Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As schimba dinamul si becurile cu leduri pe baterii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
OUG:
Art. 70 (3) Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare

Adica sunt obligatorii non-stop, dar obligatia de functionare este doar pe timp de noapte :)


ROUG:
Art. 14. - In circulatia pe drumurile publice bicicleta trebuie sa fie:
a) prevazuta cu dispozitiv de franare eficace;
b) prevazuta cu un sistem adecvat, functional, de directie;
c) dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor;
d) echipata pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusă in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu celputin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;


In Regulament, se pare ca echiparea cu lumini/catadioptri e obligatorie doar pe timp de noapte. Naijax, cred ca puteai contesta amenda, in caz ca era o zi senina ;)

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Chiar are rost sa te complici atat pentru 10 lei?

View Postaltnume, on 06 septembrie 2021 - 12:42, said:

Ce ziceti daca montez in fata un suport in care, atunci cand e necesar, asez telefonul cu lanterna lui aprinsa, e ok/legal? Tel. oricum e mereu incarcat.

Asa am facut intr-o seara cand nu a functionat sistemul.

Culoarea luminii e alba sau alb-galbena.
Ar mai fi problema stopului.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
omori bateria telefonului si pe final ajungi mai scump decat daca cumperi o lanterna ieftina. lanterne cu led casesti in mai orice supermarket foarte ieftine cu baterii AAA sau AA care tin mult la consumul ledului si o prinzi cu niste banda de cauciuc se ghidon, asa ai si lumina, nici nu pedalezi greu si esti si vizibil in trafic. varianta mai ieftina decat asta nu vad.

https://carrefour.ro...ct_list_dir=asc

Edited by Fane, 06 September 2021 - 12:48.


#22
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2021 - 12:14, said:

In cazul asta, ia unul sau doua seturi de licurici. Ii gasesti de obicei si la Lidl la 10 lei setul fata-spate. Sau, pe cei din Decathlon.
E legal un licurici din asta la spate/pe post de stop?

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
da, e legal.

uite, iti recomand lanterna asta care in modul de iluminare economic (care mod economic e oricum mai bun decat ce ai avut sau lanterna telefonului) tine 60 ore cu un rand de baterii alcaline. e si foarte practica fiind pozitionata pe cap si poti din mers sa iluminezi mai departe sau mai aproape in functie de cum ai nevoie.

https://carrefour.ro...liu-19-30503205

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2021 - 12:44, said:

Chiar are rost sa te complici atat pentru 10 lei?

View PostFane, on 06 septembrie 2021 - 12:45, said:

omori bateria telefonului si pe final ajungi mai scump decat daca cumperi o lanterna ieftina. lanterne cu led casesti in mai orice supermarket foarte ieftine cu baterii AAA sau AA care tin mult la consumul ledului si o prinzi cu niste banda de cauciuc se ghidon, asa ai si lumina, nici nu pedalezi greu si esti si vizibil in trafic. varianta mai ieftina decat asta nu vad.
Nu am fost suficient de clar, Ocazia de a circula noaptea poate sa apar de 2, 3 ori pe an si atunci imi pare f. posibil sa ma trezesc fara baterii functionale, de accea am scris despre telefon, de fapt ideea cu tel mi-a venit chiar acum cateva minute cand am si scris. Drumul pe intuneric nu e mai lung de 1 ora, deci 2, 3 ore pe an; asta nu cred ca e o solicitare pt. telefon.
In plus, un coleg a exemplificat un art. din lege si, se pare ca numai noaptea trebuie sa dovedesti functionalitatea sistemului; sau nu?

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Parerea mea este ca, si daca poti sa faci asta cu telefonul, nu o face. Sare vreo piatra de la vreo masina, il stropesti, sau pur si simplu cedeaza suportul si aia a fost, dai cu el de asfalt.

Setul de licurici are unul rosu (pentru spate) si unul alb, pentru fata. Si tine bateria. Eu cred ca am facut mai bine de 7-8 ore cu ei aprinsi pana a trebuit schimbata bateria.

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostFane, on 06 septembrie 2021 - 12:53, said:

uite, iti recomand lanterna asta care in modul de iluminare economic (care mod economic e oricum mai bun decat ce ai avut sau lanterna telefonului) tine 60 ore cu un rand de baterii alcaline.

Problema nu e cat tine apris ci, cat tin bateriile nefolosite astfel incat sa functioneze de 3 ori pe an cate o ora (sa nu ma trezesc cand suna tel sa plec, ca nu se aprinde sistemul).

Edited by altnume, 06 September 2021 - 13:06.


#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
bateriile normale, cu zinc-carbon sau alkaline NU se descarca de la sine. acumulatorii au problema asta. bateriile nu sunt acumulatori. sunt perfecte pt ce ai tu nevoie. uita-te la unele pe raft ce termen de garantie au. daca nu se descarca de la sine pe raft nu se vor descarca nici la tine, chiar daca le-ai folosit o parte.

am inteles foarte bine cerinta ta si recomandarea cu bateriile e in perfecta concordanta cu modul de utilizare care l-ai specificat.

bonus, ti-am gasit si un licurici pe spate cu stil. Posted Image

[ https://i.pinimg.com/736x/aa/14/7a/aa147ad388cab7137db635f1a8409226.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fane, 06 September 2021 - 13:09.


#28
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Cu asta m-ai convis.Posted Image

#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View PostFane, on 06 septembrie 2021 - 13:04, said:

bateriile normale, cu zinc-carbon sau alkaline NU se descarca de la sine. acumulatorii au problema asta. bateriile nu sunt acumulatori. sunt perfecte pt ce ai tu nevoie. uita-te la unele pe raft ce termen de garantie au. daca nu se descarca de la sine pe raft nu se vor descarca nici la tine, chiar daca le-ai folosit o parte.

Orice se descarca "de la sine". Depinde in cat timp o face.

#30
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc tuturor, am inteles ce optiunui am.

#31
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Mergeti si pe blogul lui freerider si aveti reviewuri la  cateva  dispozitive de lumini  . E un impatimit al mersului pe bicicleta ..

Attached Files



#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Post__Dan__, on 06 septembrie 2021 - 13:15, said:



Orice se descarca "de la sine". Depinde in cat timp o face.
In al treilea post din topic am scris “nu semnificativ”, ca sa preintampin amendamente din astea inteligente. In ultimul am omis si uite cat de repede au aparut…

#33
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
eu as cumpara o roata pe fata cu un astfel de butuc.
ai lumina "gratis" non-stop

https://piese-acceso...u-EDHC30002NNBL

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i chiar gratis, dai la pedale pt ea (pedalezi ceva mai greu cand produce curent), costul de achizitie e mare si daca nu folosesti bicicleta intensiv nu se amortizeaza pe durata ei de viata. in plus dai banii gramada, nu in transe mici ca la baterii.

Edited by Fane, 06 September 2021 - 15:46.


#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
lanterna led cu acumulator, nu baterie. Desi tin foarte bine si bateriile pentru 1 ora de trei ori pe an. Te tin cativa ani buni.
Au disparut de vreo 20 de ani care erau descarcate de cand le cumparai.

#36
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am din ala, e ok pentru o bicicleta de oraș unde nu-ți propui sa bati vreun record. Are avantajul ca nu uiți să-l aprinzi sau sa schimbi bateriile, și deci ești și vizibil tot timpul și nu-ți iei nici amenzi. Poți să-l lași aprins și și uiți de el.
Merge bine cu un stop cu acumulator care rămâne aprins câteva minute și după ce te-ai oprit, ca să rămână aprins când stai la stop.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate