Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Renuntare la mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Impreuna cu sotia (eu doar ca insotitor, desigur) am mers la un notar pentru a renunta la mostenirea dupa parintii ei (decedati cu ceva ani in urma). Distanta mare, frati multi, acte imprastiate/lipsa/in neregula, valoare cat sa acopere bataia de cap si alergatura poate. Destul cat sa nu merite din punctul nostru de vedere.
In fine, notarul a intrebat-o daca e sigura si intelege ce implica asta (inclusiv ca nu se poate razgandi apoi), a semnat ambele declaratii si am crezut ca s-a terminat. Acum insa, unul din frati (cu ceva cunostinte juridice) ii spune ca declaratiile trebuiau date in termen de un an de la deces si deci nu ar fi valabile.
Intrebare: are dreptate, nu au efect declaratiile? Nu ar fi trebuit sa ne previna notarul? Stiu ca ar mai fi acceptarea tacita, dar nu am ingrijit deloc proprietatea aflata la cca 300 km distanta de noi, alti doi frati locuind acolo. Poate am mai ajuns cel mult o data pe an, sa ajutam pe la vreo pomana.

PS: am vazut ca exista termenul de un an al dreptului de optiune succesorala, dar daca nu faci niciun demers, atunci e acceptare sau renuntare tacita?!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Renuntarea nu poate fi tacita.

Nu cred ca este prevazut vreun termen pentru renuntare.
Eu cred ca trebuie sa stati linistiti.

Edited by pasilla, 09 September 2021 - 17:54.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Intreaba fratele de unde a luat termenul ala.
Altfel, daca succesiunea nu s-a dezbatut, in cel mai rau caz veti trimite alta declaratie de renuntare, atunci cand se va dezbate.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Fratele a inteles exat pe dos
Este vorba de Art.1112 din Codul Civil

In traducere libera - daca in termen de 1 an mostenitorul nu si-a exercitat dreptul de a accepta mostenirea, este prezumat ca renunta la mostenire.

Deci - daca sotia nu si-a exercitat dreptul de a accepta mostenirea si nici nu s-a facut succesiune in termen de 1 an inseamna ca a renuntat tacit.
Totusi - sotia a renuntat si in fata norarului
Si mai pe scurt - se va considera ca nici n-a fost vreodata mostenitor

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Nu (cred ca) e adevarat.
Cand cineva deschide o succesiune e obligat, impreuna cu notarul, sa identifice si sa citeze potentialii mostenitori.
Adica, daca eu stau in Patagonia si sunt mostenitorul cuiva din Groenlanda, nu mai particip la mostenire pentru ca nu am aflat c-a murit?

LE: stiam ca anumite drepturi, printre care si cel de mostenire, sunt imprescriptibile.
Poate aflam, ca-s curios

Edited by crocko.dilul, 09 September 2021 - 18:16.


#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca succesiunea se face in termen de 2 ani (deci nu 1 an ca 2 ani), se va achita și un impozit către stat de 1% din valoarea bunurilor moștenite. Daca se depaseste termenul, impozitul este mai mare.
Nimeni nu poate renunta la ceva ce nu-i a lui. Notarul probabil ca va luat bani degeaba. Prima data trebuie dezbatuta succesiunea si dupaia poti sa faci ce vrei cu partea ta. (nu chiar orice)

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Succesiunea daca nu s-a facut nu e limitata la 1 an, se poate face si dupa 10-20 ani samd... atat ca se plateste mai baban.
Iar declaratia de renuntare este fara intoarcere, chiar scrie in ea, se pierde permanent calitatea de mostenitror si nu mai ai treaba. Declaratia intra si la Infonot sau cum ii zice registrului deci poate fi consultata de frati la nevoie.

Edited by andreic, 09 September 2021 - 18:26.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin71_skoda, on 09 septembrie 2021 - 18:22, said:

Nimeni nu poate renunta la ceva ce nu-i a lui. Notarul probabil ca va luat bani degeaba. Prima data trebuie dezbatuta succesiunea si dupaia poti sa faci ce vrei cu partea ta. (nu chiar orice)
Nu e deloc asa.

Articolul 954
Deschiderea moştenirii
(1) Moştenirea unei persoane se deschide în momentul decesului acesteia.


Articolul 1.120
Forma renunţării
(1) Renunţarea la moştenire nu se presupune, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1.112 şi art. 1.113 alin. (2).
(2) Declaraţia de renunţare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege.
(3) Pentru informarea terţilor, declaraţia de renunţare se va înscrie, pe cheltuiala renunţătorului, în registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii.
Articolul 1.121
Efectele renunţării
(1) Succesibilul care renunţă este considerat că nu a fost niciodată moştenitor.
(2) Partea renunţătorului profită moştenitorilor pe care i-ar fi înlăturat de la moştenire sau celor a căror parte ar fi diminuat-o dacă ar fi acceptat moştenirea.

Edited by pasilla, 09 September 2021 - 18:35.


#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cind se dezbate succesiunea, poti renunta teoretic la mostenire, insa in cazul asta o sa fie chemati copii tai si alte neamuri ale decedatului, carora sa li se imparta partea pe care tu nu o vrei.

 pasilla, on 09 septembrie 2021 - 18:26, said:

Nu e asa. In momentul decesului, se deschide mostenirea.

Nu, nu se deschide absolut nimic. Se deschide doar daca vrei tu. Iar daca neamurile nu vor, nu se dezbate succesiunea niciodata

#10
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

 florin71_skoda, on 09 septembrie 2021 - 18:22, said:

Nimeni nu poate renunta la ceva ce nu-i a lui. Notarul probabil ca va luat bani degeaba. Prima data trebuie dezbatuta succesiunea si dupaia poti sa faci ce vrei cu partea ta. (nu chiar orice)
Fals. În dreptul român, transmiterea patrimoniului succesoral (universală sau cu titlu universal)/bunurilor determinate din patrimoniu (cu titlu particular) operează de drept, din momentul deschiderii moștenirii, fără a fi nevoie de vreo manifestare de voință din partea succesibilului. Doar că această transmisiune nu are caracter definitiv și obligatoriu, succesibilul având dreptul de a alege, așa cum zice și articolul 1.106 din Codul civil. Exercitarea dreptului de opțiune succesorală are următoarele efecte:
- consolidarea transmisiunii moștenirii, care s-a realizat de plin drept la data decesului, în cazul acceptării (cum zice și articolul 1.114, de altfel: ”Acceptarea consolidează transmisiunea moștenirii realizată de plin drept la data decesului.”);
- desființarea cu efect retroactiv a vocației succesorale, acesta devenind străin față de moștenire, ca efect al renunțării;

N-are rost să detaliez. A explicat Naijax punctual mai sus.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin71_skoda, on 09 septembrie 2021 - 18:30, said:

Nu, nu se deschide absolut nimic. Se deschide doar daca vrei tu. Iar daca neamurile nu vor, nu se dezbate succesiunea niciodata
Deschiderea mostenirii e una, iar dezabatterea succesiuni e alt termen.

Nu este adevarat ca nu se poate dezbate succesiunea, daca neamurile nu vor. Dezbaterea succesiunii se rezolva in instanta.

Edited by pasilla, 09 September 2021 - 18:44.


#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
https://notari.pro/s...siune-mostenire
Practic fratele i-a trimis pe whatsapp primul paragraf de aici unde se precizeaza ca ar trebui sa dea declaratia intr-un an de la deces. De aici nelamurirea. Oricum, cred ca maine merg si la notar sa-l intreb dar voiam sa stiu daca a mai intalnit cineva situatia asta.

Quote

Renunţarea la succesiune este un act juridic unilateral, expres si solemn prin care moştenitorul declară că renunţă la titlul de moştenitor. Moştenitorul trebuie să dea această declaraţie în faţa notarului în cadrul termenului de prescripţie de un an al dreptului de opţiune succesorală prevăzut de Art. 1103 noul Cod Civil. Declaraţia de renunţare la moştenire desfiinţează cu efect retroactiv vocaţia succesorală a declarantului, devenind străin de moştenirea care face obiectul declaraţiei. Dreptul de a renunţa aparţine tuturor moştenitorilor.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Malu, ceva in limba romana nu gasesti :D

Caz concret:
Socrul este mort de peste 15 ani si nu sa facut nici o succesiune si nici nu se va face pina ce nu moare soacra.
Cind moare si soacra, averea se va imparti ficelor.
Simplu. Numai voi vreti sa le complicati.

In urma cu 2 ani a murit mama
Sora si tata au vrut neaparat sa faca succesiune. Eu nu am vrut, deoarece mi sau parut bani cheltuiti aiurea.
Eu am vrut sa renunt la partea mea in favoarea lui tata si nu sa putut. Cica daca eu renuntam la partea mea din partea lui mama, trebuiau chemati fratii si surorile lui mama. Asa ca acum am si eu o parte mica din apartamentul lui tata.
Cind va muri tata, o sa am jumate din apartament. Asa ca indiferent daca faceam sau nu succesiunea dupa mama, finalul era acelasi. Tot jumate din apartament o sa am cinva.

#14
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

 aladdin2k, on 09 septembrie 2021 - 18:47, said:

https://notari.pro/s...siune-mostenire
Practic fratele i-a trimis pe whatsapp primul paragraf de aici unde se precizeaza ca ar trebui sa dea declaratia intr-un an de la deces.
Ce zice fratele nu e greșit. Dacă tot nu și-a exercitat dreptul de opțiune succesorală în termenul de un an și n-avea un interes ulterior să răstoarne prezumția de renunțare, declarația de renunțare expresă, dată în fața notarului (peste termen), apare ca fiind cam degeaba. S-ar putea zice că ea nu produce niciun efect juridic, față de natura termenului de un an (are natura juridică a unui termen de decădere, susceptibil totuși de suspendare și de repunere în termen). Poate cel mult să ”întărească” prezumția, în sensul că soția ta n-are nicio pretenție legată de moștenire. Treceți suma plătită notarului la cheltuieli diverse și aia e.Posted Image

Edited by malu021, 09 September 2021 - 19:02.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aladdin2k, on 09 septembrie 2021 - 18:47, said:

Practic fratele i-a trimis pe whatsapp primul paragraf de aici unde se precizeaza ca ar trebui sa dea declaratia intr-un an de la deces.
Articolul 1103 trebuie interpretat astfel:
Ai timp de un an la dispozitie sa te gandesti ce faci. Nu te poate forta nimeni sa iei o decizxie.  Daca cineva doreste sa te grabesti, trebuie sa obtina o hotarare a instantei, pe baza unor motive intemeiate.

Asta nu inseamna ca daca a trecut un an, nu mai poti hotara daca accepti, sau nu mostenirea.

Articolul 1.106
Libertatea acceptării moştenirii
Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moştenire ce i se cuvine.

Edited by pasilla, 09 September 2021 - 19:05.


#16
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
@florin71_skoda, pe scurt, poti accepta sau nu calitatea de mostenitor. Imi inchipui ca nu vrei sa mostenesti parintele care a facut credit de 100k euro, i-a pierdut la pacanele si mai are 20 ani de rate. Si  nu iti poti ceda partea cuiva, tu te declari strain de mostenire si nu te intereseaza ce se intampla mai departe. Daca vrei sa cedezi cuiva, accepti mostenirea apoi ii donezi partea ta.

Quote

Art. 1112
Prezumţia de renunţare
(1) Este prezumat, până la proba contrară, că a renunţat la moştenire succesibilul care, deşi cunoştea deschiderea moştenirii şi calitatea lui de succesibil, ca urmare a citării sale în condiţiile legii, nu acceptă moştenirea în termenul prevăzut la Art. 1103. Citaţia trebuie să cuprindă, sub sancţiunea nulităţii acesteia, pe lângă elementele prevăzute de Codul de procedură civilă, şi precizarea că, dacă succesibilul nu îşi exercită dreptul de a accepta moştenirea în termenul prevăzut la Art. 1103, va fi prezumat că renunţă la moştenire.
(2) Prezumţia de renunţare operează numai dacă citaţia i-a fost comunicată succesibilului cu cel puţin 30 de zile înainte de expirarea termenului de opţiune succesorală.
Ce ma intriga aici e alineatul 2. Si 1, ca nu e vorba de nicio citare, inca nu s-a inceput dezbaterea mostenirii. Oricum, merg si la notar sa vad ce zice. Nu ma deranjeaza suma platita notarului, e sub 100 lei, ideea e sa nu trebuiasca sa umblam aiurea prin tara in conditiile in care nu vrem nimic din mostenirea aia :)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 malu021, on 09 septembrie 2021 - 19:02, said:

Treceți suma plătită notarului la cheltuieli diverse și aia e.Posted Image
Declaratia aia e perfect valabila si nu mai poate fi rasturnata de nimeni.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cam asa arata o renuntare la succesiune:

Attached File  renuntare.png   765.74K   61 downloads

Am eliminat pasajele cu referire la date personale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate