Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Renuntare la mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Dacă este așa, nu-i mai simplu ca moștenitorii din partea fiicei decedate să renunțe la moștenire prin declaratie de renuntare iar fiul, Tudor B., să aștepte pur și simplu decesul mamei lui să devină unic moștenitor?!
Ba da.
Se deschide succesiunea bunicului. Se stabileste masa succesorala (probabil 50% din apartament, daca era in coproprietate cu bunica)
Renunta la succesiune mostenitorii Getei.
Renunta (sau nu) si bunica.

#38
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcrocko.dilul, on 31 ianuarie 2024 - 16:52, said:


Ba da.
Se deschide succesiunea bunicului. Se stabileste masa succesorala (probabil 50% din apartament, daca era in coproprietate cu bunica)
Renunta la succesiune mostenitorii Getei.
Renunta (sau nu) si bunica.
Dar cei trei moștenitori ai fiicei decedate, după care s-a făcut succesiunea, cu certificatele de moștenitor, nu pot renunța unilateral la moștenire fără succesiune după bunic și fără să-i mai intereseze ce soluție găsesc bunica și fiul supraviețuitor?!

Edited by echoshoworacle, 31 January 2024 - 17:19.


#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pai am zis mai sus: Ba da

Quote

Dacă este așa, nu-i mai simplu ca moștenitorii din partea fiicei decedate să renunțe la moștenire prin declaratie de renuntare iar fiul, Tudor B., să aștepte pur și simplu decesul mamei lui să devină unic moștenitor?!


#40
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 crocko.dilul, on 31 ianuarie 2024 - 17:29, said:

Pai am zis mai sus: Ba da
Nu mă crede nimeni că eu POT renunța la partea de apartament, moștenire după bunicul, FĂRĂ deschiderea unei Succesiuni, doar in baza certificatului de moștenitor rezultat în urma succesiunii făcută imediat după decesul Mamei.  Bunicul mort acum 10+ ani și mama, fiica bunicului, moartă acum 5+ ani. Eu vreau să renunț la ce ar fi moștenit mama de la bunicul dacă ar mai fi trăit,  NU la ce mi-a lăsat mama, deja,  în urma succesiunii pe care am făcut-o imediat după decesul ei!
Mulțumesc

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Bănuiesc că faci o declarație la notar în care specifici la ce vrei sa renunți de buna voie...

#42
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 wertyck, on 01 februarie 2024 - 14:52, said:

Bănuiesc că faci o declarație la notar în care specifici la ce vrei sa renunți de buna voie...
Întrebă-mă, să te întreb...! Bunicul n-a mai avut alte bunuri pe numele lui decât cotă parte din apartament. Scopul demersului este să ne asigurăm că acel apartament va ajunge o problemă strict între bunica și fiul ei supraviețuitor. Noi, familia fiicei ei decedate(după care avem făcută succesiune) nu suntem interesați în ce a lăsat bunicul in urma lui. Din punctul meu de vedere n-ar trebui să facem nimic...dar dacă unchiul vrea sa aibă apartamentul ăla cu acte BETON, nu știu.., poate vrea să-l și vândă la o adică după decesul bunicii, probabil că trebuie făcut ceva. Nu știu. In ce ne privește pe noi și de mâine se poate comporta ca un adevărat proprietar, poate să schimbe și butucul la ușă, să înceapă să plătească impozitul, gunoiul etc. Deocamdată fac eu asta. / Dacă ar fi adevărată chestia asta că pot depune declarațiile de renunțare la moștenire, la 12 ani distanță de la decesul bunicului după care NU s-a făcut succesiune ar fi super. Celui ce mi-a răspuns îi sunt recunoscător dar am nevoie de mai mult decât o singură părere pe Softpedia, două ar fi mai mult decât una. Unchiul este moștenitorul moral al apartamentului. Probabil vrea mai mult decât simplu nostru cuvânt că nu ne interesează.

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Eu nu te întreb.
Eu știu situația socrului meu, care a făcut o astfel de declarație la notar, pentru a renunța la moștenirea din partea mamei sale, în favoarea fratelui său. Declarația a fost folosită ulterior cand "s-a deschis succesiunea", la care nu a mai participat fizic.

#44
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 wertyck, on 01 februarie 2024 - 17:04, said:

Eu nu te întreb.
Eu știu situația socrului meu, care a făcut o astfel de declarație la notar, pentru a renunța la moștenirea din partea mamei sale, în favoarea fratelui său. Declarația a fost folosită ulterior cand "s-a deschis succesiunea", la care nu a mai participat fizic.
Declarație a făcut-o imediat după decesul cuiva sau la mai mult de un deceniu, precum în cazul nostru?!

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Declaratia a facut-o cu cateva saptamani inainte de a merge fratele sau sa deschida succesiunea la notar.
Nu e nicio diferenta, ca a fost imediat dupa deces sau la 10 ani dupa. Doar ca sunt alte costuri la notar cu succesiunea facuta dupa 10 ani.

#46
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 wertyck, on 07 februarie 2024 - 11:24, said:

Declaratia a facut-o cu cateva saptamani inainte de a merge fratele sau sa deschida succesiunea la notar.
Nu e nicio diferenta, ca a fost imediat dupa deces sau la 10 ani dupa. Doar ca sunt alte costuri la notar cu succesiunea facuta dupa 10 ani.
FĂRĂ SUCCESIUNE!! Fără succesiune. Am scris! Noi trei, moștenitorii fiicei decedate să dispărem din ecuație doar in baza certificatului de moștenitor și a declarațiior date. Iar FIUL supraviețuitor să rămână UNIC moștenitor după decesul bunicii.
LE
De la primărie astăzi când a fost cineva din familie pentru anexa 24, crezând că e nevoie de succsiune,ni s-a spus că N-avem nevoie de SUCCESIUNE! Lucru pe care vreau să-l verific cu un avocat sau un notar de bună credință.

Edited by echoshoworacle, 07 February 2024 - 12:54.


#47
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Pai ca sa ai certificat de mostenitor, e cam imposibil fara succesiune. Eu cred ca tb facuta succesiunea si renuntati, mostenitorul ramas va prelua tot.

De ce nu intrebi la un notar ?

#48
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergeti TOTI la un notar si sa deschideti succesiunea
E bine sa fiti toti acolo ca sa nu se iveasca discutii ulterioare, mai ales intre mostenitorii vostri
care pot crede/acuza ca au existat anumite vicii de procedura
Acolo la notar cine vrea sa renunte la mostenire, declara acest lucru si notarul consemneaza
In final, notarul redacteaza Certificatul de mostenitor care are cam urmatoarele capitole:
- identificarea decedatului dupa care se face succesiunea
- descrierea masei succesorale
- mostenitorii si cota (sau bunuri) ce la revin fiecaruia
- mostenitorii care au renuntat la dreptul lor
- taxele achitate

#49
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
A scris omul mai sus cu majuscule:

Quote

FĂRĂ SUCCESIUNE!! Fără succesiune. Am scris! Noi trei, moștenitorii fiicei decedate să dispărem din ecuație doar in baza certificatului de moștenitor și a declarațiior dat


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate