Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Proces dupa accident

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare, vin sa va cer o parere si totodata sa va spun ceva amuzant.
Acum 2 ani am avut un accident intr-o zona rezidentiala pe o straduta de 3.5m latime, toate masinile se parcau pe sens opus (asa eram si eu parcat) iar cealalta banda era pentru a circula. Parchez masina, intru in bloc (aveam niste treaba) si cand cobor, o domnisoara incepe sa-mi zica "domne asa se parcheaza, pai ce inseamna asta" in timp ce vorbea la telefon, eu ma miram ce are si ma duc la masina.. si in dreptul masinei mele fiind un foisor imi zic baietii de acolo "bai frate vezi ca aia era cu ochii in telefon si ti a lovit masina" ma uit eu pe partea dreapta.. ambele usi zgariate, aripa pe spate infundata si bara era naspa rau (nu stiu cum sa va zic, dar arata jalnic..), o intreb pe domnisoara unde ii e masina si imi zice ca nu ma intereseaza, o intreb daca facem amiabila sau mergem la politie, nimic.. tace. O intreb iar si tacuta a fost.. sun la politie, imi zic sa ma duc la sectie iar de acolo ma trimite inapoi ca e un echipaj pe drum (wtf), ajung iar acolo.. vine si domnisoara asta cu 2 coloratii.. ne am dus cu politia inapoi la locul faptei.. apoi pana sa ne ducem la sectie astia incepusera cu amenintari, n am bagat de seama. Ajungem la sectie.. incep astia hai ca ti dam 5 milioane pt dauna.. ba esti nebun, n am acceptat. Am completat declaratiile (eu am specificat ca eram pe sensul opus ca asa se parca acolo iar ei i a dictat politistul si a mentionat ca ea intrase in depasire si nu s a asigurat la aceasta manevra) am facut schitele, am ramas si eu si ea fara permis 2 luni si 450 lei amenda in 15 zile. Imi da politia asigurarea ei, copie dupa pv, si dovada cu ce trebuie sa repar la masina. Ma duc la un service, in 4 zile mi a fost gata masina. Dupa 6 luni ma trezesc cu citatie ca sunt chemat ca intervenient, respectiva a depus contestie pv si a mentionat urmatoarele "masina mea a avut doar niste zgarieturi de 20cm" si sa vedeti declaratie "ca eu intrasem pe straduta si ca m-am bagat pe sens opus sa-i fac ei loc si ca ne-am acrosat" wtf fratee la politie s a declarat altceva. Ii accepta in prima instanta cererea si politia depune apel, primesc citatie sa depun si eu ceva.. ma duc la avocata ii explic situatia.. ii arat singura dovada pe care o am (foicica cu daune de la politie si devizul de la service unde arata alb pe negru ce a trebuit reparat si revopsit) in ciuda spuselor ei cu acei 20cm zgarietura.. acum cateva zile vad ca apelul este nefondat (logic ca juristii ipj ului nu prea stau ei de procese). Sa nu uit, in pv a specificat la mentiuni ca accepta sa plateasca cu polita rca, intrebarea mea este: Daca eu mi-am reparat masina la service pe asigurarea ei, si practic instanta ii schimba amenda si suspendarea permisului cu un avertisment.. inseamna ca e nevinovata? Inseamna ca eu trebuie sa platesc suma respetiva de bani catre ea? Asiguratorul ei pe atunci a fost City care acum e falimentar.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://i.postimg.cc/rsW0tsjR/Smile-emoticon-3-girl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am crezut ca la final o sa zici ca ti-ai facut-o gagica, te-ai insurat cu ea, si ati trait fericiti pana la adanci batraneti.

Dar stai, inca nu-i tarziu! Iti dai seama ca daca s-a mai gandit dupa 6 luni la tine, inseamna ca a simtit ceva! Posted Image

Edited by Phobos, 10 September 2021 - 09:04.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
dar daca vine si cu aia 2 colorati la pachet ? ce se face op ? ca tre sa fiii inclusive in zilele astea....

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Deci tu ai ramas cu amenda si permisul suspendat si ea doar cu un avertisment. Posted Image
Vinovatia e comuna dar tu ti-ai luat-o mai rau.

Edited by Leo2006, 10 September 2021 - 09:15.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Mai, cine a ras de povestea asta amuzanta? Mie imi pare cam drama, dar ce stiu eu...

#6
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2019
Va felicit pentru cele spuse, dar astept un raspuns din partea unor oameni mai competenti. Ma intereseaza daca eu voi trebui sa platesc ceva nefiind vinovat de producerea accidentului.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Initiator, poze si filmari pentru orice. M-a tamponat un tip, ziceai ca-s Tarantino. Plus ca am tot ce s-a discutat, aveam, inregistrat. Asta cand esti nevinovat, ca in caz contrar, celalalt e regizor :)
Stii ce? Treci peste! Prostiile astea iti mananca linistea. Daca tu ai catalogat povestea asta ca amuzanta, bravo tie!

#8
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Am citit city asigurari astia de sunt oarecum falimentari, am citit amenda. Partea amuzanta?

#9
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2019
Titlul este pus pentru a atrage privirea, subiectul in sine este altul daca cititi cum trebuie. Am explicat speta pe scurt, stiti ce e amuzant? Cum ea era pe telefon si nu era atenta la drum iar la politie se declara ceva iar la tribunal se declara alteva iar Judecatoarea are totul in fata sa arate ca ceva e putred la mijloc din partea ei. Chiar va felicit, fix de misto ul vostru am eu chef acum. Vreau sa fiu linistit si sa nu ma faca responsabil cu plata unor daune de care nu sunt vinovat!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
D-asta este bine sa faci poze, sa filmezi la locul faptei.. orice este posibil sa ai dovezi. Era misto sa ai dovezi si sa ii deschida un dosar penal pt fals in declaratii sau care o fi fapta pentru ce a facut tipa respectiva.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2021 - 09:28.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, mai amuzant este cum demonstrezi tu ca ea nu se uita la drum. Eu zic ca dpdv legal, tu ai avut vina parcarii aiurea, ea pe cea a deteriorarii masinii tale. Asta la rece asa. Iar mai pregatiti decat instanta, nu o sa gasesti oameni pe aici, pentru ca aia chiar au datele povestii si nu doar varianta ta.

#12
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2019

View PostMembruAnonim, on 10 septembrie 2021 - 09:26, said:

D-asta este bine sa faci poze, sa filmezi la locul faptei.. orice este posibil sa ai dovezi. Era misto sa ai dovezi si sa ii deschida un dosar penal pt fals in declaratii sau care o fi fapta pentru ce a facut.
Am facut poze pe loc la masina cum era parcata, dar cuprinzand doar masina. Si daunele pe care le am avut. Fix la asta m-am gandit si eu.. daca aveam camera pe masina era cu totul altceva.
La masina ei nu aveam cum sa fac poze deoarece o ascunsese si ceilalti cu ea nu ma lasau sa-i fac poza la masina ei.

View PostYOUR_GOD, on 10 septembrie 2021 - 09:27, said:

Pai, mai amuzant este cum demonstrezi tu ca ea nu se uita la drum. Eu zic ca dpdv legal, tu ai avut vina parcarii aiurea, ea pe cea a deteriorarii masinii tale. Asta la rece asa. Iar mai pregatiti decat instanta, nu o sa gasesti oameni pe aici, pentru ca aia chiar au datele povestii si nu doar varianta ta.
Nu pot demonstra faza cu telefonul, eu am parcat cum se parca in zona.. daca parcam pe sensul meu blocam circulatia. Vrei sa spui ca schita de la politie si declaratia ei e nula? Si apoi si-a schimbat declaratia la tribunal (desigur ca nu o ducea capul ci avocatul a facut asta).

Intrebarea mea este: Daca ii da un avertisment, mentiunea din pv ramane in picioare "accept sa platesc cu polita rca"? Poate sa faca un regres si sa o despagubesc eu intr-un fel?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsovixel, on 10 septembrie 2021 - 08:50, said:

. Ajungem la sectie.. incep astia hai ca ti dam 5 milioane pt dauna.. ba esti nebun, n am acceptat.

Asta-i cea mai amuzanta dintre toate.

#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postsovixel, on 10 septembrie 2021 - 09:25, said:

Titlul este pus pentru a atrage privirea, subiectul in sine este altul daca cititi cum trebuie. Am explicat speta pe scurt, stiti ce e amuzant? Cum ea era pe telefon si nu era atenta la drum iar la politie se declara ceva iar la tribunal se declara alteva iar Judecatoarea are totul in fata sa arate ca ceva e putred la mijloc din partea ei. Chiar va felicit, fix de misto ul vostru am eu chef acum.
atunci sa nu te miri cand o sa primesti raspunsuri tot la misto

Edited by rex, 10 September 2021 - 10:17.


#15
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2019
Nu stiam ca titlul joaca un asa rol important.. titlul este total random si pus pentru a atrage privirea asupra topicului pentru a obtine raspunsuri cu aceasta speta. Procesul s a incheiat de cateva zile, a primit un avertisment in cele din urma. Pe mine ma intereseaza strict daca se poate indrepta ceva asupra mea, tin sa mentionez ca dosarul de dauna a fost achitat de city catre service-ul unde mi-am reparat masina.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsovixel, on 10 septembrie 2021 - 09:25, said:

Titlul este pus pentru a atrage privirea, subiectul in sine este altul daca cititi cum trebuie....
nu asa ne jucam noi pe aici.

ne pacalesti, ne consumi timpul aiurea si dupa aia astepti ca lumea sa fie saritoare?

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postsovixel, on 10 septembrie 2021 - 09:25, said:

Titlul este pus pentru a atrage privirea, subiectul in sine este altul daca cititi cum trebuie.

iar tu daca citesti cum trebuie regulamentul forumului, ai sa vezi ca astfel de titluri manipulatoare nu sunt in regula.

considera acest mesaj ca un avertisment verbal

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
hai sa ii dai eu un raspuns la obiect sau mai bine zis la "subiect"

daca asiguratorul tipei ti-a platit asigurarea si in urma procesului a reiesit ca nu ea a fost vinovata, ci tu ai fost, atunci asiguratorul e indreptatit sa recupereze banii de la tine.
adica dupa ce trec termenele de constestare a deciziei o sa iti trimita acasa o hartiuta in care o sa iti ceara sa le platesti suma de X lei in contul lor.
cel mai probabil tu nu o sa o platesti, ca esti cetatean "ieuropean" si ai drepturi.
daca suma e mica de genul cateva sute de lei (de ex ptr un schimbat de far sau vopsit o bara) o vor trece la pierderi si gata.
daca suma e de la cateva mii de lei la zeci de mii de lei (la cum ai descris daunele la tine reparatia pare a fi consistenta) te vor da in judecata si in mod sigur vei pierde. in cazul asta va trebui sa platesti atat suma initiala, cat si cheltuieli de judecata (expertize, avocatul lor etc etc). daca nici atunci nu vei plati, va ajunge la un executor care iti va mai adauga si el cheltuieli de judecata si care iti va pune poprire pe 1/3 din salariu/pensie pana la acoperirea sumei datorate.

asa ca cea mai buna idee e ca atunci cand iti trimit hartia cu suma datorata (cel mai probabil in cateva luni sau chiar inainte de craciun ca sa ai un cadou frumos !!!) te duci la ei si negociezi cu ei plata in rate a sumei datorate. in felul asta scapi de costurile suplimentare cu cheltuielile de judecata si cheltuielile de executare.

Edited by rex, 10 September 2021 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate