de pregătire și cel de sinceritate de care puteți da dovadă și drept urmare risc și vă voi acorda prezumția de corectitudine și sinceritate totală.
Plecând de la premizele și și datele prezentate în cererea dvs. voi încerca să vă lămuresc și voi face o analiză a ceea ce AȚI SCRIS că s-a întâmplat pentru a desprinde dvs. câteva învățăminte concrete pentru viitor.
Mai întâi voi încerca să vă liniștesc cu privire la posibile urmări prin care să fiți obligat să plătiți diferite sume de bani cu titlul de sume necuvenite (contravalarea reparației mașinii dvs.) și eventual daune morale, etc..
Trăind în România, într-o societate în care haosul și anormalitatea sunt de fapt regula general aplicabilă, nu se va întâmpla nimic. Pe ce îmi bazez afirmația ? Pe faptul că :
1. de la data emiterii unei hotărâri (20.11.2020), care prin respingerea recursului a devenit definitivă și irevocabilă, în procesul respectiv, a trecut mai mult de 1 an și nu ați primit nicio înștiințare de la plătitorul reparației mașinii dvs. (asiguratorul),
2. societatea City Insurance este deja în faliment. Deci nu mai are dreptul să desfășoare activitate.,
3. Fondul de Garantare a Asiguraților - FGA (pentru informații suplimentare accesați site-ul „www.fgaromania.ro”) care reprezintă acum din punct de vedere juridic societatea City Insurance în relația cu asigurații are lucruri mult mai importante de gestionat decât recuperarea unei sume „infime”, dacă o raportăm la suma pe care va trebui să o achite per ansamblu celor îndreptățiți să primească despăgubiri de la societatea City Insurance.
Depășind acest punct voi trece la partea a doua, adică la face o analiză a ceea ce AȚI SCRIS că s-a întâmplat.
Fac mențiunea că întreaga mea analiză se va baza doar pe relatarea dvs., eu neavând alte informații din surse terțe pentru a le compara între ele. Prin urmare acesta este doar un punct de vedere bazat strict pe ceea ce AȚI SCRIS că s-a întâmplat coroborat cu experiența și gândirea mea. Nu reprezintă o aprobare sau dezaprobare a constatărilor vreunei autorități.
În momentul în care vi s-a comunicat la telefon că se deplasează un echipaj de po li ți e la locul accidentului și vi s-a cerut să vă întoarceți acolo trebuia să vi se activeze sistemul intern de autoprotecție și să vă analizați atent și să vă autocenzurați absolut toate afirmațiile pe care urma să le faceți până la finalizarea „anchetei”. În mod sigur persoana care v-a tamponat mașina parcată (legal sau nu este mai puțin important – voi lămuri mai târziu) a dispus rapid de activarea unui întreg „mecanism” (foarte bine structurat și cu funcționare ireproșabilă, după cum s-a dovedit) care a avut drept scop final anularea oricărei sancțiuni care are urmări în istoricul său de conducător auto, deși prin sentința dată i s-a menținut vinovăția în producerea accidentului.
Trebuia să citiți personal întregul proces verbal de constatare a accidentului și dacă conținutul său nu corespundea integral realității nu trebuia să îl semnați și aveați dreptul să faceți mențiuni scrise olograf de către dvs. șau dacă vi se refuza, atunci trebuia să solicitați ca agentul constatator să le scrie exact cum le dictați. Apoi trebuia să semnați doar în rubrica de confirmare a mențiunilor respective și să refuzați semnarea în orice altă rubrică. Dacă vi se spunea că nu vi se înmânează un exemplar care vă era necesar la repararea propriei mașini atunci cereați să vi se transmită prin poștă cu confirmare de primire. Prin semnarea în toate rubricile ați acceptat „constatările” consemnate în acest document. Faptul că vi săa reținut permisul pentru 2 luni trebuia să vă dea de gândit. Dvs. nu vă aflați în mașină iar în momentul producerii accidentului iar aceasta era staționată (corect sau incorect, nu prea are importanță). Sancțiunea pentru staționare/oprire neregulamentară este amenda (o sumă modică) și în niciun caz suspendarea dreptului de a conduce pentru 60 de zile. Probabil că ați fost „fericit” că vi s-a dat „posibilitatea” de a vă repara mașina folosind asigurarea RCA a persoanei în cauză și nu ați mai ținut cont de ceea ce semnați.
Apoi ați stat liniștit că v-ați reparat rapid mașina și City Insurance a plătit la fel de rapid pentru a o putea ridica din service. Suspect la o firmă de asigurări recunoscută a fi cârcotașă când e vorba de plata daunelor.
Persoana care spuneți că v-a lovit a așteptat să treacă perioada de timp în care dvs. ați fi putut acționa împotriva constatărilor din procesul verbal și a introdus acțiune în instanță care a avut ca unic scop, anularea sancțiunilor inițiale și înlocuirea lor cu un avertisment. Deci să redevină „curată ca lacrima”. În schimb, dvs. ați rămas cu cele 60 de zile suspendare a dreptului de a conduce în istoricul dvs. de șofer, istoric la care are acces orice po li ți st care vă oprește în trafic și vă verifică permisul de conducere în baza de date.
Pe viitor, aveți mare grijă ce faceți, spuneți, scrieți, semnați.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#35
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,621
  • Înscris: 10.08.2009

 MBSL, on 24 decembrie 2021 - 18:29, said:


Sper să vă fie de folos aceste informații.

Felicitari , ai stricat orzu pe gaste.
N-am auzit pana acuma sa-ti ia carnetul de conducere cand nu te afli in masina.
poate daca blochezi o linie de tramvai da acolo e dosar penal sau asa ceva.
E simplu :
https://lege5.ro/Gra...p=gizdqnbshe2tm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate