Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Abonament vs prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Radu20009

Radu20009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2021
In anul  2021, care opțiune este mai avantajoasa? Eu folosesc un prepay de 5 euro/luna la vodafone și primesc 30GB+ 30GB bonus pe luna plus nelimitat minute în rețea și 100 în alte rețele

Ce credeți?

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Depinde ce intelegi tu prin "avantajos"?
- daca avantajos = cel mai ieftin, atunci probabil prepay iti ofera asta
- daca avantajos = cel mai comod, atunci cu siguranta abonamentul. Pentru mine asta este varianta cea mai ok - vreau si roaming cand am eu chef, sa platesc parcari cu telefonul, sa nu imi bat capul cu reincarcari si sa caut oferta "cea mai avantajoasa" luna asta, etc.

#3
Goly05

Goly05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.05.2021
Pro abonament și eu

#4
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Depinde si de nevoile si comoditatea fiecaruia.
Pentru mine cel mai avantajos e o combinatie intre orange prepaid optiunea cu minute de 5 euro si un digi optim 2 intr-un tel dual sim.
Cand are orange semnal 4G, merge netul f bine.
Cand nu are orange semnal 4G are Digi semnal pe 4G 900 (e mai bun decat un Edge amarat pe orange).

Pentru mine asta e combinatia perfecta.
PS. Roaming folosesc f rar, si Digi imi e suficient pt asta.

#5
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

 Radu20009, on 01 septembrie 2021 - 20:52, said:

In anul  2021, care opțiune este mai avantajoasa? Eu folosesc un prepay de 5 euro/luna la vodafone și primesc 30GB+ 30GB bonus pe luna plus nelimitat minute în rețea și 100 în alte rețele

Ce credeți?
Posted Image

Quote

Optim 2

1 euro/lună
TVA inclus
timp de 4 luni
2 euro/lună
TVA inclus
Minute nelimitate în rețea
200 minute naționale și internaționale
net nelimitat
Dupa cum vezi, concurenta iti ofera la 2 euro/luna mult mai mult...iar la aceiasi bani(5 euro/luna) iti ofera:

Quote

Optim Nelimitat

2,5 euro/lună
TVA inclus
timp de 4 luni
5 euro/lună
TVA inclus
Minute și net nelimitate

https://www.digi.ro/...elefonie-mobila

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Digi nu ai net nelimitat, ai 50GB.

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Abonament digi.
Eventual te combini mai multi si iesi mai bine la un pret per pachet!

#8
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
NUUUU abonament. Am platit la Varzafone  1400 lei pentru cateva minute in USA.
Daca aveam cartela se termina apelul cand se terminau si banii .
Asa...........am sponsorizat telefonia mobila .

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 Bingo, on 02 septembrie 2021 - 19:51, said:

NUUUU abonament. Am platit la Varzafone  1400 lei pentru cateva minute in USA.
Daca aveam cartela se termina apelul cand se terminau si banii .
Asa...........am sponsorizat telefonia mobila .
Pe principiul asta nu iti iei nici card ca poate cheltuiesti banii. Ce vrei tu este un "sistem anti-prost" :-D

Nu stiu unde ai sunat tu "cateva minute" in SUA si ai platit 1400 lei?!? Ai sunat la linia erotica sau cum de te-au taxat atata?

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
La 25 de euro (!!!) pentru un giga de net si 3 euro (!!!) minutul de voce, nu-i de mirare

https://www.vodafone...te-de-calatorie

La Digi ar fi dat undeva spre 4 euro pentru un giga de net si 0,08 euro pentru un minut de voce, fie local (adica in USA), fie spre UE

Edited by cattavencu, 02 September 2021 - 23:48.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai are 50 minute incluse in aceeasi optiune cu 1GB de date, 25 euro, nu?

Sau tu citesti tariful de apel international in roaming in SUA spre o alta tara? :))

Si de ce ne uitam la roaming? Ce treaba are roamingul cu apelul international?

Se referea la apelul international spre SUA, daca s-a exprimat corect cu "cateva minute in SUA", oricum e exagerat la maxim cu suma aia.

Edited by MembruAnonim, 03 September 2021 - 07:07.


#12
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Abonament si eu, vechime din 1997 (una mie noua sute nouazeci si sapte).
Am avut telefon "celulos" inca de la inceputul inceputului firmei CONNEX cand stateam cu "caramida" in buzunar si ma uitam cum tehnicienii instalau cate un set nou de antene pe cate un bloc.
Abonament fara indoiala, nu mai stau sa caut "oferta cea mai avantajoasa" vorba altui user caruia am sa-i dau perfecta dreptate.
Pentru initiator - vezi ce posibilitati ai si alege in functie de asta.Poti sa stai cateva luni pe servicii preplatite si apoi sa cauti daca vei considera oportun si un abonament.Oricand poti trece numarul de pe cartela pe abonament si poti sa si portezi un numar pe cartela.Ai toate parghiile, dar corect numai TU poti alege!

#13
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

 routerboard70, on 03 septembrie 2021 - 07:29, said:

Abonament si eu, vechime din 1997 (una mie noua sute nouazeci si sapte).
Am avut telefon "celulos" inca de la inceputul inceputului firmei CONNEX cand stateam cu "caramida" in buzunar si ma uitam cum tehnicienii instalau cate un set nou de antene pe cate un bloc.
Abonament fara indoiala, nu mai stau sa caut "oferta cea mai avantajoasa" vorba altui user caruia am sa-i dau perfecta dreptate.
Pentru initiator - vezi ce posibilitati ai si alege in functie de asta.Poti sa stai cateva luni pe servicii preplatite si apoi sa cauti daca vei considera oportun si un abonament.Oricand poti trece numarul de pe cartela pe abonament si poti sa si portezi un numar pe cartela.Ai toate parghiile, dar corect numai TU poti alege!
si eu am la fel (telefon si acelasi numar din 1997); bine, pe langa el mai folosesc un numar de serviciu de vreo cativa ani, dar cel cu 092 ramane primul (cred ca l-am luat undeva prin toamna/iarna lui 1997)
nici vorba de minute gratuite, numar preferential sau altceva pe vremea aia. nici sms nu cred ca aveam, nici nu stiam ca exista asa ceva

#14
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Nu stiu de unde scoati tarifele alea gen 25€/GB in SUA. Aia e o extraoptiune la abonament nicidecum tariful standard, care e de FIX 3090€( treimiinouazeci)/GB!
Vb poetului...noi sa cerem ca fraieri sunt destui. Singura optiune inteligenta non UE e un abonament, egal cat, la Digi. Dar deh multora le pute digi asa ca decarteaza fara numar fara numar la granzi. Tin minte prin 2000 cum se laudau fazanii cu taxa pe prostie exprimata in minute...


#15
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
La prepay suma cheltuită este limitată la suma încărcată. La abonament sky is the limit și operatorul de telefonie mobilă profită la maximum de asta! La abonament am avut situații în care au apărut mici "ciupeli" pe desfășurător respectiv poziții dubioase de cîte 0,3€ sau 0,2€ pe care le clarificam și le recuperam după cîte o jumătate de oră de conversat cu operatorii. De asemenea, "depășeam" minutele incluse (asta cu ceva ani în urmă). După ce m-am săturat de asemenea mizerii și am trecut pe prepay, s-a întîmplat o minune: fără să îmi schimb obiceiurile, m-am încadrat lejer în cei 5€ fără să depășesc nimic. Cum? Mister!

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu e nici o extraoptiune. E cat platesti pe 1 giga de date, in SUA fiind (ca io asta cred, a sunat - undeva, nu zice unde - in SUA aflandu-se).

Io compar tarifele standard dintre Voda si Digi, fara nici o optiune, fara nimic, la abonament, in roaming fiind (adica intr-alta tara).

Voda ia 2,5 euro / 100 MB
Digi ia 0,0070 euro /  1 MB

Uitati-va si voi la atasament, daca ai un abonament digi, esti in SUA si vrei sa suni un numar local, adica tot din SUA, platesti 0,0256 euro / minut, adica infim.

La Voda e 2,5 euro / 10 minute sau 10 SMS sa suni in SUA, in SUA aflandu-te (la tarifele standard va uitati, ca asta comparam, repet). Adica 25 de centi minutul.
Si 3 euro minutul (!!!) sa suni in afara SUA, in SUA aflandu-te. La Digi e defalcat: 0.0256 (Romania), 0.0851 (catre UE) si 1.4875 (catre alte tari)

https://www.digi.ro/...-mobila/roaming

E clar ca merita un DON, comparat cu orice altceva de pe piata. La 3 abonamente pe acelasi cont platesti 17,5 lei / abonament. La 4 abonamente pe acelasi cont client platesti 15 lei / abonament.

Nici nu are rost comparatia cu Orange / Voda.

Attached Files


Edited by cattavencu, 03 September 2021 - 08:50.


#17
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

 Xman_ghio, on 02 septembrie 2021 - 22:19, said:

Pe principiul asta nu iti iei nici card ca poate cheltuiesti banii. Ce vrei tu este un "sistem anti-prost" :-D

Nu stiu unde ai sunat tu "cateva minute" in SUA si ai platit 1400 lei?!? Ai sunat la linia erotica sau cum de te-au taxat atata?

Eram in San Diego si am vorbit 37 secunde cu sotia aflata intr-un magazin alaturat.
Doamna nu a inchis apelul dar eu am suportat deranjul pana la 1400 lei cand am revenit in tara.

Apropo nu toti suntem PROSTI .

S-au taxat 37 minute convorbiri vodafone / vodafone dar eram amndoi in California.
Initial au fost cca 1200 lei si dupa ce am facut scandal au spus ;
Ok am uitat de tva deci aproximativ 1400 lei .
Am platit si m-am lecuit .
Acum sunt client Titanium cu 6 euro la cartela.

Edited by Bingo, 03 September 2021 - 12:43.


#18
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

 cattavencu, on 03 septembrie 2021 - 08:40, said:

Nu e nici o extraoptiune. E cat platesti pe 1 giga de date, in SUA fiind (ca io asta cred, a sunat - undeva, nu zice unde - in SUA aflandu-se).

Io compar tarifele standard dintre Voda si Digi, fara nici o optiune, fara nimic, la abonament, in roaming fiind (adica intr-alta tara).

Voda ia 2,5 euro / 100 MB
Digi ia 0,0070 euro /  1 MB

Uitati-va si voi la atasament, daca ai un abonament digi, esti in SUA si vrei sa suni un numar local, adica tot din SUA, platesti 0,0256 euro / minut, adica infim.

La Voda e 2,5 euro / 10 minute sau 10 SMS sa suni in SUA, in SUA aflandu-te (la tarifele standard va uitati, ca asta comparam, repet). Adica 25 de centi minutul.
Si 3 euro minutul (!!!) sa suni in afara SUA, in SUA aflandu-te. La Digi e defalcat: 0.0256 (Romania), 0.0851 (catre UE) si 1.4875 (catre alte tari)

https://www.digi.ro/...-mobila/roaming

E clar ca merita un DON, comparat cu orice altceva de pe piata. La 3 abonamente pe acelasi cont platesti 17,5 lei / abonament. La 4 abonamente pe acelasi cont client platesti 15 lei / abonament.

Nici nu are rost comparatia cu Orange / Voda.

Prieten drag...greseala este omeneasca! Dar perseverenta se numeste intr-un fel, da?
Incerc sa ti explic mai clar, cu poze si text ( tu sigur nu este cetateanul turmentat??)

Poza 1 - se vede clar si fara echivoc ca suma vehiculata de tine, respectiv 25E/ GB reprezinta EXTRAOPTIUNE ABONAMENT. IN ROAMING

Poza 2 - le fel f f clar este tariful STANDARD de roaming in SUA.

Daca nici acum nu iti este clar eu ma declar invins...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate