Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19817 replies to this topic

#3025
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postmihainaidin, on 22 februarie 2022 - 16:03, said:

Va salut. Trebuia sa imi intre si mie contractul in vigoare din 10.02.2022, insa, nici pana la aceasta data nu a fost efectuata schimbarea pe E-Distributie (apare tot Enel..). Am sunat vineri la Hidroelectrica si mi-au spus ca la ei in sistem, totul este in regula, apar cu acest contract activ din 10.02.2022. Eu le-am explicat ca nu inteleg de ce nu apare furnizorul schimbat si pe E-Distributie. Atunci mi-au spus ca ma va suna altcineva de la ei sa faca o notificare catre E-Distributie in acest sens..., dar cand...nu se stie...
In alta ordine, pe E-distributie apare la istoric citiri doar "1 kw" (nimic altceva) si acesta din data de 12.04.2021 (atunci cand a fost montat contorul - bloc nou, apartament nou, ma rog...detalii). Sa fie din cauza faptului ca distribuitorul nu are nicio citire/regularzare si din acest motiv sa aiba loc intarzierea? Sau nu are legatura? Daca aveti vreo propunere pentru mine, va rog sa mi-o transmiteti.
Multumesc
e-Distributie si Enel = big love...poti face reclamatie din contul e-Distributie si se va rezolva...

#3026
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Am schimbat recent 2 locuri de consum, primul cu data de schimbare 09.02 s-a modificat in e-distributie pe 10.02, si locul 2 cu data de schimbare 14.02 s-a modificat in e-distributie pe 20.02.
Probabil dureaza pana sunt procesate toate cererile, mai asteapta o saptamana si daca tot nu se modifica le poti face sesizare.


Anul trecut trecuse deja o luna si nu aparea schimbarea in e-distributie, am facut sesizare si a mai durat inca o luna pana mi-au raspuns si au actualizat, chiar daca pe e-distributie nu era actualizat contractul nou se activase la data corecta si am primit facturile corect, fara sa imi factureze vechiul furnizor cele 2 luni in care nu se modificase in e-distributie

Edited by ccristyan, 22 February 2022 - 16:59.


#3027
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Pt Moldova se folosește tot site-ul e-distributie? Nu găsesc nimic după pod-ul meu.

Sunt din Galați.

#3028
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postmarcgm, on 22 februarie 2022 - 22:12, said:

Pt Moldova se folosește tot site-ul e-distributie? Nu găsesc nimic după pod-ul meu.

Sunt din Galați.
DEER Muntenia Nord...Codificarea POD este a FDEE_EMN (POD 5940301XXXXXXXXXXX Ploiesti, 5940302XXXXXXXXXXX Braila, 5940303XXXXXXXXXXX Buzau, 5940304XXXXXXXXXXX Focsani, 5940305XXXXXXXXXXX Galati, 5940306XXXXXXXXXXX Targoviste)...
https://epayments.ed...strationForm

#3029
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Trebuie sa-mi creez cont pe siteul asta: distributie energie electrica?

Primesc mesaj ca POD-ul 5940305... nu apartine furnizorului FFEE_EMN. Am introdus si FDEE_EMN tot acelasi mesaj.

Edited by marcgm, 22 February 2022 - 22:37.


#3030
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postmarcgm, on 22 februarie 2022 - 22:34, said:

Trebuie sa-mi creez cont pe siteul asta: distributie energie electrica?

Primesc mesaj ca POD-ul 5940305... nu apartine furnizorului FFEE_EMN.
Cine e actualul furnizor ?

#3031
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Restart Energy One

#3032
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postmarcgm, on 22 februarie 2022 - 22:39, said:

Restart Energy One
Nu se cunoaste care este Cod furnizor pentru Restart Energy One...n-au raspuns la solicitari...

Doar sa le trimiti o reclamatie si sa le soliciti acces la platforma client...
https://www.distribu...-si-reclamatii/

#3033
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Le-am trimis o reclamatie. Multumesc.

#3034
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
La schimbare de titular în cât timp ar trebui sa între în vigoare contractul?
Ca notificare nu se mai trimite în acest caz.

#3035
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Cronologie:
-în 21 ian contractat on line; data estimată de „portare”: 13 feb
-în 18 feb nu era încă nicio modificare pe site la distribuitor;
-în 21 feb apărea deja Hidro pe site-ul distribuitorului (București)
-în mod normal „fostul” (Enel) emitea factura în 8-10 ale lunii; acum a apărut factura abia în 22 feb, dar pe o perioada 5 ian -16 feb, nu 5 ian - 4 feb, cum era anterior uzual
-presupun că 16 feb a fost data efectivă de „portare”
-în 4 feb am citit indexul (ca în fiecare lună) și l-am trimis la Enel
-în jurul datei de 13 feb nu a venit nimeni să citească contorul; nici eu nu am trimis nicăieri indexul
-în factura Enel apare un index final declarat „citit”; cum nu l-a citit nimeni, e doar estimat de ei; nu mă deranjează
-pentru perioada 5 feb - 16 feb au luat în considerare indexul autocitit în 4 feb ca inițial, și cel „citit” (de fapt estimat de Enel) ca final; estimarea e OK  
-posibil să mai apară vreo factură Enel, nu știu acum
-aștept cu interes facturile Hidro

#3036
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 07.10.2010
Salutare
Poate ma puteti ajuta cu niste informatii. E vorba de o consrtructie noua (casa privata) in Timisoara, unde abia ieri s-a montat contorul de curent de catre distribuitor.
1. Pot incheia contract acum cu Hidroelectrica sau trebuie sa astept o prima factura de la Distribuitor?
2. M-am uitat ce acte trebuie sa completez si vad ca pot trimite Cererea de racordare in loc de ultima factura, dar nu stiu care este POD-ul?
3. Cum fac estimarile de consum la un imobil nou?

Multumesc

#3037
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View Postoctav_sergiu, on 23 februarie 2022 - 10:40, said:

Salutare
Poate ma puteti ajuta cu niste informatii. E vorba de o consrtructie noua (casa privata) in Timisoara, unde abia ieri s-a montat contorul de curent de catre distribuitor.
1. Pot incheia contract acum cu Hidroelectrica sau trebuie sa astept o prima factura de la Distribuitor?
2. M-am uitat ce acte trebuie sa completez si vad ca pot trimite Cererea de racordare in loc de ultima factura, dar nu stiu care este POD-ul?
3. Cum fac estimarile de consum la un imobil nou?

Multumesc

1. In teorie da, direct cu Hidro, ca furnizor. Distribuitorul nu emite facturi catre clientul final. Daca ai avut curent electric pentru constructie, ai contorul instalat, inseamna ca ai si un POD pe care sa-l declari. Uita-te pe actele de la instalare, acolo cred ca ai clar ce informatii iti trebuie. Cred totusi ca distribuitorul e cumva legat de un furnizor, nu stiu daca iti monteaza contorul "in alb", fara sa fii legat de un furnizor deja. Cu cine ai vorbit? Ce ai semnat? Uita-te pe toate actele/contractele pe care banuiesc ca le/ai semnat.

2. POD-ul - citeste mai sus in ultimele 2--5 pagini despre POD. La unii (Enel, de ex) este denumit POD si incepe cu RO, la altii cod unic punct de consum si incepe cu 594...

3. Estimarile le faci fix din burta, evident. De asta ii zice Estimat. Se foloseste in cazul in care nu declari indexul  intr-o anumita luna. As zice sa pui 200kw lunar, oricum vei da indexul lunar ulterior.

#3038
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZSRoXvQwquA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pasi de urmat pentru racordarea la retea. Probabil in ultima parte gasesti raspunsurile.
Nu ai ce factura sa primesti de la distribuitor, el doar pune la dispozitie infrastructura. Cred ca ar trebui sa primesti ceva acte, undeva sa scrie si POD-ul alocat, apoi te duci la orice furnizor vrei. Daca esti cu toate actele la zi, a ramas doar sa alegi furnizorul, eventual du-te fizic direct la un furnizor cu toate actele si ar trebui sa stie ce informatii sa-si ia.

Edited by bai3tzash, 23 February 2022 - 11:07.


#3039
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Separat, am sunat la Hidro sa confirm schimbarile a doua contracte, pe baza de CNP. Apar ambele inregistrate si cu data de 5.03 si 9.03. Au zis ca ei notifica Distribuitorul, care Distribuitor va notifica Furnizorul vechi. Probabil de aici si lantul slabiciunilor, cu facturi emise si dupa trecerea la Hidro, pana se trimit, pana ajung notificarile, pana se inregistreaza...


#3040
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine se va face trecerea incepand cu 11 martie, la fratele pe 15 martie. Sper sa se faca cat mai repede.

Ramanem la CEZ (adica Maquarie Mira) cu curentul de la bloc, pe firma.

#3041
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View Postoctav_sergiu, on 23 februarie 2022 - 10:40, said:

Cererea de racordare in loc de ultima factura, dar nu stiu care este POD-ul?

inainte sa te racordeze, ti-au emis ATR, acolo gasesti POD ul.
poti face contract cu orice furnizor dar nu cred ca poti automat pe platforma online, in lipsa unei facturi.

#3042
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 07.10.2010

View PostMELODY, on 23 februarie 2022 - 11:02, said:

2. POD-ul - citeste mai sus in ultimele 2--5 pagini despre POD. La unii (Enel, de ex) este denumit POD si incepe cu RO, la altii cod unic punct de consum si incepe cu 594...

Am Certificat de racrodare emis, cu nr : RO005E514042842 . Asta sa fie POD-ul?

Edited by octav_sergiu, 23 February 2022 - 11:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

7 user(s) are reading this topic

1 members, 5 guests, 1 anonymous users

mvmcristina

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate