Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

As schimba dinamul si becurile cu leduri pe baterii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Bateriile clasice (pilele galvanice) pot sta şi 5 ani fără să se autodescarce. În fine, vorbim de alea bune (nu neapărat mărci de calitate), nu de "777". Un far cu L.E.D. cred că poate ţine 3-4 ore cu baterii clasice, dacă nu e prea puternic. Iei mai multe baterii ca să ai de rezervă în caz de nevoie. Cele cu L.E.D. sunt mai eficiente decât cele cu bec (normal sau cu halogen), dar şi ele sunt destul de păpăcioase, deci poţi cred uneori că ai baterii "777" puse   :D
Dacă doreşte dinam neincoporat în roată, trebuie unul pe rulmenţi. Necesită mai puţin efort la pedalare decât unul pe bucşe. Din păcate cam toate dinamurile pe care le găseşti cred că-s pe bucşe. La exterior nici nu ştiu dacă poţi face diferenţa. Probabil cele extrem de vechi (atât timp cât nu-s Româneşti) sunt pe rulment. Oare ăsta e cu bucşe sau rulment: https://www.olx.ro/d...html#0098b43fb8
Eu am sonerie în far (am far cu L.E.D., reîncărcabil de la U.S.B.), dar nu o folosesc. Am căutat sonerie clasică, pentru dreapta, dar nu am găsit din aia la care să suni prin împingerea, nu prin tragerea manetei.
Îi văd pe unii că au biciclete care costă cel puţin 500-1.000 Lei, dar un amărât de far nu au... nici eu nu aveam far, dar mi-am pus. Şi acum mi se par deranjanţi cei care nu au. În general îi vezi dacă vin din faţă, că în afară de unele puncte, iluminatul public e bun în Bucureşti, dar din spate. Ce să mai zic de cei care vin din spate ziua şi trec la mai puţin de 1 m de mine, fără să averzizeze. Nu folosesc doecamdată soneria, dar eu ori las spaţiu de siguranţă, ori strig "depăşire" sau "beep-beep".

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
vesta reflectorizanta v-o recomand cu caldura. e mai vizibila din masina chiar si decat luminile bicicletei. nu-i ea prea eleganta da-i foarte eficienta. nu va scuteste totusi de obligatia de a avea lumini pe bicla.

#39
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View PostE91, on 06 septembrie 2021 - 15:00, said:

eu as cumpara o roata pe fata cu un astfel de butuc.
ai lumina "gratis" non-stop

https://piese-acceso...u-EDHC30002NNBL

Asta recomand si eu, cand am cumparat bicicleta nevestei am ales varianta de iluminare cu baterii din considerent al reducerii greutatii si a utilizarii preponderent diurne. Acum ne pare rau. Chiar daca nu le folosesti des, ni s-a intamplat sa ramanem fara baterii tocmai cand aveam cea mai mare nevoie. Dinamul in butuc este cea mai buna alegere, nici nu simti ca este acolo, ca efort depus abia daca este perceptibil, iar ca performante de iluminare bate toate variantele pe baterie.

Edited by florinppv, 12 September 2021 - 15:14.


#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
Are avantajele lui, in special pt faptul ca nu trebuie sa-i porti de grija, dar in nici un caz nu bate sursele de iluminare cu acumulatori si leduri cree. Ajung astea la un flux luminos ca bat faruri de masini mai vechi.

#41
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 14.01.2013

View PostFane, on 06 septembrie 2021 - 15:46, said:

nu-i chiar gratis, dai la pedale pt ea (pedalezi ceva mai greu cand produce curent), costul de achizitie e mare si daca nu folosesti bicicleta intensiv nu se amortizeaza pe durata ei de viata. in plus dai banii gramada, nu in transe mici ca la baterii.

- oricum pedalezi cand mergi cu bicicleta, nu? deci?!
- nu ingreuneaza mersul la un mod perceptibil
- asta cu costul e discutabil...

Eu merg de ani de zile pe o astfel de bicicleta (sunt chiar la doua) si nu mi-as lua un alt tip de bici (alt sistem de iluminare) pentru all day use!

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu le-am pus la copchii frontale din alea ieftine de la Decathlon de 20-30 lei bucata. Una cu 2 baterii de vreo 30 lumeni si una cu 3 baterii de vreo 80 de lumeni l(cu 2 trepte de putere pe alb si led rosu).
Am taiat elasticul si urehile prin care trecea elasticul le-am tras pe coarne. Sunt din cauciuc.

Am cautat ceva cat mai compact sa nu se agate sau piarda cand mai cad sau la transport. Astea sunt invelite in cauciuc.


Astea
https://www.decathlo...id_8384991.html

https://www.decathlo...id_8364416.html

Pt putere mai mare poti lua o lanterna cu acumulator dar pe aia nu o poti lasa montata tot timpul pe bicicleta ca ti-o fura.

Edited by underb, 13 September 2021 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate